Investoři opouští obligace

stock_analysis

Během června došlo ve Spojených státech k rekordnímu odlivu finančních prostředků z obligačních fondů a ETF. Důvodem odlivu prostředků je ceny obligací odstartovaný 22. května prohlášením Fedu, desetileté US T-bonds ztratili od té doby téměř 7% své hodnoty.

Během června odteklo výše zmíněných fondů a ETF cca 80 miliard dolarů. Stali jsme se tak svědky největšího odlivu peněz v říjnu 2008 (odliv 42 miliard) a měsícem s historicky třetím největším odlivem prostředků byl prosinec 2010 (22 miliard). Podle některých analytiků může odliv v červenci ještě zesílit poté, co investoři uvidí čtvrtletní výsledky.

 

 

TOP 5 letošní vybrané články

 

Tagy:
Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Připravují se na mega shorty, všeho, to bude sešup, že se bude mluvit o konci burzy.

  2. Toxic napsal:

    VoDo: Tipoval bych to na nějakou střední korekci (např. 25% celkem), žádný velký sešup. Až/jestli skončí QE, tak se bude prodávat, ale tipuji, že pokud pokles překročí určité procento (např. 5%), bude obchodování na burze na pár hodin pozastaveno. A když trhy uvidí, že QE se znovu nespustí, tak to půjde opět mírně nahoru.. Toť věštění z mé křišťálové koule 🙂

  3. VoDo napsal:

    Ja si myslim ze to bude krize „derivatu“ je jich tolik ze je potreba toto trochu zestihlit, jelikoz derivaty jsou napakovany jak prak, tak to podle mne bude velice rychli, osobne ocekavam ~45% z maxim DJ30 ci SP500 a tentokrate dvojite dno vzdalene treba dva roky od sebe, bum, hop, stagnace, bum a rust nahoru 🙂
    Jo a zlato, jo zlato, to dopadne az nekam k roku 2008 a tam se bude nejakou dobu placat.

  4. Jan Altman napsal:

    Já jsem (tradičně?) jiného názoru.
    Podle mne QE neskončí. Nemůže a ani to nikdo nechce.

    Současný pokles byl podle mne vyvolán FEDem záměrně. Zkrátka se centrální plánovači a monopolní padělatelé zalekli toho, že burza jde moc rychle nahoru, že se nám tu tvoří bublina či několik bublin a chtěli je (čistě jen rétorikou) trochu upustit aniž by reálně museli QE omezit.
    Otázka tedy spíš je, jak dlouho budou trhy záměrně znejisťovat, kam až je nechají klesnout.
    Výsledkem ale po čase bude, že se QE prodlouží a dokonce možná zintenzivní.

    Nemyslím, že USA mají jinou možnost. A kdo si to neumí představit, ať se podívá na předstihový indikátor – Japonsko. QE jim sice lehce zvedá úroky, ale absence QE (tedy kdyby BoJ přestala vládní dluh kupovat) při dluhu 240% HDP a tikající demografické bombě by vedla k mnohem bezprostřednějším negativním dopadům.

    Víceméně souhlasím s tímto:

    https://gonzalolira.blogspot.cz/2013/06/qe-wont-endit-will-increase.html

  5. Jan Altman napsal:

    Au: Au asi může spadnout kamkoli, asi i pod produkční náklady (1100USD?). Doly zavřou a bude se prodávat z nasyslených zásob (nějakou dobu) za podpordukční náklady. Možné to je, protože možné je vše.

    Ale asi by to znamenalo, že dojde k oddělení vývoje Au a Ag, resp. narušení „nového normálu“ (tedy kurzu 1 ku 50 až 60) a (částečnému) návratu ke „starému normálu“ (stovky let trvajícímu kurzu cca 16ti Oz Ag za 1Oz Au). A to proto, že „nasyslené zásoby“ Ag až tak moc neexistují, vytěžené Ag jde do skladů a sejfů (investiční poptávka) jen z části a podstatná část jde do průmyslu. Bez možnosti recyklace, nebo s cenou recyklace nekorespondující se současnou spotovou cenou Ag (ty miligramy z mobilů, solárních panelů, spodního prádla, deodorantů, raket na „vypršení“ mraků, atd… se zpět získávají těžko).

