Měnový swap EU – Čína

V první polovině října uzavřela Čína s Evropskou unií tříletý měnový swap ve výši 350 miliard CNY (57 miliard EUR). Jeden ze čtenářů na tuto skutečnost opakovaně upozorňoval v diskusích. Podíval jsem se na něj trochu podrobněji.

Tento měnový swap je důsledkem narůstajícího vzájemného obchodu zemí eurozóny s Čínou – v letošním roce dosahuje přibližně miliardy euro denně a Čína je druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem Evropské Unie (hned po Spojených státech). Za první pololetí letošního roku činil export do Číny 71 miliard euro, import pak téměř dvojnásobek (133 miliard euro). Velký podíl v obou směrech přitom připadá na Německo.

Swap zjednoduší evropských společnostem přístup na čínský trh, v obchodu mezi Evropou a Čínou se ještě více oslabí pozice dolaru. K tomu probíhají jednání o možné zóně volného obchodu mezi Čínou a EU.

I když některé evropské země (Velká Británie, Francie) mají vlastní měnové swapy, tento swap budou moci využívat všechny evropské země využívající euro.  Jeho hodnota je menší, než byla původně uvažovaná, ale uvažuje se i o zdvojnásobení jeho velikosti. I tak je tento měnový swap třetí největší uzavřená Čínou (na 1. místě je Hong Kong s 400 miliardami CNY a druhém Jižní Korea s 360 miliardami CNY).

Čína posiluje své pozice ve finančním světě.

Komentáře
  1. alex napsal:

    VoDo, chodíte sem ještě :)?

  2. Lime napsal:

    Je to tak, Čína má stále obrovský potenciál i vnitřní rezervy a zcela jistě, převezme úlohu vedoucí ekonomiky světa.

    Malý úryvek z jednoho článku na nějž jsem dával odkaz:
    „Čína je největším producentem zlata na světě a rovněž importuje absolutně nesmírná množství zlata od ostatních národů. Ale místo, aby se to zpomalovalo, vypadá to, že Číňané své nákupy zlata zrychlují. Manager peněz Stephen Leeb ve skutečnosti říká, že jeho zdroje mu sdělují, že Čína plánuje nakoupit dalších 5 000 tun zlata. Mnozí jsou přesvědčeni, že Čína nakonec plánuje podložení yuanu zlatem, a že zkusí stát se alternativním číslem jedna vůči US dolaru.

    Tak co přesně by se stalo, kdyby Číňané jedno dne oznámili, že podloží svou měnu zlatem a už nebudou v mezinárodním obchodu používat US dolar?

    To by téměř přes noc změnilo globální ekonomiku. V předchozím článku jsem popsal některé věci, o kterých bychom mohli předpokládat, že by k nim mohlo dojít…

    Pokud se Čína rozhodne podložit yuan zlatem a nepoužívat už US dolar v mezinárodním obchodu, bude to mít na US ekonomiku devastující dopad. Poptávka po US dolaru a US dluhu spadne jako kámen a ceny věcí, které každodenně nakupujeme, vyletí. V takovém okamžiku zapomeňte na levný benzín nebo levný dovoz z Číny. Celý náš způsob života závisí na tom, že US dolar je primární rezervní měnou světa a jsme schopni si věci dovážet velice levně. Pokud zbytek světa (vedený Čínou) začne US dolar odmítat, povede to k masivnímu tsunami návratu měny k našim břehům a k velice bolestivým korekcím v naší životní úrovni. Dnes je většina US měny ve skutečnosti používána mimo Spojené státy. Pokud se to jednoho dne změní a my už nebudeme schopni vyvážet svou inflaci, tak to pro nás bude znamenat těžký průšvih.

    Skutečnost, že si vytiskneme ohromné hromady peněz a téměř všichni po celém světě je používají, je ohromným přínosem pro US ekonomiku.

