Rázný vzkaz guvernéra BOJ: využijte hotovost nebo o ní přijdete

Už by se zdálo, že se pomalu blíží čas, kdy centrální banky začínají zvažovat stahování rozsáhlé likvidity z ekonomik, které během posledních let z důvodu zabránění totálního světového finančního kolapsu, do nich nákupem vládních a jiných dluhových cenných papírů napustily (resp. ne do reálné ekonomiky, ale spíše do bank. sektoru). Tuto myšlenku zcela jistě překazila poslední čísla o růstu zaměstnanosti v USA.  Ta činila nárůst 88 tis. v březnu (non-farm payrolls), v privátním sektoru pak 95 tis. Jistý pokles se dal čekat vlivem sequestration ve veřejném sektoru, nicméně poklesy růstu zaměstnanosti v průmyslu (mínus 3 tis.) a dokonce v maloobchodu (mínus 24 tis.) vyvolávají otázky. Tímto růstem výrazně pod očekávání (ekonomové čekali růst kolem 190 tis.) se 3-měsíční  průměr dostal na 168 tis., což je hodně pod cílovaným růstem a v podstatě dává zprávu americké centrální bance možná dále více expandovat QE a ne naopak přemýšlet o jeho omezování. Ben Bernake se vyjádřil v posledních proslovech zcela jasně, že k redukci nákupu dluhu se přikloní jen tehdy, pokud bude docházet k stabilnímu růstu zaměstnanosti. Stejný názor naposledy potvrdila rovněž viceprezidentka Fedu Janet Yellen, apod.

To byla zcela jistě velmi zajímavá informace na trhu koncem týdne, ale v porovnání s tím s čím přišel před pár dny nově zvolený guvernér japonské centrální banky (BOJ) Haruhiko Kuroda určitě slabší kafe. Již minule jsme na serveru psali o japonském trhu a že se na něm něco výrazného děje. Nový guvernér tedy přišel s dalším symbolickým šlápnutím na plynový pedál. Kuroda hodlá zvýšit měnovou bázi (v podstatě bankovky v oběhu) o 60-70 biliónů jenů ročně, čímž by se zhruba zdvojnásobila do r. 2014 na 270 biliónů jenů ze současných 138 biliónů. Cílem je definitivně zkoncovat s tím co v ekonomii někteří nazývají  “ztracené dvě dekády” po fenomenální expanzi hospodářství Japonska v 80. ketech, které spolu se super nízkými úroky vedlo ke spekulativní bublině převážně na trhu nemovitostí a akcií a jejím následném prasknutí a masívnímu propadu cen těchto aktiv. Následek je vidět do dneška a ekonomika vycházejícího slunce v podstatě bojuje s deflací. Podívejme se na vávoj roční inflace od počátku tohoto století (klikněte na obrázek pro jeho zvětšení):

 

Zdá se, že prostor tedy k nasycení trhu likviditou tu  z pohledu ročního vývoje inflace resp. v případě Japonska spíše deflace je. Otázkou zůstává, zda prosté vpuštění masivního množství peněz do ekonomiky učiní něco strukturálně lepším a samozřejmě, co se stane, dostane-li se proces mimo kontrolu (vždyť ultra volná měnová politika byla právě ta, která krizi koncem 80.let vlastně způsobila). Aby se kontrolovalo přesněji množství peněz v oběhu bude nyní BOJ cílovat onu měnovou bázi namísto stávající úrokové sazby peněžního trhu (o/n money market rate, současně 0-0,1%). I když se původně očekávalo, že BOJ bude snižovat nákup japonských vládních dluhopisů na úroveň 2% HDP, tak naopak nyní to bude přes 10% HDP a rozšířeno navíc na více segmentů výnosové křivky až po papíry se splatností 40 let. BOJ dále zrušila tzv. note rule, tj. pravidlo bankovky, které limituje objem nákupu vládních dluhopisů k celkovému objemu bankovek a mincí v oběhu. To znamená nyní nejsou v podstatě žádná omezení kolik dluhu se nakoupí. Co bude zajímavé, bude sledovat japonský soukromý bankovní sektor, jelikož BOJ dále plánuje příme uvěry firmám v objemu 14,7 bil. jenů s ultranízkými sazbami během následujících 2 let. Tím technicky bude sloužit jako substitut komerčním bankám a jejich fukce tak bude v jejich nejdůležitější obchodní aktivitě minimalizována. Tím budou nuceny v podstatě hledat zákazníky v zahraničí a nebo zkrachují.