    Tzn. souhlasím, že Au může na čas jít i pod produkční náklady (ale již i při současné ceně se doly zavírají a průzkum omezuje), ale Ag tak moc ne…

  6. VoDo napsal:

    At se klidne zavrou, spousta dolu nici krajinu neuveritelnym zpusobem, ne nejsem zelenej mozek, ale nicit prales ci jinak nedotcenou krajinu kvuli par gramum zlata na tunu horniny, mi prijde zbytecny, navic se toto pak jen odveze nekam do sejfu=neni potreba. A to neni jen dul, ale i okoli, silnice atd, ano vytvori se par pracovnich mist ale to je dneska spis jen zaminka na povoleni, mistni tam moc prace nenajdou, neni kavlifikace ci jsou jiny zadrhely. A naklady? Ty jsou dnesni, kdyz se trochu osekaji, budou s radosti tezit i za $800.

  7. Lime napsal:

    Ztratili investoři víru v tyto drahé kovy jako ochránce bohatství a ochranu před inflací? Stojí za tím něco jiného? Co na to analytici a odborníci?
    Richard Russell

    Index spotřebitelských cen je podle jeho názoru zmanipulovaný stejně jako nynější cena zlata. FED prostřednictvím kvantitativního uvolňování ovlivňuje ceny všeho, od výše školného a ceny v kadeřnictví až po ceny léků a pohonných hmot. Důvěryhodnost indexu spotřebitelských cen je pod skutečným otazníkem, tak jak se můžeme spoléhat na oficiální výsledky inflace? Jak je možné, když FED pumpuje každý měsíc do ekonomiky masivní objemy dolarů, že se to neprojeví na cenové hladině? Zlato, díky Benovi už dávno není objektivním ukazatelem hodnoty peněz. Nezbývá než jen čekat, až se na povrch dostane panika ze silné inflace a všichni hráči vyloží svoje karty na stůl.
    David Schectman

    „V posledním období jsem se dostal do neskutečně velkých problémů díky tomu, že jsem se opíral o logiku, poctivá data a realistická očekávání.“ Obchodník Schectman dále dodává: „Obchodování se zlatem a stříbrem se v posledních měsících stalo takřka nemožné. Jejich ceny jsou doslova umělé a zmanipulované a to tvrdím bez trošky pochybnosti. V takovém prostředí objektivita přímo protiřečí rozmarům JP Morgan anebo FEDu.“ Dokud nepraskne problém se skutečným množstvím vzácných kovů a dokud JP Morgan nenechá volný vývoj inflace, fundamentální přístup je zbytečný. Realitou nadále bude umělý růst investičních trhů, podporovaný nulovými úrokovými sazbami centrální banky. Silný dolar, který nyní vidíme, vypadá jako nechutný žert, když vezmeme do úvahy, že FED ročně vypustí do ekonomiky nové a nové miliardy dolarů. Tyto faktory jednoduše nedovolí návrat ceny zlata k lednovým hodnotám. S klesajícími cenami komodit však nastupují na scénu hráči jako je Čína, Indie a Rusko. Zatímco velké banky sazí vše na rychlé zisky, dřív nebo později budou muset zisky vybrat a co potom?
    Jim Rogers

    Podle Rogerse sledujeme v posledních několika měsících velkou show. Hlavním hrdinou je Ben Bernanke a americký FED. „Můžeme jen sledovat, jak naše trhy neustále zaplavují nové finanční částky, jejíž příliv není ale ničím podložený. Tento umělý růst však musí brzy skončit. Osobně si myslím, že Bernanke brzy opustí svůj post ředitele FEDu. Pochybuji, že má zájem o pokračování této divoké jízdy. Jeho období končí v lednu 2014 a bylo by pro všechny velkým překvapením, kdyby se ucházel o další období.“ Rogers zároveň dodává, že se nedá přesně určit ten moment, kdy se vše provalí a trh zaplaví panika. Nicméně, dle jeho názoru, už je kolaps přímo za rohem.
    Bill Holter

    Podle oficiálních údajů má Čína v zásobě 1045 tun zlata. Není to příliš, ale dané množství ji řadí minimálně do první desítky. Vzniká tu však paradox. Její vlastní produkce dosahuje přibližně 200 tun zlata ročně, přičemž z daného množství ani jedno kilo neopustí tuto komunistickou zemi. Pokud budeme brát v úvahu, že těžba v trochu menším množství probíhá už deset let, můžeme vypočítat, že jen z domácí produkce by měla mít Čína v zásobě alespoň 1500 tun zlata. To není vše. Jen za poslední dva roky nakoupila dalších 1800 tun drahého kovu. Jakmile si tedy spojíme oba konce dohromady, zjistíme, že 1045 tun zlata je jednoduše zmanipulovaný údaj a jeho množství musí být minimálně 3000 tun. Proč by však tato země klamala širokou veřejnost? Odpověď může být jednoduchá. Trh se zlatem je velmi nestabilní a citlivý. Zpráva o zájmu tak velkého hráče by mohla vyhnat ceny do závratných výšek. Pokud chcete nakoupit co nejvíce zlata, je lepší postupovat diskrétně a kupovat levněji. Zbytečný rozruch by totiž mohl vzbudit investory a nastartovat honbu za zlatem.
    Richard Russel

