Články týdne – 10. ledna 2013

clanky_tydne

Evropské země – žádná sláva

Měna čínské měny – jaká je aktuální situace?

Analýza posledního zápisu z jednání Fedu, vřele doporučuji přečíst.

Tagy:
Komentáře
  1. Oracle napsal:

    Včele? Zdá sa že nielen moje myšlienky sú rýchlejšie ako ruka. 🙂

  2. Jan Dvořák napsal:

    Díky za upozornění

  3. Oracle napsal:

    Rád sa stalo. 🙂

  4. VoDo napsal:

    Deflace no, k ni bankroty patri, ale to jeste neznamena ze se zhrouti svet, i nadale lidi budou kupovat elektronicky hracky, pouzivat internet, nakupovat auta, stavet, jezdit, jen to proste slabsi firmy neustoji jako Sears a podobny retail, je doba internetu. Zlato pujde na sedm set, dolar nahoru, je ho proste malo, vsichni ho chteji a tiskarny nestaci uspokojovat nabidku. Velky firmy tady budou dal a budou dal vytvaret pracovni mista, lidi se bud prizpusobi nebo budou remcat ze jejich schopnosti nikdo nechce a ze pro ne neni prace, na spoustu veci jsou aplikace za dolar, roboti co makaj bez kecu, toto vse dalo praci desetitisicum lidi, novy odvetvetvi, mobilni aplikace, lidi potrebuji vzdelani v tom co doba potrebuje a ne to co bylo potreba pred triceti let. Kdyz nekdo cely zivot stoji za kasou, ci za pasem neni divu ze technologie ho dobehla, je potreba neustale se vzdelavat, prizpusobovat, je to tezky a prehistorickej lidskej mozek s tim ma problemy, ale to je evoluce, jsme na prahu noveho veku. Bud se prizpusobis nebo vyhynes. Problem je ze politici jsou dinosauri tez, vetsinou stara, pred internetova generace, ktera to nechape. Kazdy je strujcem sveho stesti, clovek neni kytka aby zustal tam kde byl zaset.

  5. marwin napsal:

    ad VoDo-člověk se od kytek moc neliší…Alespoň v tom biologickém kontextu.
    Tím, že se přesune jinam, si nezajistí automaticky ani vývoj,ani štěstí.Ale je fakt,že si to spousta lidí myslí…
    Osobně soudím,že u dolarů není množství otázka rychlosti tiskuˇ,a že by někdo nestíhal připisovat elektronicky nuly k těm stávajícím trilionům na kontech,o to bych se moc neobával…:)
    P.S…pašík v chlívku si také myslí,že příjde zase panímáma s kyblíkem slaďoučkých pomejí-tak,jako včera,předevčírem,předpředevčírem… A místo toho se ve dveřích objeví řezník s kudlou za pasem.
    Každou prognózu beru jako nevědění…:)

  6. one2free napsal:

    VoDo napsal v 06:23: „Zlato pujde na sedm set, dolar nahoru, je ho proste malo, vsichni ho chteji a tiskarny nestaci uspokojovat nabidku.“

    LOL, to si děláte legraci, že? Myslím, že jste se spletl a chtěl to napsat takhle: Dolar půjde dolů, zlato půjde nahoru, je ho prostě málo a všichni ho chtějí …

  7. VoDo napsal:

    Marwin: stěhování za prací je normálka, lepší než brečet a natahovat ruku ke státu.
    one2free: myslel jsem to jak jsem psal, USD je v trendu nahoru, zlato dolu, stačí se kouknout na graf

  8. burakcz napsal:

    to VoDo: s tím dolarem to tady opakujete už skoro rok. Jaká byla vaše předpověď pro minulé léto? Tuším, že tu padalo něco okolo 30Kč za dolar. Nebýt našich monetárních plánovačů tak je dolar k 19Kč. Ne že se to nemůže někdy v budoucnosti stát, ale jaký rozdíl je mezi Oraclovými a těmito fantaziemi?

  9. Oracle napsal:

    @burakcz: Asi toľko, že ja sledujem kroky pohlavárov a fundamenty:
    -západ de facto sa potopila (celková nezamestnanosť, nezamestnanosť mladých, štruktúra ekonomiky atď) a podľa oficiálnej ideológie západ sa snaží pretlačiť k bohatstvo, neoficiálne je to okrádačka pre dolných 90-99%;
    -Čína sa potápa, no má výrobné kapacity, ktoré môže znárodniť;
    -Rusko má suroviny a znova buduje svoju priemysel a ríšu;
    -India (tak ako Čína a Rusko) je naštvaný na USA/západ;
    -zlata je nedostatok v porovnaní s dopytom a väčšina západných zásob je už na Východe;
    -západný politici vyvádzajú jak divý;
    -atď.