    Pokud by se to změnilo, tak by slovo „katastrofické“ nebylo skoro dost silné na popis toho, co by se stalo.“

  3. cipinek napsal:

    kluci, já vím, že jste všichni naletěli při nákupu fyzického kovu, který vám teď nepřináší žádný příjem, žádné úroky, žádné dividendy, smiřte se s tím, že jste nakoupili jako hlupáci na vrcholu a teď při poklesu a inflaci za poslední 2-3 roky byste byli v minusu, kdybyste teď prodávali, ale už zanechte toho, že se budete modlit, aby USA nebo Evropa co nejrychleji zkrachovala, byla by brutální hyperinflace a zlato vyletělo do stratosféry a vy byste si za 1 unci zlata koupili celý blok domů, kluci na to opravdu zapomeňte a už se s tím proboha smiřte, že toto se nikdy nestane, uznejte svoji chybu a kovy navíc, tj. více než 20% ve svém portfoliu prodejte se ztrátou a tyto peníze rozumně investuje nebo s nimi spekulujte, z tohoto serveru se díky pár demagogům a jejich přicmrndávačům stal plátek, který začal pozbývat poslední zbytky soudnosti a objektivnosti, viz. článek o JP Morgan Chase, banka prostě vydala prohlášení, že ze spořícího účtu nebudou nadále podporovány platby do zahraničí, ukažte mi tady v ČR banku, u které by šlo ze spořícího účtu posílat peníze do zahraničí, žádnou takovou neznám, nějaký blbeček se toho chytne a pár demagogů tady začne psát, že JP Morgan krachuje, už jste opravdu k smíchu!!!

  4. diego004 napsal:

    cipinek: ctete rychle a nepresne… ze sporiciho uctu nejdou posilat ZADNE platby 🙂

  5. cipinek napsal:

    ano diego004, spořící účet je určen na spoření, ne na to, aby se z něj posílali nějaké platby, vy si ale určitě myslíte, že si pak ty peníze nemůžete poslat na svůj běžný účet, ale to je zásadní chyba:-), nebuďte hloupí a nehledejte nesmysly tam, kde nejsou, rozklikněte si hned první otázku:
    https://www.airbank.cz/cs/vse-o-air-bank/faq/?faqCategory=sporici-ucet a začněte konečně přemýšlet, ono by bylo hezké nakoupit za všechno kovy a modlit se za apokalypsu, ale ta vůbec nemusí příjít, ale klidně může, záleží jen kdy…:-)))

  6. Mattoni napsal:

    cipinek: Přesně jak píše diego… A protože mě vždycky takoví arogantní chytrolíni, jako Vy, zvednou ze židle, koukněte se na spořící účet např. Air bank (podotýkám nemám žádný spořící účet, jen sem to hodil narychlo do vyhledávače). Ohledně výběru peněz z účtu je tam uvedeno:
    „Přístup k penězům na vašem spořicím účtu máte přes telefonní a internetové bankovnictví. Peníze si můžete okamžitě převést na svůj běžný nebo jakýkoli jiný účet.“

  7. VoDo napsal:

    Alex: ctu tech par clanku co jsou k necemu a k mani zadara, vetsinou od Lembaka, ale neprispivam i z duvodu ktery popsal cipinek, nejak nemam silu a ani naladu neustale vyvracet to ze v breznu to fakt nepadne a ani v zari kdyz ne v breznu atd. Radsi se o to vice venuji investicim, spekulacim, tradingu.

  8. martin52 napsal:

    k statusu rezervnej meny odporucam precitat tento clanok (mozno ho niektori poznate, je uz starsieho data):
    https://globaleconomicanalysis.blogspot.com/2011/02/us-dollar-about-to-lose-reserve.html

  9. VoDo napsal:

    Jeste k ty JP Morgan, oni zavadi restkrikce i z duvodu toho ze jsou vysetrovany ze vsech moznych stran, toto se prevazne jedna o zamezeni prani penez, oni totiz banky maji odpovednost za klienty, pokud se ukaze ze si JP Morgan poradne neproklepnul bonitu ci solvetnost klienta tak bude souzen. Jinak zkuste si kdokoliv prevest vetsi castku (nad $10 000) z jedny banky zahranicni do druhy, ci si zkuste posilat z jedny banky opet zahranicni do druhy pravidelne penize. Ted nemyslim prijemce ceskou banku, ale zapadni, zanedlouho vam bude poslan dopis na vysvetleni za co ty penize jsou, od koho a proc nejsou zdaneny. Pri prevodu v radech desetitisucu a vice je clovek povinnen prokazat puvod penez.

