Komu patří peníze v bance?

V půlce března jsem situaci na Kypru nazval „měnovou reformou“. Bylo to na základě prohlášení, že všechny vklady na Kypru budou podléhat dani, jejíž sazba bude odstupňována podle výše vkladu.

Od té doby se situace x-krát změnila a poslední verze mluví o tom, že záchranu problémové banky (tzv. „bail-in“) zaplatí mimo jiní vkladatelé s více než 100 tisíci euro na účtu. Právě proto, že vkladatelé přijdou o část vkladů a zbylá část jim bude vyměněna za akcie banky, označuje řada komentářů tento postup za krádež apod. Problém je v tom, že uložení peněz do banky se obecně nepovažuje za investici.

Pokud  se na „bail-in“ podíváme z pohledu účetnictví, vypadá situace o něco jinak. Proto tipuji na jeho použití i v budoucnu. Pro vkladatele jde o klíčovou informaci.

 

Jak to tedy z pohledu účetnictví vypadá?

Lidé často žijí v přesvědčení, že když své peníze vloží do banky, stále jsou to „jejich“ peníze, že je mají v bance uschovány. Omyl.

Reálně člověk i vkladem do banky investovat – konkrétně půjčil bance peníze (i když smlouva nemluví o půjčce peněz bance, ale o vedení běžného čtu, termínovaného vkladu nebo jakéhokoliv bankovního produktu) a dostal za to úrok (nehodlám teď na tomto místě diskutovat o jeho výši). To, co klienti bank vidí svých na bankovních výpisech včetně úroků, není de facto to, kolik oni mají peněz uložených v bance, ale kolik jim banka dluží, kolik jí půjčili.

„Bail-in“ je postup podobný postupu jako při bankrotu jakékoliv jiné firmy. V takovém případě věřitelé přicházejí o část svých pohledávek, případně je budou rekapitalizovat.

Investice vkladatelů na Kypru nevyšla a oni o část své investice přišli. Podle vyjádření šéfa UniCredit Bank by se tento princip měl používat i v případě dalších problémových bank. Toto vyjádření by si všichni vkladatelé měli zapsat za uši, o podobném principu se totiž mluví i v dalších zemích počínaje Spojenými státy či Kanadou a konče Velkou Británií.

 

Co se stane, když se najednou banka ocitá v problémech a není schopna plnit své závazky? Co se stane pak?  

Vkladatel nepřijde naštěstí o vše, určitou část mu v celé EU garantuje stát.

V rámci EU jsou garantovány vklady do výše 100 tisíc euro u každé banky. Stejný limit platí i pro vklady v České republice. V České republice je garantem Fond pojištění vkladů, který garantuje výplatu těchto pojištěných vkladů.  Upozorňuji však na skutečnost, že  případě, že se jedná o vklady vedené u poboček zahraničních bank, které působí na našem trhu (např. ZUNO, ING…) tak tyto vklady jsou pojištěny v zemi, kde má sídlo mateřská banka.

V současné době Fond pojištění vkladů disponuje zhruba 25 miliardami korun (cca 1% hodnoty pojištěných vkladů v České republice). Fond má ze zákona na zahájení výplaty pojištěných vkladů 20 pracovních dní od data vydání oznámení o platební neschopnosti. Zmiňovaných 25 miliard korun by v případě problémů větší banky nemuselo stačit. Proto v červnu 2012 preventivně schválila ČNB desetiletý dluhopisový program fondu v objemu 100 miliard korun. Minulý týden (konkrétně 5. dubna) oznámil Fond pojištění vkladů zahájení příprav zadávacího řízení na veřejnou zakázku na výběr poskytovatelů syndikovaného úvěru ve výši 100 miliard korun.

 

Co z toho pro vkladatele plyne?

Nenechat se vyšachovat.

Rozdělit finanční prostředky mezi více bank by proto mělo být samozřejmostí pro lidi, jejichž finanční prostředky jsou větší než 100 tisíc euro, nemluvě o tom, že ne všechna aktiva by měly být uloženy na bankovních účtech.