Každá taková nečekaná akce má samozřejmě za následek prudké pohyby aktiv na trhu a jedním z nich je bezpochby propad hodnoty domácí měny, který můžeme mj. sledovat již nějakou dobu.

Jen se pohybuje v současnosti podle teorie parity kupní síly ve výrazně podhodnoceném teritoriu a naposledy se tato situace vyskytovala před propuknutím finanční a dluhové krize v r. 2008. Avšak např. vůči euru zde prostor k maximům podhodnocení stále existuje.

Zpráva guvernéra japonské centrální banky je tedy velmi přímá a to využijte své hotovosti nebo v případě její „schování pod polštářem“ o ní přijdete. Tak budeme se zájmem sledovat další vývoj.

Už minule jsme rovněž ukázali zrcadlově opačný vývoj japonského akciového indexu Nikkei 225 a kurzu japonského jenu  a jejich komoditní spread na burze v Chicagu (nejbližší kontrakty, denní data, Globex systém burzy CME). Pojďme se tedy podívat závěrem, jak se situace dále vyvinula (klikněte na obrázek pro jeho zvětšení):

Komentáře
  1. Jan Altman napsal:

    Japonská „deflace“: Mám v JP několik přátel. Tak jsem se jich optal, o kolik procent klesla cena potravin, benzínu, elektřiny, atd… za posledních 5, 10, 20 let…

    Odpovědí mi byl smích…

  2. VoDo napsal:

    Jo deflace je to vcelku kdy klesly ceny lokomotiv ale denních potřeb ne. To jsou podobný statistiky jako ty, že Američani jsou na tom blbě a maj tam krizi, ale kdyby se průměrně pracující amík ocitl v Evropě tak by krizi teprve pocítil.

  3. Oracle napsal:

    VoDo 50 miliónov Američanov na „food stamps“ a poloprázdne Walmart-y Vám protirečia. Linky:
    https://www.businessinsider.com/walmart-customers-say-shelves-are-empty-2013-4
    https://12160.info/video/50-000-000-americans-on-food-stamps-in-us

    Čo sa tíka Američanov, u nich naozaj zle len bude.

  4. VoDo napsal:

    A kolik lidí pobírá dávky v Evropě? Na Asii se ptát nebudu tam sociální systém neexistuje tudíž lze tvrdit že na dávkách tam není nikdo. A takhle se žije na Slovensku
    Gejza Horváth z Rudňan (2007)
    https://www.youtube.com/watch?v=w3L9PjPsRBU
    🙂
    Asi to pošlu někam na US server aby viděli jak je jinde krize. (To že je to jinak jim neřeknu)

  5. Oracle napsal:

    Ukazovať im člena (neprispôsobiacej) menšiny ako ukážku krízy, no to je podraz.

    Čo sa týka EU, sme na tom percentuálne približne rovnako ako USA (len rozdiel je ten že štáty EU skolabujú tak o 5 rokov skôr), keď ale pozrieme na demografické rozloženie, tak sú to hlavne Cigáni a potomkovia imigrantov a imigranti ktorí poberajú naše dávky (že potom keď sa nastane nejaký prúser a začnú obyčajný ľudia mlátiť menšiny a nie bankárov a skorumpovaných politikov na môžete brať jed).

  6. VoDo napsal:

    Ale tohle běžný občan západu neví. Vy jste vybral video z města po bankrotu a já vybral vesnici v permanentní krizi. Doopravdy na tom západ včetně USA není vůbec špatně. Kdo pracovat chce práci najde, kdo chce býti na dávkách, protože to stačí mnohdy na standard jaký je ve východní Evropě, tak na těch dávkách je.
    To Japonsko je na tom hůř a nepíše se o tom, třeba že je normální pracovat 12 hodin denně, šest dní v týdnu a to mají jen týden dovolený a práce je mnohdy vše co mají.

  7. Jan Altman napsal:

    Japonsko je podle mne před bankrotem. Nebo hyperinflací vyvolanou pomocí GigaQE.
    Otázka je, jestli problémy JP nutně nedopadnou i na USA a EU. Podle mne je „vyspělý“ svět v tak křehké situaci (udržován zuby-nehty jakž takž naživu jak na JIPce), že každý takový šok může být globálně smrtící.

