ČNB vzkazuje: Lépe už bylo

Událostí nedávné doby byla intervence ČNB v neprospěch české koruny a následný komentář guvernéra Singera. Tento krok je natolik závažný, že komentář k němu nechávám výjimečně dostupný pro všechny čtenáře (předplatitele jsem informoval o tomto kroku předem).

Důležité je podle mě vidět pohyb koruny v relaci. Přikládám proto dlouhodobý graf kurzu koruny vůči euru. Zobáček na pravém okraji je tolik diskutovaná intervence – na dlouhodobém grafu se téměř ztrácí (originál grafu na webu ČNB).

 

ČNB prezentuje svůj krok jako snahu zabránit deflaci (o což se snaží řada centrálních bank) a zároveň pomoci exportérům a potažmo celé ekonomice. ČNB nemá zájem, aby zboží a služby zlevňovaly, ČNB chce, aby zdražovaly.  Sice ne zas přehnaně moc, ale zdražovaly. Inflační cíl ČNB je kolem 2%, stávající inflace za posledních 12 měsíců byla v říjnu na úrovni 0,9% Odchylka je tedy přibližně 1 procentní bod.

Pomůže ale oslabení koruny exportérům? Ano, tvrdívá se to. Za každé utržené euro dostane exportér více korun. Toto platí pro exportéry finálního zboží. Pokud ale česká společnost dodává své zboží či poskytuje služby mateřské společnosti, může mateřská společnost změnit eurové ceny tak, aby česká firma dostávala stejné množství českých korun. Efekt tedy může být menší, než se předpokládá.

Proč však něco takového ČNB podniká, když sama předpokládá růst v příštím roce ro 1,5% – to přece není recese, ale pouze „slabý“ růst ekonomiky. Je to ale problém? Je. Hlavně proto, že HDP je modla všech politiků, apod., podle něj se země rozdělují úspěšné a méně úspěšné.

I ČNB chce podle projevů jejích představitelů vidět vyšší růst HDP, chce přimět, aby lidé více utráceli a podpořili růst domácího HDP (shodou okolností pár dní po opatření ČNB byl zveřejněn odhad vývoje HDP ve 3. čtvrtletí a je tam překvapivý pokles). Podle ní by toto opatření kormě již zmíněného navýšení inflace mělo přispět ke zrychlení ekonomického růstu o přibližně 0,5 procentního bodu.

ČNB by za standardní situace pravděpodobně snižovala úrokové sazby. Tuto munici již (podobně jako další světové centrální banky) dávno vystřílela. Snižovat hodnotu povinných minimálních rezerv by při jejích dnešní hodnotě (dlouhodobě držené na 2%) asi také nepřineslo extra výsledek.

Proto došlo na měnové intervence. Aby spotřebitelská poptávka podpořila české HDP, museli by lidé více kupovat zboží tuzemské provenience a nikoliv zboží z dovozu a zároveň přestat jezdit na nákupy do Německa apod. Třeba někdo přestane, když se nákupy v zahraničí o něco zdraží.

Potud realita. Možná to trochu zabere.

Napadá mě však jiná otázka. Udělala by ČNB tak dramatická opatření i v případě, že by inflace byla 1 procentní bod nad cílovanou mírou inflace a banka nechtěla hýbat úrokovými sazbami? Pochybuji.

Uvědomme si ještě jednu věc – až na jednu výjimku bude bankovní rada ve stejném složení fungovat až do června 2016. Podle mě si bankovní rada chystá prostor pro další kroky. Motivace ČNB musí být tedy výrazně silnější, nemyslím si, že by střílela naslepo.

I proto ČNB svým krokem minimálně pro několik nejbližších let vzkazuje: Lépe už bylo.

Komentáře
  1. ricmund napsal:

    Problém je hlavně růst a ten je u nás druhý nejhorší v Evropě (za třetí čtvrtletí). Nemusíme sice růst za každou cenu, ale pokud jsme na tom DLOUHODOBĚ hůř než „srovnatelné“ ekonomiky je potřeba razantnější kroky a to intervence je i když souhlasím, že je to nic ve srovnání s tržním pohybem kurzu. Otázka je jestli dravci na Forexu nepůjdou proti ČNB (neustály to jiné centrální banky a to byla jiná liga)

  2. Jan Dvořák napsal:

    Osobně mám pocit, že motivace musí být opravdu silná, jeden další možný důvod mě napadl, zkouším ho sepsat.

  3. diego004 napsal:

    – vetsi spotreba je nesmysl vzhledem k faktu, ze 3/4 ceskych domacnosti zije „z ruky do huby“ 🙂
    – celkove to vypada max. na efekt srotovneho a propad trzeb v pristim roce…
    – je to jednostranna podpora jen a pouze exportu – vsechny ostatni – firmy dovazejici dily/suroviny/enerige a neexportujici/prodavajici v tuzemsku, vsechny spotrebitele a nasledne oblast sluzeb – to poskodi/zasahne
    – primo to priznal i Hurvinek z CNB v Hydeparku na CT24 … 🙂

  4. Pepan napsal:

    Myslím si, že jedním z hlavních důvodů intervence ČNB je snaha změnit postoj veřejnosti k Euru. Budou dusit lidi zdražováním tak dlouho, dokud nebudou prosit o zavedení Eura. Je jen otázka času, kdy v Evropě zesílí tlaky na větší integraci a zavedení Eura v zemích, kde ještě není, bude nutností.

