Fed a záporné(?) úrokové sazby

Dlouhodobým tématem ve Spojených státech je zvyšování úrokových sazeb tamní centrální bankou. Ta ho neustále odkládá. Proč? Začínají se objevovat názory, že se žádné zvyšování úrokových sazeb možná ani konat nebude. Že naopak Fed bude následovat další centrální banky a dostane se do záporných úrokových sazeb.

Jaké jsou argumenty pro tento krok? Co by znamenaly pro Spojené státy? Jak by ovlivnily globální ekonomiku?

J. Yellen jen tam mezi řečí například zmínila možnou změnu inflačního víle. To by byl velký krok. Dále J. Yellen víceméně naznačila, že pro zavedení záporných úrokových sazeb má Fed oprávnění.

Záporné nominální úrokové sazby jsou v eurozóně, Japonsku, Fed tak vidí „co dělají“. Pro americké banky a velké společnosti by to nebylo nic nového. Přičemž zdůvodnění by bylo prajticky stejné, jako v případě eurozóny.

Viník? Centrální banky se svým kvantitativním uvolňováním. Napumpovali do oběhu nevídané množství peněz a teď se diví. Banky totiž primárně řešily likviditu banka firem, ne jejich solventnost. Doufali, že ta se spraví časem postupně. U někoho se to skutečně podařilo, u někoho naopak – stačí se podívat, co se děje s Deutsche Bank.

Záporné úrokové sazby je nutné spojit s tlakem proti používání hotovosti. Jinak ten, kdo bude postižen zápornými úrok a zároveň bud emoci, přejde na hotovost.

Nebuďte moc překvapení, až i Fed otočí kormidlo o 180 stupňů směrem k záporným úrokovým sazbám. Investoři by tuto možnost neměli opomíjet.

 

 

Komentáře

Přidat komentář