  10. diego004 napsal:

    – cipinek: Vase srovnavani jakesi luftbanky v CR s JPM business ucty je usmevne … 🙂
    – jak pise VoDo, snad je to jen reakce JPM na vysetrovani/pokuty, kterych je ted banka cilem…snad…

  11. Lime napsal:

    cipinek napsal:
    23.10.2013 v 11:26

    kluci, já vím, že jste všichni naletěli při nákupu fyzického kovu, který vám teď nepřináší žádný příjem, žádné úroky, žádné dividendy, smiřte se s tím, že jste nakoupili jako hlupáci na vrcholu a teď při poklesu a inflaci za poslední 2-3 roky byste byli v minusu,

    No nevím kdo jste, ale chytrosti jste moc nepobral.
    Jinak by jste věděl, že fyzické kovy se nenakupují na to, aby se na nich vydělávalo a to za rok za dva. Fyzický kov se kupuje jako součást portfolia k zajištění při pádu měn. Na výdělávání jsou papírové obchody na burzách a jiné další možnosti.

    Co se týká těch článků, tak mnozí význační ekonomové předpovídají Číně vedoucí úlohu v ekonomice, a to se pomalu děje ať se Vám to líbí či ne. O tom JPM, psal též známý ekonom a upozornil na možnost kyperského bankovního scénáře. Nic víc nic míň. Na závěr, kdo investuje do fyzického kovu není tak krátkozraký jako Vy. Investuje do budoucna, většinou na dobu 15 – 30 let. Jsou to volné peníze. Jsou uložené tak nějak pro všechny případy. A tím lépe když nebudou třeba.
    Někde v diskuzi jsem psal, že nikdo rozumný si nepřeje krach USA, protože jsme všicni na dolaru závislí.

    Závěr je , že neznáte důvod proč se vůbec fyzické kovy nakupují…Vaše predikce jsou naprosto nemístné a nesmyslné.

  12. cipinek napsal:

    Lime, Lime, acho jo, takže přesně jak píšete:
    Fyzický kov se kupuje jako součást portfolia k zajištění při pádu měn, všimněte si toho vašeho výrazu zajištění.:-) Fyzický kov je pouze pojistka, nic jiného. A teď přichází ta hlavní sranda, je životní pojistka investice? Je něco na čem tratím investice, ne je to pojistka, na které tratím pokud nedojde k plnění. Pojistka se vyplatí pouze při plnění, pokud k plnění nedojde, byla to ztrátová investice. Takže, pokud nedojde k pádu měn, tak vaše „investice“ do fyzického kovu byla ztrátová „investice“. Uložení peněz do fyzického kovu je a vždy bude pouze pojistka proti pádu měn. Jestli vám někdo bude někdo tvrdit, že uložit peníze do fyzického kovu je investice, tak od takového člověka se držte 100 km daleko, vy si kupujete pouze pojistku proti pádu měn, ale jak jsem řekl tisíckrát, tato pojistka se vyplatí pouze při plnění a to znamená pád měn. Už tomu rozumíte?:-)))

  13. Jan Dvořák napsal:

    Souhlasím, fyzický kov je primárně zajištění.
    Pro spekulace či obchodování jsou vhodné jeho papírové formy.

