Rozhovor s algo traderem

Autor článku: 28. 5. 2013

Vážení přátelé, 

dnes jsem si pro Vás připravil rozhovor s mým kolegou a velmi zkušeným algo traderem, který je v komunitě traderů znám jako LuKu. Pokud bude zájem, připravím s ním i další rozhovory, třeba blíže na téma vývoje systémů samotných.

Tak můžeme začít.

LuKu, co byl ten prvotní impuls, který vás přivedl k tradingu?

Vše začalo před několika lety, kdy jsem pro svoji IT firmu hledal zkušené programátory a na doporučení známého z oboru jsem dostal na jednoho takového tip. Při osobním setkání jsme pak již ve vinárně domlouvali pracovní podmínky, když mě náhle překvapil jeden jeho požadavek, a to možnost obchodování na burze v průběhu pracovní doby. Samozřejmě jsem chtěl vědět, o co se přesně jedná a my nakonec strávili rozhovorem až do pozdní zavírací doby. Postupem času jsem se dostal od akcií přes komodity až k forexu, který běžel prakticky nonstop a vyhovoval více mojí nabité náplni práce.

 

Tak takové seznámení s tradingem je vskutku ojedinělé. Obchodoval jste vždy pomocí algoritmů a automatických obchodních systémů?

V počátcích jsem obchodoval ručně, ale vyžaduje to poměrně dost času, soustředění a je to boj s podvědomím. Osobní rekord na reálném účtu v ručním swingovém obchodování mám 4610% za cca 3 měsíce (opravdu se nejedná o překlep – pozn. autora), ale riziko bylo velmi neadekvátní, vstupy hodně subjektivní, což mě psychicky nevyhovovalo a nakonec jsem toto obchodování pozastavil při jedné poměrně velké ztrátě. Toto celé mě však motivovalo k automatizaci těchto procesů, jelikož mám cca 20 letou zkušenost s programováním, začal jsem vytvářet automatické obchodní systémy. Za následné 2 roky jsem napsal několik desítek obchodních systémů založených na veřejně známých obchodních přístupech (TA, Indikátory, obecné obchodní přístupy), ale většina neměla dobré konzistentní výsledky. Posléze jsem proto začal hledat systémy založené více na logice a jednoduchých principech bez indikátorů, jen na základě ceny a teprve pak se mi začalo dařit.

 

V čem je podle vás automatické obchodování lepší?

Osobně jsem na svém začátku měl velké problémy s tvorbou zisku a myslím, že jsem v tom nebyl sám. Dnes už vím, že můj hlavní problém byl v tom, že jsem nebyl schopný si udělat jednoznačný plán, ten přesně dodržovat a hlavě důvěřovat systému. Ono se to jednoduše řekne, ale složitě realizuje. U manuálních systémů neuděláte přesný backtest a ani jednoduše neporovnáte různé parametry, o testu na více trzích a delším období ani nemluvě. Jak pak víte, že takový systém funguje? Přijde série ztrát a člověk začne systém modifikovat, ale místo aby systém vylepšoval, vede to k dalším ztrátám, nemá totiž možnost jak ověřit, že daná změna systém vylepšila. A to je hlavní důvod, proč obchoduji výhradně strojně. Systém se odbacktestuje za různých tržních podmínek a ověří se jeho robustnost (mírně různé vstupní parametry systému musejí být stále ziskové). Jakmile pak přijde v reálném provozu ke ztrátám, vím, zda je to dle backtestu ještě v normě, nebo se něco zásadně změnilo. Při modifikacích jednoduše systém znovu odbacktestuji a hned vím, na čem jsem a zda nová modifikace pomohla.Robot nepřemýšlí, nedělá emotivní chyby, obchoduje přesně dle svého zdrojového kódu a díky tomu jsem přeskočil největší problémy s hrou na pravdu a chamtivost. Další nesporná výhoda je časová volnost. Díky tomu, že EA nepotřebují můj stálý dohled a nonstop sezení u obchodní platformy jsem si i obrovsky vyčistil hlavu a mohu se mnohem více věnovat případné optimalizaci, hledání nových přístupů a také tomu nejdůležitějšímu, mé rodině. Protože primárně pro ni se snažím vytvořit co nejlepší životní podmínky, asi jako každý.

 

Jaké obchodní přístupy používáte?