    Teraz môžeme hádať kedy to rachne. 🙂

  10. VoDo napsal:

    Loni jsem nepsal ze bude dolar letos za tricet. Psal jsem ze si dokazu predstavit dolar za tricet do peti let. Ale i tak si na investici do USD nemuzu stezovat.

  11. Kolda napsal:

    burakcz…
    Rozdíl mezi Oracle a VoDo fantaziemi je ten, že Vodovy fantazie jsou actionable z hlediska investora. A co se úspěšnosti Vody týká, tak když řeknete A, řekněte i B. To zlato mu vyšlo, ne? To byl nějaký sešup loni…

    VoDo tady navíc většinou mluví o dlouholetých cyklech. Takže argumentovat ročním pohybem dolaru není korektní.

    Chytnout přesně top nebo bottom je sice pěkné a příjemné, ale je to fool’s game. Podstatné je, svézt se na trendu.

  12. Oracle napsal:

    @Kolda: Ja hovorím o dlhodobých trendoch a ako sa to vyvinie pozrime na USD:
    -pred 120 rokmi USD boli peniaze (kusy zlata a striebra, ako podľa ich ústavy);
    -pred 100 rokmi z USD sa stala 100% krytá mena;
    -pred 90 rokmi z USD sa stala 40% krytá mena;
    -v roku 1944 sa z USD stala rezervná mena;
    -v roku 1971 USD prestala byť krytá zlatom;
    -v roku 1975 USD Saudská Arábia/OPEC začala akceptovať len USD za ropu výmenou za ochranu režimu vojskom USA-odstránili sa politické prekážky pred tlačením USD;
    -rok 2014 koniec USD ako rezervnej meny?
    Príbeh Britskej Libri:
    -pred 100 rokmi rezervná mena krytá zlatom;
    -v roku 1944 krytá USD stráca štatút rezervnej meny.

    Pád USA, EU, Británie a ich mien započal minimálne pred 25-30 rokmi, offshoringom pracovných miest a príklad Británie ukazuje, stačí rozhodnutie ekonomických a finančných mocností danej doby a rezervný status skončí.
    Súvislosť s dnešným USA má 2:
    -vojenské dobrodružstvá pod zámienkou vojny proti teroru smrteľne vyčerpala USA=Britské Impérium a 1.+ 2. svetová;
    -USA už nie je ekonomickou (je netto konzument) a pomaličky ani vojenskou veľmocou (Afganci s kalašnikmi ich vyháňajú).

  13. Miroslav Piták napsal:

    To Oracle: doporučuji prostudovat historické statistiky US ministerstava financí (Annual report of the secretary of the treasury on the state of the finances) Je to trochu nudné a zdlouhavé čtení, každý report má 500 – 1000 stran, ale určitě zjistíš, že US dolar nikdy nebyl za dob zlatého standardu kryt na 100% zlatem. To je totiž velká demagogie. Osobně jsem analyzoval nejen tyto reporty, ale i další historické US reporty včetně analýz FED + různé analýzy z „dnešní doby“, které to potvrzují. Už tenkrát existovali měnové agregáty, jejichž výše byla násobkem oběživa 🙂 Data měnových agregátů mám k dispozici od r.1867.

  14. diego004 napsal:

    VoDo: „prehistorickej lidskej mozek s tim ma problemy, ale to je evoluce, jsme na prahu noveho veku. Bud se prizpusobis nebo vyhynes.“

    – mno pokud se divam na Eurosvaz, tak mnozi se prave ti nejmene schopni – defacto negramotni – a vymiraji ti praceschopni
    – navzdory evoluci, jen diky multi-kulti posr… socialistickemu experimentu.. 🙂

  15. lulinak napsal:

    a tak to ma byt, jedni vidi zlato nas 10 tisic a indexy po tom kolapsu budou kotovane v zaporu, druhy vidi indexy na 20 tisic a zlato dobre tak jako podlozku pod skrini, a prave proto mohou trhy fungovat. A pravdu nebude mit ani jeden z nich, bude to totiz ve finale velmi pravdepdobne uplne jinak, ale pak zase (zpetne) nalezneme milion duvodu, proc to tak prece muselo skoncit… 🙂

  16. Jan Dvořák napsal:

    Jasně, kdyby všichni měli stejný názor, kdo by obchodoval?