  14. Lime napsal:

    Pošlu Vám citaci z Wiki, aby jste věděl jaký nesmysl jste opět vyplodil…

    „Jako investice se v ekonomii označuje ta část příjmu (důchodu), která je vložena do kapitálu. Tedy do dlouhodobých statků, které nepřinášejí okamžitý prospěch, ale umožní zvýšení produkce statků v budoucnosti. Ekonomický subjekt (stát, podnik, jednotlivec) tak odloží část své současné spotřeby (úspor) za účelem získání budoucího užitku. Budoucí užitek či výnos může být peněžního nebo nepeněžního charakteru.[1][2]

    Takový je spíše makroekonomický pohled na investice. Z pohledu podniku jsou to rozsáhlejší jednorázově nebo krátkodobě vynaložené zdroje či peněžní výdaje (kapitálové výdaje), u nichž se očekává jejich přeměna na budoucí výnosy či peněžní příjmy během delšího časového období přesahujícího jeden rok.[2][3]

    Syrový přirovnává investice (v kontextu finančních trhů) ke konzervování masa či ovoce za účelem odkladu na pozdější užití, tak říkajíc „na horší časy“.

    Pokud znáte ELLIOTTOVY vlny, víte, že co jednou klesá , bude i stoupat…Proto i nákup fyzického kovu je investice jako každá jiná…

    Pro mne je lépe nyní investovat do drahých kovů ,nežli možná ztratit veškerou hotovost na burze jako přibližně asi 80% burzovních „hráčů“.
    Akcie nejsou o mnoho lepší investice. V USA v období krize přišlo v akciích tisíce lidí o úspory. Dluhopisy? Další hazard. Stále se mi jeví investice do fyzického kovu v mém případě rozumná. Vy možná na burze nebo v akciích , přijdete časem o všechno. Fyzický kov si hodnotu nějakou vždy uchová. Která investice je tedy lepší? Záleží na úhlu pohledu.

  15. Lime napsal:

    Ano pane Dvořák, ten poslední příspěvek byl pro cipinek.

  16. lulinak napsal:

    o smyslu zajisteni nakupem cehokoliv, co v pripade mimoradnych udalosti (hyperinflace apod.) udrzi realnou hodnotu/paritu by se dalo popsat mnoho stran, a pokud tato situace prijde, a predmet zajisteni si svou hodnotu udrzi (a nepadne trebas na desetinu, jako vse ostatni papirove okolo), vydelal jsem, cili investice/spekulace, anebo jak to chceme nazvat, byla uspesna, majetek se mi nezcvrkl na desetinu. A protoze pred hotovosti v bance je dobre se mit nyni vyrazne na pozoru, menim prubezne nemalou cast spekulativniho prtf. na nemovitosti a pozemky, ktere sice nevydelavaji, ale podrzi si ve vetsine techto pripadu svou hodnotu.

    Jestli tom budu uspesny anebo neuspesny investor je mi putna, dulezite pro me je, ze pripadna nenadala situace postihne vyrazne mensi cast meho majetku.

    Investice neni jen o zisku, zejmena v blizicim se obdobi vysoke inflace, to by byl velmi kratkozraky pohled….

    ale v jednom souhlas, z teto jinak dobre webovky se v poslednich mesicich stal asi stopadesaty platek plny katastrofickych predpovedi a zarucenych cernych labuti, jestli je to v souladu s filozofi nazvu webu necht. vyhodnoti jeho provozovatel…

  17. Lime napsal:

    Syrový přirovnává investice (v kontextu finančních trhů) ke konzervování masa či ovoce za účelem odkladu na pozdější užití, tak říkajíc „na horší časy“.

    No a tak osobně beru fyzický kov. Konzervované maso nemá již tu chuť masa čerstvého, ale vydrží déle. To je můj osobné pohled na tento problém.

    Kde je psáno, že na akciích člověk neprodělá?

  18. Lime napsal:

    Jeden příklad za všechny: „Investujte na burze v takovém rozsahu svých možností, aby jste finančně a hlavně psychicky unesli možný pád cen nebo dokonce krach burzy. Z historie se lze poučit, že dochází pravidelně k propadům cen. Je potřeba se mít na pozoru i v době kdy ceny závratně rostou. Při prudkém růstu kurzů může následovat prudký propad. Průběhu obchodování kdy akcie nebo komodity ztrácejí během několika dní rychle na ceně se říká, že „splaskla bublina“. Toto období například proběhlo kolem roku 1996 až 2001. V roce 2001 splaskla bublina na akciovém trhu. Označována byla jako „internetová bublina“ většina nadhodnocených akcií intenetových firem ztratily svou hodnotu.