  5. diego004 napsal:

    Pepan: ano, to je mozny duvod „znechutit“ Cechum CZK a nahnat je do Ojra
    – vzhledem k fin. negramotnosti obyvatel jim vstupni poplatek (ESM) par stovek mld nebude vadit 🙂
    – + samozrejme bianco sek na dalsi zachrany bank + jizni staty Eusvazu + Francie …

  6. Jan Altman napsal:

    Členové bankovní rady hlavně chtějí, aby je socialistický keynesiánský prezident v roce 2016 nechal ve funkcích.

    Spíše bych to viděl takto:
    https://www.mises.cz/clanky/par-slov-k-intervenci-cnb-1288.aspx

    Každopádně p.Singer se tímto činem zařadil po bok „osobností“, jako byl třeba Antonín Zápotocký. Od jeho měnové reformy se toto znehodnocení koruny liší jen v míře, ne v principu (okradení středatelů).

    Každý, kdo byl jeho krokem poškozen, měl by zvážit žalobu. Respektive není důvod nedívat se na něj stejně, jako na lupiče, který se vám vkradl do domu.

    Proti centrálně plánovanému znehodnocení koruny (a úspor) bych nic nenamítal, pokud by CZK a ČNB neměla zákonem násilně vynucené monopolní postavení.
    Neměli bychom tedy kritizovat tento krok ČNB (od vynuceného monopolu na padělání peněz se nic jiného čekat nedá), ale měli bychom napadat samotný fakt existence vynucených monopolistických výsad CZK a ČNB.

    Zrušme veškerou legislativu zaručující toto nemravné výsadní postavení (povinnost přijímat koruny, resp. zákon o jediném legálním platidle, daň z kapitálových výnosů na Au, DPH na Ag mincích, zaveďme měnovou konkurenci a freebanking, dovolme zakládat účty a platební systémy ve zlatě ala E-Gold, tolerujme mzdy v bitcoinech, atd…) a pak ať si ČNB ty své papírky tiskne dle libosti. Ale nechť čelí důsledkům a konkurenci.

    Establishment se na jednu stranu snaží donutit lidi utrácet, na druhou stranu připouští, že dnešní třicátníci a čtyřicátníci dostanou jen nuznou penzi a měli by si naspořit. Tak jak tedy, soudruzi? Za svou osobu mohu říci, že ČNB mne opravdu donutí utrácet. Ale výhradně za drahé kovy a vybrané zahraniční akcie. Výdaje za zbytné zboží a služby dále omezím a nebudu jediný. Kolik asi lidem zbyde peněz na místní služby a produkty, když díky slabé koruně utratí více např. za benzín?

    Pokud odhlédnu od toho hlavního (morálnost a spravedlnost postupu ČNB a jejího monopolu obecně) a snížím se k věcnému hodnocení jejího postupu (což ale považuji za stejně pochybné, jako chladné hodnocení ekonomického přínosu koncentračních táborů), pak:

    1) Opravdu hrozila deflace? Nebo jen podle tendenčních státních metodik výpočtu? Má někdo pocit, že jeho životní náklady klesají?

    2) Je deflace opradu škodlivá? Šlo snad o kontrakci měnové zásoby (ne!), nebo jen o zlevňování prodktů díky konkurenci, technologickému pokroku a růstu produktivity? Co je špatného na tom, že dnes je za 20tis lepší TV, než před 4 roky za 80tis?

    3) Opravdu máme věřit deklarovaným příčinám a cílům intervence? Nebylo spíše cílem bylo pomoci vybraným lobbystickým skupinám a státu (větší výběr daní, snazší obsluha dluhu)? Nebo jen snaha být „in“ a dělat to samé, jako BoJ, BoE, ECB a Fed?

    Ale znovu říkám: tyto „věcné“ úvahy jsou v podstatě irelevantní, relevantní je pouze poukazování na hanebnost násilím vynucených monopolistických výsad jednoho produktu (měny) a jedné organizace (ČNB).

  7. Jan Dvořák napsal:

    Jan Altman: ač můj první dojem byl podobný, nyní, když jsem se pošťoural v pár datech, bych je tak do koše naházel. Na článku se pracuje.

  8. Toxic napsal:

    Jan Altman: Nejsem právník a čtení v zákonech je pro mne utrpení, nemám mozek navyknutý na tento typ čtiva. Nevím tudíž, zdali by žaloba něco řešila, tj. domnívám se, že ČNB jednala dle platných zákonů..?