Z praktických důvodů bych totéž rozdělení bank doporučil i lidem, jejich prostředky ani zdaleka nedosahují částky 100 tisíc euro. Přece jenom i přes pojištění vkladů by se ke svým penězům nemuseli v případě velkých problémů nějaký čas dostat a likvidita je v dnešní době exekucí a podobných věcí klíčovou záležitostí.

 

 

 

Pokud investujete, vybírejte své akcie opravdu pečlivě.

 

 

Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Souhlas, za krizi nemůže banka nebo politik, ale celá společnost. Takže seškrtat a začít znovu, volič stejně těžko bude mít 2,5M na účtu. 🙂

  2. VoDo napsal:

    S&P500 na rekordu, DOW už je tam nějaký ten týden, kde je ta krize? Jo aha v Evropě a Asii a na komoditách.
    Docela jsem zvědav kdy se přelijí peníze do zlatých akcií, ten sektor dostává pořádně na pr….

  3. Oracle napsal:

    Iste pán Dvorák, z účtovného hľadiska je to pravda, ale nakoľko je pravda z právneho hľadiska, lebo pokiaľ v zmluve sa spomína vklad, vedenie účtu atď a v zákone tieto veci nie sú definované ako investovanie, tak banky v podstate podvádzajú. Opravte ma ak sa mýlim. 🙂

    VoDo kedykoľvek sa otvorí Hongkonská burza so zlatom a striebrom tie komodity stúpajú (stačí si pozrieť denné štatistiky), inými slovami sa na Londýnskej a New Yorkskej burze sa manipuluje, tak že sa uskutočňujú fiktívne obchody so zlatom a striebrom za veľmi nízku cenu.
    Čo sa týka DOW, niekto tvrdí (možno Celente), že práve vysoké hodnoty DOW sú prejavom inflácie, čo je dôsledkom QE a bail-outov. Lebo tie peniaze nešli do reálnej ekonomiky ale šli na odmeny manažérov, dividendy na burzu do akcií.

  4. Jan Dvořák napsal:

    Prolétl jsem VOP jedné z bank a našel ustanovení týkající se pojištění vkladů:

    Pojištěny jsou veškeré pohledávky z vkladů včetně úroků vedených v české měně nebo v cizí měně, evidovaných jako kredit¬ní zůstatky na účtech či vkladních knížkách nebo potvrzených vkladovým certifikátem, vkladním listem či jiným obdobným dokumentem, nejde-li o pohledávky uvedené v odstavci xxx VOP.

    To znamená, že vklad v bance přestavuje pohledávku klienta za bankou i z právního hlediska

  5. VoDo napsal:

    Oracle: každý pohyb může být vnímán jako manipulace, někdo manipuluje dolu jiný nahoru, někdo říká že kupuje a přitom prodává, jiný říká že bankovnictví je podvod a úroky na nule nehorázné a přitom sám této situace využívá-Celente.

  6. Oracle napsal:

    Pán Dvorák, to ešte neznamená že priemerný (zle informovaný) vkladateľ nebude tú „daň“ alebo bail-in vnímať ako krádež či bankový systém ako podvod.

    VoDo, pozrite sa na denné štatistiky, tam to je jasne vidieť kde kto a ako manipuluje s tými cenami (netvrdím, že druhá strana to nerobí, len robí to v menšej miere).

  7. Kolda napsal:

    Oracle: VoDo kedykoľvek sa otvorí Hongkonská burza so zlatom a striebrom tie komodity stúpajú (stačí si pozrieť denné štatistiky), inými slovami sa na Londýnskej a New Yorkskej burze sa manipuluje

    Jak ale Věštče můžeš vědět, že se nemanipuluje nahoru v Hong Kongu? Kdy se nejlépe manipulují trhy? Když je malý volume. Na zmanipulování silného trhu s velkým objemem je potřeba mnohem více peněz. A jaký je denní objem v Hong Kongu? Desítky či v lepším případě low stovky miliónů USD. V Londýně a New Yorku jsou to miliardy.

