Stan Druckenmiller – finanční generační konflikt je za dveřmi

Stan Druckenmiller je jeden z nejlepších manažerů hedge fondů. Za 25 let o droku 1986 do 2010 dosáhl průměrného výnosu 30%. Jeho slova se proto vyplatí brát vážně. 

Nedávno poskytl hodinový rozhovor agentuře Bloomberg a jeho poselství mladým je jednoznačné: nedopusťte, aby vaši rodiče a prarodiče ukradli vaše peníze. Jeho nedávné hodinové interview pro televizi Bloomberg bych nazval povinným.

Podle jeho názoru ve Spojených státech deficity sociálního zabezpečení, Medicare a Medicaid povedou k bankrotu země. Současná hodnota deficitů těchto systémů přesahuje 200 biliónů dolarů, tedy řádově více, než je oficiální „účetní“ dluh Spojených států.

Podle jeho názoru stávající senioři ukradli budoucnost dnešním juniorům. Nezbývá mi než souhlasit, tato diskuse je výmluvná.

To, že se vyřeší dnešní problémy, neřeší de facto nic. Dnešní problémy a finanční krize roku 2008 (kdy kapitalizace trhů spadla o téměř 30 biliónů dolarů) jsou proti těm budoucím procházka růžovým sadem.

Pokud jde o akcie, nevěří, že se rozjíždí další sekulární býčí trh akcií, podobný tomu započatém v roce 1982. Důvodem jsou právě odchody lidí do důchodu.

Baby boomers je prostě moc, což je jejich dnešní výhoda. Mohou si prosadit, co potřebují. Budou problémem všech zemí, které se to snaží řešit. Bohužel v České republice za podmínek, které vůbec nejsou atraktivní. 

 

 

 

Výroční analýza 2013

Pohled na penzijní reformu


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Komentáře
  1. marek.lanik napsal:

    S touto situací si politici určitě poradí. Jejich invence je nevyčerpatelná. Viz současný Kypr.

    Osobně si myslím, že tyto dluhy nebudou nikdy splaceny. Za daleko horší zločin na budoucích generacích je současné tempo spotřeby neobnovitelných zdrojů. Ty, na rozdíl od dolaru a peněz obecně, nelze nahradit.

  2. Oracle napsal:

    Neviem čo je väčšia tragédia, že mladá generácia nie je ochotná postarať o svojich predchodcov, alebo to, že vlády USA vybrakovali celé sociálne poistenie.

  3. Jan Dvořák napsal:

    Starání se dětí o rodiče mí svoji druhou stranu:

    rodiče si vezmou půjčky, projedí je, zcestují svět a tvrdí, že se mají dobře, že jim nich nechybí. Život jim vyhovuje.
    Půjčky ale odmítají splácet (přece se nebudou uskromňovat) a nechají dětem, aby je splácely.
    Ale že pak děti skončí v exekuci, je jim fuk.
    To je přesně to vybrakování sociálního pojištění.

    Co jiného než výše popsané je chování vlád? Vždyť třeba Německý dluh se rovná dvěma ročním státním rozpočtům…

  4. Jan Altman napsal:

    marek.lanik: Tady nejde o nesplatitelné dluhy. Jde o to, že za 20 let bude na penze tak ve výši 6000 měsíčně (a 2+3 pilíře vláda znárodní/vytuneluje), tedy pokud vše půjde hladce. Za 20 let tedy penze budou 6k (pokud mladým nedojde trpělivost a masově z 1.pilíře neutečou), energie budou daleko dražší, spoluúčast u doktora daleko vyšší, zkrátka za 20 let běžný penzista nebude mít ani na střechu nad hlavou a základní potraviny. Dluh bude mamutí, dluhová služba spolkne podstatnou část rozpočtu, systém soc.pojištění bude v deficitu stovek miliard.

    Logické a jediné správné by bylo IHNED opustit všechny oficiální pilíře (včetně prvního) a začít investovat samostatně, chytře a diverzifikovaně (nejen z oborového, ale i geografického pohledu).

    Co myslíte tou spotřebou neobnovitelných zdrojů? Uran? Břidlicový plyn? Podmořský metanový led? Nebo nějaký zdroj, který objevíme za 20 let?

