V lesku dezinformací

Je tu první červnový článek soutěžící o Silver Eagle.  Zájemci, posílejte své příspěvky. 

 

Mainstreamová media se zlatem, stříbrem a vzácnými kovy, zabývají prozatím jen velmi povrchně. Jistě s vědomím, že čím větší publicita kolem zlata a stříbra je, tím větší může vzniknout rozkolísání a nepodložená panika na místních i  světových komoditních trzích. V mainstreamu není prostor na detailní vysvětlování, ani na uvážený pohled z odstupu. Čtenáři čekají stručné a zároveň atraktivní informace. Neškolená veřejnost nechápe hloubku problematiky obchodování drahých kovů. Při rozšířené panice by dezinterpretace nadělaly spíš více škody, než užitku.

Ekonomická media věnující se finančním a komoditním trhům jsou zase plná  klišé. Mlžných, přemoudřelých textů nejrůznějších analytiků. Ptáte se proč? A jak jinak by to mělo být, když je celá společnost podobně založena? Je  pochopitelné, že takové, čtenářům zdarma dostupné analýzy jsou vpodstatě marketingové promo na analýzy jiné. Kvalitnější, neveřejné  – a tedy placené.  Poznal jsem se, že je jistější, vyvozovat přesný opak toho, co píší. Pravděpodobnost, že se v jejich vyhodnocení nezmýlím je znatelně vyšší.

Jedním z typických vysílačů podivných kouřových signálů je Jon Nadler a jeho denní pravidelný sloupek na portálu Kitco. Jako rutinní sloupkař podobných sdělení není sám, jsou jich tisíce z celého světa. Píší nejen na weby, ale i do odborného finančnckého tisku, po celém světě. Přednáší na vybraných setkáních finančníků.

Bývaly doby, kdy jsem podobné analýzy četl denně a snažil se z nich pochopit ten úžasný svět komoditního obchodování. Dnes četbu takových textů považuji za absolutní ztrátu času.  Připomíná totiž robotický generátor textu, který si vybírá z celkem chudého, byť vycizelovaného slovníku analytických floskulí.  Náhodně je řadí do vět, s lehkými korekcemi podle momentálního nákupního sentimentu. Okořeněné tu žertem, tu narážkou na burzovní ptydepe.  Texty vypadají velmi odborně a fazónou se snaží být i tak trochu nekonvenční. Marně.  Používají podivné slovní obraty a jinotaje, Dozvídáme se moudra, že když cena zlata rostla, říká Nadler naprosto s jistotou otrkaného věštce, že cena zlata rostla a možná … že ještě poroste. Když cena zlata klesá, nepřekvapivě říká Nadler s vážnou tváří, že cena zlata doposud klesá!  Představte si to.  Kromě toho vždy na závěr svého textu jednou větou úplně popře to, co v předchozích odstavcích pracně prefabrikoval. To proto, aby znejistěl své čtenáře a zachoval nepolapitelné fluidum o nevyzpytatelnosti trhu. A hned druhý den už je všechno jinak!

Výsledkem je bulvární nesmysl nulové hodnoty. Je psán člověkem, co se živí investičním poradenstvím – ale úplně jiným lidem, než jste vy, nebo já. Takové analýzy opravdu není nezbytné číst, slouží pouze k udržování zájmu hloupých lidí a lovením ještě hloupějších, kteří chtějí utratit své peníze za cizí knížecí rady.

Kromě pobaveného pozorování technických analýz grafů, kromě sledování směnných kurzů a kromě rozklíčování, který z analytiků komu slouží a co z toho skutečně má, je v mém zájmu i něco jiného.

Podstatné jsou tyto informace:

– neinterpretované vyjadřování guvernérů centrálních bank států, významných měnových fondů, nebo nadnárodních finančních institucí (zpravidla prostřednictvím tiskových konferencí, tiskových zpráv, nebo jiných oficiálních dokumentů. Některé ze sdělení jsou vydávány cyklicky a je tedy očekávatelné, kdy příjde další informace. Je nutné chápat, že klíčové informace mají okamžitý vliv na chování trhu a tak jsou formulace neuvěřitelně opatrné a opět velmi tajnosnubné. Také zde platí, že to nejlepší si nechávají pro sebe.  Když jsou mluvčí přímo dotazováni zvídavými novináři, odpovědi jsou velmi neochotné).