Z mých zkušeností se mi nejvíce osvědčily algoritmy, které jsou postaveny na jednoduché myšlence a logickém chování trhu na určitých úrovních cen (maximech, minimech, S/R a podobně). Tím se nebavím o křížení dvou klouzavých průměrů a podobných taky „jednoduchých přístupech“. Podobné všeobecně známé přístupy nefungují, protože v nich chybí logický základ. Vím, může to znít poněkud zvláštně, ale pokud budete obchodovat jednoduché myšlenky, dostaví se stejně jednoduše i výsledky! Tuto informaci mám ověřenou a vždy když se snažím aplikovat příliš sofistikovanou myšlenku, tak mne tato skutečnost zastaví před další zbytečnou ztrátou času. Jinak přesný popis obchodních přístupů je na další rozhovor a třeba někdy příště vám odkryji více.

 

Na co si dát pozor při obchodování automatických obchodních systémů?

Největší problém vidím v tom, že většina prodejců se dnes schovává za 100% profitabilní systém a vaše peníze posílají do černé propasti. Pokud budete shánět automatický obchodní systém, dejte si prosím pozor na těchto pár základních bodů, které vám ušetří hromadu času a hlavně peněz.

1) Martingale, Grid, ředění pozic, přikupování bez omezení

Obrovská fáma, která je kolem tradingu rozšířená a to opět hlavně z řad podvodníků je ta, že neomezené násobení a ředění pozic je klíč k úspěchu. Věřte mi, kde uvidíte GRID, MARTINGALE a podobné výrazy – nemá to se seriózním tradingem nic společného a jedná se pouze o zoufalost amatérů. Vždy je risk kapitálu z dlouhodobého hlediska mnohem větší než případný zisk. Dlouhodobě tyto systémy nemohou fungovat, pokud mají být jejich zisky větší než na termínovaných účtech v bankách. Osobně jsem měl v ruce a sám i naprogramoval už snad všechny přístupy k této problematice a výsledek byl vždy stejný – jednou systém prostě spadne a zisky, které to v období, kdy systém „fungoval“ vytvoří, jsou natolik nezajímavé, že celý tento přístup je k ničemu! Detailní vysvětlení jak přesně funguje martingale – najdete i na wikipedii a pokud jsem vás nepřesvědčil já, tak snad budete věřit tomuto kvalitnímu, nekomerčnímu a pravdivému výkladu.

Na ukázce níže je příklad, jak jednou končí každé martingale.

 

2) Obchodování bez SL

Další trading fáma a již jsem jí v bodě číslo 1 naznačil, je obchodování bez SL. Nenašel jsem a neznám žádného ziskového tradera a ani jsem nevyvinul žádný obchodní přístup, který by byl díky absenci SL dlouhodobě ziskový. Jediné co jste schopni na trhu kontrolovat je míra rizika a to bez SL nelze. SL prostě potřebujete, je to váš přítel! Ten kdo tvrdí opak je lhář a věřte mi, že není dlouhodobě ziskový! Naopak vím, že pokud je SL dobře určený dělá obchodování na burze skutečně ziskové. Pokud máte určený SL můžete si i určovat procentuální risk na obchod a díky tomu posouvat equity k pěknému výsledku. Naivně doufat ve 100% úspěšnost se nevyplácí a kdo použije logiku ví, že SL je právě ten, který posouvá zisky tam, kde si je přejeme mít.

 

Jakým způsobem aplikujete optimalizaci systémů a jak provádíte jejich backtest?

Nejedná se o nic až tak složitého, uznávám, že je třeba mít s tradingem a programováním už nějakou zkušenost. Osobně používám například pro určení ideální obchodní doby systému vlastní neuronovou síť a pro vyhledání optimálních parametrů genetické algoritmy. No a ticková data jsou dnes už samozřejmostí. Nejvíce jsem na obchodování potřeboval nějak ověřit, že je daná myšlenka funkční a to na různých nastaveních, různých TF, různých trzích a kdo někdy dělal backtest ručně, určitě mi dá za pravdu, že je to velice náročný proces. I když si to nepřipouštíte, neustále se snažíte někde v podvědomí dělat systémy ziskovější a tak ruku na srdce, kolik vstupů je na hraně a ziskové se počítají a ztrátové zase ne. Pokud mám naprogramovaný algoritmus, stačí mi dnes jen velice „jednoduše“ ověřit jeho ziskovost v backtesteru. Samotné testování je téma na celý další článek a konkrétně v Metatraderu něco testovat bez tikových a excelentních dat je naprosto ztracený čas a pokud vám bude někdy někdo ukazovat backtest a v pravém horním rohu nebude 99% – nevěřte výsledkům, protože realita může být nejen méně zisková, ale často bývá takový robot naprosto nepoužitelný. Tedy, než někdy začnete reálně obchodovat za pomocí robota, musíte si ověřit jeho ziskovost pomocí backtestu a to pouze na tikových a excelentních datech.