  19. lulinak napsal:

    Ano teorii o cyklickem vyvoji trhu zname vsichni velmi dobre, ted to umet jeste stejne dobre uvest i do realne praxe s vysledkem konstatne narustajiciho obchodniho uctu ze, a zde vetsinou padne kosa na kamen….

    Sectelych teoretiku jsou plne investorske hrbitovy a ne nadarmo je prokazano, ze vice nez 80 procent spekulantu soustavne sazi na opacny smer, nez je aktualni trend, a brookeri a fondy jedou soustavne proti nim, a tak proste porad dokola a nic se na tom nezmeni, dokud bude burza burzou…

  20. Jan Dvořák napsal:

    Lulinak: pozemky není moje parketa, ale znám lidi, co pro „horší časy“ drží lesy.

  21. Jan Dvořák napsal:

    Lulinak: jaké články tu postrádáte, jaké Vás v minulosti zaujaly? Klidně sem naházejte linky.
    Ať už minulé články odsud nebo nedávné z jiných webů

  22. Lucif napsal:

    Cipinek: fyzicky kov si mozem ohmatat, vzdy hodnotu mal a bude mat nech sa deje cokolvek. Kdezto vase peniaze v banke su len cislom na obrazovke pocitaca, ktore bolo vytvorene vytukanim klaves na numerickej klavesnici, a moze byt rovnako jednoducho zmazane pouzitim backspace alebo delete. Vycislovanie hodnoty kovu v tejto virtualnej mene je bezpredmetne, takze je jedno ze dnes je cena za uncu zlata 1200 virtualnych cisielok, a zajtra 1000. Ide o to kolko realnych komodit si mozete za tu 1 uncu kupit. Udrziavat ekonomiku pri zivote pridavanim cislic na obrazovke pocitaca nejde praktizovat donekonecna. Hyperinflacia je len otazkou casu. A ked ludia budu utekat do obchodu aby dnes minuli cely svoj plat, pretoze zajtra si za neho kupia dvakrat menej (ako tomu bolo v Nemecku v 30tych rokoch minuleho storocia), tak potom uz nepomozu ani podplatene media, ani kreativne uctovnictvo, aby sme verejnost drzali v domienke ze je vsetko OK. Potom sa prosim vratte na proinvestory.cz (ak bude existovat), precitajte si svoje komentare a nostalgicky si zaspominajte jaky ste bol „chytry“, ze ste nekupoval ziadny kov.

  23. Toxic napsal:

    Cipinek: Taky jim stále opakuji, že žádný krach nebude, protože si to nikdo nepřeje, ale prostě jsou lidé, kteří milují konspirační teorie (viz JP Morgan že asi zbankrotuje, když omezuje platby), takže už čekám, co zase pěkného napíšou na ZeroHedge a kupuji akcie a portfolio mi hezky roste (dnes mi udělal radost Xorning).. Kdybych investoval dle doporučení a sentimentu zdejších sýčků, už jsem dávno na nule 🙂

  24. Toxic napsal:

    Oprava: Corning, nějak tu na mobilu nemohu najít volbu (editovat příspěvek)

  25. alex napsal:

    VoDo: Chapu Vas, uz pred casem jsem Vam tu vyjadroval obdiv za Vasi trpelivost. V kazdem pripade diky moc za Vase strizlive komentare a neuveritelne presne trzni predikce, ktere jste tu poskytoval. Myslim, ze mluvim za mnoho lidi. Kdybyste sem, pripadne treba na ten Twitter :), prece jen chtel sem tam dat nejaky svuj vyhled, bylo by to super!