  5. VoDo napsal:

    Ja bych to tak cerne nevidel, zacne stehovani narodu, technologie postupuji velice rychle, baby boomers neodejdou do duchodu najednou, navic spousta z nich bude makat i v duchodu. Ja v tom naopak vidim prilezitost, jelikoz spousta z techto baby boomers umi a zivi se remeslem tak do budoucna bude urcite velice vyhodny umet nejaky to remeslo, jelikoz po baby boomers nastoupili generace manageru, problem bude ve ztrate zkusenosti, ale to nahradi lide z jinych koutu sveta kteri nebyli vychovavani v tom ze delat rukama je podradny. Navic jestli vyjde predpoved ekologu ze se planeta otepluje tak se muzem tesit na obrovsky prostory na sibiri, obrovsky zasoby vseho a urcite i nejaky prekvapko a Rusak to moc dobre vi a Evropa je v jeho hrsti.

  6. Amigac napsal:

    „Pokud jde o akcie, nevěří, že se rozjíždí další sekulární býčí trh akcií, podobný tomu započatém v roce 1982. Důvodem jsou právě odchody lidí do důchodu.“

    Něco podoného rozváděl i Robert T. Kiyosaki v knize Proroctví, ale podle mě to nemusí být až tak zlý.
    Nevím jak je to přesně v rámci zmiňovaných služeb Medicare a Medicaid, ale když to vemu celkově (celý trh včetně důchodových fondů, akcie, dluhopisy, atd), tak ze systému peníze nutně odtékat nemusí.
    Když budeme pohlížet jen na produktivní obyvatelstvo našeho „západního“ světa, tak na každé rodiče připadá 1-1,5 potomka. Při momentálním pohledu je jasné, že potomci nemohou ukládat do systému víc než čerpají jejich rodiče v důchodu, ale to není vše. Musíme se na to podívat i z toho pohledu, že né každý důchodce zemře s nulou na účtu. Jsem přesvědčen, že většina svým potomkům něco zanechá. Někteří z nich to sice prohýří, ale opět jsem přesvědčen, že většina to převede na své budoucí důchodové zajištění.
    Je otázka jaká jsou ty čísla ve skutečnosti, ale podle mého názoru úbytek populace nemusí nutně znamenet konec býka.
    Taky mi to trochu připomíná nedávno diskutovanou otázku toho, co se stane když FED škrtne vládě USA dluhy. Nic, ty peníze už v oběhu jsou. A zde mi to přijde podobné.

    Ale abych nevypadal že mi vymírání naší společnosti nevadí, tak tu hodím jednu svojí myšlenku, která je trochu mimo tento článek.
    Před časem jsem četl, že vychovat člověka v ČR stojí průměrně 8 000 000,-Kč(výdaje rodičů+státu). No je to už pár let, tak to můžeme díky inflaci bezpečně zaokrouhlit na 10mil.
    Opět když vezmeme reprodukci pouze produktivní většiny naší vlasti, tak každý rok ztrácíme minimálně 10 000lidí a to mám dojem že to už bylo i víc. Díky politické korektnosti těžko dohledat skutečná čísla:/.
    Možná ta čísla budou ve skutečnosti jiná, ale pro orientaci nám to dává 100 000 000 000,-Kč jejichž hodnota každý rok mizí. A myslím, že by tato hodnota měla být přičítána k dluhu který každý rok nesekáme.
    Vím, přepočítávat lidi na peníze je trochu nemorální, ale jak jinak si uvědomit, že kromě prožírání budoucnosti našich dětí tu prožíráme i to, co se zde po staletí budovalo:(.

  7. marek.lanik napsal:

    To Jan Altman. Ano máte pravdu, z ekonomického pohledu. Ale lidé by si měli uvědomit, že ve stáří se o člověka nebudou starat jeho naspořené peníze, ale zase jen jiní lidé.

    Kde máte například jistotu, že tento ekonomický systém bude pokračovat v současné podobě? Spousta ekonomických „expertů“ renomovaných pojišťoven ví naprosto přesně, jak investovat na důchod za 30 let, ale přitom neví, co se stane zítra na trzích.

    Náhrada jedné neobnovitelné suroviny, jinou neobnovitelnou není řešení. Je to jako platit dluh novým dluhem.

  8. plukin napsal:

    marek.lanik: podle me je naprosto zcestne spolehat ze se o me ve stari bude starat nekdo jiny a proto by melo byt kazdeho cilem mit dostatek penez at si to vsecko muzu zaplatit. Protoze kdo jiny se o me postara lepe nez ja sam? A vice a vice lidi taky zjistuje ze muzou pracovat a vydelavat i po 60tce, 70tce..jenom jinak nez byli doted zvykli. Ono je to o tom, ze kdo opravdu chce cestu vzdycky nande.

