Míří Obama k povinnému „druhému pilíři“ s garantovaným výnosem?

Vidina garantovaného výnosu je v posledních dnech velmi diskutovanou otázkou v Číně.  Čeká se, jak dopadnou investoři, kteří nakoupili cenné papíry slibující 10% výnos.

Nyní by k povinnému „druhému pilíři“ s garantovaným výnosem měly směřovat Spojené státy.  Alespoň podle představ prezidenta B. Obamy.

Ve svém projevu o stavu unie slíbil prezident Obama, že nabídne produkt garantující vklad spolu s přiměřeným výnosem. Je to reálné? Proč to vlastně nabízí?

Prezident Obama tento produkt představil následujícími slovy: „…guarantees a decent return with no risk of losing what you put in.“

O co prezidentovi jde? O zavedené povinného „druhého pilíře“ umožňujícího nakupovat jen a pouze americké vládní dluhopisy. Proč?

Na první pohled to vypadá hezky ale on se hlavně snaží zajistit financování pro stále narůstající dluh Spojených států. Pokud lidé na tento systém zajištění na penzi uslyší (nemluvě o situaci, kdy by se tento druh spoření stal pro všechny zaměstnance povinným), získá na dlouhou dobu dopředu garantovanou poptávku po státních dluhopisech. Nějaká ta miliarda dolarů měsíčně (nemluvě o povinné účasti) by se mohla sejít. Fed tak nebude muset skupovat takové objemy dluhopisů.

V druhém kroku je možné, že investoři ve stávajících programech 401k budou muset držet určité procento ve státních dluhopisech.

K tomu si přičtěte skutečnost, že Obama slibuje pouze nominální návratnost a zhodnocení, nikoliv reálné.

 

 

Výroční analýza pro rok 2014

 

Prozatím 3 články s největším počtem přečtení v roce 2014

Kde mají Švédové své zlato

Kanada už není ekonomickým zázrakem?

Sears holding – analýza akcie

Komentáře

Přidat komentář