  26. Oracle napsal:

    Hovorí sa: „Múdri človek sa poučí aj z cudzej chyby, hlupák ani zo svojej.“

    Cyperčania (a nielen oni) urobili chybu, že verili svojim bankám, uvedomili si ju 25-26.3.2013. Ja nie som ochotný urobiť tú istú chybu, ostatne viem 2 veci:
    -banky sú úzko prepojené;
    -banky sú insolventné, obzvlášť tie „južné“:
    https://www.zerohedge.com/news/2013-10-23/italian-bank-stocks-tumble-draghi-threat-he-wont-hesitate-fail-banks
    https://blogs.telegraph.co.uk/finance/jeremywarner/100024476/spain-is-officially-insolvent-get-your-money-out-while-you-still-can/

    Takže krach jednej významnejšej (Talianskej, Španielskej) banky by položil dosť veľkú časť finančného a ekonomického sveta. JP Morgen nie je v poriadku, ako veľké problémy má to neviem presne povedať, ale obmedzenie hovorí jasne, nie sú to zanedbateľné problémy.

    Že rast na burzách je umelo živený, je snáď každému jasné (obzvlášť z posledného grafu-zelená čiara je S&P500): https://www.zerohedge.com/news/2013-10-22/spot-odd-one-out

    Dobre to neskončí, hlavne po tom, že Čína chce de-amerikanizovať svet.
    Bonus: https://www.zerohedge.com/news/2013-10-17/hidden-secrets-money-part-4-biggest-scam-history-mankind-7-easy-steps
    -plus obrázok: https://www.zerohedge.com/news/2013-10-22/picturing-biggest-scam-history-mankind

    PS: Čím dlhšie bude táto hra pokračovať tím viac času budeme mať na prípravu (len „chytráci“ a tupé ovce pochybujú o tom že to nekrachne-otázka je kedy, tento rok, budúci?-ja sa už prikláňam, že to bude na budúci rok, niekdy po ďalšom kole šarády s názvom „zvýšenie amerického dlhového stropu“), ale na oplátku dopady budú oveľa horšie.

  27. Lime napsal:

    Oracle lidé jsou bohužel nepoučitelní. Stačí vzpomenou rok 1953 na který si ještě mnoho starších lidí pamatuje.

    Jen tak na okraj. K provedení měnové reformy došlo v roce 1953 navzdory tvrzení prezidenta republiky Antonína Zápotockého, který ještě v pátek 29. května večer ve svém rozhlasovém projevu veřejnost lživě ujišťoval, že „naše měna je pevná a měnová reforma nebude, všechno jsou to fámy, které šíří třídní nepřátelé“. Již dalšího dne po páté hodině večerní však předseda vlády Viliam Široký v rozhlase oznámil, že stávající bankovky budou platit pouze do konce měsíce. Počínaje 1. červnem byly vyměňovány za nové, které byly již v předstihu vytištěny v Sovětském svazu.[2]
    Podstata a důsledky reformy[editovat | editovat zdroj] Za účelem dosažení svých cílů poškodila měnová reforma velké množství drobných i velkých střadatelů, živnostníků a obchodníků, kteří přišli o provozní kapitál.

  28. Lime napsal:

    Jinak o těch investicích. Osobně uznávám investice dobré a špatné.
    Příkladem dobré investice je koupě starší nemovitosti za sumu třeba 1 milion Kč. Na rekonstrukci si vezmu např. hypotéční úvěr 600 000 Kč. Nemovitost opravím a odhadní cena nemovitosti se vyšplhá rázem na 3,5 mil. Kč. Splatím úvěr a nemovitost se ziskem prodám. Mohu si říci, že jem dobře investoval.

    Příklad špatné investice by byl takový příklad. Nekoupím starší nemovitost , ale začnu stavět novou. Na tuto novou stavbu dám svůj 1 milion Kč a na 2 mil. si vezmu úvěr. Na splátkách úvěru zaplatím další 1 milion navíc. Pak nemovitost prodám, za 3 miliony, protože ceny nemovitostí mezitím klesly. Byla to špatná investice , stratil jsem na ni milion. A pokud někdo investuje do fyzických kovů, nemovitostí, akcií, obchoduje na burze, do všeho vkládá člověk své investice.
    Proč se zlato a stříbro nazývá investiční? Zřejmě do něj někdo investuje. Tyto kovy se nenazývají pojistné zlato, pojistné stříbro.