    Před několikati měsíci jsem vyslovil svoji předpověď. Dnes ji mohu jen zopakovat s ještě větší jistotou. „Kvalita života Američanů se s přibývajícím roky bude už jen zhoršovat.“ Do problému se také dostávají ETF, jejichž podkladovými aktivy jsou drahé kovy. S odklonem investorů k fyzickému zlatu zaznamenávají ETF masivní odliv prostředků.

    Celý článek:
    https://www.czechfreepress.cz/ekonomika/silny-dolar-nechutny-zert-rika-zlato.html

  8. VoDo napsal:

    Rika se, nejdi proti FEDu, a to jiz nekolik desetileti, to znamena kdyz FED tlaci cokoliv dolu, nesazej ze to pujde nahoru.
    Kam jdou penize? Sedi na uctech bank aby tyto nezbankrotovaly a nesplachly s sebou bambiliony dolaru americkych duchodcu ci cekatelu na duchod.
    Zbytek je ohrana pisnicka o tom ze zlato pujde na mesic, neni duvod.
    Ja tu o silnem dolaru mluvim jiz nejaky ten mesic, mozna by se hosi meli naucit cesky aby se pak zase nedivili.

  9. Kolda napsal:

    Pár nesouvisejících poznámek k předchozí diskuzi

    – Zlato není uhlí. Produkce dolů ovlivňuje nabídku zlata jan zanedbatelně a cenu neovlivní.
    – Za krize silně klesá průmyslová poptávka po stříbře, takže na zásadní změnu GSR bych to neviděl. Hodnota 16 je z časů, kdy zlato i stříbro byly jednoznačně monetárními kovy.
    – QE možná zintenzivní, ale klidně až za pár let. Myslím, že přestávku si můžou dovolit. Flight to safety (dolar a U.S. treasuries) stále funguje a bude fungovat ještě silněji. Rozhodně se nedá očekávat, že peníze utíkající z akcií a státních dluhopisů emerging markets, Japonska a PIIGS zamíří na nanotrh zlata.
    – Historicky cena zlata nekoreluje moc dobře s inflací a není důvod, aby se to změnilo. Cena zlata je funkcí strachu (např. z hyperinflace, nikoliv inflace) a reálných úrokových sazeb.
    – Trh není jen o fundametnech, ale i o psychologii a rád pokořuje psychologické hranice, aby byly vypláchnuty slabé ruce. A jedna krásná psychologická cena se tu nabízí – 1000. Navíc, pokud cena klesne pod 1000, tak se zopakuje pokles o 50%, který se odehrál v 70. letech. Na rozdíl od VoDo, ale nevidím na zlatu dlouhodobý bear, protože strach (hyperinflace nebo konfiskační deflace) se vrátí.

  10. Oracle napsal:

    VoDo dolár nie je silný preto, lebo je tak super platidlo a každý verí americkej vláde, ale je silný preto lebo subjekty na trhu veria iným menám menej-inými slovami je to len sentiment čo drží USD pri živote a sile. Mimochodom Yuan preberá miesto USD pekne pomaly a potichu.

    Čo sa týka tých vytlačených peňazí, nikto nesedí na nich, prakticky všetky šli na burzu (či na dividendy CEO).