    Ergo kladívko manipuluje se v Hong Kongu.

    Navíc většina gold trading objemu je údajně over the counter v Londýně a v New Yorku. Jsou to mnoho-násobky objemů na veřejných trzích. Hong Kong je tedy pověstnou kapkou v moři.

    Tím nechci říct jsem PM bearish, určitě ne mid-term a long-term.

  8. Jan Dvořák napsal:

    Oracle: řada vkladatelů to tak může vnímat. Souhlas.

  9. Oracle napsal:

    Kolda vychádzam z toho predpokladu, že veľký hráči na New Yorkských a Londýnskych burzách nemajú v záujme vysokú cenu zlata, kým v Hongkongu sa zlato kupujú prevažne vlády, banky a maloobchodníci a nie ako investíciu, ale ako rezervu, to ale znamená že „miestny“ rátajú s krachom.

  10. plukin napsal:

    Kdo chce hledat manipulaci vzdycky si ji najde a jiny nazor nepripusti, otazka potom je proc takovy trh vubec hrat a kdyz ne(proc taky hrat trh ktery „manipulovany“?), tak proc takovy trh vubec sledovat?
    Neni to ztrata casu ktery by sel vyuzit efektivneji?

    Spousta lidi v historii zkusila nejaky ten trh zmanipulovat, problem je ten, ze kdo ma obrovskou pozici v trhu, a bez obrovske pozice neni schopen trh ovlivnovat, je vydan na milost a nemilost trhu a kdyz pujde trh proti nemu a to klidne muze, uz jenom proto ze zbytek velkych hracu o tak obrovske pozici budou vedet a samozrejme se ho budou snazit nachytat na svestkach, tak projede kalhoty. Je to zbytecne riskatni podnik a cim likvidnejsi trh tim vice prostredku by bylo treba.

  11. plukin napsal:

    re vklady: zajimavy pohled, tipuju ze tohle drtiva vetsina nevi, hodne by se divili. Byt se to velke casti tykat nebude pac nebudou mit nad 100k euro na uctu.

  12. Oracle napsal:

    Pán Dvorák, tak potom „vieme“ čo sa bude diať a nebude to nič krásne a príjemné.

    Kolda, VoDo a Plukin pozrite sa na tento obrázok:
    https://www.kitco.com/hist_charts/gold/new_york/2013/Nu04102013.gif a vidíte ako sa manipuluje, druhá vec je že sú to hlavne banky a bankári čo manipulujú s cenami a tí majú prakticky nekonečné množstvo peňazí.

    Prečo sledovať? Odpoveď je jednoduchá, aby sme vedeli kde a kto chystá na nás ušiť búdu.

  13. Jan Dvořák napsal:

    Pokud si myslíte, že to s vklady množství lidí neví, tak prosím sdílejte link na tento článek

  14. VoDo napsal:

    Proc je spatne ze se manipuluje zlato dolu a proc je spatne ze se manipuluje US trh nahoru? Penziste maji penize vetsinou v akciich a tudiz je lepsi kdyz akcie porostou 🙂 Trend is your friend

  15. Jan Altman napsal:

    Spíš bych to bral tak, že pokud jsou kovy uměle držené dole, tak děkujme za skvělou nákupní příležitost.
    Pro spekulanta to asi výhoda není, ale pro dlouhodobého investora, či člověka, který v tom spoří na penzi, je to přeci dobře.

    Pokud někdo věří, že většinu trhu s kovy tvoří jen papír, který s kovem nemá moc společného (ne moc kryté zlaté certifikáty, ETF kde není jisté, kolik zlata reálně mají, naked shorts, futures na zlato, které se možná někdy vytěží, unallocated metal, atd…) a že dříve či později (ale v horizontu odchodu do penze skoro jistě) se trh vyčistí, resp. vyčlení se samostatný trh s reálným fyzickým kovem (z ruky do ruky), tak někdo takový přeci může být v klidu. A pokud někdo takový zároveň věří, že ostatní papírová aktiva (ať již nekryté měny, či obludná derivátová pyramida, nebo státní dluhopisy) v tom dlouhém horizontu ztratí hodnotu (a „kupní síla“ kovů úměrně tomu stoupne), tak i takový člověk musí být vděčný, že zatím může průběžně ty papírky směňovat za fyzický kov, navíc v „dotovaném“ kurzu.