    Stejně na všech komoditách , opcích, futures, akciích, nemovitostech atd. mohu tratit nebo vydělat. Nejprve do nich musím investovat.

    Podstatou investice je ta nechvalná spekulace, ale spekulace se děje v každém či při každém obchodování.
    Spekulace je myšlenková metoda V přeneseném smyslu se slovo používá jako označení pro tvrzení, která nejsou podložena zkušeností.

    Proto píši, že uznávám jen dobré a špatné investice. Myslím, že u žádné investice si není investor na sto procent jistý výsledkem. Kdyby tomu tak bylo, byli by tu už samí miliardáři.

    Pokud se pletu, klidně mne opravte. Nejsem ekonom.

  29. Oracle napsal:

    Lime pre koho sú dobré a pre koho sú zlé tie investície?

  30. VoDo napsal:

    Alex: tyjo tady me nekdo nuti zacit twitovat! https://twitter.com/VoDoPerth Pokusim se, ale nejak jsem za ty roky co ucet mam neprisel na to co psat 🙂 ted jdu na wc :-)))))

  31. alex napsal:

    VoDo: super, uz jsem follower :). Timto vyzyvam vsechny ostatni zajemce, at udelaji totez. Cim vic nas bude, tim lip :).

  32. Lime napsal:

    Pro ty, kteří ještě nedávno psali, že Čína směřuje k ekonomickému kolapsu.

    „Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu tento měsíc díky silným zakázkám oživila a její ukazatel se dostal na nejvyšší úroveň za sedm měsíců. Plyne to z dnešních předběžných údajů banky HSBC a společnosti Markit, založených na anketách mezi nákupními manažery čínských firem. Čísla opět naznačují, že druhá největší ekonomika světa se začíná stabilizovat a zotavovat z útlumu. „

  33. lulinak napsal:

    Honzo D. – obecne si myslim ze obsah tohoto webu je dobre nasmerovan, a v porovnani s jinymi obdobnymi u nas i jinde jsou v nem clanky s pridanou hodnotou, cili nejen zkopirovane odjinud bez overeni dat… Samozrejme by se to tu dalo rozsirit o tydenni analyzy trhu, tipy na konkretni papiry, pripadne o netradicni pojeti TA alias P.Fiala, ale to by se musel vyrazne rozsirit redakcni tym a z webu by se stal mis/mas s 2-3 clanky denne, coz je na zvazeni jestli mene neni nekdy vice… Kdysi jsem chodil i na toliko opevovane Zerohedge apod., ale od doby co je tam denne 10 a vice zarucene overenych mnohdy „slintu“, uz moc ne… Netusim kolik unikatnich ctenaru sem denne chodi, pokud je to rozumne mnozstvi, klidne udelat anketu, jaka skupina prevazuje, jestli ta, ktera se zameruje na makroekonomicke (mnohdy castecne filozoficke) rozbory, anebo TA, anebo investicni tipy na konkretni papiry/obory atd.. take se diskutuje prevazne pod clanky, coz je fajn, ale neprehledne a diskuze velmi rychle zapadne, pomohlo by kazdou linkem realizovat primo v ramci fora atd… Vazim si kazdeho, ktery nese kuzi na trh a publikuje sve mnohdy odborne nazory a teze, a tento server ma dlouhodobe dobre naslapnuto, tak drzim palce aby se udrzel a uzivil, a do budoudna trebas zfuzovat s nekterymi obdobnymi, zrizenymi uzkou skupinkou lidi (nikoli povrchnimi penize.cz, investicniweb.cz apod., a byl by z toho fayn portalek…).

  34. Lime napsal:

    Velmi zajímavý článek. BRICS zakládá nezávislý internetový kabel…

    https://www.zvedavec.org/pocitace/2013/10/5711-nezavisly-internetovy-kabel-brics.htm

  35. havran napsal:

    VoDo: super, uz jsem follower 🙂 . Timto vyzyvam vsechny ostatni zajemce, at udelaji totez. Cim vic nas bude, tim lip 🙂 . I ja jsem se prihlasil.

Přidat komentář