    To samé, kdyby třeba v Číně natvrdo prsakla nemovitostní bublina. Asi to také bude mít vliv na celý svět. Ale to JP samozřejmě větší, to je se Západam finančně propojenější. A psychologicky je považováno za „Západ“ a jeho kolaps sníží důvěru v dluhopisy EU i USA.

    Podobným průšvihem by byla nutnost zachraňovat Itálii.

    Zkrátka trvám na svém názoru, že kolaps klidně může začít zítra (realistických důvodů pro to jesou desítky), ale taky může přijít teoreticky až za 20 let (a samozřejmě kdykoli mezi tím) – jednak proto, že státy mají prakticky neomezenou moc a mohou přicházet se stále drakoničtějšími opatřeními na záchranu sysétmu (vyvlastnění vkladů kdekoli, padesátiprocentní zdanění akciových portfolií, atd…) a jednak proto, že lidé myslí strašně setrvačně, nemají žádnou představivost (co by se mohlo stát, co by mohlo nastat potom) a tato psychologická a mentální nepružnost a zakonzervovanost většinové masy sama brání jakékoli změně. Tyto věci se ale obvykle mění skokově a zcela nečekaně.

    Podle mne je dnešní doba na investice velmi riziková a podivná právě proto, že nevíme, zda to totálně klekne zítra, nebo za 20 let, či kdykoli mezi tím. Podle mne zde latentně hrozí riziko takového typu, proti kterému nefungují standardní metody riskmanagementu.

    Nejsme jen v kasinu, jsme v kasinu na Titaniku 🙂 Točí se v něm obrovské prachy, šance na zbohatnutí je obrovská. Jen by bylo potřeba v pravý okamžik koupit záchranný člun (byť za přemrštěnou vyděračskou cenu), opusit další potenciální výhry v kasinu, dokonce opustit komfort kajuty první třídy a vydat se do nejsitých mrazivých vod na nuzném záchranném člunu. Kdo to udělá, udělá asi dobře. Ale tělo i mysl se tomu vzpouzí.

  8. VoDo napsal:

    Souhlas, jde spíš o to kdo čemu věří, já v to že se jim kolaps bude dařit oddalovat hodně dlouho, protože by i oni ztratili.
    Ten graf je nicneříkající chybí tam rozpětí, může to vypadat jako pád o 50% nebo taky jen o pár desetin. Nemám rád tyto polovičatosti, kdo nějaký ten graf už viděl tak si jen řekne že autor se snaží o senzaci.

  9. Oracle napsal:

    Pán Altman, ono sa skolabuje skôr „zajtra“ ako o 20 rokov, z jednoduchého dôvodu peniaze sa začali tiecť von zo Španielska, Portugalska a Talianska, čo logicky povedie k insolventnosti bánk z týchto krajín a následne k ich krachu, tento scenár očakávam do 3-6 mesiacov od udalostí z Cypru.

    Tieto krajiny a banky sú príliš veľké na záchranu aj pre Nemecko a EU a ďalšie strihanie môže vyvolať poriadnu sociálnu búrku, čo zas povedie ku kolapsu.

  10. plukin napsal:

    Jan Altman: proto jsem pod jinym clankem navrhnul spojit sily a nenechat se ovlivnit strachem z vsech moznych protichudnych clanku. A to ze 1+1 clovek jsou vice nez dve lidi je zname uz hodne dlouho.. 🙂
    VoDo: vira cloveka nespasi, jak vis ze to neni jenom doufani? Malokdo opravdu vi ze vi, tj. citi to tzv v kostech.. Lepsi je sledovat realitu, videt kam to speje a byt pripraven zmenit rozhodnuti kdykoliv se ukaze neco co s dosavadnim presvedcenim nesouhlasi, tj. nechat ego jit, byt flexibilni a verit instinktu.

  11. VoDo napsal:

    Snažím se vidět věci tak jak jsou. Být pesimista se my doopravdy nevyplatilo. Ano padnout to může kdykoliv a myslím že když to padne tak bude i válka či jiná diktatůra a to myslím že moc lidí zatím nechce proto mám víru že se z toho svět dostane za pomoci technologií a ano bude to nejspíš znamenat i částečnou ztrátu svobody. V další co věřím jsou cykly a letos nejspíš vstoupíme do posledního cyklu tohoto bear období trvajícího od roku 2000. Pak věřím v nastoupení nové generace lidí a technologií.

