Burza zlata versus budoucí nepokoje ve Spojených arabských emirátech

Kilovka zlata

Dubajská Dubai Gold & Commodities Exchange (DGCX) má ambice se stát finančním centrem Perského zálivu. V současné době zde probíhají pouze obchody s futures kontrakty na zlato, avšak tyto kontrakty jsou ovlivněny spotovou cenou fyzického zlata stanovenou v Londýně nebo New Yorku. Během února letošního roku překonala ceny zlata v Dubaji 1900 dolarů. V porovnání s cenami zlata, které najdete v novinách, něco nevídaného.

Navíc futures zlato není to, co by obyvatelé Spojených arabských emirátů preferovali. Objektem jejich zájmu bylo a je fyzické zlato. Během roku 2013 by zde měly začít obchody s fyzickým zlatem. Vedlejším efektem bude sutečnost, že obchody s futures kontrakty na zlato se pak budou odvozovat od spotové ceny zlata stanovené v Dubaji.

Poptávka po zlatě se Spojených arabských emirátech je enormní, nyní budou mít místní investoři první možnost koupit fyzické zlato na domácí burze. Nazval bych to obchodem z ruky do ruky“. CEO dubajské burzy Garry Anderson se vyjádřil, že tato burza stále preferuje okamžité peněžní vypořádání a chtějí nabídnout i dodání fyzického zlata.

Není to dlouho, co jsem psal o zlatě a Spojených arabských emirátech v rámci své výroční analýzy. Tato burze stáhne řadu obchodů a zároveň může pomoci Íránu snadno obejít finanční blokádu. Vypořádání ve zlatě íránským obchodním partnerům jistě vadit nebude.

Dubaj se snaží stát Hong Kongem Středního východu a Čína to jen uvítá.

Spojené státy nikoliv, a tak jejich protiakce na sebe nenechá dlouho čekat.

Kdo vyhraje? Poznáme podle toho, co bude dřív, zda burza zlata  nebo nepokoje se Spojených arabských emirátech. Tipněte si.

 

 

 

Výroční analýza 2013

Pohled na penzijní reformu


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Komentáře
  1. Jan Altman napsal:

    Jak je možné, že se v Dubaji Au prodává za 1900 a v NY za 1600 USD?
    Existuje nějaká překážka/bariéra pro zájemce o fyzické zlato ze SAE bránící mu si zlato koupit/dovézt z USA či EU?
    To nemůže obchodník ze SAE koupit kontrakt na Comexu, počkat si na expiraci a trvat na fyzickém dodání?
    Nebo jsou v SAE dovozní cla na Au a to vyšší, než v Indii?
    Nebo jak to je? Moc těm „dvojím cenám“ nerozumím.

  2. Jan Dvořák napsal:

    Pro tenhle rozdíl také nemám vysvětlneí

  3. Oracle napsal:

    Keď som dobre postrehol píše sa tam o futures na zlato v hodnote 1900$ za oz, nie o zlato za 1900$ za oz.

  4. Jan Altman napsal:

    Oracle: No dobře, ale i ty furutes lze v NY pořídit za 1600 a investorovi ze SAE v tom asi nic nebrání, ne?
    Leda že by věřil, že za týden dojde ke kolapsu COMEXu, delivery v USA nebude možné, ale v SAE ano. Čemuž tedy dost nevěřím – tedy ani tomu, že ke kolapsu tak brzo dojde, ani tomu, že kdyby došlo, tak že v SAE stále dojde k delivery.

  5. Oracle napsal:

    Pán Altman, ktovie aké interná informácie majú v SAE, na druhú stranu niekto môže čakať že to v SAE rachne v priebehu týždňa, čo by pre niektorých bola katastrofa (dodávajú cca 30% ropy na trh), tá panika čo by nastala by vystrelil cenu ropy, zlata a niektorých komodít do stratosféry. Inými slovami dá sa aj na tom napakovať.

    Ono priemerný obyvateľ SAE je dosť naštvaný na režim, nestačí že vládnuca klika žije v totálnom luxusu, ale kdekto tam trie biedu.

  6. Mario napsal:

    proboha, proc by mely byt v SAE nepokoje? to uz trochu prehanite, ne?

  7. Standa napsal:

    Mario: Třeba takové malé „saúdskoarabské jaro“, s „rebely“ na výplatní pásce nějaké zpravodajské služby, povedené dokumentární fotomontáže o dobytí Dubaje „rebely“ na sociálních sítích a tak…

  8. maxik napsal:

    Co je nějaká malinká zemička proti zlatem napěchovanému ÍRÁNU a jeho centrální bance, která ve svých útrobách už skrývá nevyčíslitelné hodnoty, včetně mnoha korunovačních insignií a Pavího trůnu. V Dubaji žádné ani menší nepokoje nebudou. Je to jen nafouknutá bublina, která splaskne, a navíc Dubaj marketingově sám sebe propaguje více, než by bylo moudré. Mají peníze, ale síle ÍRÁNU a jeho zlatého baháru se nikdy nevyrovnají.

Přidat komentář