– skutečné investiční chování (nikoliv vyjadřování) velkých investorů, nebo držitelů aktiv (mohou to být jak jednotlivci, tak korporace, nebo státy) Toto chování je velmi těžké odpozorovat, nikdo se s ním pochopitelně nechlubí do té doby, dokud není po všem. Opět se vyplácí pozorovat, co takoví lidé dlouhodbě tvrdí a pak se zařídit spíše opačně. Výsledky chování se většinou dozvídáme pozdě, ale při pečlivém řazení jednotlivých kroků je možné vysledovat jasnou trajektorii.

– sledování globální politiky týkající se strategických komoditních surovin (vzhledem k tomu, že největším hegemonem se cítí být USA, tak je nutno sledovat kroky USA, zároveň však také jejich velkých mocenských oponentů, jako je Čína, Rusko.. Politika je však věc ošemetná. Jisté je, že v ní jde o moc a peníze. Vždy a všude. ) Strategickou komoditou je, nebo se postupně stává: Zemědělská půda v politicky nestabilních oblastech, sladká voda, drahé kovy a zeminy, uran nebo jiné vzácné prvky).

– sledovat chování Izraele, který je politicky a finančně provázán s vysokou politikou téměř celého světa. Naprosto klíčové je, pochopit, že jakýkoliv zjevný krok související s touto zemí je nutno posuzovat s otázkou „Jak toto chování prospěje zejména Izraeli?“ Lhostejno, že to bude nějaká marginální událost z úplně jiného konce světa a lidské činnosti. Nahlížením z úhlu přímého profitu pro Izrael pochopíte více věcí, než absorpcí mnoha jalových řečí a analýz. Často jsou tyto řeči vedeny právě proto, aby zakryly pravý záměr.

– vyjadřování nejvyšších politiků na veřejnosti.   (opět platí, že jejich vyjádření musíte obrátit do komplementárně opačného sdělení. Politici se vyjadřují k veřejnosti zejména v situacích, kdy jim v jejich neveřejných politických plánech něco komplikuje život.  Tak se snaží svým vyjádřením usměrnit běh věcí do jim vyhovujících kolejí. Kdyby se jim to dařilo neveřejně, neměli by potřebu to veřejnosti sdělovat do té doby, dokud by to nebylo nevratné.  Proto se politici veřejně vyjadřují.  Dělají to s krajní nevůlí a zárověň s perfektně nacvičenou sebejistotou a s bezchybným lhaním. Kdyby nelhali, nebo lhali nepřesvědčivě, už dávno by politiky nebyli).

– vyjádření nezávislých blogerů, kteží NEMAJÍ na svém blogu reklamu na nějaké příbuzné finanční služby. Absence reklamy je velmi podstatný příspěvek k posouzená důvěryhodnosti. Autor patrně není motivovaný zvýšit si příjem prostřednictvím čtenosti jakýchkoliv „takzvaně zajímavých“ zpráv.

– nezávislých analytických organizací odhalujících korupční jednání a nekalou obchodní soutěž jako např. Global Research.

– zvláštní pozornost věnujte oficiálním popřením, oficiálním „uváděním na pravou míru“ a podobným zoufalým pokusům zvrátit probíhající vývoj situace s pomocí medií. Buďte si jisti, že přávě v tu chvíli probáhá cosi, co se skutečně nesmíte za žádných okolností dozvědět.

Závěry z informací, které k vám příjdou, však dělejte průběžně a neustále je aktualizujte. Jediné, na co se můžete spolehnout, je poznání, že se nedá nikomu věřit.

 

Radek Šmerda

 

 

Aktuální investiční trilogie:

  1. Rýsuje se nový finanční systém
  2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
  3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
  1. Kolda napsal:

    Hlasovat můžou jen fejsbukáři?

Přidat komentář