  12. Jan Dvořák napsal:

    Je tu jeste jeden faktor – mimořádne události nás již tak nerozhodi – viz článek dnes v podvečer.

  13. VoDo napsal:

    Jo informací je moc v době internetu a šíři se tak rychle že spousta z nich už není tak úplně pravda nebo rovnou lež za účelem ČTENOSTI. Proto je třeba se občas i zamyslet. 🙂

  14. Jan Altman napsal:

    VoDo: Souhlas, ale: že kolaps není v „jejich“ zájmu nemusí být až tak pravda. Pokud si myslí, že odhadnou, jaký bude budoucí vývoj (a „oni“ mají ty nejlepší informace), tak na tom lze i vydělat.
    Nebo mohou i situaci „neodhadnout“ a podcenit a myslet si, že kolaps jim umožní zavést nějakou jim ještě více vyhovující diktaturu. Mohou podlehnout falešnému sebevědomí, že to zvládnou uřídit. A také je tu ten faktor, že „oni“ zdaleka nejsou tak jednotní a koordinovaní, jak si mnozí zastánci spikleneckých teorií myslí. Podle mne jde spíše o řadu frakcí a klik, které sice mají částečně společné zájmy, ale částečně si jdou konkurenčně po krku. Žádný jednotný plán není, svět nehraje podle jedněch not.

  15. Ives napsal:

    To, co napsal Honza Altman:
    „Nejsme jen v kasinu, jsme v kasinu na Titaniku 🙂 Točí se v něm obrovské prachy, šance na zbohatnutí je obrovská. Jen by bylo potřeba v pravý okamžik koupit záchranný člun (byť za přemrštěnou vyděračskou cenu), opusit další potenciální výhry v kasinu, dokonce opustit komfort kajuty první třídy a vydat se do nejsitých mrazivých vod na nuzném záchranném člunu. Kdo to udělá, udělá asi dobře. Ale tělo i mysl se tomu vzpouzí.“
    – bych nechal tesat když ne do zlata (je na mě moc drahé), tak aspoň do kamene, je to moc hezky napsané.

    Sám žiju už několik měsíců ve velkém dilematu: mám nějaké investice ve fyzických drahých kovech a začínám koketovat s akciemi (větších společností vyplácejících zajímavou dividendu, akcie na zajímavé úrovni ceny, většinou ne americké, ty už se mi zdají předražené, ale třeba české – ČEZ, evropské – Total, Royal Dutch Shell apod.). Jenomže nevím, jestli mám do těch akcií vážně jít. Jednou si na netu přečtu článek, že se blíží „konec světa“ (když to přeženu), tak bych přikupoval pouze drahé kovy, pak si zase přečtu jiný optimističtější a hned bych zase kupoval akcie. Takže jsem teď vážně dost vnitřně rozpolcen a nevím, jak to rozseknout. Nejsem v tomto tak psychicky odolný, jak bych chtěl. Nebo tak rozhodný, jak bych chtěl. Zamýšlel jsem kupovat akcie už tento rok, ale když jsem se dozvěděl, že letos v Německu končí nižší DPH 7 % na stříbrné mince, tak jsem investování do akcií ještě o nějaký čas odložil. Ale co budu dělat příští rok (do čeho investovat), to teď vážně nevím…

  16. plukin napsal:

    Ives: budes si muset udelat vlastni nazor, ctenim clanku by ses z toho po***, spousta tech co pise clanky o vlastnim obchodovani nemaji zrovna dvakrat poneti, takze ridit se podle nich vazne nee.
    Trhy maji sve vlastni zakonitosti. Slusne casto takovy clanek muze nalakat do trhu spoustu hejlu a je vymalovano..a neznali se divi jaktoze cena jde jinam.. A clanky co strasi muzes celkem s klidem ignorovat, co bylo strachu kolem 2000 ci 2012 a co se stalo?

