Já ti to říkal…

Stalo se vám někdy, že jste zůstali plně naložení v pozici při silném a dlouhodobějším propadu? Třeba ten současný lednový na akciovém trhu. Byli jste long, nebo drželi nějakou, řekněme opční nesměrovou strategii a ono BUM! BUM!! BUM?

Mám za sebou propad na české burze tuším v roce 2006 (hlavu na to nedám) a pak části z nás již důvěrně a bolestivě známý rok 2008… Nebyl to žádný med. Všechno sletělo dolů, my jen bezmocně kroutili hlavami a analytické řeči typu: „ Index Dow Jones se NEČEKANĚ propadl o … bodů“ nás rozhodně nijak neuklidňovaly.

A co kdybych vám řekl, že jste si mohli tohle všechno ušetřit a v trhu v takových situacích přinejmenším nebýt. Zajímalo by vás to?

Věřte mi, že trh nám prakticky vždycky napoví. A je jenom na nás, jestli si jeho radu vezmeme k srdci, nebo si myslíme cosi o kusu hovězího. Pojďme se podívat na několik velkých propadů pohledem indikátorů, které používám.

Dějství první: ROPA

Ropa

Na počátku loňského léta byla ropa ještě nad 100USD za barel. To je ale podivná hodnota, že? COT index, který pro svoje obchodování používám ukázal, že moji investiční poradci, tedy pěstitelé a zpracovatelé jsou ohledně dalšího vývoje mimořádně skeptičtí. Jsem spekulant a v takové situaci může být long je trader smyslů zbavený! OK, tady to nepůjde, ale co naskočit později, hledat dno? Přátelé, proti takovému trendu se co…? Proti takovému trendu se neobchoduje. „Trend must be respected!“ říkával mně Larry. A já mu věřím.

Dějství druhé: ZLATO

Gold

Zlatou horečku na burzách máme také všichni v dobré paměti. Ceny zlata rostly prakticky bez zakolísání několik let. A o tom, jaká je zlato skvělá investice už dokonce mluvila i usměvavá paní Borhyová. Paní Borhyová to má ve scénáři, říct to musí. Ale podívejme se, co dělali Commercials! Ano prodávali a prodávali jak diví. I když je paní Borhyová hezká holka a mám pro její úsměv slabost, long nebudu ani náhodou. Ten kdo byl… je to jeho věc, ale rozhodně nepatřil do kategorie dobrých spekulantů. Lovci adrenalinu a gambleři nemají na burze místo!

Dějství třetí: KUKUŘICE

Corn

„To je „nemlich“ to samé vašnosto,“ řeknete si asi. A máte pravdu. Kukuřičné šílenství bylo po zásluze potrestáno. Rozumní sebrali zisky (commercials byli nějakou dobu předtím přece jasně pro růst) a zmizeli. Ti ostatní… Kde je jim konec…

Dějství čtvrté: AKCIE

ES

Už při několika příležitostech jsem říkal, že přírodní komodity, tedy ty, které nám byly dány Bohem, se obchodují jinak, než komodity, které jsme si ve své pošetilosti vymysleli my sami. COT report nám zde, až na nějaké vyjímky příliš nápomocný nebude. Podívejme se ale na hodnotový indikátor, který v takových případech používám. Ten se v prosinci jasně podíval to horního patra, na jehož dveřích stojí nadpis: DANGER!!! OVERVALUED!!! Vstup je zde jen na vlastní nebezpečí. Já jsem zbabělec, tak do takových dveří nechodím. A to, i když se analytické hejno předhání ve svých odhadech toho, kolik mohu na držení indexu ještě vydělat.

Jak je vidět, trh nám nápovědu poskytne a jen na nás, jestli si ji vezmeme k srdci. Pokud jste dobrým spekulantem, vezmete si jeho nápovědu k srdci. Pokud ne, pak ani nápověda nepomůže a Mr. Market, jen pokrčí rameny, povzdechne a jde dál. Koneckonců i v životě je rozhovor s ne tak bystrým člověkem často velkým utrpením.

 

Václav Pech

investiční analytik Broker Trust

 

 

Komoditní manuál_Václav Pech (1)

Komoditní manuál zdarma

Komentáře
  1. fotrJeLotr napsal:

    tak hned prvy graf – ropa. COT index bol na nule nielen v july 2014, ale aj v jan 2014, v july 2013, v Jan 2012 atd. Znamenalo to snad ze ropa nasledne isla ku dnu? Neznamenalo. Cize voci jednej situacii kedy vasa teoria fungovala, len s fleku som nasiel situacie 3 ked nefungovala. To mame tak 25% uspesnost, resp. ak chcete 75% neuspesnost. Necham uz na vas ci takuto teoriu mozno oznacit za obhajitelnu. A usmev slecny/pani Borhyovej ? To je asi ftip, to je to posledne co tam je pekne.

