Hledáte bezpečný přístav? Podívejte se na sever Evropy.

Tentokrát se však na sever Evropy nedívejte kvůli bombovým atentátům, ale při hledání bezpečného přístavu pro investice.

Švýcarský frank po nedávných intervencích přišel o pověst zcela bezpečného přístavu. Takovým přístavem by se mohla stát norská koruna. Vzhledem k omezené likviditě trhu ale nemá šanci uspokojit všechny zájemce. Její objem obchodů na světových trzích je zhruba pětinový ve srovnání se švýcarským frankem. Kdo ji chce využít, měl by si zřejmě pospíšit.

Norsko je bohatá země prosperující díky rozsáhlým nalezištím ropy. Dosahuje rozpočtových přebytků, které investuje do fondu pro budoucí generace, kde je kolem 1,5 biliónu dolarů.  Protože mají takovéto přebytky, vyhýbají se Norové vstupu do eurozóny. Koruna naopak má tendenci posilovat, a to lze čekat i v budoucnu. Stačí, když se podíváte na jejich makroekonomické ukazatele.

V roce 2010 dosáhlo Norsko rozpočtového přebytku ve více než 10% HDP. Najděte jinou zemi s podobnými výsledky. Rating má AAA a zatím jsem nezaregistroval žádné úvahy o jeho snížení. Za rok či dva bude možná jedinou zemí, která si ho udrží.

Míra nezaměstnanosti se pohybuje se pod úrovní 3,5%. Díky přebytku HDP to však netlačí na inflaci, která se v létě letos pohybovala kolem 1,5%.  Oba údaje by Norům mohly ostatní evropské země jenom závidět. Změnu HDP za poslední 4 čtvrtletí bych nazval „kladou nulou“, avšak pro letošní rok se očekává růst kolem 3%.

Norská centrální banka sice oznámila, že bude bojovat proti posilování měny, otázkou ale zůstává, jakou má sílu. Zda bude schopna čelit „nájezdu“ investorů v důsledku globálních snah o snížení nejvýznamnějších hodnot světových měn vůči sobě. Tomu, bohužel, nemají šanci odolat. Všimněme si, že norská koruna byla nejvíce posilujíc měnou vůči dolaru, euru nebo jenu měřeno od snížení ratingu USA.

Výsledkem je už nyní rekordně nízký výnos desetiletých státních obligací a nezvýšení úrokových sazeb norskou centrální bankou, jak bylo očekáváno. Jaká opatření bude centrální banka přijímat v případě enormního přílivu kapitálu, to ukáže až čas. Moc na výběr nemá. Jak ukázali příklad Švýcarska, snížení sazeb neodradí kapitál od přílivu.

Norská koruna se v tichosti stává bezpečným přístavem.

 

 

5 nejčtenějších článků na serveru:

Něco velkého je zřejmě ve vzduchu. Děje se něco s eurem?

Kdy a jak skončí krize zadlužených zemí?

Dvě aktuální krize.  Co na to Německo?

Evropské domino – 1 obrázek za 1000 slov

Blíží se dvourychlostní eurozóna? Ano.

 

Další vybrané články:

 Jak to vypadá s Itálií?

Největší obchod Spojených států všech dob

o nám říká trh obligací

Hledáte bezpečný přístav? Podívejte se na sever Evropy

GEAB -priority 2012 a 2013

Snažíte se diverzifikovat akcie? Snažíte se zbytečně

Prime hypotéky a Americe – předzvěst další krize

Peak Oil dle Bundeswehru

Jak přišla Velká Británie o velmocenské postavení 

Citáty odjinud 


Komentáře
  1. hans123 napsal:

    mám stejný názor – před rokem a půl jsem se rozhodl nakoupit a už tam nějaký výnos je.
    Kurz NOK se však chová spíše jako komoditní měna (podobně jako AUD,CAD). Investoři by museli změnit tento náhled před tím, než se NOK stane safe heaven.

  2. HuGin napsal:

    Vloni nakupovali dost řeckých dluhopisů, chtělo by to zjistit kolik a jestli pokračují (údajně měli v plánu investovat na neomezeně dlouhou dobu)…Jinak, taky jsem do toho šel před rokem…

  3. Jan Dvořák napsal:

    To asi nakupovali do svého fondu, ve kterém je 1,5 bil USD

  4. HuGin napsal:

    No kdyby nakoupili za všechno, tak je po starostech:)…na pár let…

  5. Jake napsal:

    Norská koruna se v tichosti stává bezpečným přístavem…..

    ….do té doby, než se bude muset norská cntrální banka zachovat podobným způsobem jako její švýcarská kolegyně.

    Norská koruna by mohla dlouhodobě být bezpečným přístavem jenom tehdy, pokud by za její nákup museli mezinarodní investoři zaplatit fyzickým zlatem. Když totiž někdo norské koruny a norské dluhopisy prodává, tento subjekt musí zároveň akumulovat dolary a eura. Kdo to asi bude? 🙂

    Norská koruna je jednoduše fiat měna a tím, že do Norska proudí záplava dolarů a eur, si Norové zadělávají na pořádnou inflaci, neboť roste jejich místní peněžní zásoba, stejně jako výrazně klesají úrokové sazby. O něčem podobném myslím psal nějaký pan Mises 🙂

Přidat komentář