  17. František Sousedík napsal:

    Pro lulinak:
    Řekl bych, že někteří mají ještě větší kontext a vidí ještě třetí. Těm je cena lhostejná. Vidí, že trend směřuje k poměru 1:1 ať budou stát index či zlato cokoliv.

  18. lulinak napsal:

    ano, ale mame novou dobu, kdy ani starodavne poucky typu „kdyz akcie nahoru tak zlato dolu a naopak“ uz nefunguji (i kdyz si ted dalo zlato na chvili prestavku).
    Pockejme jak se tahle hra na kocku a na mys bude odvijet dal, i kdyz nekteri maji naprosto jasno jak se bude odvijet, posledni varku na Zerohedge jsem proletl a musel jsem to nasledne jit rozdychat do bazenu, abych si to rovnou nehodil… 🙂

  19. František Sousedík napsal:

    Pro lulinak:
    Co tím, prosím, myslíte? Myslíte, že Dow i zlato by mohly být např. za $20000?

  20. Oracle napsal:

    Pán Piták:
    Iste viem, že po občianskej vojne prešlo na čiastočné krytie z dôvodu Lincolnových bankoviek.
    Druhá vec je, že banky často vydávali viac bankoviek ako mali zlata/striebra (v USA bol najprv strieborný štandard), nasledovalo potom samozrejme run na banky.
    Tretia vec Často sa stávalo, že USA vyrazil viac mincí ako to bolo potrebné.

  21. VoDo napsal:

    Uzijte si cinskou menu:-)
    Fed creates $1 trillion in reserves each year
    China is responsible for $3.6 trillion in loan creation annually

  22. Oracle napsal:

    VoDo, aká je obchodná bilancia týchto štátov, ktorý štát má nominálne väčšie dlhy a prečo niekto verí oficiálnym číslam?

    Tak potom, víťaz tejto vojny je jasný. Je to Rusko.:)
    PS: Štátny dlh nemá dôsledky, aspoň nie v domácej politike, ale v medzinárodnej politike a v medzinárodnom obchode, je to už iná pesnička.

  23. Miroslav Piták napsal:

    To Oracle. Problém je,že data pro výpočet krytí amerického dolaru drahými kovy nejsou před rokem 1860 k dispozici. Hodnoty oběživa mám již k dispozici od roku 1800, ale hodnotu zlatých a stříbrných rezerv USA jsem nenalezl před rokem 1860. V letech 1860 až 1915 byl dolar (oběživo v oběhu + v držení vlády) krytý zlatem a stříbrem maximálně ze 60% (minimum 1875 – 15%).

    Dolar byl krytý na 100% zlatem a stříbrem „určitě“ v období neexistujího / nerozvinutého bankovního systému, ale o tom můžu pouze spekulovat, protože tyto údaje nejsou k dispozici ani ve statistikách od roku 1774.

    Pokud máte k dispozici jiné oficiální údaje, velmi rád je uvítám, protože po 6-ti měsíčním vyhledávání a následném studiu dostupných dat mám pouze k dispozici to co mám.

  24. Oracle napsal:

    To Piták, tak v tom prípade frakčné bankovníctvo a vládne dlhy spolu s tlačením robili svoje minimálne od roku 1860. Ono ani Britská Libra nebola 100% krytá aspoň nie v poslednej dobe krytá na 100%.

  25. VoDo napsal:

    Za komousu byla mena kryta zlatgem, bylo to i napsany na bankovkach, no a jak nam zapad utekl kdyz pouzivali tiskarny zatimco vychod sedel na bedne zlata a krachnul driv nez imperialisti.

  26. Oracle napsal:

    VoDo, minulý režim spadol, nie kvôli tomu že to bolo neživotaschopné, spadlo to kvôli zrade. Zradcovia (neúplný zoznam): Chruščov, Gorbačov, Jeltzin, Havel+pohlavári z charty, Klaus atď.