  9. swen napsal:

    plukin,
    to co pisete je naprosto naivni. Pokuste se uvedomit co to jsou vlastne penize a jake maji kryti. Jakékoliv peníze jsou kryté 1) majetkem 2) prací.
    jestliže tady neroste mladá generace vědců, podnikatelů, inženýrů, řemeslníků, zdravotních sestřiček, vojáků atd. tak peníze nebudou mít hodnotu protože tu hodnotu nebude mít kdo vytvořit. A tím pádem klesne i cena všeho ostatního kromě ceny základních potřeb.
    Krásný příklad jsem zažil když jsem byl ve válce v Jugoslavii – v republice srbská krajina.
    Tam velmi rychle zjistíte co má skutečně cenu. Půda kde se dají vypěstovat potraviny, zlato, alkohol, cigarety a zbraně 🙂 A největsí cenu má rodina a vlastní děti protože oni na té půdě budou pracovat a bránit ji az mi budeme stari.
    Takhle je to proste. Vse ostatní je jen naivita lidi co si myslí ze se o ne nekdo, (ale neví kdo), za penize (ale nevi ze penize nikoho nezajimaji kdyz nejsou kryte) postara.
    Skutečné bohatství je jen jedno – vlastní rodina a vlastní puda.

  10. Kolda napsal:

    Swene, jste na fóru pro investory. Tady každý chápe, že cpaním hotovosti pod matraci nebo do důchodového pilíře se na stáří nezajistí.
    Pod širším pojmem peníze je rozuměno právě zlato nebo reálný majetek, třeba akcie zemědělské firmy.

  11. Jan Altman napsal:

    SWEN: Je otázka, kdo čemu říká „peníze“.
    Podle mne peníze jsou to, co si lidé dobrovolně vyberou (ne z donucení), protože to plní roli média směny a uchovatele hodnoty. A proto jsem si jist, že CZK, EUR a USD penězmi nejsou.

    Pokud za peníze budu považovat Au a Ag, tak pak mi je úplně jedno, že EU vymírá a že v ČR se nerodí nová generace vědců a podnikatelů. Stačí mi, že se takoví lidé rodí v Jížní Americe, v Asii, v Africe. A to proto, že tam Au/Ag považují také za peníze. A až USD odehnije, budou AuAg za peníze považovat ještě více (pokud to vůbec ve Vietnau, Indii, Mexiku, Číně, atd.. ještě více vůbec lze).

    Obdobně: pokud bych vystoupil z 1+2+3 pilíře a individuálně investoval do nemovitostí a akcií v BRICS, tak je mi kolaps eurosocialismu také relativně dost volný.

    Nebo ne?

  12. plukin napsal:

    swen: Mit pudu ci majetek ve spatnem miste taky neni zadna vyhra, to o ni taky dost rychle muzete prijit (by mohli vypravet ti co meli majetky/pudu v komunistickych zemich ci tam kde prosla valka) a tam vam nepomuzou ani zbrane kdyz proti vam bude 200 nebo taky 2000 tech co maj hlad a nemaji co ztratit, nejsme v US ci tak podobne kde na to prece jenom maji prostor a to je samo o sobe ochranou..
    Je jiste moznost ztracet cas obdelavanim pudy a prezivat..zeptejte se jak se vsem tem rolnikum po svete zije a ze jich je, protoze nevidi jinou moznost..ale co kdyz muzu jinde na svete zit mnohem pohodlneji a zabavneji a vydelat si nejen na zakladni zivobyti ale jeste na spoustu dalsiho? Bez ohledu na to jestli budu platit psenici, velbloudy, zlatem, kreditkou nebo co v budoucnu vymysli. A verte tomu ze kdyz mate vice nez potrebujete tak se o vas rad vzdycky nekdo postara, to neni zadna naivita. 🙂 Naopak uz vidim vas, jak potrebujete na leky ci na novou motyku, ale jaksik uroda nebyla buhvi co, pocasi nepralo a vsecko ostatni jste uz projedl nebo povymenoval.. Tohle uz tu bylo, pak se taky psalo na futra s tim ze se to zaplati az nekdy priste..
    Btw historie ukazuje ze treba Cina nemela nikdy kryte penize, hodnotu to melo jakou rekl cisar..nikomu to po tisice let nevadilo. Stejne tak jako byly zlate/stribrne penize a stejne ty rise krachly kvuli stejnym problemum jako ted krachuje zapad. Neni to divne?

  13. Jan Altman napsal:

    PULKIN: Ty říše krachly proto, že snižovaly obsah drahého kovu v mincích, „ředili je“.
    Ale kdo měl doma mince ryzí, nebo ryzí pruty/cihly, tak ten problém neměl, vždy si nakoupil, co potřeboval. Od kohokoli kdekoli na světě.
    Problém měli rolníci a řemeslníci (gážisti žijící od výplaty k výplatě), kterým za jejich zboží všichni platili mincemi se stále nižším obsahem kovu, ale stát po nich daně chtěl v ryzích prutech. Stejná zlodějská bestie, v jakékoli epoše.