    Čo sa týka zlata a striebra, majú v sebe ukryté obrovské množstvo energie, preto sú cenné (hľadanie náleziska, ťažba, spracovanie, doprava a inovácia) a preto sa oprávnene tvrdí, že cena zlata a striebra sa tlačí dolu a papiere sú bezcenné:
    https://srsroccoreport.com/the-primary-miners-the-fed-18-silver/the-primary-miners-the-fed-18-silver/

  11. VoDo napsal:

    Oracle: opakuji, me je vcelku jedno jaky je duvod za posilovanim te ci one meny, nikdy neni jen jeden, dulezity je podle toho i jednat coz ja delam, CZK>AUD>USD dokonce jsem chytil i dno a vrchol 🙂 a vypada to ze nejsem sam kdo to vidi stejne, penize proste jdou do USD, je to nejlikvidnejsi mena a vsechny ostatni oproti USD klesaji, za par let budu zase kupovat CZK, takovej cyklus 🙂
    Mozna jste si toho nevsimli, ale nekdy pred rokem probihaly zpravy ze vcentralni banky kupuji AUD jako zajisteni, opet na vrcholu, stejne jako se zlatem, je treba pochopit kdo jsou a za koho kopou centralni banky k tomu postaci seznam lidi tam pracujicich a bude to hned jasny.

  12. VoDo napsal:

    July 3, 2013
    Market Commentary
    By Art Cashin

    Prepared by UBS Financial Services Inc.

    There is a massive misconception about where the Bernanke Fed’s stimulus landed. Although the Bernanke Fed has disbursed $2.284 trillion in new money (the monetary base) since August 1, 2008, one month before the 2008 financial crisis, 81.5 percent now sits idle as excess reserves in private banks. The banks are not required to hold excess reserves. The excess reserves exploded from $831 billion in August 2008 to $1.863 trillion on June 14, 2013. The excess reserves of the nation’s private banks had previously stayed at nearly zero since 1959 as seen on the St. Louis Fed’s chart [2]. The banks did not leave money idle in excess reserves at zero interest because they were investing in income earning assets, including loans to consumers and businesses.
    This 81.5 percent explosion in idle excess reserves means that the Bernanke Fed’s new money issues of
    $85 billion each month have never been a big stimulus. Approximately 81.5 percent (or $69.27 billion) is either bought by banks or deposited into banks where it sits idle as excess reserves. The rest of the $85 billion, approximately 18.5 percent (or $15.72 billion) continues to circulate or is held as required reserves on banks’ deposit accounts (unlike unrequired excess reserves).

  13. Kolda napsal:

    Takže excess reserves. Nikoliv stock market, jak tvrdí Oracle.

    Teď ještě, co to znamená …
    Podle mne to je cash hoarding a tedy banky očekávají deflaci(?)

  14. VoDo napsal:

    proste rezerva, toto je znamo uz dlouhou dobu jen se o tom nepise.

  15. Oracle napsal:

    Iste VoDo, každý vie, že za koho kope väčšina centrálnych bankárov, ale keď nepoznáte dôvody to ktorého javu, človeka môžu prekvapiť aj nepríjemnosti.

    Tým chcem povedať preklápanie cyklov niečo (či niekto) riadi a keď nepoznáte dôvody preklopenia zbytočne sa vystavujete väčšiemu riziku.

    Mimochodom môžeme očakávať výrazné posilnenie USD, pretože Portugálska burza padla, dôvodom je odstúpenie súčasného ministra financií: https://investmentwatchblog.com/euro-crisis-on-portugal-crashes-after-finance-minister-resigns-europe-is-tanking-across-the-board-eu-sees-no-greek-aid-in-the-next-3-month-austerity-has-reached-political-limits/

    Keďže tento pád Portugalskej burzy vyvolal paniku na ostatných burzách môžeme očakávať, kolaps bankového systému lebo banky s tými lacnými peniazmi z ECB išli na burzu aby mali profit v účtovných knihách.

    Keďže teraz zistia, že väčšina aktív v ich účtovných knihách je bezcenným cárom papiera, môžeme očakávať bail-iny Cyperského typu a následne ekonomický kolaps.

    Čo si myslíte kam sa prelejú tie peniaze z € a Európskych dlhopisov/búrz?

  16. cipinek napsal:

    jasně, to víš, že ano, všechny ty peníze se přesunou do futures na zlato a stříbro:-)))

  17. Jan Dvořák napsal:

    Směr futures by šli akorát tradeři.

  18. VoDo napsal:

    Kam se přesunou nevím, je mi to fuk, já jsem momentálně v USD jak v hotovosti tak zainvestován a nehodlám to měnit dokud bude USD v up trendu, denní či týdenní oscilace mě nechávají chladným. Na krach nevěřím na bear market ano, to bude další důvod pro silný dolar.

  19. Oracle napsal:

    VoDo bear market na zlate a striebre údajne skončil, ja si skôr myslím, že dôjde k separácií papierových a fyzických trhov (hlavne po tom, čo sa rozkríkne, že je menej zlata a striebra, ako bankári tvrdia, čo je logické predpokladať po škandálu s LIBOR).