Ukázka ziskového systému s použitím SL bez MM a to na tikových datech:

  

Ukázka toho stejného systému, stejný vklad – jen s použitím MM ve velikosti 1% účtu na 1 obchod:

(jen pro vysvětlení – v tomto testu je 2x více obchodů – protože mi brokerova platforma nedovolí otevřít více než 100lotů a tak se začnou pozice postupem času dělit na 2 a více, aby byl dodržen správný a požadovaný MM)

 

Netvrdím, že se pomocí robotů trading pro každého stane snadným a zábavním trháním dolarů ze stromu, ale rozhodně mne osobně neuvěřitelně pomohlo, když jsem měl každý vstupní obchod důkladně podpořený jasnou zpětnou analýzou a mohl jsem se opřít o funkční historii puštěných systémů. Dle testů také vím, jaký byl maximální propad v minulosti a pokud by se k tomuto propadu robot začal přibližovat, věděl jsem, že je něco v nepořádku a musím jej odstavit, než přijdu v čem je ten zádrhel.

 

Je možné robota pustit a nechat jet třeba i několik let?

Trhy se mění a třeba logicky zasáhnout i do chování robotů. Nejsem zastáncem extrémní optimalizace, protože vím, že takové nastavení vypadá pěkně jen pro historii, ale raději se snažím přidat logický filtr, který robota uvede například do čekacího režimu, než se podmínky na trzích vrátí k ziskovým. Doporučuji také automaty na základě výsledků nekupovat, pokud vám jej někdo alespoň nezapůjčí a vy si jej nebudete moci sami otestovat na tikovém backtestu, nebo alespoň nějakou dobu obchodovat na demo účtu. Osobně jsem nikdy žádného robota nekupoval a ani žádnému prodávanému robotovy nevěřím. Vím, že řada kamarádů traderů přišla o pěknou hromadu peněz a to proto, že se z robota nakonec vyklubal totální zoufalec ve formě martingale, nebo právě díky špatným testům, kdy uvedené backtesty robota neodpovídaly realitě, ať už úmyslně nebo z nevědomosti. Celková ztráta byla bohužel navýšena ještě o počáteční náklady spojené s pořízením robota a tak se držím rčení nebo chcete-li pravidla „nikdy, nekupovat zajíce v pytli“.

 

LuKu je možné pro zájemce o algoritmické obchodování vaše systémy někde získat?

Snažím se pomáhat i já, když mi to můj nadmutý diář dovolí, viz třeba programování ohledně korelací pro SOK skupinu a nějaké systémy určené k dalšímu vývoji zveřejňuji i na svém blogu. Jinak za mne mohu doporučit pokusit se vyvinout již zmiňované přístupy postavené na jednoduché myšlence a logickém chování trhu. Fungují mi velice pěkně obchodování chopových trhů, trendové obchodování průrazů range, ziskové je i obchodování víkendových gapů. Sám obchoduji primárně krátké a rychlé obchody, které bych přirovnal k HFT pro retailové obchodníky. Můj systém mi nedělá 80 000 obchodů denně jako systémy v RSJ, ale spíše desítky. Vlastním i jednoho robota co řídí delší obchody na EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD na TF H1 a velice mne překvapuje jeho stabilní equity. Všeobecně si myslím, že je lepší pro obchodování robotů volit raději více středně krátkých obchodů, zaměřovat se na filtrování různých období a především hledat logiku při vstupech robota. Důležité je také dávat velký důraz na výstup z pozice a obchodní hodiny systému.

 

Asi nejčastější otázka, kterou slyšíte je: jaké může být roční zhodnocení kapitálu?

Ano, skutečně to lidi velice zajímá a ani se nedivím, když je celý svět založený na materiálních hodnotách. Odpověď není snadná a také je každý rok jiný. Ale asi mohu uvést, s jakým výsledkem jsem spokojený já. Pokud udělám roční zhodnocení od 400-500% považuji to za dobrý rok a cokoliv pod 100% považuji za rok horší. Jak jsem psal, moje algoritmy produkují na běžného retail tradera větší množství obchodů a to i hlavně díky non-stop provozu. S použitím SL a rozumného MM se dají dělat skutečné divy. Dokonce jsou to hodnoty pro běžného brokera hůře uvěřitelné. Můj tradingový kolega je u zahraničního forex brokera obžalovaný ze zakázaného způsobu obchodování a to jen proto, že u nich ještě nebyl nikdo schopný za takový čas vytvořit takové zhodnocení kapitálu s tak malými poklesy.

