Blíží se dvourychlostní eurozóna? Ano.

Eurozóna je natolik nehomogenní, že jedna měna pro země jako jsou Řecko a Německo je dlouhodobě neudržitelná. Stávající záchranné balíčky léčí příznaky, ale ne příčinu nemoci, prakticky odsouvají problém o nějaký ten týden v čase, odkládají nevyhnutelné. Uvědomme si, že nové a nové půjčky (které svým objemem musí převýšit ty splatné) představují klasické Ponziho pyramidové  schéma. Naděje, že země získají několik let času a díky tomu z předluženosti „vyrostou“ jsou liché. Je nutné hledat jiné řešení.

O „dvourychlostní“ Evropě se dosud psalo výhradně v souvislosti s mírou integrace. Podle mě je načase začít seriózně mluvit o „dvourychlostní eurozóně“.

O možnosti rozdělení eura v důsledku krize jsem psal ve své výroční analýze již na přelomu ledna a února. Nyní se ale tento scénář stává čím díl více realistickým. A to v důsledku probíhající krize. Bankrot jedné z PIIGS zemí by totiž spustil obrovskou lavinu. Banky bankrotující země by se rázem staly s velkou pravděpodobností insolventními, dopad na mezibankovní trh by byl zničující. Bylo by nutné je znárodnit, aby nedošlo k runům na banky. Ten by je totiž definitivně dorazil. Co s tím?

Vystoupení jedné nebo více zemí z eurozóny a návrat k vlastní měně by z ekonomického hlediska bylo asi to nejlepší, co by země v problémech mohly udělat. Vrátit se k vlastní měně a tu následně devalvovat, řádově o desítky procent. Tím by se jim vrátila ztracená konkurenceschopnost. Zároveň by to však zavánělo politickou porážkou nejtěžšího kalibru.

Politicky výrazně méně problémovým řešením se mi jeví rozdělení eura na dvě měny. Silné euro a slabé euro. Ne ale tak, že by slabé země vystoupily nebo byly vyloučeny z eurozóny a (časem) zavedly novou společnou měnu. Naopak. Ze současné eurozóny by se oddělily silnější země vedené Německem a ty by zavedly nové, silnější euro. Podle některých komentářů má Německo takovýto scénář dávno zpracován. O koho by šlo? Zcela jistě o Německo, dále zřejmě o Nizozemí, Rakousko i Finsko. Kam by spadla Francie, je pro mě velkým otazníkem, ekonomicky je někde na pomezí obou skupin. Zde bych to viděl na to, jakou politickou vůli bude mít Německo (mimochodem právě ono drží drtivou většinu zahraničního dluhu Francie). S původní měnou by zůstaly PIIGS země. Kam by spadly země jako Slovensko či Slovinsko si netroufám odhadovat.

K čemu to celé bude? Profitovat z rozdělení měny by měly obě skupiny zemí.  Obě skupiny by získaly možnost vlastní monetární politiky, což by jim bezpochyby prospělo. Země se silnějším eurem by se zbavily zátěže ve formě slabších zemí. Země by si alespoň částečně udržely výhody společné měny, i když na menším trhu. Za další výhodu zemí se slabší měnou lze bezpochyby považovat právě její oslabení a následné zvýšení konkurenceschopnosti těchto zemí. Tyto země by získal možnost „tisku“ vlastní měny, jistě by se na monetární politice  shodly snáze mezi sebou než s Německem. Dluhy by zůstaly denominovány ve stávajícím (budoucím slabším) euru, rychlejší inflace v jižních zemích by jim však pomohla se splácením.

Časový horizont? Rozhodující bude, jak rychle přijde kancléřka Merkelová o politickou moc, kterou podle některých náznaků čím dál více přebírají německý ministr financí a šéf Bundesbanky. Někteří pozorovatelé mluví o horizontu týdnů, maximálně několika měsíců.

Investoři by takovýto scénář neměli ve svých úvahách zavrhovat a dát si velký pozor.

 

Volné pokračování článku najdete na  https://proinvestory.cz/euro-marka

 

Článek vyšel na www.finmag.cz

Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Ja tomu moc neverim, dve ojra jsou divny a i kdyby tak co bude recko delat s dluhama ktery maj v ojrech? Vzdyt oni si nepomuzou. Nebo ze rekum a ostatnim prasatum zustane soucasny ojro a elita si vytvori dojceojro? To je proti politickymu rozhodnuti mit jednu evropu. Podle me se bude tisknout tak dlouho az dluhy budou na udrziyelny mire.Coz vlastne bude znamena ze celej svet bude muset zacit tisknout aby neztratil konkurenci no a tak zlato ma otevrenou cestu treba k $10 000 s tim ze mliko nebude stat jedno ojro ale treba pet a jede se dal. To ze to odnesou stradatele je fuk, protoze si budou moc zase vzit levnou pujcku 🙂 Navic pro zapadaky je fakt normalka mit kreditky nebo splatky a zit na dluh, neni to nic zvalstniho a 80% z nich to normalne ukociruje, pro ne je totiz $500 dolaru za iPad vic nez 12 x $50. Oni premejslej takhle, vezmu si $2000 na kreditky, koupim si karu a budu splacet jen $50 tejdne, takze to auto me vlastne stoji jen pade, dobry ne. A kdyz mu clovek rekne ze $2000 muze usetrit za par tejdnu tak se divy a proc by to delal vzdyt kreditku sami nabizej a je to „zadara“, nevysvetlis.
    Dalsi co jsem vypozoroval je ze oni berou vyplatu jako „kapesny“ a tudiz na osobni spotrebu, na restaurace, diskosky, alkohol, huleni, elektroniku, ostatni zabavu a pak se divej ze musej platit $200 za elktrinu, ze nakup stoji $100, protoze oni v tom videj $200=utrata v hospode, $50 taxik atd… Vyplata=kapesny pro osobni spotrebu ne jak v cechach vyplata, snazit se z toho prezit, ale asi je to taky ceka, o to to bude horsi.

