Zajímavé komentáře čtenářů z uplynulého týdne

František Sousedík: ….Myslím tím to, že stát rozhodl, že bude podporovat růst, bez kterého nemůže, zdá se, naše planeta existovat, např. dotací úroků, snížením úrokových sazeb na nulu apod. (Oni, zdá se, od dob soudruha Keynese, vždy vymyslí další a další nesmysly.).
Tudíž např. nulové úrokové sazby jsou příčinou a úvěrová expanze je následkem.
A rovněž nulové úrokové sazby jsou následkem nějaké příčiny.
A tím jsme se přiblížili k podstatě věci.

 

Hawkie: Skutečně ta data o nákladech těžby z břidlic a písků jsou enormně diskrepantní. MOžná by stálo za to podívat se na některého většího hráče podrobněji, ale já to nebudu, nemám na to čas- to víte, “private equity”, navíc bych byl jako investor spíš doma v oblasti farmaprůmyslu. MOžná ale napíšu něco o vývoji nového léků- myslím, že by investor mohl mít představu, jak se to dělá…

 

Petr Gejdos:

Tzv. “zahraniční zadluženost” k roku cca 2011:
…………………………………………
Rusko = 455 mld USD = 3 634 USD/hlavu = 23% HDP
Čína = 711 mld USD = 396 USD/hlavu = 8,7% HDP
ČR = 90 mld USD = 8 260 USD/hlavu = 45% HDP
…………………………………………
EU = 16 100 mld USD = 27 864 USD/hlavu = 85% HDP
USA = 16500 mld USD = 52 170 USD/hlavu = 105% HDP

Tzv. “státní dluh” k roku cca 2012:
…………………………………………
Rusko = 11% HDP
Čína = 22% HDP
ČR = 43,1% HDP
…………………………………………
EU v mém zdroji souhrnně není ale příkladně:
Italie = 126,3% HDP
Německo = 83% HDP
Francie = 9O% HDP
ale třebas
Řecko = 171% HDP
no a k tomu
USA = 107,2% HDP
.
Tady má “prostý člověk” náběh na uzel na mozku ! Tedy se ptám pane Pet – proč by zrovna Rusko (případně Čína a podobně) s relativně čistým štítem = vcelku minimální zadluženost a de facto zdravou funkční ekonomiku mělo mít nějaké hrůzostrašné problémy a obráceně proč by se měly nějak z růžové budoucnosti svých ekonomik radovat zrovna země EU, Japonska či USA ?
.
Nemám to spíše chápat jako pozoruhodný pokus o propagandu ? Mám přitom na paměti jedno – všelijaké ratingy, to není nic jiného, než jeden ze špinavých nástrojů západní propagandy. Pokud se pane Pet uvolíte odpovědět – používejte skutečně češtinu, slova jasná a prostá a rcete, co jste svým příspěvkem vůbec chtěl naznačit, zvláště pak cituji tímto: “izolace Ruska nabírá na obrátkách…”.
.
Pokud ale míníte “izolaci Ruska” právě že “izolaci Ruska od kolabujícího systému Západu”, pak tomu již rozumím… Jako občan ČR, tím EU a tím Západu – to tedy nijak z toho všeho výhledově nadšený nejsem a chtěl bych vědět, proč Vy ano.

 

Pet: Není co vysvětlovat – Výnosy z referenčných 10-ročných ruských štátnych dlhopisov dnes na sekundárnom trhu vyskočili na 12,97 % – tento údaj vysvětluje vše – to se zde můžete rozepisovat jak chcete – izolace se zvyšuje, rezervy klesají v desítkách mld. USD měsíčně – jsem zvědav jakou výši ruská CB udá tento týden – zatím se mluví o smrsknutí na 396 mld. USD a to bude potřeba dotovat splátky ruských firem do zahraničí ve výši 35 mld. jen za prosinec 2014.

 

Standa: „Tady nejde o to, co se vyplatí ještě těžit dneska. Jde o to, co se investorům vyplatí financovat zítra.“

Nejen to. Ropa je surovina používaná jako zdroj energie. Existuje zde ještě fyzikální mez, kdy se vyplatí těžba – ERoEI, čili návratnost vložené energie. Pokud klesne k 1, energie potřebná na těžbu se vyrovná energii vytěžené. Tedy lidé sice mají práci, ale žádné nové hodnoty nevzniknou.

Přepočtem podle oficiální hodnoty TOE (Ton of Oil Equivalent, 1 TOE = 11630.0 kWh) dostáváme 1 barel ropy = 1849 kWh. Z ropy však energii umíme využít nanejvýš na 50%. To znamená, že vzrostou-li náklady na těžby ropy a přiblíží se k 920kWh ekvivalentní energie, nebude ropa takto vytěžená použitelná jako energetická surovina, neboť dodá méně energie, než její těžba spotřebovala. A to při jakékoliv ceně!

Kolik jsou reálné náklady jednotlivých nalezišť, očištěné od investičního balastu, přepočtené na energetický ekvivalent, nejspíš přesně nevíme, a možná je to výrobní tajemství. Ale vzhledem k uváděným nákladům těžby se obávám, že se limitní hodnotě 1 blíží.

Pro ropné břidlice se uvádí hodnoty kolem ERoEI 1,5. To je velká bída, srovnatelná jen s takovými propadáky, jako je bioetanol.

Dokonce je možné, že ERoEI některých nalezišť časem klesne na méně než 1, a tak se vlastně stávají propadlištěm energie. Takový byznys může fungovat tak dlouho, dokud ho někdo bude dotovat. Reálné hodnoty při tom nejen, že nevznikají, ale dokonce nenávratně zanikají.

Tagy:
Komentáře
  1. martin52 napsal:

    Standa> na ERoEI vobec nemusi zalezat, ale na tom ci to ma zmysel z ineho dovodu. Napriklad ze sa da na tom jednoducho zarobit, alebo ze ropa sa da pouzit tam, kde elektrina nie. Ropa je tiez surovina na vyrobu inych veci ako energie.

  2. Jan Dvořák napsal:

    Ano, ale takto využívaná ropa je měnší část ropy vytěžené

  3. martin52 napsal:

    Samozrejme, ale to nic nemeni na fakte, ze ropu ma zmysel tazit aj pri Eroei < 1 a aj bez dotaci. V zavislosti od roznych externych okolnosti. Len to musi mat ekonomicky zmysel.

Přidat komentář