    Armstrong uz parkrat zminil ze kdyby nejaka ta svetova klika existovala ze by to bylo jeste dobre, aspon by byl nejaky plan! Takhle banky jdou po kratkodobem jistem zisku a to co to bude mit za nasledky neresi, protoze si kdyztak hopnou pro bailout. A politici nerozumice nicemu zaplatuji jak je napadne a poradit si nenechaji, takze nasledky budou jake budou, takze to spise cele pripomina lod v bouri bez kapitana jenom si kazdej mysli ze tam je.. :]
    Kdo utece vyhraje, otazka je kam a kdy.

  17. Kolda napsal:

    Jan Altman:
    Ten link Ako obchodovať koniec Japonska je placený. Vy jste předplatitelem, předpokládám …
    – Můžete se s námi podělit, co v tom článku je?
    – Jak hodnotíte celkovou užitečnost toho předplatného?

  18. VoDo napsal:

    Můj názor na českou burzu je ten že je to všechno podvod až na Pegas. 🙂 Co se týče CEZ tak jestli mám pravdu a komoditní býk je za náma tak CEZ nemá mic šanci na růst. Navíc je to odkladiště politiků a firmy jsou rak dobrý jak jejich management. To že CEZ rostl bylo převážně způsobeno právě trendem.

  19. Jan Dvořák napsal:

    S ČEZem a burzou je to zrádné:
    roste ČEZ proto, že roste burza, nebo burza roste proto, že roste ČEZ?

  20. František Sousedík napsal:

    Ives:
    Knihy Roberta Kiyosakiho jste četl? Odpověď/odpovědi jste nenašel? A knihu jeho poradce, Michaela Maloneyho, Investujte do zlata a stříbra, jste četl? A odpověď/odpovědi jste nenašel?

  21. rothschild napsal:

    Rozvíjet vlastní instinkt, intuici, cítit to v kostech – tak to tohle je právě jádro a zdroj poznání člověka na této Zemi. Na tohle se musí každý rozpomenout a makat na tom – pokud ovšem chce žít krásný a vyrovnaný život beze strachu o svou přítomnost a budouctnost.

    Ten hlavní problém současného světa vidím v tom, že 99% lidí si vůbec neuvědomuje jaký obrovský potenciál každý z nás v sobě skrývá. Někteří jej už dokáží využívat pro blaho své i okolního světa a ti další se pomalu začínají a budou postupně díky osvětě připojovat. Ale je to dlouhobobý proces rozpomínání se, ale už začíná tu na Zemi působit nová a mocná energie tohoto poznání a lidi začnou plnit svoje poslání a pracovat pro mír krok po krůčku.

    „Oni“ mají pouze omezenou moc ikdyž to tak nevypadá.
    Ta skutečná síla a moc je v kolektivu, v kolektivním vědomí, ne nevědomí – to hraje zase „jim“ do karet. V obrovské mase pozitivně smýšlejících i tak žijících jedinců.

    Ono je důležité si uvědomit, že vše je propojeno a vše souvisí se vším a že tato energie, která nás všechny propojuje by měla mít svůj zdroj v pocitech a cítění lásky, klidu, pohody, úspěchu, hojnosti…….

    Tohle je velmi obsáhlé a velmi důležité téma.

  22. Jan Dvořák napsal:

    Pokud chce někdo napsat na toto téma článek, je vítán.

  23. plukin napsal:

    rothschild: 100% souhlas, jenom vetsina nevim jak na to, protoze to prakticky nikdo kolem nevi. Me tohle naucil zivot a stale uci a ja verim ze to ostatnim dokazu predat s vetsi lehkosti nez jsem k tomu poznani dospel sam. 🙂 Prave uvazuju jak to nejlepe nabidnout tem ktere to zajima.
    Oni vubec lide davaji realite vetsi moc nez nad nima ma, pritom, co kdyz to je jenom nase zrcadlo a je tu od toho abysme se rozhodli jestli je to opravdu to co chceme a kdyz ne tak to zmenili? Vsecko je to v mysli a staci chtit a naucit se jak premyslet tak abychom dostali cele nase podvedomi na nasi stranu..a pak svete div se co v nas opravdu je.

  24. VoDo napsal:

    Plukin: Napoleon Hill?

  25. rothschild napsal:

    Já už tohle předal pár lidem a chytli se. Můžu porovnat jejich ale i můj život před 3-4 lety a nyní a je to vidět. A oni to zase předávají dál a podle informací, které ke mě přichází, tak ti další se začínají vzdělávat a jinak přemýšlet. No a pro některé to je stále ještě oblast sci-fi.