  2. Jan Dvořák napsal:

    Tak se „nové euro“ bude třeba jmenovat MARKA 🙂
    Řekové by si pomohli. Dlužili by pořád ve vlastní měně, kterou by devalvolali, atly by se více konkurenceschopní.

    Odskákaly by to německé banky. Ale možná by Němcům stály za jednorázovou sanaci. S tím stisekem a zlatem na X tisísích máš pravdu, přesně takhle to cítím. První kolo vzájemných devalvací spustili Švýcaři. S tím příkladem na kreditku – máš pravdu, přesně takhle lidi uvažují. Ale kdyby takhle uvažovali JENOM lidi, tak by to šlo.
    Zakopaný pes je v tom, že na jednoduché účetnictví jedou i státy. A jsme tam, kde jsme…

  3. VoDo napsal:

    Ale problem vidim v nezapadnim svete, uz takhle se jim vsechno zdrazuje jen kvuli tomu ze se tisknou dolary a tim se jim zmensujou jejich sporici ucty a nejsem si jistej jestli treba muslimskej svet taky jede na uplne volnou menovou politiku jako ze se tiskne jak se chce? Oni snad nemuzou mit ani uroky ne. Problem je ze svet uz neni jenom zapadni civilizace, ale cim dal tim vic i asie a jizni amerika, no az se nakrkne i rusak….

  4. Toxic napsal:

    Dobrá, řekněme, že Němci si zavedou Marku a do klubu vezmou ještě Rakušany, Finy a Holanďany. Zbytek zůstane u Eura. Vím, že to nelze v žádném případě odhadnout, ale co by to udělalo s trhy? Co americké, evropské akcie? Co ceny komodit? Co marka/USD? (EURUSD by šel do kopru). Co česká koruna? Je toho hodně, co by se asi změnilo. Nebo by se toho moc nezměnilo? Neumím si to vůbec představit..

  5. Jan Dvořák napsal:

    Toxic:
    Já bych vsadil marka/dolar výrazně nahoru (aspoň o 20%)
    Akcie- první reakce šok, za nějakou dobu by se vidělo, co by udělalo hospodaření firem
    Drahé kovy – nahoru
    koruna – něco mezi eurem a markou tedy posílení vůči euru oslabení vůči marce

  6. janula09 napsal:

    otazka ale je, ci by nemci tak silnu menu vobec rozdychali….ceny v Nemecku po zavedeni eura sli dost hore, nie nadarmo mu hovorili teuro (teuer-drahy), tie ceny by urcite v dosledku silnejsej meny nesli rychlo naspat. Silna mena=horsi export, navrch tusim juh Europy odobera podstatne viac nemeckeho exportu ako Cina (mam pocit ze sa hovorilo okolo 35%) a to by slo riadne do kopru. Podla mna by Nemci ostatnych aj vytiahli z bryndy, ale za ich podmienok, to znamena, ze oni sa postaraju o vyber dani (a ze ich dostanu, na to mozete vziat jed), Grecko konecne zisti co je matrika a kataster (udajne to doteraz nemaju poriadne zavedene), rozpredaju co maju (statne podniky s dvojnasobnymi platmi vratnika oproti profesorovi na univerzite), obmedzia sa rozne dotacie. Otazka je, ci to ostatni dovolia…zatial su tusim Greci ti posledni, ktori sa trapia.

  7. hans123 napsal:

    zajímavý moment ze včerejší tiskovky ECB: Trichet rozhořčeně reaguje na otázku, že v Německu jsou znepokojení, že ECB stále nákupuje dluhopisy PIIGS a proto zvažují znovuzavedení marky.

    https://insider.thomsonreuters.com/link.html?cn=share&cid=260559&shareToken=MzozNmI0MmFhZC1jYmU0LTRlYWQtYmI2Zi05Y2IxMDY3ZDFlMjI%3D

  8. Jan Dvořák napsal:

    Spekuluje se o bankrotu Řecka „v historicky krátkém čase“.

  9. VoDo napsal:

    Takze bude zase svet zachranen? Speje to k tomu kdyz uz i pani Merkel rika ze se chysta zachranit banky. Znamena to ze vestinu dluhu uz nakoupila ECB? Jak si predstavujete ze bankrot bude probihat? Ja takhle, hele linej reku skrtnem ti pulku dluhu, kdyz nam das pristavy a lodky, energetiku, dopravu, pak ti pujcime dalsi penize a ty s nima vydrzis par let. Rek na to OK to je dobrej deal ja jsem stejnak zvolen jen na par let a mam vydelano, dohodnuto.

Přidat komentář