Americké úrokové míry – jsou na hraně růstu?

stock_analysis

Je to měsíc, co jsem se zabýval výnosy amerických korporátních dluhopisů s ratingem AAA  za posledních 100 let. Graf jejich vývoje byl jednoznačný. Nyní se budu věnovat grafu, který analyzuje vývoj výnosů 10ti letých amerických vládních dluhopisů. Nejde o klasickou technickou analýzu, jde o graf signalizující směr dlouhodobého vývoje těchto sazeb.

QE ve Spojených státech běží nějakou dobu, efekt je diskutabilní. Objem QE se podle vyjádření představitelů Fedu jen tak měnit nebude. Podobnou politiku již téměř 25 let aplikuje Japonsko, efekt vidíme všichni – tedy nevidíme. Sazby jsou na nule již řadu let, efekt ale nikde.

Proto stojí za porovnání vývoje výnosů desetiletých dluhopisů v Japonsku a ve Spojených státech.

Graf z dílny Stansberry   Research porovnává vývoj japonských bondů od roku 1992 do dneška s vývojem bondů US bondů od roku 2007 s fázovým posunem 15 let. Černě jsou zobrazeny výnos US bondů, modře Japonska.

To, že výnosy bondů jsou na dlouhodobých maximech, neznamená, že nemohou klesnout ještě hlouběji a tam se držet / být udržovány řadu let..

Zatím tento posun signalizuje řadu analogií mezi Spojenými státy a Japonskem. Japonsko poprvé srazilo sazby k nule v polovině 90. Mlet a doufalo, že tyto sazby rychle zaúčinkují. Efekt se však nedostavil. Spojené státy aplikovaly totéž a doufaly, že efekt se dostaví. Nevím, nevím…

Pokud bude analogie trvat i v budoucnu, výnosy amerických bondů mohou i dále klesat. Experti jsou opačného názoru – pokles sazeb předpokládá pouze 1 z 10 expertů oslovených Bloombergem. Tak velké přesvědčením o vývoji jedním směrem je až moc…

Analogii s Japonskem věří i Ben Bernanke, který nedávno prohlásil, že sazby Fedu se do běžných hodnot za jeho života (je mu 61) nevrátí.

To, že výnosy bondů jsou na minimech, negarantuje jejich růst – viz Japonsko. Nechme se překvapit.

 

 

Komentáře

Přidat komentář