 

Nějaké doporučení závěrem pro tradery?

Hlavně se nevzdávejte, protože výsledky se po čase určitě dostaví! Není nic horšího než nechat nějakou práci nebo podnikatelský záměr rozpracovaný a nedotažený do konce. Jsem rád, že jsem mohl nasměřovat obchodníky správným směrem a doufám, že jsem čtenářům ušetřil čas při vjezdu do slepých tradingových uliček.

 

LuKu děkuji za velice zajímavý rozhovor a doufám v případné pokračování!

Rádo se stalo a určitě se případným dalším rozhovorům nebráním. Pokud budu mít zase trošku času, pokusím se doplnit témata, která jsem dnes pouze nakousl. Všem pracovitým obchodníkům přeji, aby se jim jejich investovaný čas zhodnotil dle jejich očekávání.

 

Přeji Vám úspěšný týden a těším se na Vás zas příští úterý.

Štítky: ,

Komentáře

 • mhi napsal:

  Jakožto investora amatéra a programátora profesionála (ne ve smyslu kvality kódu ale toho, že se tím živím) by mne pokračování velmi zajímalo. Vím o tom, že spousta lidí algoritmicky obchoduje i se slušnými výsledky, nicméně (jakožto laikovi) mi to přijde jako předpověď počasí. Modelů (algoritmů) lze tvořit obrovské množství, ale těžko do nich někdo zakomponuje nečekané změny ... např. situace z posledních let je dle mého názoru značně unikátní. Tím neříkám, źe algoritmus dle mého laického názoru nemůže být úspěšný, ale základem jeho úspěchu je zejména vstup zadaný tím, kdo jej navrhuje a potom to je spíš o zkušenostech, štěstí a intuici. Přes a právě kvůli výše uvedenému budu velmi rád, pokud mne někdo přesvědčí o opaku :-). Nejlepší cestou by myslím byla praktická ukázka (i ne zcela úspěšného algoritmu) na konkrétních datech. -mhi PS: Buď slepnu nebo jsou obrázky lehce nečitelné a to je škoda..

 • Jan Hlohovica napsal:

  Dobry den, odkial beriete data na backtest? Moje skusenosti s algo backtestami su take, ze 80% casu som musel venovat osetrovaniu dat. Nekvalitne data, vypadky v roznych obdobiach, "zamrznutia" ceny a podobne.

 • LuKu napsal:

  Zdravím. Data používám samozřejmě ticková, poslední dobou pro forex dobře vyhovují data od Dukaskopy více na http://eareview.net/tick-data/download-free-tick-data. Na tickový backtest v MT4 používám Tick Data Suite (najdete pod stejnou url jako data). Při backtestu je nutné vždy nastavit správný reálný spread (měřím medián spreadu) + reálnou komisi a skluz daného brokera, bez těchto nastavení backtest neodpovídá realitě. Zda BT sedí zjistíte porovnáním s reálným účtem (pozor na demo, má jiný spread, absenci skluzů atd.). K algoritmům: v tradingu není nic jisté, proto pro nenadálé změny používám SL. Nastane nějaký problém, mám ztráty, je to normální stav. Osobně se zaměřuji na krátké úseky trhu kde se nějaká akce neustále opakuje a toho právě využívám. Abych tu jen nevykládal pohádky :) tu je jeden takový systém v reálném provozu. http://www.myfxbook.com/cz/members/BrokerBot/zigr-exclusive/586904

 • lukascech napsal:

  Zdravim, vdaka za zaujimavy clanok. Zaujimalo by ma, ci mas skusenost s Hourglass trading - co je jeden z novych systemov na eToro: http://www.greenlandtrader.com/32/greenlander88 Prvy alarm je, ze oni nepouzivaju SL. Dalej mi to pride podobne Martingale, ale nie som si isty, tak som si povedal, ze sa spytam experta :) Testujem si rozne pristupy na eToro a tento je jeden z nich, zatial su to pravidelne vynosy, ale neviem, ci to nespadne, tak, ako v tvojom grafe dlhodobo. Vdaka, Lukas

 • Johnny Jou napsal:

  docela odvaha napsat tu čtyři měsíce po tomto inzerátu https://webtrh.cz/209717-hleda-programator-neuronove-site-geneticke že máte 20 let zkušeností s programováním

Napsat komentář

Finanční a komoditní komentáře z Chicaga pro vás připravila společnost Lembros logo