    Chtěl bych ale zmínit, že jsem si tyto lidi vědomě do svého života přitáhl, chtěl jsem poznat další takové, kteří už tam někde v podvědomí něco hledají. Takže já se snažím pracovat zatím v rámci možností v mém blízkém okolí a na větší akce určitě příjde čas :-)))))

    Ano, tohle prakticky nikdo neví, ale je přínosné si také uvědomit, že prakticky kdokoliv třeba i náhodný kolemjdoucí byť to třeba neví, ale podvědomě to tak nějak cítí, ale neví co to vlastně je, neví kdo to k němu mluví, kde se vzal ten pocit třeba bezpečí, vnitřního klidu, radosti… ale pak zase bum a do starých kolejí. A proto je podle mě důležité, aby se tyto myšlenky šířili i mezi ty kteří jsou řekl bych zatím „úplně mimo“

  26. plukin napsal:

    rothschild: Ja tohle plne pochopil a zacal systematicky aplikovat az teprve pred par mesici, do te doby jsem rekneme nebyl pripraven tomu rozumet/verit, ale on me v tomhle zivot dost popostrcil. 🙂 S tim casem nevim nevim, vsecko ma svuj cas, ale proc zbytecne hrat v malem kdyz by clovek mohl hrat vetsi hru a ovlivnit tak vice? 🙂 Realita se jakoby zrychluje a cim vice lidi podle toho bude fungovat tim harmonictejsi ten prechod bude.
    Nerekl bych ze ostatni jsou uplne mimo, on tu cestu ke svemu stesti hleda kazdy, jenom nevim ze to co hleda ma celou dobu uvnitr 🙂 a kazdy dela to nejlepsi co umi v dane dobe i kdyz to tak nemusi vypadat z pohledu druheho. Ono za zkousku clovek nic neda a kazda zpetna vazba je prinosem, na druhou stranu kdo to neni pripraven prijmout i kdyby jenom 1% tak to vnimat/videt nebude i kdyby mel reseni „zazracne“ primo na miru pro nej primo pred sebou mega fontem. 🙂
    Klidne napis na plukin@centrum.cz, muzeme porovnat co nam funguje.

    Ja uz nad timhle tematem clanku premyslel drive ale rikal jsem si ze by se to tu zrejme neujalo. Ale zasadni to je dost, takze neco do kupy dam.

  27. plukin napsal:

    VoDo: ne, Napoleon je dobra klasika, ale vetsina lidi co se s cimkoliv podobnym kdy setkali ma problem jak to aplikovat protoze jsou proste jinaci, rekl bych nejsou takovi buldoci. Priklad: Donald Trump mel tuhle rozhovor kdy rikal neco jako ze sleduje kazdou svou myslenku, pocit, emoci a kdyz se mu nelibi tak ji zarazi a nahradi takovou kterou on chce. A to je clovek ktery vydelal miliardy, ztratil miliardy a znova je vydelal takze si clovek rekne ze tohle by mohla byt cesta.

    Ale uz kdyz tohle rekl tak ve me hrklo ze to proste nemuzu zvladnout, clovek ma denne tisice myslenek, rikaji snad ze az 65tis a o spouste z nich ani nemame poneti. Nicmene jsem se snazil a snazil..ale casem me ta zaplava myslenek udolala, vysledky nebylo videt, slo to hure a hure a ja naznal, ze nejsem Trump, ze holt musim najit jinou cestu. Prislo me to desne na silu a muj pohled ted je ze tohle muze fungovat jenom tem co jsou hodne zatvrzeli a taky i rekneme zadratovani k uspechu.

    Ne ze by zbytek uspesnej byt nemohl, kazdej to ma v sobe, ale tihle to maji jednodusi.

    Neco jako kdyz tudlenc byla nejakych 13 let neprekonana hranice beh na 1mili pod 4min nebo tak nejak. Psychologicka hranice a nikdo ji nemohl a nemohl prorazit az uz se zacalo psat o tom, ze to je limit cloveka. A pak prisel clovek kterej mel svou vizi a zabehl ji pod 4min..a hned ten samy rok to pod 4min zabehlo dalsich 20-30lidi. Proc to tolika najednou slo? Trenovali snad najednou vice? Nevim jestli by to stihli 🙂 ..jenom najednou vedeli ze to je mozne.. Jenom nemeli tolik sily aby prekonali tu barieru sami prvni.