    Krach a kolaps ekonomiky USA je síce za rohom, ale musíme na to počkať, OPROTI tomu krach a kolaps ekonomík EU je na spadnutie (pád Portugalskej burzy, mohlo odštartovať ten sled udalostí, o ktorom sa neraz písal).

  20. Toxic napsal:

    Oracle: Bear market na kovech dle TA rozhodně neskončil, to by ty grafy musely vypadat jinak 🙂

  21. VoDo napsal:

    Oracle: ach jo, kdyz burza roste tak je to podle vas tim ze je to manipulovany a kdyz pada tak je to krach ekonomiky, trochu objektivity vazne uz. A bear market doopravdy netrva par tydnu, tomu se rika korekce, bear market trva roky az desetileti. A k ty EU mozna to zapadlo, ale mezitim co tu roky volate po padu EU tak ta se nam rozrostla o Chrovatsko, timto ho v EU vitam.

  22. Lucif napsal:

    Ktokoľvek konzistentne nakupuje fyzické kovy vám môže potvrdiť, že ich je akútny nedostatok na trhu. Môžem to potvrdiť aj ja sám, lebo dlhodobo nakupujem malé množstvá a čakacia doba sa len a len zvyšuje. To logicky znamená, že dopyt prevyšuje ponuku a cena by sa mala tomu prispôsobiť a ísť hore, ale nejde, pretože je dlhodobo manipulovaná. Nevyhnutne preto musí nastať situácia, kedy ťažiari prestanú byť ochotní predávať za tieto dumpingové ceny a proste fyzický kov nebude dostupný. Čo sa stane potom? Osobne mi najlogickejšie znie separácia trhov, ako spomínal Oracle.

  23. VoDo napsal:

    Lidi si myslej ze je sleva, pritom od roku 2000 do 2011 o kovy nejevili zajem, plus kdo by chtel prodavat pod cenou? Prodejci to proste drzi a doufaji ze to pujde nahoru, ale budou to tam pak hazet za $1000 a zuchne to na $800 🙂 a zase se bude mluvit o megasleve, pak to vyleze na $1500 kdy to dnesni goldbugs prodaji retailu a ti to budou zase drzet celou jednu generaci pod nakupkou 🙂 Bear market jak vysitej. A ano lze se proti padu zajistit, ale neverim ze se prodejci pojistili na pad o 30% za tri mesice, proste ne a jsou ted pod vodou tak drzi a drzi a drzi a doufaji v obrat a vytvareji pocit ze uz neni, stejne jako to bylo s bytama, kupujte nebudou 🙂

  24. Lucif napsal:

    VoDo: Jak vidím máte v hlave proste iný typ hardvéru :-). V konečnom dôsledku to je jedno, myslím že tím ktorí nakupujú kvôli uchovaniu hodnoty nízka cena len vyhovuje a nakupujú ako diví kým je čo nakupovať. Pozerať sa na kov ako na jeho ekvivalent v dolároch, eurách či iných virtuálnych nezmysloch nemá význam. Na kov sa treba pozerať ako na koncentráciu energie a jeho hodnota spočíva v tom aké problematické je tú žltú / bielu hromádku vyrobiť. A o 20 rokov, keď nás tie virtuálne nezmysly prejdú, si za tu žltú / bielu hromádku nakúpime jej obrovský energetický ekvivalent.

  25. VoDo napsal:

    Ja to beru, ale stale si myslim ze bude lepsi doba na nakup, ja nejsem proti kovum, jen je ted skoda kupovat neco co bude nejspis levnejsi.

  26. Lucif napsal:

    Ano, s veľkou pravdepodonosťou cena pôjde ešte dolu. Ale fyzický kov za tú cenu už proste nebude. Ťažiari ho radšej budú držať (ako ste písali vyššie) a prestanú ťažiť – zamestnancov pošlú domov a urobia si „zlaté prázdniny“, tak ako sme mávali uhoľné.

  27. Oracle napsal:

    VoDo to mi nejde o samotný fakt, že sa nastala korekcia na burzách, ide o to kto dostal takmer infarkt.
    Mám na mysli to, že väčšina tých peňazí z QE nešla do reálnej ekonomiky (rastúca nezamestnanosť či vytvorenie nízko-platených zamestnaní v masovom merítku v EU a USA je toho dôkazom), ale šlo na burzu to spôsobil rast akcií a ako vieme banky sú ochotný použiť všetky účtovné triky aby vykázali zisk, stačí si pripomenúť ako označovali toxické štátne dlhopisy krajín PIGS či hypotečné deriváty a hneď sme pri tom.