    Takže ve výsledku je to věc přesvědčení či dokonce víry. Víry v to, jestli politicko-ekonomicko-finančně-bankovní systém s současné podobě bude/může pokračovat dalších 30 let (jen s cyklickými výkyvy, ale principiálně stále stejně), nebo ne. A opravdu to je věc spíše víry či filosofického přesvědčení a světonázoru, protože „vypočítat“ a dokázat to asi nebude jednoduché. Pokud je někdo „rakušan“, bude spíše věřit neudržitelnosti statu-quo. Pokud je někdo keynesiánec, etatista a já nevím co ještě (všechny ty nálepky jsou pofiderní), bude věřit tomu, že vše půjde mírně evolučně dál.
    Většina lidí bude věřit spíše tomu druhému, protože nic jiného nepamatuje, nic jiného si neumí představit. Tento samotný fakt bude mít největší vliv na to, že změna brzy nepřijde. Ale nakonec se může opět ukázat, že dějiny se pramálo ohlížejí na to, co si lidé přejí a myslí.

    Ale je tu samozřejme i pohled jiný – pohled daytradera. Toho nezajímá, co bude za 20 let, zajímají ho současné zisky.
    Pokud ale někdo nechce trejdovat (běžný gážista), myslím, že není vůbec od věci si z každé výplaty ve frcu koupit prvorepublikovou desetikorunu a za prémie zlatý slitek. Je to rozhodně lepší, než investice do alkoholu a cigaret (a může to tak dělat každý, navíc bez jakékoli závislosti na finančním sektoru a státu).

  16. xjezour napsal:

    Huerta de soto: penize, bankovnictvi a hospodarske krize. Imho povinna cetba. Lze stahnout v anglictine free na webu krassimira petrova. Nebo si koupit cesky preklad ….

  17. Milton napsal:

    https://finweb.hnonline.sk/c1-59665350-je-tu-sanca-dobre-si-zarobit-komentar-dna

    jan altman: koupit ve frcu…

    To je kde? Nepoznam taky vyraz:-)

  18. Toxic napsal:

    Mitton: Výraz ve frcu znám jako pojem pro zastavárnu, vetešnictví, antik, bazar apod..

    Přiznám se, že mi je jedno, jakým směrem se kovy vydávají, pokud věřím tomu, že v dlouhodobém horizontu (10,20 let) neztratí na hodnotě. Když klesají, je dobrá příležitost k nákupu, když rostou, je dobře, že roste hodnota, co v tom člověk má..

  19. VoDo napsal:

    Mě teda štve že zlato nešlo parabolicky, chtěl jsem ho prodat a nakoupit divi akcie.

  20. Jan Altman napsal:

    Ano, frcem myslím něco jako zastavárnu, resp. místo, kde ty staré mince vykupují – třeba za spotovou cenu minus 15% a pokud narazíte na přátelského týpka, tak vám je nechá za rovný spot (a bez 21% DPH, protože na DPH si zastavárny a výkupny nehrají). Což je docela rozdíl oproti investiční minci, kde zaplatíte X procent premia nad spot + 21% výpalného pro erární mafii.

    Tím nijak nemluvím proti investičním formám kovu, ty jistě mají pro klasické „kovové“ investory význam, ale mluvil jsem tu o průměrném Novákovi a o tom, že by si mohl a měl z gáže občas místo piva a cigaret koupit kus Ag (a z větších prémií Au), aby se pak nedivil, že zůstal na suchu, až se ukáže, že průběžná penzijní pyramidová hra dohrála, stát zbankrotoval a papírky s portréty velikánů národa jsou dobré tak na podpal.