  2. kramnik napsal:

    Příteli, smysl článku je jiný :). Já neříkám, že je v takové situaci potřeba být short. To co říkám je, že v takové sitaci nebudu long a pak neskončím v propadu, který následoval. Nic víc, a nic méně. Na filtrování signálů COTu používám další údaje, které jsem z části převzal od mého dlouholetého mentora Larryho Williamse a z části vyvinul sám. Ale o tom ten článek opravdu není. Přeji hezký den.

  3. Jan Dvořák napsal:

    fotrJeLotr:
    sedět si na rukou a nedělat nic je taky umění 🙂

  4. fotrJeLotr napsal:

    @kramnik: nech mi je prepacene ale nerozumiem. cize v takej situacii nemam byt long a 1x zo 4 pripadov sa mi to aj oplati ?

    @Jan D.: nechapem

  5. Jan Dvořák napsal:

    Že někdo není long neznamená, že je nutně short.
    Může být pryč z trhu, třeba proto že potenciální výnos neodpovídá podstoupenému riziku, aby otevřel tu či onu pozici

  6. fotrJeLotr napsal:

    aha uz vam rozumiem.
    Akurat je otazka ci ma zmysel ukazovatel/indikator, ktory je v 75% bezpredmetny.
    Viete, ja som uplny laik. Ci takto to naozaj funguje ? Mate kopec indicii ktore su v zasade nespravne a mate z toho vydedukovat spravne rozhodnutie ?

  7. kramnik napsal:

    fotrje Lotr:
    Buďte si long kdy chcete, je to váš obchodní účet :). Zásadně nesouhlasím, že je indikátor v 75% nesprávný. Když se podíváte na graf od vámi zmíněného ledna 2012 pořádně, tak zjistíte, že se „mýlil“ jen v lednu 2012 a v červenci 2013. V dalších případech: Srpen 2012, leden 2013, prosinec 2013, únor 2014, čevenec 2014, duben 2015 a říjen 2015 měl pravdu. Další růst se nekonal (přinejmenším ne takový, aby ospravedlňoval podstoupené riziko), a spíše následoval pokles a někdy docela prudký. Jeho úspěšnost je tedy přesně opačná, než uvádíte. Ve více jak třech čtvrtinách případů ukázal na další „nerůst“ cen ropy. A tak jak mě ho naučil používat Larry Williams je v posledních letech prakticky neomylný :).

  8. fotrJeLotr napsal:

    tak som to presiel a spisal som to:

    jan 2012 – COT dole – ropa sa drzi mierne hore. Podla nas oboch indikator ukazal nespravne.
    jul 2012 – COT hore – ropa pada. Podla nas oboch indikator ukazuje nespravne.
    aug 2012 – COT dole – ropa zatvarala na zaciatku augusta 92,8 a 4.sep mame ropu na 96,4. – Vy hodnotite ako spravne. ???
    jan 2013 – COT dole ropa nepada, na konci aj zaciatku na podobnych hodnotach. – Vy hodnotite ako spravne. ???
    maj-jul 2013- COT je dole. cena ropy rastie. To ste nehodnotili, ale tipujem ze je to podla vas spravne. ???
    dec 2013 – v dec COT dole a naozaj ropa na konci decembra sla dole. povedzme sa ze tu to sedi (konecne). Lenze treba povedat ze pred decembrom bol november, COT hore, a ropa pada. Cize opat nesedi a daleko vyraznejsie ako to ze to sedelo v decembri. Podla vas zasa spravne.
    feb 2014 – COT dole, na zaciatku februara ropa zatvarla na 99,8 na zaciatku marca ropa zatvarala na 102,5. – podla vase je to spravne
    jul 2014 – tu treba povedat ze v juni bol COT na nule, potom ale COT siel na maxima a to dlho. Vysledok ropa dlho pada.
    apr 2015 – COT dole ropa ide hore. Zacne padat az ked COT stupne

    Osobne by som vyjadril domnienku, ze je tam citit fazovy posun. Teda cena ropy reaguje s oneskorenim na COT index. Ak to pripustime korelacia ide prudko hore. Napr.
    maj-jul 2013 – COT dole, ale ropa nereaguje. Akonahle sa COT dviha ropa pada.
    maj-dec 2014 – COT dole, ropa sa nejak driz, akonahle COT rastie a drzi sa dlho hore, ropa pada a tento trend je dlohodoby.
    mar-sep 2015 – COT oslabuje, ropa ide hore, COT sa drzi doler, rope hore, nasledne COT stupne, ropa pada.
    Ale to uz je v rozpore s clankom.

