Britské referendum a Confirmation bias

Výsledky britského referenda by měly vést k velkému zamyšlení nad fungování společnosti jako celku. Proč? Protože prakticky nikdo nečekal takový výsledek. Řada lidí po referendu k tomu dodávala, že to není možné, protože oni neznají nikoho, kdy by hlasoval pro Brexit.

O čem to svědčí? O (ne)vědomé kastaci lidí podle názorů.

Lidé se stýkají s lidmi s podobnými názory. Jestliže se vysokoškoláků v Londýně zeptají, zda hlasovali (a jak), většina odpoví, že byli pro setrvání Británie v EU. (viz průzkumy). Stejně tak londýnská Citi byla zcela jasně při setrvání Británie v EU. Proč? Protože Brexit zvyšuje riziko a riziko je to, co chtějí obchodníci na finančních trzích minimalizovat.

Tyto svoje názory, které si vzájemně utvrzovali, poté aproximovali na celou společnost. A to byla ta chyba.

Kdyby se ale zeptali na anglickém venkově, vsadím se, že vět řada těch, co hlasovali pro Brexit by řekli, že neznají nikoho, kdo by pro Brexit nehlasoval. Těmto lidem bude zcela jedno, že se banky z Londýna přestěhují někam jinam.

Ponaučení pro investory? Dávejte si pozor na takzvaný „Confirmation bias“. V něm preferujete informace, které podporují vaše názory, ostatní informace ignorujete. Sledujte i názor, kteří tvrdí něco jiného, než si myslíte vy a zamyslete se nad nimi-

Hodně to pomůže.

 

 

Kniha Průvodce burzou a investicemi ke stažení zdarma

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář