Díky, Bene

V pátek končí B. Bernankem funkční období v čele Fedu. Proto znova publikuji článek prvně zveřejněný 12. října loňského roku. Pohyby cen aktiv v mezidobí jsou okomentovány v závěru článku.

 

Díky Bene,

nebýt tvé metafory o rozhazování peněz z helikoptér v řeči z listopadu 2002, asi bych se drahým kovům začal věnovat mnohem později. Když jsi byl o 3 roky později nominován do čela Fedu, mé přesvědčení zesílilo. Mělo to smysl, nebo jsem se spletl? Jaká třída aktiv se stala vítězem?

Index amerických akcií S&P 500 vzrostl od Tvého nástupu do čela Fedu až do pátku minulého týdne o 35%. Vezmu-li v úvahu masakr z let 2008 a 2009, není to zas tak špatný výsledek. Na druhou stranu, index amerických 10-ti letých bondů vzrostl o téměř 25%. Z mého pohledu tedy obligace vzhledem k mnohem menší volatilitě nad akciemi vyhrály.

S dluhem Spojených států sis hlavu moc nelámal, tento dluh se více než zdvojnásobil, rozvaha Fedu se nafoukla dokonce na čtyř a půl násobek.

Pár významných amerických bank bylo semleto bankovní krizí (největší z nich byly zachráněny, ale v řadě případů to odskákali jejich akcionáři), nějaká ta stovka menších bank zanikla úplně. Nu což, to přece není nic hrozného…

Cena zlata i stříbra stoupla za dobu Tvého působení v čele Fedu o více než 120%, podobně jako cena sójových bobů, ceny dalších zemědělských komodit šly nahoru o desítky procent. Pádem dolaru to zapříčiněno nebylo, jeho index klesl o 12%.

Poslední dobou pumpuješ do ekonomiky 85 miliard dolarů měsíčně, skupuješ na trhu více obligací, než jich Spojené státy stihnou vůbec vydávat.

Jak většina čtenářů ví, dlouhodobě preferuji drahé kovy. Díky, Bene, bez Tebe by se mi tak nevedlo.

Věřím, že tvá nástupkyně půjde ve tvých stopách a já nebudu muset měnit své investiční zaměření. Ještě jednou díky.

 

 

P.S.

Pro dokreslení pohybů cen: akciové trhy sod doby publikování článku do středy 29. ledna vzrostly o cca 4%, index 10-ti letých bondů se téměř nezměnil. Cena zlata klesla o 2%, stříbra o 6%. I tak se porovnání výnosu jednotlivých druhů aktic v zásadě nezměnilo.

Dále Fed omezil nákup obligací na  65 miliard dolarů měsíčně

Komentáře
  1. Libri napsal:

    Pokud FED skupuje více obligací, než jich US vláda vydává, pak to musí znamenat, že odprodávají velcí investoři (tedy nejspíš číňani a rusáci). z toho bych pak usuzoval, že se konec USD kvapem blíží.

  2. vertigo napsal:

    Pěkný článek. Taky dík Bene – ale řekl bych, že s Janičkou Jelenovou bude ještě víc srandy…

  3. Vilem Vrzala napsal:

    Mainstream se probouzí. Šéfka Lagardeová označila americká mimořádná opatření („extraordinery measures“) za „kreativní účetnictví.“

    https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2459285/bankeri-usa-si-hraji-s-ohnem-riskuji-status-dolaru-i-mezinarodni-respekt.html

  4. Lime napsal:

    Ano a hlavně ten poslední odstavec je důležitý…

    Jeho kolegové z JPMorgan a BNP Paribas Jamie Dimon a Baudouin Prot prohlásili, že by default měl dramatický dopad na hodnotu amerického dluhu a dolaru a také by pravděpodobně uvrhl svět do další recese. Dimon si postěžoval, že banky už teď vydávají „obrovské sumy“ peněz v rámci příprav na možný bankrot.

  5. Lime napsal:

    V diskuzích, píši téměř rok, že USA hrozí bankrot, ale mnozí se tomu pouze smějí.
    Ten bankrot bude hrozit neustále i když se to nyní, ještě nějak číselně zaretušuje a další dluhový strop bude odsouhlasen.
    Oracle kdysi napsal, že čím více USA budou bankrot oddalovat, tím tvrdší pád příjde. Tak to prostě bude.

  6. Oracle napsal:

    Lime bankrot USA je neodvrátiteľný, ale nezbankrotuje preto, že nezvýši dlhový strop, ale preto, že nikto mu nebude ochotný požičať (ani vlastné banky okrem FED-u) a nikto nebude chcieť USD. A poslednou vecou hrozia Číňania, lebo keď Čínska vláda riadi sa heslom súdruha Maa: Čína operuje v tieni. Preto keď Čína jasne naznačí, že sa mu niečo nepáči, tak by sa veci mali veľmi rýchlo zmeniť (ako to urobili teraz s dlhovým stropom); keď otvorene volá po opustení USD, myslia to vážne.

  7. Lime napsal:

    Ano Oracle, je to určitě složitější. Když jsem nedávno psal článek o BRICS, podotkl jsem, že je toto uskupení do určité míry protipólem USA a EU a určitě právě jmenované uskupení, mělo v jednáních o Sýrii svůj nemalý vliv na rozhodování ministra zahraničí Johna Kerryho.
    Proč se během týdne z válečného štváče Johna Kerryho, stal náhle mírumilovný beránek? Není Vám todivné? Na tuto otázku ať si odpoví každý sám. Osobně se domnívám, že to byl politicko – ekonomický tlak BRICS, především Ruska a Činy, který měl vliv na konečný postoj USA.

  8. Vilem Vrzala napsal:

    To Oracle: S tou Čínou máte naprostou pravdu. Když nějaký názor zveřejní západní noviny, je to názor jednotlivce, neumím si představit, že by čínská média vypustila něco, co by bylo v rozporu s názorem Strany.

  9. Lime napsal:

    O tom jak Čína rozšiřuje svou ekonomickou moc, krátká citace: „Nová Hedvábná stezka? Na další frontě jsou Čína a Pákistán v počáteční fázi výstavby rozvojového koridoru Xinjiang-Gwadar. Peking financoval výstavbu přístavu v Gwadaru v pákistánském Balúčistánu v hodnotě 1,2 miliardy dolarů. Přístav je strategicky umístěn u východního přístupu do Perského zálivu v blízkosti Íránu a Saúdské Arábie.

    Rozvojový koridor Gwadar zažije velkou konstrukci extenzivní sítě cest, železnic a ropovodů spojujících Perský záliv s východní Čínou, a tak by zkrátil délku převážení dodávek důležitých pro čínskou ekonomiku.

    Během Xiovi zářijové návštěvy středoasijkého regionu byla podepsána celá řada dohod v ceně desítek miliard dolarů. S Kazachstánem byly podepsány dohody v ceně 30ti miliard dolarů týkající se energetiky, těžby, infrakstruktury, vědy a vzdělání. S Uzbekistánem bylo podepsán 22 dohod v ceně 15 miliard dolarů, Kyrgyzstán dostal půjčku 3 miliardy dolarů na infrastrukturu. Tato rostoucí investice má potenciál integrovat ekonomiky Ruska, Střední Asie a Číny do výše, která od od pradávné hedvábné stezky nebyla viděna.“

  10. Pepan napsal:

    Libri:
    FED nekupuje všechny dluhopisy, které vydá vláda USA. V částce 65 mld USD je 30 mld za hypoteční zástavní listy.

  11. Pepan napsal:

    Oracle:
    USA nikdy nezbankrotují. Bankrot přece znamená nesplnění finančních závazků a k tomu nemůže nikdy dojít. Vše splatí i s úroky natištěnými penězi. Právě proto bude o americké dluhopisy stále zájem. Problém by byl pouze tehdy, kdyby nikdo nechtěl přijímat platby v USD, ale to by vyřešila armáda USA (jako např. v Iráku). A těch 1,3 mld USD v dluhopisech držených Čínou také není problém. Také se natisknou a Číně vyplatí.

  12. Jan Dvořák napsal:

    Bankrot de jure to nebude. Ale problémy ano, i když se dolar asi udrží možná i nejdéle…

  13. Pepan napsal:

    Oprava:
    Samozřejmě 1,3 bilionu USD.

  14. Pepan napsal:

    Jan Dvořák:
    Jaké problémy máte na mysli konkrétně?

  15. Jan Dvořák napsal:

    Hlavní problém by byl konec systému „ropa za dolary“.
    Nemohou intervenovat všude

  16. Zavacky napsal:

    Pepan.
    Nezáujem o menu je prakticky to isté ako bankrot. Ak Čína nebude môcť prijať bezcenné USD za dlhopisy, čo potom urobí so svojimi USD rezervami, ktoré sú trikrát vyššie? Žeby ich vrhla akýmkoľvek spôsobom na americký trh?

  17. Zavacky napsal:

    Lime.
    To sú dobré informácie o tom, že Čína sa snaží míňať USD kde sa len dá. Na jeseň prebehla Slovenskom správa, že aj u nás by mali investovať veľké peniaze. Momentálne je ticho.

  18. Pepan napsal:

    Zavacky:
    Nezájem o měnu je sice stejné jako bankrot. Jenže USA mají armádu ve 150 zemích světa mimo jiné také proto, aby nikdo USD neodmítal.
    Vaši úvahu o Číně jsem nepochopil. Proč by Čína nemohla příjmout USD za dluhopisy? USA vyplatí Číně 1,3 bil USD bez problému. Zbytek devizových rezerv (cca 2,3 bil USD) má Čína v neamerických dolarových dluhopisech a v dluhopisech v ostatních měnách (hlavně v EUR) a něco také v hotovosti. S tímto zbytkem devizových rezerv v dluhopisech může mít Čína problém, ale to už nesouvisí s USA.

  19. lulinak napsal:

    tak a je to opet cerne na bilem, snad ani toho nejvetsiho cynika to nenecha klidnym…….. 🙂

    https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/3424-nejvetsi-nevyrcena-pravda

  20. Oracle napsal:

    @Pepan: Justin Yifu Lin bývalý ekonóm MMF povedal, že dominancia USD je koreňom ekonomických problémov sveta, nehovoriac o tom, že pri minuloročnej debate o zvýšení dlhového stropu USA Čínsky predstavitelia vyhlásili, že treba de-amerikanizovať svet.
    Znamená to, že niekedy v budúcnosti (asi po olympiádach v Soči) Čína resp. BRICS vyhlási, že neberie USD a Americké dlhopisy. No a ako platbu vyvlastnia/zoštátnia časti z Americko-domácich konzorcií.
    Keď to urobí Čína, Rusko a ostatné štáty BRICS-u ani jeden z týchto štátov (okrem JAR) nie je maličký zostanú mu prakticky 2 možnosti:
    -priama horúca vojna čo možno zničí svet (proxy vojny nebudú možné);
    -prijať fakt že prehral.
    Viem týmto ťahom ekonomiky BRICS utrpia obrovské straty, druhá alternatíva je ale byť obetovaný na záchranu USA, k čomu z pochopiteľných dôvodov dajako nie sú prístupné.
    PS: Štáty sa dohodnú ako sa vyrovnajú v prípade USD denominovaných ne-amerických dlhopisov.

  21. Pepan napsal:

    Oracle:
    Obávám se, že řešení nastalé situace bude velmi obtížné. Já vnímám USA jako nástroj nadnárodní elity a ta je velmi silná. Elita klidně obětuje 300 mil obyvatel USA, možná obětuje i USD, ale to automaticky neznamená její porážku. Státům BRICS moc nevěřím, snad jen Rusku. Může se stát, že štafetu po USA převezme Čína. Pokud jde o válku, pak nejúčinnějšími zbraněmi jsou biologické. Ty však nelze použít, pokud má někdo atomové zbraně schopné zničit planetu a to je v podstatě kromě USA jenom Rusko. Podle mne je pro další vývoj rozhodující, zda se Rusko udrží.

  22. Oracle napsal:

    @Pepan: Iste obetujú všetko aby si udržali moc, lenže ich moc nezávisí od peniazoch, ale ako dobre dokážu ovládať myslenie ľudí a v tomto prípade americké finančné a politické elity sú druhoradé v porovnaní s tými elitami, ktoré majú hlboké poznatky o ľudskej psyché a v ostatných oboroch (majú celistvé vedenie).
    2 veci sa odohrali na tomto poli:
    -Ruské vedenie adoptovalo a Čínske vedenie adoptuje Koncepciu sociálnej bezpečnosti (úvod do problematiky: https://leva-net.webnode.cz/products/koncepcia-socialnej-bezpecnosti/ )
    -mocné informačné nástroje ako internet a RT (Russia today).
    Takže očistný proces Ruska a Číny od cudzích vplyvov (nadnárodných elít) sa započal. Onedlho sa to udeje aj v Indií.
    PS: Niečo my hovorí, že obnova ekonomiky BRICS potrvá min. 3 roky a mám teraz na mysli Rusko, Indiu a Čínu; periféria ako Brazília a JAR alebo Austrália bude to mať ťažšie a bude to trvať aj dlhšie.

  23. Pepan napsal:

    Oracle:
    Nezlobte se na mne, ale můj názor je, že o tom, která elita bude prvořadá a která druhořadá nebude rozhodovat lidské psyché, ale síla zbraní. Až dojde ke konfrontaci, bude to zlé.

  24. Oracle napsal:

    @Pepan: Ja sa nehnevám, pokiaľ nebudete tu trolovať a netnete do „živého“, tak ma nenaštvete. 🙂
    Niekto ale tie zbrane musí obsluhovať, a už vidím ako Americké elity sadajú do stíhačiek, do tankov, do lodí atď alebo chytajú do svojich rúk samopaly a začnú bojovať s plným nasadením. 😀
    Teraz vážne, na to aby ste mali niekoho kto obsluhuje tie zbrane t.j. mať vojsko ktoré sa dá použiť v každej situácií, musíte vojsko a teda aj populáciu presvedčiť o svojej pravde.
    Práve tu je ukrytá sila informačných a psychických zbraní, ktoré síce pôsobia pomalšie ale ich účinok pretrvá desaťročia či dlhé generácie. Do toho celého zapadá internet a RT tak, že prelomili informačný monopol západnej elity a pomáhajú neutralizovať informačné a psychické zbrane tým, že odhaľujú polopravdy a klamstvá elít resp. tým, že hovoria pravdu.
    Takže:
    -USA (svaly elity)môžu spustiť vojnu, ale bola by to vojna svet vs USA, kde by USA prehrala;
    -s tým, že väčšina západných vojakov si uvedomila resp. uvedomuje, že je na zlej strane nemôžeme čakať plné nasadenie (ostatne miera samovrážd vo vnútri armády USA a medzi jeho vyslúžilcami je neuveriteľne veľká);
    -môžu použiť biologické, atómové a iné zbrane, tým ale riskujú, že nadobro odrovnajú biosféru Zeme (a majorita armády nie je samovrah).

  25. Pepan napsal:

    Oracle:
    Nemám pocit, že se vývoj ubírá tak jak popisujete. Lidé jsou manipulovatelní snad více než v minulosti. Máte pravdu, že díky internetu část lidí prozřela. Jenže je to stále zanedbatelná menšina. Pokud by se tato menšina rozrostla tak, že by to bylo pro elitu nebezpečné, zavede cenzuru. Ta ostatně částečně existuje už nyní. Záměrným ekonomickým krachem může nastat chaos, ve kterém se lidé vůbec nebudou moci sjednotit. Pokud jde o válku, vždy se najde dost lidí (vojáků), kteří budou elitě za výhody sloužit. V případě biologické války jich bude potřeba minimum. Použity budou takové biologické zbraně, proti kterým bude mít elita protilék.

  26. Oracle napsal:

    @Pepan: Stačí keď kritická časť populácie pochopí, že o čo tu ide a situácia sa mení. Kritické číslo je cca 20% populácie, pretože potom systém sa preklopí, teraz je to medzi 12-15% takže veci sa zadrhávajú, teda NWO sa nebude konať. Dôležité je uvedomiť si, že pokiaľ nepríde pár faciek, tak to síce nebudeme mať NWO ale väčšina stále môže pretlačiť k moci niekoho ako je Hitler či Pol-Pot.

    Čo sa týka biologických zbraní, elita potrebuje niekoho kto ich bude obsluhovať a zaistiť ich blahobyt, to ale znamená tak 1-2 miliardy ľudí, čo keď chcú udržať tak musia použiť niekoľko biologických zbraní ktoré redukujú súčasných 7 miliárd na zmienené čísla (vždy je určité percento čo prežije). Druhá vec je, kvôli egu nechcú príliš redukovať obyvateľstvo, pretože chcú vládnuť masám. Do tretice umelo vytvorená biologická zbraň môže poškodiť biosféru, nechtiac vyradia nejaký kľúčový element a skončia aj oni.

Přidat komentář