    Zpatky k Donaldovi: Ja ted prakticky delam to same (s tim cistenim myslenek, pocitu a emoci), protoze vim ze jina cesta neni ale uz to neni vubec takovej boj a naopak je to prirozene a snadnejsi a snadnejsi. A ted jde o to jak se z prvniho stavu dostat do druheho nejefektivneji, protoze kazdej sme jinej.

    Takze Napoleon Hill, Donald Trump atd vi o cem mluvi, ale vetsina lidi se nejprve potrebuje dostat do toho stavu kdy jsou schopni tyhle principy positivniho mysleni efektivne aplikovat. Tj. zbavit se nejdrive sve negativity, strachu a dostat sve podvedomi na svou stranu. A cim drive clovek pochopi ze nema cenu bojovat sam se sebou tim lepe. A Napoleon je prece jenom skoro 90 let starej a dnes uz existuji lepsi postupy jak tyhle principy efektivne aplikovat a jsou tak pouzitelnejsi pro vetsi a vetsi cast populace.
    Hlavni je chtit a neprestat, pak se da vsecko.

  28. Jan Dvořák napsal:

    Plukin: na článek se těším

  29. rothschild napsal:

    plukin:

    Hrát ve velkém – tak to si představuji plné haly a stadióny a televizní obrazovky 🙂

  30. rothschild napsal:

    No a s těmi tzv. zatím úplně mimo jsem dal záměrně do uvozovek.
    To bylo myšleno spíše tak, že toto vědění by mělo přijít ke všem, tedy hlavně tam, kde tohle poselství ještě nebylo slyšeno. Omlouvám se, že jsem svoje vyjádření neformuloval přesněji.

  31. František Sousedík napsal:

    VoDo:
    Snažím se vidět věci tak jak jsou. Být pesimista se my doopravdy nevyplatilo. Ano padnout to může kdykoliv a myslím že když to padne tak bude i válka či jiná diktatůra a to myslím že moc lidí zatím nechce …

    Při svém studiu „Velké hospodářské krize“ jsem nikde nenarazil na to, že by lidé v době před „Velkou hospodářskou krizí“ chtěli válku, přesto k „Velké hospodářské krizi“ došlo.
    Tak mi není jasné proč by dnes, v době předcházející „Hyper velké hospodářské krize“ měli lidé chtít válku, aby ta hyperka přišla.

  32. Toxic napsal:

    rotschild, plukin:
    Jakožto člověk, který je technicky zaměřený, má rád logiku a nemá rád nic, co nejde nějakým způsobem vědecky vysvětlit, vás asi vůbec nechápu 🙂

  33. plukin napsal:

    Toxic: Ja vystudoval elektro na VUT a pred par lety bych na to taky koukal hodne divne. 😉
    Ale od te doby jsem se stal praktikem, je mi jedno jestli neco dava ci nedava smysl, (ono taky kdo urcil co je a co neni logicke, mozne a realne?) dulezite pro me je zda to funguje ci ne. A ze to nejde vedecky vysvetlit? To mi pripomina kdyz tudlenc bylo presvedceni ze zeme musi byt plocha..protoze by jinak lide na druhe strane spadli dolu. Logicke ne? 😉 No..jenom do te doby nez nekdo zemi obeplul a zjistili tak ze veci nepadaji dolu, ale do stredu. HA! 🙂
    Ve svem vlastnim zajmu se temhle moznostem otevri, protoze hlavne u zdravi presprilis verime co nam doktori reknou (businesu se jeste jakztakz rozumet da, aspon si to ego mysli, ale kdo vi neco o zdravi ze? ci o vztazich). A kdyz potom clovek cestuje od jednoho z doktoru ke druhemu a nikdo nevi co s dotycnym je.. Tak se pak takovy novy svezi pohled na podobne novinky muze dost hodit. 🙂 A uz stari cinani rikaji ze existuji dobri a spatni doktori. Ti dobri predchazi nemoci lecbou neharmonie v tele a spatni leci nasledky te neharmonie. Cinany tohle naucila zkusenost. Co ze to leci ta zapadni medicina? 🙂
    Nic proti doktorum ani jinym odbornikum, kazdy dela to co umi nejlepe a umoznilo to ten pokrok ktery mame.
    Jenom klasicky priklad jak nas ovlivnuje to co mame v sobe a nevime o tom at uz jde o zdravi, vztahy, uspech, radost..cokoliv. A to je prave ta „neviditelna“ energie ktera jsme. A spousta lidi to resit nebude protoze jim zivot jakztakz funguje a porad si rikaji az budu mit X tak budu happy. To jim dlouho nevydrzi..tak si reknou az budu mit Y tak budu happy. To taky dlouho nevydrzi a tak dale.
    Jenom ti co se dostali na uplny vrchol a tzv zjistili ze muzou mit vsecko co si mysleli ze jim prinese stesti a ono jaksik neprineslo, to teprve zacnou skutecne resit. Nekteri uspesne jini ne (Presley, Whitney atd.)
    Jenom proto ze jim nikdo nerekl, ze to vsecko za cim se hnali maji UVNITR sebe. A pak se prave deji divy, protoze clovek se prestane hnat dopredu ale tak nejak prirozene leti kupredu. Protoze uz vi ze si nemusi nic dokazovat atd. Vi ze prave ted ma vsecko a zije plnym zivotem.
    Ono ne ze by se tohle uz nezkoumalo a netestovalo, ono taky zalezi co clovek sleduje a kam upira pozornost. Do mainstreamu se tohle dostane buhvi kdy.