  9. diego004 napsal:

    – centr. banky nikdo neporazi, budou tu s nami az do horkeho konce
    – je to „zelezna pest“ lidu… tedy pardon aktualniho vladnouciho establishmentu
    – a jak ukazuje BoJ, lze zajit jeste dal, delat veci, o kterych se nam pred par lety ani nezdalo… vse ve jmenu „vyssiho dobra“ … 🙂

  10. larry napsal:

    Děvčata,

    Nejdůležitější je si všimnout, že čnb necíluje inflaci ani nezamněstanost, ale prostě kurz k eur. Pokud čnb uvolní my automaticky uvolňujeme s nimi a už to nikdo čechům nemusí vysvětlovat. Vždyť jen držíme kurz, to jsme nečekali…

    Dále si všimněte, že toto opatření zvyšuje marže německým podnikům nakupujícím od ČR a potažmo marže celé spolkové republiky. Přemýšlejte kolik jiných způsobů srn zbylo.

    To že to ožebračuje místní střadatele, kteří by v případě zavedení eura dostali méně je vedlejší. Ale zase kdyby jste byli v Bruselu, taky byste chtěli snížit kupní sílu ostatních.

    Další věc, které zde málo lidé rozumí je, že existují dva druhy bilance národní banky: banka stahující likviditu a banka poskytující likviditu. Až pochopíte toto, tak uvidíte, jak většina článku na tomto nebo podobných serverech míří vedle (ne nadruhou stranu, jen vedle). Na druhou stranu, co by za to dalo takové portugalsko nebo řecko, kdyby mohli uvolnit. Ti nemůžou uvolnit a tak musejí vytvořit deflaci a to je mnohem bolestivější.

  11. rj1 napsal:

    Toxic:
    CNB stezi jednala dle platnych zakonu, tema resi pan Sousedik v komentarich k predhozimu clanku na toto tema:

    https://proinvestory.cz/intervence-cnb-koruna-oslabuje-o-cca-1-kc-oproti-euru-i-dolaru

    Jan Altman:
    vystizny komentar – pisu 1 s *

    ano – jedina mozna cesta je osveta. Bez poznani nemuze existovat svoboda.

  12. rj1 napsal:

    Jeste k te deflaci:

    pan Altman velmi spravne poukazuje na to, ze k deflaci
    penezni zasoby nedoslo. (naopak menova baze, stejne
    jako vsechny Mx agregaty nad ni = ruzne formy likvidity roustou o %ta rocne).

    Jedinou moznosti jak muze dojit k cenove deflaci je deflace penezni zasoby. Bez predchazejici inflace penezni zasoby by nemohla existovat ani jeji deflace.
    Bez penezni inflace by se ceny vseho zbozi a sluzeb pouze menily proti sobe v zavislosti vyvoji nabidky a poptavky – aby vsechny ceny vzajemne klesaly je logicky a matematicky vylouceno 😉

  13. Jan Altman napsal:

    TOXIC:

    Ano, ČNB možná jednala podle platných zákonů. Stejně tak jednala i KSČ, StB, NSDAP, Říšská banka, SBČS, Gestapo, …
    Tzn. jediné, co z toho plyne je to, že představitele režimu asi nelze žalovat podle režimní legislativy a od režimních soudů (mají stejného zaměstnavatele) čekat, že je odsoudí.
    Je na zvážení každého, co si z toho vyvodí.

    ČNB má zákonem vynucené monopolní postavení, což je obecně amorální a proti přirozenému právu. Lidé jsou násilím nuceni CZK přijímat a alternativy jsou jim zakazovány či silně znepříjemňovány – i to je něco, s čím se svobodu vyznávající jedinec těžko může smířit a považovat to za „normální“, spravedlivé a legitimní.

    Samozřejmě těžko čekat, že někdo bude nasazovat život a svobodu v boji proti této nespravedlnosti a nesvobodě. Otevřeně přiznávám, že i já nemám odvahu porušovat režimní legislativu. Ale je dobré o tom alespoň mluvit, šířit přesvědčení, že současný stav není správný. Jak se bude hospodářská, fiskální a monetární (a následně sociální) situace zhoršovat (a věřte mi, že bude), jednou lidem dojde trpělivost. A až k domu dojde, bude se hodit, že alespoň nějaké procento bude chápat příčiny a bude mít představu, jak zjednat nápravu.

  14. Toxic napsal:

    Jan Altman: Ano, však o tom hovořím. Žalovat nemá smysl, protože dle práva je to OK a i kdyby tam náhodou nějaké pochybnosti byly a nebylo to vše košer, ústavní soud to smázne. To, že to považuji za sviňárnu a lehčí odvar Zápotockého reformy, to už je věc jiná.

  15. Standa napsal:

    Jan Altman: S tím nelze než souhlasit.

    larry, Pepan: Ano, také mám dojem, že cílem tohoto snažení je euro v ČR. Nejspíš zaplacení diskutéři na Internetu, obhajující krok ČNB a snící o kursu 37Kč/1€, mne v tom jen utvrdili:

    Cílem je zvrátit odpor Čechů vůči euru, a při té příležitosti před vstupem maximálně snížit bohatství ČR ve prospěch stávajících členů eurozóny.

  16. ricmund napsal:

    Hoši já bych do nich tak nekopal, protože to pohnutí kurzem je poměrně malý (já vím, že pro někoho to zrovna malý není), ale deflace u nás prostě je ať nám říkají co chtějí. O inflaci tady psal Honza v létě a realný mzdy padaj. Vítejte na jedné lodi.