    Chcem tím povedať, že účtovné knihy bánk sú plné akciami ktorých ceny sú umelo nafúknuté a práve si to banky uvedomili a keď nebudú môcť svoje straty nijakým spôsobom vykryť začnú bail-ny a následne ekonomický kolaps EU, a na odstrel sú práve najväčšie Španielske, Grécke a Talianske banky (ostatne boli tu články o insolventnosti niektorých bánk).

    Sú 2 typy investorov do drahých kovov, ten kto chce si zarobiť a „špekuluje“ a ten kto sa chce zabezpečiť na starobu či na krušné časy, a ja počúvam tú 2. skupinu a Vy patríte do tej 1., preto tvrdím, že ceny drahých kovov sú umelo stláčané dolu (ostatne to potvrdil a aj Lucif, keď tvrdil že zlato je síce lacné ale čakacie doby sú čoraz dlhšie), najväčší producent-Čína- kupuje zlato (tento fakt sám o sebe už by mal byť potvrdením mojich slov) a pád ceny zlata a striebra v 12.4.2013 odštartoval nákupnú horúčku pre fyzické zlato.

  28. maxik napsal:

    Ad Kolda 14:45h: Jsem taktez toho nazoru, ze doly se mohou otevrit a zavrit a cenu zlata to neridi. Vzdyt tezebni naklady jsou u kazdeho jine, ochota osekavat rentabilitu a omezovat zamestnance muze uplne zmenit tezarskou cenu zlata. Kdyz dnes tvrdi, ze maji naklady 1200 USD, zitra budou rikat 1100 USD a pak to dokazou tezit i za 1000 USD/unci. Tezari mohou tezit i za mensi cenu, ale vezmou to jinde na usporach. Dulezite je, ze trh je opravdu dvoji – fyzicky a papirovy, coz muze mit vliv na skok fyzickeho zlata.

  29. mhi napsal:

    Nemyslim si, ze by bylo uplne snadne udelat „zlate prazdniny“ (mimochodem, uhelne byly presne z opacneho duvodu, prirovnani kulha na obe nohy). Dul dle meho laickeho nazoru neni uplne snadne na rok-dva zavrit. Jsou tu jednak technologicke problemy, navic by to znamenalo krome dolu zavrit vetsinu nasledujicich zpracovatelskych provozu.

    Dale je tu problem, ze firmu take ekonomicky nezakonzervujete – nabeh je prilis drahy. Mym oborem je (krabicovy) software a i kdyz trh mi neni zcela naklonen, uzavrit firmu na rok je nesmysl, nejak se to musi ustat. Dobry priklad jsou stavari, nove byty se neustale stavi (jsou-li na ne prostredky), i kdyz marze uz nejsou takove jake byvaly a leckdy to je jen o paberkovani a prezivani. Firmy ovsem nikdo docasne nezavira. A nakonec si ani nemyslim, ze by tezari Au/Ag syslili: to mohou delat i nyni tak, ze nakoupi za „trzni“ cenu od tretich stran.

  30. maxik napsal:

    Ad VoDo 01:12h: Dolar ne vidim jako jistotu, protoze QE nemusi skoncit a „Kolda“ muze mit pravdu. Treba Fed chtel jen chytre docilit snizeni cen zlata, coz se podarilo. Zaroven to nejvice poskodilo Írán a jeho centrální banku (www.cbi.ir) i další státy z opačné strany barikády BRICS, které se posledni dobou ve zlate rochnily. Protoze ale neverim tomu, ze by CNB vskutku byla ochotna jit proti korune, tak nakupy USD by se mohly naopak promenit v cernou nocni muru. Uroceni USD take nula. Jevi se mne lepsi nakoupit RUB za 57/100 koncem leta a ulozit to na 10 let za urok 8,25% u Sberbank v CR (drive Volksbank CZ), kod zustava 6800.

  31. VoDo napsal:

    Oracle: tohle čtu už roky, při cenách nad $1500. Patřím do obou skupin, jen mi přišla hloupost kupovat unci za $1700 když bylo vcelku evidentní že to půjde níž, ne nečekal jsem bear market letos a sešup už vůbec ne, ale stalo se a jsem rád že jsem za tu „výhodnou“ cenu nenakoupil.

