Budou firmy a penzijní fondy více prodávat euro?

Současná situace v Itálii, která se začíná podobat té v Řecku, s tím rozdílem, že Itálie samozřejmě představuje obrazně „těžkou váhu“ vyvolala pokles kurzu eura vůči dolaru tento týden ke kritickému supportu 1,35. Hedge fondy a další tradeři, kteří se řadí mezi spekulativní obchodníky jsou podle reportů, např. Commitment of traders CFTC situování v pozicích na pokles eura vůči americkému dolaru a nyní se začíná hovořit i o možném situování firem a penzijních fondů tímto směrem. I když během posledních dvou seancí kurz eura vůči dolaru posiloval, z důvodu schválení úsporného balíčku italským senátem a Řecko uvedlo do úřadu nového premiéra Lucase Papademose, který byl mimo jiné také vice-prezidentem ECB.

Co je zajímavé je, že předpovědi vývoje amerických investčních bank Goldman Sachs a Morgan Stanley se liší. Zatímco Goldman vidí euro za rok na 1,48, tak Morgan Stanley zase na 1,30. Pro pokles kurzu eura vypovídá určitě současná dluhová krize v Evropě, která zcela jistě  bude mít důsledek v poklesu hospodářského růstu eurozóny a možného snižování sazeb ECB. Např. trh v tuto chvíli určitě nemá v sobě zakomponován možný hypotetický pokles sazeb o 50 bazických bodů do konce roku, což zase není tak nereálná varianta ve světle současných problémů. Výhoda kladného úrokového diferenciálu, která primárně posilovala euro vůči dolaru od poloviny r. 2010, se tak může značně snížit, resp. úplně eliminovat. ECB může být dále nucena monetizovat dluh a představit podobu amerického QE. Firmy a penzijní fondy, tak mohou podstatně změnit své chování v hedžování kurzu a nakupovat dolary na futures a forward trzích. Co je podstatné také zmínit je, že kurz eura vůči dolaru je dosti nadhodnocen podle teorie parity kupní síly a podle analýz by se měl pohybovat v delším období kolem 1,25. Tak uvidíme, kam se nakonec kurz vypraví. Závěrem se pojďme podívat na vývoj prosincového kontraktu kurzu eura vůči dolaru na denní bázi od srpna, kdy se začaly problémy s dluhy více kumulovat jak v USA tak v EU, na burze CME v Chicagu:

 

 

 

Další analýzy a komentáře Martina Lembáka

 

 

 

 

Tagy:
Komentáře
  1. Jan Dvořák napsal:

    Pokud se ukáže, že „euro je mrtvé“, jak někteří tvrdí, tak určitě.

  2. VoDo napsal:

    Jeste nejakej ten rok to potrva stejna jako definice „euro je mrtve“ muze znamenat spoustu veci, jako treba jen ze bude levnejsi vuci zlatu nebo CAD ci AUD

  3. Jan Dvořák napsal:

    tady bude mít velký vliv politika, viz můj komentář dnes večer

Přidat komentář