  14. Standa napsal:

    U nás v České republice na tom nejsme lépe. Nekryté budoucí závazky důchodového systému jsou někde kolem 5 bilionů Kč (v dnešních cenách). A každým rokem rostou. Budou tedy pro budoucí generaci mnohem větší zátěží, než státní dluh.

    Protože tento dluh budou muset naši potomci splatit, ať se stane cokoliv. V případě, že stát ekonomicky přežije, tak v daních. Pokud stát a jeho důchodový systém zbankrotují, tak péčí o své nezabezpečené rodiče, kteří celý život místo spoření na stáří odváděli do průběžného systému „na důchod“.

  15. diego004 napsal:

    – jeden kratky clanek o mezigeneracnim konfliktu a hned tu mame PeakOil a survival 🙂
    – jinak souhlas s JanAltman, mozna ani tech 20let to nebude, mrknete na Kypr (znarodneni penez pomoci dane)
    – nekde jsem videl zminku o rozhodnuti EU soudu ohledne postupu u bankrotu hypotek ve Spanelsku – prekvapive nelze podle nazoru soudu jen tak vyhodit neplatice z nesplaceneho bytu/domu 🙂
    – takze i pres odpor soudruhu se system zacina hroutit mhohem rychleji, opatreni jsou cim dal tim horsi a nemaji uz s demokracii pranic spolecneho
    – nekteri komunisti tomu dokonce pomahaji, viz. franc. islamo-komunista a jeho 75% dan.. 🙂
    – stejny vysledek bude mit prevzeti moci komunisty v CR v r. 2014 – ti orange prekvapili plany ze sjezdu i me 🙂
    – to bude doslova shock terapie pro ekonomiku v CR 🙂

  16. swen napsal:

    Jan Altman
    jsem trochu skeptik co se tyka odstehovani na stari do Asie jestli se system jako takovy polozi. A to je jistota, Jen nevime kdy a jak bourlive to bude.
    Jsem mozna, urcite, ovlivneny tim, co jsem zacil v roce 1992 v Jugoslavii. Neverim tomu, ze cizi lide se o Vas postaraji za zlato. Proc by si meli nechat platit, kdyz si to mohou s trochou nasili vzit vsechno naraz? Takze tu mame hned dalsi velke naklady na bezpecnost. Protoze spolecnost ktara je v dobe relativniho dostatku multikulturni a pratelska, se velmi rychle v pripade krize stava rasisticka a nepratelska.
    Lide kteri nezazili neco takoveho si neuvedomuji, ze je to fungujici spolecnost ktera i bohatym zajistuje to, ze si sveho bohatstvi muzou uzivat. I kdyz neverim v katastroficke scenare typu valka, krvave socialni boure atd, tak jsem zazil ze v takove dobe jde pravo stranou a co se pocita je komunita a rodina.
    Pokud bych si mohl vybrat v jakem prostredi bych chtel zit, tak by to byl system Slušovic, tedy kapitalisticky pracovat a socialisticky zit. Doufam ze apon tady jsou lide kteri neco vi o tom, jak a co ve skutecnosti byly Slusovice. Ze to byl svet sam pro sebe ktery dokazal skloubit kapitalismus ze socialni sporavedlnosti, ne rovnostarstvim. Naprosto nekompromisni rizeni vykonnosti,(neplnis musi z pozice nebo druzstva odejit, pokud jsi schopny tak se mas velmi dobre, + rozumne deleni zisku a investice do komunity misto odvadeni do danovych raju.

  17. diego004 napsal:

    swen: ad multikulturni+pratelska… nenechte se mylit propagandou v mediich, ktera je mimochodem skoro 100% i v CR
    – k vystrizliveni staci STV a jeji vecerni zpravy, kde bez obalu informuji o masivni cikanske kriminalite – doslova rabovani obchodu v tlupach za bileho dne, neni problem se za par hodin vratit do stejneho obchodu a zopakovat to, berou utokokem hadry, hned vedle potraviny, je jim to jedno …

  18. Jan Altman napsal:

    SWEN: Bankrot EU či odklon světa od USD k jiné rezervní měně či zlatu ještě neznamená, že v Singapuru či v Chile nebudou fungovat banky, bude tam chaos a já si své úspory budu muset hlídat s brokovnicí.

Přidat komentář