  32. VoDo napsal:

    Maxik: já dělám co vidím a ne co si myslím, teď je dolar v UP a ostatní měny jdou dolu. Na deset let fakt nic ukládat nedoporučuji navíc rubl? No dobrá ruleta. Hodně štěstí.
    Mhi: souhlas, budou těžit i za $800, né všichni zajisté.

  33. maxik napsal:

    Vidim cenu zlata jeste z uhlu historicke a starozitne hodnoty minci. Tam se vyplatilo u nekterych kousku kupovat za draho, protoze jinak by to nikdo na trh nedal a cekal by porad na narust. Diky vysokym cenam komodit se dalo sehnat velmi vzacne mince, ktere dlouho lezely v trezorech prodejcu, nez se odhodlali je prodat pri cenovem boomu zlata.

  34. maxik napsal:

    Nemyslim si, ze by RUB byla ruleta. Ted uz je vetsi ruletou USD. Jelcinovy casy znehodnocovani a neporadku v ruskem hospodarstvi jsou pryc. RUB mne nabizi na desetilete ulozce ve Sberbank 8,25% rocne. Navic banka je v CR a vklad je pojisteny. Druha banka v CR nabizi 7,70% rocne na pet let ulozeni. Vydelek na uroku velmi pekny a riziko kurzove stejne jako u USD, coz se o uroku na USD rici neda. Navic verim tomu, ze reci o ukonceni QE jsou propagandou Americanu s cilem oslabit zlato, viz.muj jiny komentar pred chvili. Pri QE pujde zase ropa a zlato nahoru a tim i rusky rubl (RUB).

  35. maxik napsal:

    Druhou bankou mam na mysli Evropsko-ruskou banku, kde by stacilo 5 let ulozky a vklad je rovnez pojisten. V obou pripadech (Sberbank a EVRB) se bavim o castce jeden milion rublu. Zajimava investice s vysokym potencialem zhodnoceni. Vzpomente si na pana Kellnera v Rusku.

  36. Oracle napsal:

    Maxik, Kellner v Rusku, čo máte na mysli?

  37. maxik napsal:

    Mam na mysli, ze on nebyl zadny hlupak, ale chlap co se neboji riskovat a kam to dotahnul.

  38. maxik napsal:

    Doba se zmenila uz neni jenom USD a Amerika. Svet se znovu kristalizuje na novou formu hospodarske a geostrategicke urovne.

  39. Oracle napsal:

    Maxik nerozumeli ste otázke, ktorý Kellner a čo urobil?

  40. Lime napsal:

    Souhlasím s maxik, že svět se opět polarizuje, jak ekonomicky tak mocensky. Na jedné straně USA + EU, na straně druhé -BRICS./Čína, Rusko, Brazilie, Indie, Jižní Afrika a možná přibude Indonezie. /
    To je slušná protiváha, a síla US dolaru, bude do budoucna výrazně klesat, také proto , aby si US ekonomika zachovala konkurenceschopnost.

  41. maxik napsal:

    Ad Oracle 18:44h: Svetoznamy cesky podnikatel, ktery byl odvazny a veril ruskemu novemu rublu – pan Petr Kellner. Zacinal s PPF a dnes je nejbohatsim Cechem. Zije v Rusku, kde nyni stavi ohromne prostory pro kancelare za miliardu korun. Chtel jsem tim naznacit, ze verit rublu se muze vyplatit a nejde o ruletu, i kdyz moje objemy penez se nedaji srovnat s timto nejvetsim ceskym investorem.

  42. Oracle napsal:

    Ok Maxik, už viem koho ste mali na mysli.

    Lime že sa svet polarizuje takýmto spôsobom je len dôsledok. V skutočnosti dôvodom je to, že mocenské elity majú iné ciele a používajú iný koncept moci.
    USA a celá Euro-atlantská ma za cieľ ovládnuť všetko a za dosiahnutie sú ochotný urobiť takmer všetko, aj zničiť civilizáciu; naproti tomu „Východ“ má za cieľ pokojné nažívanie v harmónií podľa možnosti aj v relatívnom blahobytu.
    Prvý koncept sa vyznačuje monopolom na informáciu a privlastňovanie všetkého úzkou elitou a druhý koncept sa vyznačuje zdieľaním informácie, zdrojov a tvorbou skutočných spoločných hodnôt.

