Psychologie investora

O fundamentální analýze jsme si toho řekli již docela hodně. Má, stejně jako základní pravidla investování, svá jasně dané pravidla a přístupy.

O čem s ale moc nemluví je pohled na psychiku investora. Ano, psychika hraje roli nejen o traderů, ale i u investorů. Nemám na mysli psychologickou analýzu chování investorů na trzích (analýzu sentimentu), mířím na psychologickou analýzu samotného investora. To je z mého pohledu nejvíce podceňovaná analýza na finančních trzích.

Emoce vstupují do hry, ať už si to připustíme, či nikoliv. Nejsme roboti. Co se týče emocí – investor si musí odpovědět na to, jak se bude cítit v případě různých scénářů vývoje. Ty jsou v zásadě dvai:

  1. Investici se bude dařit dobře – tady bude evidentně spokojen
  2. Investici se povede špatně – ustojí to psychicky? Nebude si vyčítat, že neměl do této pozice vůbec vstupovat?

Pokud měl finanční prostředky pouze na jednu investici (akcii), bude po očku pořád sledovat i tu druhou nebi nikoliv?

 

Zde je pár bodů:

  1. Lidé jsou extrémní optimisté, zejména pokud jde o vlastní pozice a výsledky. Jak jinak by se mohly tři čtvrtiny lidí považovat za nadprůměrné řidiče? Mějte to na paměti.
  2. Lidé primárně čtou nebo poslouchají jen to, co je utvrzuje v jejich vlastních názorech. Zbytek, který se nevejde do jejich škatulky, ignoruji. V případě nesprávného výsledku každý hledá příčiny jinde, jen ne u sebe. Něco ve stylu „kdo mohl tohle tušit?“, „To jsem přece nemohl vědět…“. Zároveň je po bitvě každý generál.
  3. Na každou událost lze pohlížet z více pohledů. Klasikou je již poloplná nebo poloprázdná sklenice

 

Komentáře

Přidat komentář