  9. kramnik napsal:

    Obchodujete si to, co uznáte za vhodné. Jak jsem říkal, jde o váš účet a vaše peníze. Já peníze rád vydělávám a poměrně se mi to daří. Navíc: když se podíváte na to, co jste napsal, zjistíte, že mi vkládáte do úst cosi, co jsem nenapsal a děláte z toho dokonce závěr, že s vámi souhlasím (kdepak jsem třeba psal o July2012 že píšete „podla nás oboch“). Abyste mohl COT obchodovat, musíte se o něm nejprve něco naučit. Tam prosím začněte. Nezlobte se, ale do té doby naši diskusi končím.

  10. Martin Kopacek napsal:

    fotrjeLotr: Kolego, než něco píšete, zkuste si POŘÁDNĚ přečíst článek. Vašek Pech popsal situace, kdy NEŠEL LONG. Proč? Protože to je zbytečně RIZIKOVÉ.
    Vy něco dedukujte – mimochodem zcela špatně – z článku, který jste vůbec nepochopil.
    Jste začátečník, to vás omlouvá. Ale než budete oponovat zkušenému matadorovi, který se komoditami živí, zkuste se trošku zamyslet…
    Pak sem pište něco, co má smysl. Díky

  11. Mattoni napsal:

    Mno pro lidi, kteří neznají COT reporty a COT indikátory, jsou v článku dvě hodnotné informace:
    1) COT report
    2) Larry Williams

    Když si to zadáte do vyhledávače, najdete stránky Larryho, kde najdete i jeho knihu o COT reportech (není zdarma) a pak taky stránky CFTC – US Commodity Futures Trading Commission, kde jsou COT reporty každý pátek zveřejnovány. Po prostudování tohoto všeho pochopíte, o čem je tento článek. 🙂

  12. fotrJeLotr napsal:

    @kramnik: samozrejme ten jul 2012, mal byt jul 2013. V spleti cisel som sa pomylil. Ospravedlnujem sa, moja chyba.
    @Martin Kopacek: ved prave, problem je, ze som si to precital n-krat. A stale tam vidim to iste. To ze na nejakom mieste indikator nieco indikuje, a na n-dalsich miestach neindikuje, pripadne indikuje opak. Ale vysvetlenie tohto stavu, bud neexistuje, alebo je to strasne tajne, ponevadz nikto to nechce zdielat. A k tej poslednej vete, ze mam pisat nieco co ma zmysel. Ma to mat zmysel podla mna alebo podla vas?
    Ak podla mna, tak je to v poriadku, co pisem.
    Ak podla vas, to znamena ze mam najprv napisat vam, abyste mi to schvalil ?

  13. Martin Kopacek napsal:

    fotrjeLotr: Už jsme vám to tu vysvětlili 3. Jestli pořád nechápete, zkuste něco jiného, tohle téma vás prostě tak nějak minulo 😀

  14. fotrJeLotr napsal:

    @Martin Kopacek: asi mate pravdu. ja som stale na zaciatku. nepohol som sa ani o kusok.

  15. JessLivermore napsal:

    fotrjeLotr: Jak je psáno: „Pokud ne, pak ani nápověda nepomůže a Mr. Market, jen pokrčí rameny, povzdechne a jde dál.“
    Článek je jen o tom, že vám trh dá varování a zkušený obchodník proti nim prostě nejde. Možná nevydělá pár zbylých dolarů, které se snažíte dokazovat, ale nepřijde o kalhoty. A ochrana vlastních peněz je první věc, kterou se musíte naučit. Teda jestli chcete být úspěšný. Článek NENÍ O TOM, CO V NĚM VY HLEDÁTE, TEDY JAK UDAJE COTu OBCHODOVAT. Konkrétní vstupy do obchodů a výstupy, to je zcela jiná kapitola. Pokud COT dosáhne extrému, pak je třeba sledovat to, to a to a teprve potom vstoupit. V tom je celé kouzlo. Na to si pořiďte knihu (v češtině ji nehledejte), nebo si kupte nějaký kurz.

  16. fotrJeLotr napsal:

    @JessLivermore: hmm, tak to to je uz ina kava. takze vravite, ze je to varovanie, zdvihnuty prst, oranzova, je to signal: „davaj si pozor“. Sice to automaticky neznamena ze trh podla toho zareaguje, ale ako vravite skuseny obchodnik do zbytocneho rizika radsej nepojde. Cize v skratke ak je COT dole, nepojdem do Longu. Dakujem pekne

  17. JessLivermore napsal:

    fotrje Lotr: Přesně tak! :). Proti COTu se neobchoduje a pokud už v obchoduj jste, přitáhnete si blíž stoploss.

  18. Sid napsal:

    Na trzích s masem COT prakticky nefunguje, tam se dá jít proti. Uvádím jen pro doplnění.
    Ani informace z COT nejsou obchodní svatý grál, ale využít je jako jeden z dílů obchodní strategie je jistě přínos.

Přidat komentář