  17. František Sousedík napsal:

    Pro ricmund:
    „Problém je hlavně růst“
    Proč je podle Vás růst problém?
    Jaký by se Vám líbil růst?
    Jaký by měl být růst?
    Jak dlouho by se Vám líbilo, aby byl růst, který by se Vám líbil?
    Jak dlouho by se Vám líbilo, aby byl růst, který by měl být?

  18. František Sousedík napsal:

    Pro ricmund:
    „ale deflace u nás prostě je ať nám říkají co chtějí“
    Prosím, co znamená pojem „deflace“?

  19. Standa napsal:

    ricmund: Jo, jo, deflaci máme ukrutnou. Ceny padají jako zralé švestky.

    Lump pekař už zase zlevnil chleba. Letos potřetí! U holiče to také bylo méně než minule. I na pumpě mi vracejí čím dál tím tím více. Noviny mi dají za korunu hned dvoje, abych nebyl škodný. A v hospodě, když jsem chtěl zaplatit stejně jako minule, číšník mi odmítl spropitné. Že prý dostal až až. A co teprve v konzumu!? Tam ve frontě u kasy ani nestačím vracet peníze zpátky do peněženky!

    Naštěstí jsem se pak z té noční můry probudil.

    Jaké štěstí, že máme ČNB, která se nás snaží před tou strašlivou katastrofou zachránit, seč jí síly stačí…

  20. František Sousedík napsal:

    Pro Toxic:
    „Nejsem právník a čtení v zákonech je pro mne utrpení, nemám mozek navyknutý na tento typ čtiva.“
    „Žalovat nemá smysl, protože dle práva je to OK a i kdyby tam náhodou nějaké pochybnosti byly a nebylo to vše košer, ústavní soud to smázne.“

    Já zase nerozumím tomuto typu čtiva. Nevylučují se tyto dvě věty? Nemělo by to být tak, že když někdo napíše první větu, neměl by nikdy napsat tu druhou? A dokonce na jedné stránce?

  21. František Sousedík napsal:

    Ústava říká:
    Česká národní banka je ústřední bankou státu. Hlavním cílem její činnosti je péče o cenovou stabilitu; do její činnosti lze zasahovat pouze na základě zákona.

    zákon o České národní bance říká:
    Hlavním cílem České národní banky je péče o cenovou stabilitu. Česká národní banka dále pečuje o finanční stabilitu a o bezpečné fungování finančního systému v České republice. Pokud tím není dotčen její hlavní cíl, Česká národní banka podporuje obecnou hospodářskou politiku vlády vedoucí k udržitelnému hospodářskému růstu a obecné hospodářské politiky v Evropské unii se záměrem přispět k dosažení cílů Evropské unie.

  22. František Sousedík napsal:

    Nemyslíte, že porušili zákon i Ústavu?
    Nemyslíte, že kromě 7. 11. 2013 je porušují každý den?

  23. Jan Dvořák napsal:

    Čím dál více jsem přesvědčen, že banka jednala racionálně. Ať se to zdá, nebo ne.

  24. František Sousedík napsal:

    Podle mého názoru nám ČNB v duchu soudruha lenina soustavně ničí měnu. Navrhuji zrušit korunu. 🙂
    Podle mého názoru nám stačí v oběhu méně než 30 mld. (A to asi o hodně méně.) Máme přes 400 mld.
    Nezkoumají závislost HDP na měnové inflaci. (Proč asi?) O měnové inflaci nikdy nehovoří. (To zřejmě není problém.) O inflaci vždy hovoří jen a pouze v horizontu jednoho roku. Na mysli mají cenovou inflaci.
    Nevidím žádný zájem na tom udělat osvětu k překroucení pojmu „inflace“.
    Nekritizují měnovou inflaci USA.
    Když hovoří o deflaci, opět hovoří o cenové deflaci.
    Když hovoří o deflaci, hovoří o každé deflaci, jako o závadném jevu. Ať už jde o deflaci po VHK (velká hospodářská krize) nebo o přirozeném poklesu cen jedno dvě procenta ročně.
    Zlato prodají v nejméně výhodném okamžiku. A ti dnešní říkají, že by udělali totéž.
    Nikde otevřeně neříkají, že dnes uspořený milion našich dětí bude mít díky jejich cenové, pouhé dvouprocentní, inflaci, v době až půjdou do důchodu „hodnotu“ menší než 500 tis.
    Od roku 1993 nám zde vyrobili ohromnou propast tiskem dalších a dalších zbytečných peněz.
    Stejně jako když se někomu v očích točí doláče, jim se v hlavě točí mantra růstu. A kolik? Jen 7 %? A jak dlouho? Sto let? Dobře, 300 let. A co bude potom až se to zastaví? (Takové otázky si zjevně nekladou.) Naše děti mohou klidně chcípnout?
    Ale oni nejspíše uvažují v dimenzích: Dnes je to jiné, dnes jsme tu my, borci. My to ukočírujeme, co na tom, že to nikdo v historii nikdy neukočíroval, my to hravě zvládneme. Přece můžeme tisknout další a další měnu. A kam? Ty jsi blbý Franto, do nekonečna.
    Argumentují tím, že to tak přece dělají všichni. To je argumentace na úrovni mateřské školy. Moje mamka neměla 18 VŠ, ale říkala mi: „Když jdou všichni skákat z mostu, tak ty s nimi přece nemusíš?“.
    Toto mi ničím nepřipomíná racionalitu.
    Já slyším zloděje: „Chyťte zloděje.“. O arogantním obličeji pana Tom. u VM radši nebudu ani hovořit.

  25. kubik napsal:

    https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/3075-temny-web-odhaluje-75-000-usd-bitcoinovych-prispevku-do-sbirky-na-odmenu-za-zavrazdeni-byvaleho-sefa-fedu V diskusi je prozaicky mozny duvod devalvace Kc,jinak i dalsi je pekne poctenicko,nevim jak dlouho nam ten internet jeste vydrzi.

  26. Jan Altman napsal:

    ricmund napsal: „Hoši já bych do nich tak nekopal, protože to pohnutí kurzem je poměrně malý“

    No já nevím – uncovej zlaťák zdražil ve vteřině skoro o 1200Kč. To pro někoho, kdo si např. na penzi spoří v pravejch penězích, není dobrá zpráva. Samozřejmě ho to asi neodradí, protože napak bude očekávat další a další podobné všivárny od protagonistů režimu. Ale spoření na penzi mu to prodraží citelně – tedy jeho hromádka při konstantní úložce bude v šedesáti citelně menší. Nebýt toho zdražení, mohl si k tomu zlaťáku koupit dva a půl stříbrňáku.

    Dále si je dobré uvědomit, kdo a jak určuje oficiální míru inflace. Ano, je to další odnož téže organizace. A jakou asi má motivaci inflaci vykazovat? Chce snad povinně valorizovat? Ne, tisk peněz přináší užitek jen tehdy, když přesvědčíte subjekty trhu, že inflace je nižší, než ve skutečnosti je.

    Stejně tak fetiš všech politiků – HDP. Jak se zjišťuje jeho růst, ta modla všech etatistů? No tak, že se od nominálního růstu odečte inflace. Stačí odečíst nižší inflaci a hned lze tvrdit, že je růst, nebo že alespoň propad není tak velký.

    Tzn: žádná deflace není a ani nehrozila. A i kdyby ano, tak v tom není žádný problém:
    https://www.mises.cz/clanky/deflace-definicni-znak-zdrave-ekonomiky-1286.aspx

    Ale stejně si myslím, že hlavním důvodem bylo, že členové rady cítí změnu směru větru a že se chtějí zavděčit keynesiánskému prezidentovi, který bude rozhodovat, jestli ještě jedno obdobbí budou smět „přinést oběť a sloužit blahu lidu“.

  27. František Sousedík napsal:

    Pro Toxic:
    “Nejsem právník a čtení v zákonech je pro mne utrpení, nemám mozek navyknutý na tento typ čtiva.”

    Čtení v zákonech pro mne není utrpení a mozek si za ta léta již zvykl, když jsem se snažil proniknout do „základů“ práva. 🙂

    Ale, možná buďte rád. Již jsem několik lidí toto učil a nedávno jsem slyšel postesknutí: „Nevědomost byla super, když jim člověk vidí pod pokličku je to k zblití.“.
    Jednou jsem byl žádán o mentorování. Vysvětlil jsem paní, jaké poznání to asi obnáší, a že není cesty zpět, poté, co již člověk začne vidět.

    Takže já vidím v té Ústavě a v tom zákoně ten problém, že jsme jim nenadefinovali pojem „stabilita“. A rezignovali na to, že si to definují sami.
    Oni si v tuto chvíli myslí, že jsou nezávislí. Absolutně nezávislí. Nezávislí na zákoně i na Ústavě.
    Neumí si vůbec představit, že by měl jejich činnost zkoumat nezávislý soud.
    Ústavní soud zkoumá volby, zákony, ústavní zákony!, prezidentskou volbu, atd., ale jejich rozhodnutí asi zkoumat nemá.
    Proto oni hovoří o roce, vytvářejí tak zdání stability.
    Úmyslně pomíjejí fakt, že cenová inflace se „sčítá“. Však oni si mohou každý rok říci o navýšení platu o tuto inflaci.
    Aha, a hle další paradox. O inflaci to vlastně nejde, to by roztáčelo inflační spirálu. No, ale jako výmluvu to kecat můžeme.

  28. diego004 napsal:

    – ad Nevědomost byla super.. ano presne tak a neni cesty zpet.. 🙂
    – ad oficialni inflace – me si staci vzpomenout na jedny z poslednich cisel CZE inflace a komentar cituji „citelne zdrazeni nekterych potravin bylo nastesti vyrovnano zlevnenim dovolene…“ :-):-):-)
    – staci se zamyslet nad touto absurditou, pak si uvedomit co vsechno je na tuto inflaci napojeno/je tim ovlivneno…. a pak se uz staci jen smat, pripadne zvracet…

  29. ricmund napsal:

    Jan Altman: Máte pravdu. Já jsem to určitě nenapsal dobře, myslel jsem to jinak, ale napsal jsem to blbě. Ono je to podle mě schizofrení situace. Spousta věcí opravdu hodně padá (padala) na druhou stranu to „důležitější“ jako jsou energie (i když ty snad ted taky o něco zlevní), voda, jídlo atd. zdražuje (zdražovalo).

  30. kubik napsal:

    Koruna nam oslabuje a bitcoin raketově roste:
    https://bitcoincharts.com/charts/mtgoxUSD#rg60ztgSzm1g10zm2g25zv

  31. František Sousedík napsal:

    Co jsem myslel slovy: „Navrhuji zrušit korunu.“?
    Myslel jsem naši minci 1 Kč. Drobné už nemáme, za kačku už nelze téměř nic koupit, zrušme ji.
    Možná, že by v tuto chvíli některým došlo, co se děje s naší měnou.

  32. František Sousedík napsal:

    Těm, co snad váhají zda máme cenovou inflaci větší než udává staťák, bych doporučil, aby se někdy zvedli od PC apod. a zašli na nákup potravin.
    Např.
    Uzená makrela před dvěma roky cca 95 Kč, dnes 145. Cca 5 % jak vyšitých.
    Vepřový jazyk před dvěma týdny 79 Kč, před dvěma roky cca 60 Kč, dnes 89 Kč. Cca 5 % jak vyšitých.
    Lisované koleno před dvěma roky 9,90 Kč, dnes 12,90 Kč. CCa 5 % jak vyšitých.
    Raději nebudu pokračovat.

  33. Jan Dvořák napsal:

    Jasně, inflace se u nás měří takhle:
    https://proinvestory.cz/mereni-inflace-v-ceske-republice

    Položkou s největší individuální váhou – 10,8% – je „Imputované nájemné vlastníků – nájemníků“. Tedy položka, kterou reálně nikdo neplatí.

    Je to částka, kterou by majitelé bytů a domů platili sami sobě za to, že v bytě či domě bydlí. Tato částka je více než dvojnásobná oproti klasickému nájemnému placenému v nájemních či družstevních bytech (4,7%). Tato částka je pak méně důležitá, než cena cigaret (4,9%).

  34. Toxic napsal:

    A co potom mléčné výrobky – mléko před rokem 13,90, dnes 17,90. Máslo 27 (v akci se dalo koupit za 20), dnes 37-40, Granko z 80 na 90 za 500g za rok atd atd.. Asi si začnu od nového roku vést „inflační“ deníček..

  35. cipinek napsal:

    inflační deníček je dobré si vést, já jsem si schovával staré účtenky z obchodů a jak se to všechno zdražovalo, tak jsem to pak asi po roce vyhodil, pamatuji se před 2 lety na hovězí zadní kýta v Albertu 160 Kč za kg, pak jak to zdražili na 180 Kč za kg, tak už jsem si ji nekoupil, ještě že tady máme ty důchodce, kteří nakupují jenom v akcích a tlačí tak cenu trochu dolů, dneska se za normální ceny bez akcí některé výrobky ani nevyplatí kupovat, já nakupuji v akcích hodně často a když pak výrobek v akci není, tak si ho prostě nekoupím, kašlu jim na rajčata za Kč 40 za kg a dražší, stejně se to nedá žrát, kupuji několik kg ryb, když jsou v akci, plechovky tuňáka, fazolí, chlazené kuřecí dám zmrazit, atd.

  36. havran napsal:

    Loni jsem odjel z ČR na začátku listopadu a víc než půl roku jsem tu nebyl a jak jsem se v půlce května vrátil,tak ceny byly rozhdodně o dost níže to je fakt:DJsem se nastačil divit té deflaci.:DA ted je to přesně rok a ceny jídla jsou cca o 40% výše.Jak co samozřejmě.Kdo chodí nakupovat skoro denně tak to tak nevidí ale ta půl roční pauza to bylo něco.

  37. Jan Dvořák napsal:

    ČNB intervenuje i slovně. Kurz je již na 27,3 Kč/EUR

  38. Lime napsal:

    Nechci moc komentovat, ale intuice mi říká, že 29 – 30 Kć/EUR, nebude nemožné.

  39. johndow napsal:

    „Doplnil, že za nově vydané koruny ČNB při intervencích koupila eura. Koruny přitom při nulových sazbách vytvořila bez jakýchkoli nákladů.“ Vždy se učilo, že peníze jsou de facto známkou hodnoty, ale tady se prostě „vytvářejí“ při nulových sazbách. Takže jsou známkou čeho??? Ja to asi tusim :))

  40. Jan Dvořák napsal:

    Komentář k dalšímu možnému důvodu intervencí je připraven na čtvrtek.

  41. František Sousedík napsal:

    Pro Jan Dvořák:
    Co ten Váš důvod?
    Já tedy vedle těch jejich keců vidím, že jsou nějaké dohody, nějaké měnové smluvené vazby, dolar jako dominant.
    Určitě to nemají jednoduché. Tak nám, ale, nemají kecat a otevřeně říci, že jsme v nějakých vazbách a amíci tisknou a tisknou, přičemž v zásadě nejde za dané situace dělat nic jiného než tisknout taky. Jenomže to by mnoho lidí postavilo proti takovým vazbám a odhaduji, že nemají promyšlenou alternativu. A pokud by měli zvážit alternativu, kterou zde máme vždy, a to zlato, tak zde nevím o ekonomovi, který by to podporoval.
    „To hloupé zlato přece nic nenese.“
    Jen stabilitu, a tu nikdo z nich nechce. (Ale ne stabilitu ve smyslu výkladu ČNB, ale ve smyslu zkušenosti z 19. století.)
    Ale to mi asi i místní budou spílat, ve stabilním prostředí to tolik nešplhá k výšinám. (Včera byl DJ už na 16 tis. a dnes počítám již uzavře přes. A za měsíc 17 tis. 🙂 )

  42. Lime napsal:

    Tak jsem hledal, jestli je možné, aby znehodnocování koruny pokračovalo a našel jsem článek z něhož vyjímám.“ Z dlouhodobé perspektivy je ale koruna podhodnocená, její férová hodnota k euru se pohybuje kolem 23,8. Podle našeho názoru se v následujícím měsíci bude kurz pohybovat kolem 27. Může se však stát, že ČNB cíl změní. My očekáváme, že inflace zůstane nadále pod cílem a riziko dalšího oslabení koruny je tak vysoké. Naše projekce vývoje kurzu koruny shrnuje třetí graf. Podle nich by se měl kurz EUR/CZK dostat do jednoho roku na 28,50. “

    Celé zde:https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2495093/db-koruna-bude-dale-oslabovat-eurodolar-do-roka-na-126-posilovat-bude-i-libra.html

  43. Lime napsal:

    Pokud bude devalvace CZK pokračovat, výsledek bude podobný jako za měnové reformy roku 1953. Vím nedá se to srovnávat, ale výsledek by byl podobný.
    „Československá měnová reforma z roku 1953 byla měnová reforma československé koruny provedená 1. června 1953, kterou se tehdejší komunistická vláda snažila dosáhnout znehodnocení měny, vypořádat se s přídělovým systémem, zastavit černý trh a také snížit poměr poptávky vůči chudé poválečné nabídce. Tehdejší mocí byla reforma prezentována jako vítězství pracujícího lidu a úder buržoazii, důsledkem však bylo znehodnocení úspor, propadnutí vázaných vkladů všeho obyvatelstva a pokles jeho životní úrovně.“

  44. Lime napsal:

    Toto napsal pan Petr Havlíček – podnikatel: „Ať se na současnou situaci naší země podíváme z jakéhokoli hlediska výše vyjmenovaných kroků ČNB, ani jeden z nich neřeší hlavní podstatu problémů naší země, kterou je vysoká nezaměstnanost a razantní pokles výrobní produkce, tím způsobený pokles státních příjmů a oproti tomu zvyšující se výdaje na gigantický státní aparát. Člověk nemusí být ani věhlasným ekonomickým expertem, aby selským rozumem pochopil, že řízení státu nefunguje. ČNB nákupem eura z natištěných nekrytých peněz ukradla lidem jejich úspory, a to přesně poté, kdy jim stát prodal dluhopisy. Očekávaný reálný výnos dluhopisů rovná se NULA. Otázka zní: Komu nahrávají tyto spekulativní tanečky s měnou?“ A co se týká dluhopisů? Opět citace:„Haló, starosto!“ Volá na mne sousedovic Tonda. „Ten novej ministr financí je stejnej osel, jako ten předešlej, vžycky když jim dojdou prachy, tak lákaj lidi na státní dluhopisy. Ví vůbec lidi, že si kupujou vlastní dluhy?“

  45. Mario napsal:

    Velmi oceňuju přístup a postoj Jana Dvořáka ke krokům ČNB. Jako jeden z mála (nejen na těchto stránkách) dokáže místo nesmyslného házení špíny na ČNB a bezmyšlenkového plýtvání zbytečných slov přemýšlet o důvodech intervencí. Klobouk dolů a přiznávám, že jste mě mile překvapil. A to říkám jako Váš častý kritik:). Jen je velká škoda, že ostatní bankobijci nemají mj. přístup k analýzám, jejichž výstup rozhodoval o provedených krocích. Zajímavé čtení…

  46. Jan Altman napsal:

    Mario: Věcně diskutovat o důvodech intervencí je stejné, jako věcně diskutovat o ekonomických přínosech koncentračních táborů. V obou případech jde o státní vynucený monopol na násilí a porušování vlastnických práv.

    Proto je podle mne diskuse o důvodech intervence zcela nesmyslná.
    Jistě, radní nějaké důvodyzcela určitě měli. Důvod svého počínání má i každý lupič i vrah. Své důvody jistě měla StB i Gestapo. Dobré důvody k měnové reformě jistě měl i Zápotocký. A své důvody zajisté měl i Mugabe. Ale ospravedlňuje ho to?

    Centrální banka je instituce centrálního plánování (úrokových měr a peněžní zásoby), monopol na pedělání peněz, hlava spiknutí jménem frakční bankonvnictví (podvodní kartel komerčních a centrální banky). Funguje a existuje jen proto, že má výsadní postavení a její produkt CZK má násilím potlačenou konkurenci. Na svobodném trhu by ČNB a CZK rychle skončila.

