Kdy nastávají největší změny v ocenění akcií?

Tato otázka zajímá nejen klasické tradery, ale pochopitelně i dlouhodobé investory. Ti by sice neměli reagovat na jakýkoliv pohyb ceny akcie, ale na fundamentální přecenění ano. Co může stát za dlouhodobým přeceněním akcií? Na prvním místě jsou samozřejmě výsledky konkrétní společnosti. Co dalšího ale může způsobit takové přecenění?

Na jednom z čelních míst je důvěra investorů. Pokud investoři budou věřit, že centrální banky nenechají ceny akcií zkolabovat, budou nakupovat akcie i při vyšším ocenění. Pokud tato víra zmizí, ceny akcií mohou jít ke dnu.

Mohou centrální banky změnit politiku? Ano, ale pokud k tomu dojde, spíše to bude směrem k podpoře cen aktiv. Vlastně by stačilo, aby investory přesvědčily, že před námi je období reálného ekonomického růstu na úrovni 2-3 procent. Něco takového by změnilo optiku, jakou investoři pohlížejí na budoucnost firem. Taková změna by mohla vést k větší ochotě investorů akceptovat nižší stávající výnosy, což by tlačilo ceny akcií vzhůru.

Na něčem takovém by nejvíce profitovaly firmy s aktivními investory v roli významných akcionářů schopných a ochotných mluvit do řízení firem. Jejich tlak na vedení firem by mohl přinést zajímavé změny v hospodaření firem s následným dopadem na ceny akcií – proto je i sleduji.

 

 

Komentáře

Přidat komentář