    Pro toho kdo si rika jak tohle souvisi s investovanim atd. Zeptejte se sami sebe proc delate to co delate a proc chcete to co chcete. A pak se zeptejte proc vlastne chcete tamto (tj. vysledek predchoziho). A znova se zeptejte proc vlastne chcete tamto (tj. vysledek predchoziho).

    Co vam vychazi?

  34. Toxic napsal:

    plukin:
    Já bych rád věřil (ono by to bylo strašně jednoduché, kdybych uvěřil, že spoustu věcí mohu ovlivnit jen myšlením, svět by byl najednou subjektivně o dost lepší), jenže to je právě problém, mě to přes to soukolí logiky a vědy prostě nejde, nemohu uvěřit, že pouhým negativním myšlením si (prý) např. mohu vypěstovat nějakou nemoc nebo se naopak pozitivním myšlením uzdravit. Věřím, že život je jedna velká náhoda, některé věci mohu do jisté míry ovlivnit, jiné trochu, mnohé vůbec ne. O doktorech i různých léčitelích si myslím svoje, nicméně to, že je lepší nemocem předcházet, než je léčit, to je stará pravda.. Určitě se nebudu a nechci s Vámi přít o tom, v co věříte, pokud jste ve své víře šťastný a spokojený, pak to plní svůj účel a přeji Vám to, aby to tak dlouho vydrželo..

  35. Oracle napsal:

    Toxic vedci urobili jeden pokus s céziovými iónmi a zistili, že pokiaľ sa niekto díva na nádobu s iónmi, nedaj bože aby sa to vrelo, ako náhle prestali dívať začalo to vrieť.

    Čiže je to pravda že naše myšlienky vytvárajú našu realitu, cez také či onaké mechanizmy.

  36. Sid napsal:

    Toxic:
    uvěřil byste tomu kdybyste to prožil?
    Člověk obecně, to není nic osobního, se velice často mýlí. Jsem přesvědčený, že se mýlí v podstatě ve všem o čem je přesvědčený, že nemůže být jinak. A týká se to všech oborů lidské činnosti vědou počínaje a „moderní“ medicínou konče.
    To je ale už úplně mimo guvernéra BOJ.

  37. rothschild napsal:

    Odpovědi nabízí třeba i kvantová fyzika 🙂 a existuje i poučný dokument na toto téma – Co my jen víme?!

  38. VoDo napsal:

    Párkrát v životě se mi stalo že jsem cítil jak se mi nebo jsem já sám otevřel další dveře/okno, například když jsem byl schopen číst anglický články či knihy a koukat na různý rozhovory.

  39. Toxic napsal:

    Pánové, ale já netvrdím, že něco, co popisujete vy neexistuje nebo je to hloupost. Jen moje myšlení toho není schopno, nejsem schopen si připustit věci, o kterých píšu výše..

  40. rothschild napsal:

    Toxic: V pohodě, žádný problém, ale poznal jsem, že jsi otevřený 🙂

Přidat komentář