    Jediná smysluplná diskuse je o tom, kde se bere legitimita takové instituce a jejích monopolistických výsad (a podle mne se nebere, neexistuje, je pouze vynucována nelegitimním násilím – stejně jako služby vyděračských mafií).

    Diskutovat o důvodech ČNB je naprosto nedůstojné svobodného jedince. Je to jako diskutovat o důvodech počínání svého otrokáře. Svobodomyslný jedinec však nepřemýšlí o pohnutkách otrokáře, ale o odstranění jeho a svých okovů.

    Zní to možná idealisticky a abstraktně, ale jen proto, že jsme od malička vychováváni státními školami a sdělovacími prostředky a žijeme tak v Matrixu a cokoli mimo jeho pravidel se nám zdá nepředstavitelné.

  47. František Sousedík napsal:

    Pro Mario:
    Vážený pane (či paní), jsem ochoten Vám pomoci k poznání v čem je Váš názor v naprostém základě zásadně chybný. Máte zájem na to téma chvíli diskutovat?

  48. ricmund napsal:

    Fr. Sousedík: Divil bych se Mariovy kdyby chtěl, protože to zatím není diskuze, ale jednoznačné kopání do ČNB bez bližší znalosti věci. Za sebe můžu říct, že celá ta diskuze jsou „stížnosti“ lidí, kterým šlápla ČNB na jejich kuří oko. Upřímně se tomu nedivím kdybych během hodiny přišel o 5% portfolia např. Je pravda, že celý ten systém je zlo, ale bohužel v něm žijeme (ano můžeme se ho pokusit odstranit) a težko při naší „velikosti“ můžeme jen sedět a koukat jak se všichni snaží o co nejslabší měnu. Jednou jste na hřišti a musíte hrát. Určitě to hodně lidem ublížílo, ale jako celku to velmi pravděpodobně pomůže.

  49. plukin napsal:

    ricmund: bez blizsi znalosti veci? Soude podle toho co se ve svete deje, tak ti nahore moc znalost veci neprokazuji i kdyby ji nakrasne meli..hlavne kombo politika/finance. Armstrong onehda komentoval tema centralnich bank, ze s nim centralni bankeri leckdy i potichu souhlasi, ale ze stejne „musi“ delat to co delaji, protoze system na to zatim neni pripraveny, ze neni politicka vule (plati prevazne pro zapad, kde si myslime ze porucime vetru desti). Jinymi slovy, cekani na Godota.. Kde ten se flaka?
    Jestli to pomuze celku dost pochybuju, historie v tomhle moc nadeji nedava, protoze ti nahore netusi co delat a pokud ano, tak to nedelaji. Nejde mi ted jen o CR/CNB, plati obecne. Takze ti co tem nahore veri se jednoho dne muzou pekne divit, staci se podivat do historie, Japonsko poslednich 25 let, krize 20. let, Rim atd atd atd.
    Nicmene, pomuze to tem kteri naznaji ze je cas se postarat hlavne sam o sebe, co se tyce zabezpeceni do budoucna, coz je jedine dobre, protoze cim vice takovych bude tim lepe a drive se to zmeni i nahore. A nemusime si hrat na Nea z Matrixu, ale je cas se spolehnout kazdy v prve rade na sebe, protoze on je pak i ten team silnejsi/schopnejsi. Nez kdyz takhle ostatni spolehaji ze ten druhej vi vice nebo ze ti nahore vi vice. To by museli mit realne zkusenosti, byt schopnymi businesmany..atd. Kolik z nich takovych je?

  50. plukin napsal:

    ricmund: a ze jsme mali a musime tak hrat podle toho jaka jsou pravidla byt sebedestruktivnejsi? Pak je lepsi poradne zanalyzovat situaci, nalezt reseni a vytvorit si sve vlastni hriste, svou vlastni hru..protoze je treba myslet na budoucnost a a mit dlouhodobou vizi a nehrat na kratkodoby efekt ci momentalni osobni prospech..
    Ano, to chce odvahu..a velmi dobry plan..

  51. František Sousedík napsal:

    Pro ricmund:
    Co, prosím, myslíte slovy: „bez bližší znalosti věci“?
    Možná bude stačit naznačení.

  52. rj1 napsal:

    Ricmund:
    „Je pravda, že celý ten systém je zlo, ale bohužel v něm žijeme…. Jednou jste na hřišti a musíte hrát“

    Nejak podobne zrejme uvazovali i predstavitele zidovskych organizaci,kdyz v dobre slepe vire,ze alespon zachrani svoji rodinu nebo minimalizuji dalsi ztraty, podali pomocnou ruku hitlerovi pri organizaci transportů.

  53. rj1 napsal:

    Frantisek Sousedik:

    „Blizsi znalost veci“ – oni sami priznavaji, ze jsou v koute a zbyva jim posledni zbran (sice silny kalibr), ale ktera jim muze bouchnout v ruce.

  54. Jan Dvořák napsal:

    Možný důvod intervencí ČNB:
    https://proinvestory.cz/cnb-menova-krize

Přidat komentář