  27. rj1 napsal:

    Banky malokdy v historii drzely plne rezervy, historicky posledni banka se 100% rezevnim krytim existovala v Holandsku nekdy v 17/18. stoleti.
    Banky s castecnym krytim se vzdy objevili tam, kde se objevilo nejake vetsi bohatsvi – platilo to uz v rannem stredoveku a mozna i staroveku.
    Pokud do te doby existovalo plne nebo vice mene plne kryti, tak se postupem casu rezevni pomer zacal snizovat – se souhlasem a prispenim panovniku, kteri si casto radi tyto dodatecne penize pujcovali. (a casto na sva valecne dobrodruzstvi). Nasledna penezni expanze, pak byla jednou ze zakladnich pricin krachu takovych risi. Tomu osudu se nevyhnulo ani Holandsko, ktere behem 18. stoleti prislo o pozici velmoci, kterou ziskala Anglie. Kde misto spekulaci s virtualnim majetkem dochazelo k vyznanmnym kladnym zmenam v realnem hospodarstvi.
    Dynamit v podobe statni banky je ale vynalez svedsky, az po ni vznikla puvodni Bank of England. Obe opet vydavaly bankovky – castecne prave
    (hmotne kryte) a vedlo toho falsa. A obe zkrachovaly. Rozhohujci pad britske rise, ale zacal az prvni svetou valkou a obrovskou menovou expanzi na valecne
    vydaje. Tehdy jeste existoval evropsky “zlaty standard”, kdy evropske meny byly vazane na libru a libra na dolar. Libra plnila tuhle funkci nekdy do zacatku
    30. let. (1931 tusim). USA se zacaly stavat velmoci behem 19. stoleni a pomalu prebirat roli VB. Stejne jako ostatni rise se nevyhnuli lakadlu penezni expanze. Po obcanske valce na konci 19. stoleni byl sice jeste pokus vratit se legitimejsim penezum, ale to nebylo mozne s bankami, ktere vydavaly velke mnozstvi nekrytych uveru
    (v porovnani s dneskem byl ale rezevni pomer velmi bezpecny..). Serie krachu, ktera vyvrcholila v roce 1907 vytvoril politickou poptavku po statni bance
    (v poradi 3. v historii USA). Ve skutecnosti to ale byl kocko-pes: v necem statni a v necem soukroma. Novy zakon snizil miru povinnych minimalnich rezerv clenskych bank (podle velikosti banky a typu vkladu) a zaroven snizil i povinne rezevni kryti bankovek vydavanych statem (myslim, ze 60% na 40%) – mozna se ale v cislech pletu. Rozhodujici
    je ale podstata. Stale ale existovalo nebezpeci, ze si obcane budou chtit sve poukazky na penize (papirove dolary) smenit zpet na penize: vyreseno 1933/34 zakonem zakazujicim drzeni zlata. Krach USA v roce 1971, kdy totez udelali i mezinarodnim veritelum byl jen teckou za smutnym pribehem. Ani USA ale svemu osudu neujde. Otazka ale je kdo ho nahradi? Všechny „vyspele“ a vyspivajici země světa mají stejne prohnily bankovni systém a timpadem hospodarstvi
    utrzene od reality.

  28. Oracle napsal:

    @RJ1, asi nikto, Rusi si vystačia sami, Číňania spolu so zbytkom BRICS, tiež. Takže presadí sa heslo pre krajiny sám sebe stač.

  29. pssedij2 napsal:

    Nabízím vlastní úvahu vycházející z faktů: při poklesu cen drahých kovů následuje masivní nákupní aktivita zejména asijských zákazníků. Za manipulací cen pravděpodobně stojí stát s největšími dolarovými přebytky- čína. Jak dlouho budou kovy levné, na úrovni těžebních nákladů? Tak dlouho dokud čína nebude největším vlastníkem zásob stříbra, zlata a platiny. Jak se zmocnit vůbec největších zásob ?? Stlačit ceny tak, že těžba nebude pro soukromé západní firmy ekonomicky udržitelná. Pak můžete koupit největší zásoby a celkem levně. Ne na volném trhu s kovy, tam byste příliš zvýšili cenu. Největší zásoby drahých kovů je možné nakoupit přímo nákupem bankrotujících těžebních společností. Tyto zásoby jsou dokonce bezpečně uložené- v hlíně. Pak stačí těžit jen pro sebe a neprodávat „cizím“

  30. pssedij2 napsal:

    neprodávat tedy „cizím“ tak dlouho až ekonomicky rozumné zásoby totálně vytěžíte. A hurá… máte všechny kovy v podstatě „doma“. Současně průběžně vykupujete běžný trh s kovy.
    Potom jen vyhlásíte zlatou paritu měny. Dolar nebo euro? Tyto měny pak ztrácí smysl shromažďovat, pouze čínská měna bude v nějakém poměru krytá zlatem. Má smysl ji vlastnit dlouhodobě, podobně jako zlato. Tedy v této situaci mají peníze opět svůj původní význam. říkejme jim opět bankovky, nebo spíše „zlatovky“ ??

Přidat komentář