Na světě je nevídaný přebytek likvidity

dollar

Podle nedávné zprávy JP Morgan je na světě rekordní přebytek likvidity. Počátek růstu likvidity se datuje do jara 2012. Stávající růst zdaleka přesahuje růsty z let 1993 – 1995, 2001 – 2006 či pumpování likvidity na trhy po dobu dvou let po pádu Lehman Brothers.

Jen za letošní rok šlo globální M2 nahoru o necelé 3 bilióny dolarů, na téměř 66 biliónů. Třetina přírůstku jde na vrub Spojených států, velké Británie, Japonska a eurozóny. Zbylé dva bilióny mají na svědomí emerging markets, pravděpodobně s velkým podílem Číny.

Nutno podotknout, že podle metodiky JP Morgan, který měří „broad liquidity“ drženou společnostmi, penzijními fondy, domácnostmi i bankami.

Uvidíme, jak dlouho bude ještě tento růst pokračovat. K tomu je třeba připomenout, že pokud klesá rychlost obratu peněz, nárůst jejich množství se nemusí nijak znatelně projevit.

Tagy:
Komentáře
  1. cipinek napsal:

    ke zlatu:
    https://www.investicniweb.cz/zpravy-z-trhu/2013/11/20/tezba-zlata-ma-byt-letos-rekordni/
    ty kecy o nějaké průměrné nákladovosti na vytěžení jedné unce cca. 1000-1200 jsou nesmysly, oni to zlatí těží o mnoho levněji, jinak by nemomhli zvyšovat těžbu, pokud bude růst nabídka a poptávka zůstane stejná, tak se zvýšené ceny zlata nedočkáme, museli by tam zase naběhnout do longů velcí spekulanti

  2. Oracle napsal:

    OK Cipinek otázka resp. 2:

    Kto vyťaží väčšinu toho zlata, že by Číňania a Rusi, ktorí majú na vývoz zlata embargo? V koho vlastníctve sú najväčšie ťažobné firmy, že by v ruke Číňanov a Rusov?

  3. cipinek napsal:

    ať si těží kdo chce, pokud budou chrlit dál zlato na trh, když jeho cena klesá a budou rekordní těžby, tak cena zlata nikdy neporoste, chápeš to? nebo si myslíš, že ti těžaři za týden zavřou a řeknou, chlapci s těžbou končíme, opravdu si to myslíš?:-))) oni investovali miliardy USD do dolů aby teď řekli, O.K. příští týden s těžbou končíme… to přece nemá logiku

  4. Jan Dvořák napsal:

    Zlato vytěžené v Číně a Rusku na trh nejde. Nabídka na otevřeném trhu se vůbec nezvyšuje. Putuje přímo do státních rezerv za tržní ceny.

  5. cipinek napsal:

    takže kluci a holky:
    https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2497388/fed-prekvapil-a-trhy-poslal-niz-brzke-omezeni-qe-mozne-se-silnymi-daty.html
    kovy půjdou víte kam, přece dolů do kytek…, zbavte se nadbytečných kovů v portfoliu dříve než bude pozdě:-)))

  6. Oracle napsal:

    Pán Dvořák, aby sme to ujasnili aj Cipinkovi, hovoríte že na trh sa nedostáva to rekordné množstvo nadbytočného zlata a naznačujete, že na trh sa dostáva menej zlata ako dlhodobý priemer? 😉

  7. Oracle napsal:

    Cipinek v apríli helikoptérový Ben hovoril o možnom obmedzení QE v septembri, na akciových trhoch zavládla panika, nakoniec nedošlo k obmedzeniu s tou výhovorkou, že kopu ľudí úrady prestali evidovať. Všetci (okrem zahraničných veriteľov USA) po tejto správe vydýchli a cena akcií vyskočila.

    Ono vyzerá to tak, že nemôžu prestať s QE a ani ju obmedziť, nielen preto že by indexy búrz prepadli, ale aj preto že veľké insolventné banky v tom momente by implodovali.

    QE je kupovanie času a nemôžu s ním prestať.

    Nech sa nikto neopováži predať svoje zlato a striebro, keď sa otvorí Singapurská burza fyzického zlata, cena bude rásť a preto teraz treba nakúpiť keď je to relatívne lacné lacné. Nie je to náhodou základný kameň každej dobrej investície (a dobrého obchodu)? Nie je to náhodou tak, že Cipinek rozširuje tie nebezpečné hlúposti, ktoré mu nahovorili z Goldmanu a JPM? 🙂

    PS: Čudujem sa, že po septembrovom debakli niekto verí FED-u.

  8. Jan Dvořák napsal:

    Nemluvím o průměru. Mluvím o tom, že zlaty vytěžené na území Ruska a Číny se na trh vůbec nedostane.

  9. Oracle napsal:

    Pán Dvořák a ako je s tým dlhodobým priemerom čo sa týka dodávok fyzického zlata?

  10. Jan Dvořák napsal:

    Mimochodem, fyzické dodávky zlata do Číny tvoří více než 75% světové těžby zlata.

Přidat komentář