  43. Lime napsal:

    Pro Oracle – Ano souhlasím, že svět se polarizuje .Hlavně ze strachu z expanze jedné, vůdčí imperialistické mocnosti.
    Tou jsou i nadále USA.
    Stačí si najít, kolik válek za posledních 100 let, započaly USA v porovnání s jinými velkými státy. Zjistěte si to a většina z vás budete překvapeni.

  44. Kolda napsal:

    maxik:

    tak 8,25% je dost podezřelé. Někde bude zakopaný pes …

    Navíc, na stránkách Sberbanku se uvádí: Bezpečné zhodnocení peněz v měnách CZK, EUR a USD O RUB ani ťuk.

  45. maxik napsal:

    Z historickeho hlediska bych doporucil zhodnotit nezaujatě roli USA na zmenach v Evrope v letech 1914-1921. Mam na mysli ulohu kpt. Vozky, tehdejsiho americkeho agenta, pred a po rozbiti Rakouskeho cisarstvi, ktery dostal koryto velvyslance CSR v Istanbulu po valce, kdyz uz byly pomery zcela pretocene ve prospech zlodejske bandy cs.legionaru. Dale ulohu Zapadu pri nastoleni V.I.Uljanova a vyvrazdeni carske rodiny. Vyjasneni tahanice kolem Jugoslavskeho kralovstvi v roce 1921.

  46. maxik napsal:

    Ad Kolda 21:35h: Sazba je z dealingu, individualne, na dotaz ze vcerejsiho dne, pro castku 1 milion rublu na 10 let. K tomu co je na jejich strankach:
    1/ Proc by tato nova banka Sberbank CZ mela na sebe hned upozornovat necim, co neni v souladu s mainstreamovym pohledem na ekonomickou problematiku a propagovat na Zapade (v zemi, ktera je spojencem USA a kde profesori s jinymi nazory byli z VSE vyhozeni) vychodni menu, tj.RUB?
    2/ Proc by mela z marketingoveho hlediska nabizet neco, co je jiz daleko vyhodnejsi a pod rozlisovaci schopnosti nasich oblbnutych obcanu?

  47. maxik napsal:

    Ad Kolda 21:35h: Tato sazba vytvorena vcera dealingem Sberbank je modelově v poradku, protoze Evropsko-ruska banka (dle platneho sazebniku) uroci na jeden rok 1 milion rublu 6,95% p.a. Vklad na pet let EVRB zhodnoti 7,70% p.a. Krome toho je zapotrebi si uvedomit, ze RUB se obchoduje ve velkem i v arabskych smenarnach v Praze, takze nebude bezvyznamnou menou, jak by si pral Zapad. Napriklad na muj vcerejsi dotaz sdelila arabska smenarna, ze má ihned na hotovosti 8 mil.RUB.

  48. Toxic napsal:

    Maxik:
    Trošku mince sbírám, i když ne zlaté, ale přesto mě zajímá, které vzácnější mince jste měl na mysli v příspěvku 15:31?

  49. maxik napsal:

    Ad Toxic 22:15h: V dobe vysokych cen zlata se vynorily zlate a platinove carske trirublove mince, ktere se obvykle moc neseženou. Dale se objevila napriklad petimarka cisarskeho Nemecka ve stavu vynikajicim Baden (G) 1877 nebo desetimarka cisarskeho Nemecka Wuerttemberg (F) 1900 (naklad byl jen 90.000 ks) a nebo nadherna desetimarka Hanzovni mesto Hamburg (J) 1875 nebo 1905, coz nejsou spatne rocniky. Na trhu se vyskytly take zajimave svatovaclavske petidukaty a desetidukaty, jež lidé do té doby nekde syslili. Vyrojily se take exoticke mince jihoamericke a iranske, turecke (i cela sbirka Osmanske rise) nebo zlata mince tuniská.

  50. maxik napsal:

    Jeste jsem zapomnel na beznejsi i lepsi rocniky 40 franku s Napoleonem Bonapartem a 20 franky s timto panovnikem z pocatku 19.stoleti. Svatovaclavske prvorepublikove petidukaty a desetidukaty se prodaly za horentni castky ve statisicich korun. Do nabidek prisly i historicke stribrne tolary a zlate dukaty stare nekolik stoleti, takze opravdu radost k pohledani.

  51. Toxic napsal:

    maxik: Díky, ty dukátky jsem zaregistroval (tedy jen ty pěti), to ostatní jde mimo mě, to už je na mne moc velká historie nebo velká dálka 🙂

Přidat komentář