I když netrpělivě čekáme na řešení kyperské krize, tak investorům nemohl uniknout na trzích pohyb cen maďarských aktiv. Ať už se jedná o domácí měnu forint, která od počátku února oslabila oproti americkému dolaru o 10% nebo maďarské vládní dluhopisy tzv. na půjčku (out on loan), jejichž indikátor se prudce zvýšil a obvykle signalizuje zvýšený zájem fondů o prodej těchto dluhopisů „na krátko“ s cílem zisku při jejich zpětném nákupu později za nižší ceny. Tento indikátor dluhopisů out on loan se zvýšil od února o 55% na 567 mil. USD podle datové agentury Markit. Nominální objem dluhopisů denominovaných ve forintech v držení zahraničních subjektů se, pro zajímavost, pohybuje řádově kolem 20 mld. USD (něco pod 5 biliónů forintů). Maďarsko je jedním z největších vydavatelů dluhu na zahraničních trzích z „emerging“ ekonomik (zhruba 45% v držení zahraničních subjektů). Podívejme se na cenový vývoj kurzu amerického dolaru vůči maďarskému forintu od konce minulého roku USD/HUF (týdenní data, pro zvětšení klikněte na obrázek):
Problémem souvisejícím s oslabováním forintu je pak zajisté splácení rozsáhlých půjček v zahraničních měnách, jak sektorů maďarských domácností, tak sektoru firem. Proč takto tedy forint v poslední době klesá a proč se v tichosti zvyšují pozice na prodej maďarského dluhu? Jednak je to klesající produkt zěmě, který v posledním kvartále minulého roku propadl o 2,7% a vyhlídky pro nejvíce zadluženou zemi z bloku střední Evropy (poměr vládního dluhu k HDP kolem 79%) nejsou ani tento rok příznivé. Dále to je v poslední době kritika investiční komunity a EU a USA k politickým krokům premiéra Viktora Orbana, který přistoupil k jistým změnám v ústavních zákonech a možné ztrátě politické autonomity důležitých orgánů jako ústavní soud. V ekomomické oblasti je to nedávné jmenování bývalého ministra hospodářství Gyorgy Matolcsyho guvernérem centrální banky, za kterého došlo k rozporuplným ekonomickým politikám v privátním sektoru bankovnictví, energetiky, telekominikačních služeb a efektnivnímu znárodnění privátních penzijních fondů. Orban sám pak prosazuje redukci podílu zahraničních bankovních institucí na domácím trhu pod 50%. To je něco, co přímo šokuje bankovní instituce jako Erste, KBC, Raiffeisen, Unicredit, Bayerische nebo americkou Citigroup, apod. Zahraniční investoři se tak obávají, jak bude vypadat měnová a další politika centrální banky v podání Matolcsyho a co udělá premiérem prosazovaný pokles zastopení zahraničních finančních institucí v Maďarsku se zdroji financování, atd.
A tak není divu, že agentura S&P koncem týdne změnila výhled Maďarska ze stabilního na negativní. Agentura Moody’s zase snížila ratingy 4 místním bankám, konkrétně Budapest Bank, K&H Bank, Erste Bank Hungary a MKB Bank.
Jde Maďarsko správným směrem? Nedojde nakonec k situaci podobné té na Kypru?
Na závěr se podívejme na vývoj opčních kontraktů na euro, resp. kde se kumulují nyní největší otevřené pozice jako pojistky proti poklesu eura nebo spekulace na něj vůči USD (put opce) a proti nárůstu nebo spekulace na něj (call opce) na burze v Chicagu. Oproti situaci před 14 dny se nyní největší pozice u put opcí kumulují kolem strike ceny 1,27 (oproti 1,2850) a u call opcí kolem ceny 1,33 (oproti 1,335). Zároveň je uveden vývoj nejbližšího kontraktu eura vůči USD na stejné burze (Globex) v poslední době (denní data, pro zvětšení klikněte na obrázek):
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Keďže viem po maďarsky a sporadicky pozerám maďarské ATV (tie na politiku zamerané relácie a fórum).
Počujem tam, že nielen ľavicovo zameraný experti ale aj niektorí pravicovo zameraní experti kritizujú Orbána za jeho kroky.
Čo sa týka obyčajných ľudí, tí cítia, že chudobnejú de fakto zo dňa na deň a štátna propaganda hovorí opak. Nehovoriac o tom že investori odtiaľto utekajú zatiaľ len nepriamo, ale bankové domy už dlhodobo vyvádzajú svoje peniaze mimo Maďarsko.
2 veci bránia ľuďom urobiť s ním poriadok:
-de fakto zakázal štrajk
-boja sa že prídu aj o to málo, čo majú
Dávam tejto prechodnej situácie asi 3-4 mesiace, lebo predpokladám že v priebehu 3-4 mesiacov 1€ bude stáť okolo 500 až 600 Forintov.
… nielen ľavicovo zameraný experti ale aj niektorí pravicovo zameraní experti … S těmi pojmy levice a pravice je to v celém západním světě pomotané. Ovykle jde jen o různé formy levice. Copak je možné Orbána považovat za pravici? Nevím, Maďarsko tak moc nesleduji, ale podle článku asi ne. A nejvíce mi pije krev, když se holým lebkám a podobným říká extrémní pravice. Za to bych ty televizní talking heads střílel. Nebo raději zavíral do koncentráků, aby si tam v klidu mohli promyslet, o čem jsou pravicové hodnoty a zda se jim extrémní „pravice“ nějak blíží.
Orbán tak ako bývalí premiér Gyurcsány bol v KISZ-e (mládežnícka organizácia maďarských komunistov). Takže sa dá povedať, že je „pravičiar“.
Čo sa týka Gyurcsánya, on po „prevrate“ začal podnikať a tím okúsil život obyčajného človeka, má firmu ktorá vyrába priemyselnú keramiku. Po tom čo ho zvolili na post premiéra, tak vzdal sa konateľských práv na to obdobie a svoj úradnícky plat dal na charitu. Koľko českých politikov by to urobilo?
Čo sa týka Orbána, ten sa stal po „prevrate“ profesionálnym politikom, to vysvetľuje jeho iracionalitu a autoritatívnosť.
Čo sa týka tých holohlavých idiotov, máte pravdu, nevedia čo je to pravicová ani lavicová politika, tí sa len nadávajú na cigánov, židov atď.
Kolda: abs. souhlas… 🙂 zkratka propagandu ala Joseph Goebbels