    Navíc ty staré mince budou praktické jako „drobné“ na menší nákupy/útraty. 31g investiční mince se v pokolapsové situaci může jevit jako opravdu velký peníz a taková prvorepubliková pětikoruna se svými 3.5g Ag bude přiměřenější. To samé v případě Au (1Oz filharmonik versus rakouskouherská „drobná“ desetikoruna).

    Koho to zajímá, ať si googlí „constitutional silver“.

  21. diego004 napsal:

    J.Altman: koukam dneska na 1 Oz Ag napr. Maple Leaf, tedy 1050,- tj. sakra palka…pamatuji 350,- a nezapomenu na vyprodej Kremnice, kde doslova rozdavali Ag medaile „za pusu“ 🙂
    – ale ty doby uz jsou davno pryc a min. za meho zivota se uz asi nevrati 🙂 tedy pokud central. banky opravdu nevynaleznou nejake perpetuum mobile krizene se svatym Gralem 🙂

  22. Sid napsal:

    Jan Altman:
    … jo, tak by se mohlo postupovat. Bohužel to předpokládá poměrně značnou dávku osobní disciplíny a ještě větší dávku zodpovědnosti. Zdá se mi ale, že je to spíš scifi.

  23. Toxic napsal:

    diego004: Probůh, kde je taková zlodějina? Cena stříbra je dnes 27,80 USD, USD za cca 20 Kč, s 21% DPH to je cca 673 Kč. Samozřejmě, nějaká marže musí být, ale navýšení o 56% je síla..

  24. Jan Altman napsal:

    Diego? 1050Kč za MapleLeaf?
    No tak možná ho někde jde koupit i za 1800Kč, ale lepší je asi za míň:

    24.26 x 25.87 = 627,60 Kč

    https://www.smenarna-praha.cz/
    https://www.goldsilbershop.de/maple-leaf-silbermuenze-1-unze.html

    To jen pro příklad, jsou i jiné shopy a také slevy při nákupu po tubách a boxech.

    1050 je zkrátka nesmysl, i v ČR se dá koupit daleko levněji (abych taky udělal reklamu místnímu „sponzorovi“): https://www.silverum.cz/stribrne-mince-maple-leaf-1-oz-p-26.html

  25. diego004 napsal:

    Toxic: prekvapive mozna nejstarsi prodejce v CR 🙂 –
    https://www.zlate-mince.cz/ZCAN2005_LeafAg1Oz_1.htm

  26. Jan Altman napsal:

    No jo, ale ZM.cz je vyhlášen nesmyslnými cenami…

    Ale třeba je to stříbro od něj takové jakoby stříbrnější 🙂

    Nebo třeba někde uveřejňuje články, že „chytrý investor“ kupuje jen u nich a jen to, co mají v nabídce oni a třeba to i na někoho funguje. A nebo jen hodně dlouho neaktualizovali ceny…

  27. plukin napsal:

    Oracle: ten obrazek ma jako dokazovat co?? Je to ciste jenom pohyb ceny pres den.. To ma byt dukaz ceho? 🙂 A znova, pokud opravdu veris ze manipuluji nekonecnymi penezi..tak proc o ten trh mit vubec zajem?? To jako hodlas cekat az jim ty nekonecne penize dondou nebo az jim to nekdo stopne? Tipuju ze by v takovem pripade trh odpovedel dost krutym gapem a dost tezko by se to chytalo. 🙂
    Nerozumim jeste jedne veci, kdyz jde zlato (ci jakykoliv trh) up je to normalni a kdyz dolu tak je to manipulace?

    Jan Altman: ten co spori na penzi mel kovy nakupovat pred lety kdyz se placaly na dne. Ted jsou docela vysoko i historicky, muzou jit o dost vyse, ale taky nemusi toz aby to toho penzistu pak neprekvapilo. Ono vira je fajn vec, ale clovek se muze mylit takze sledovat realitu a davat si dohromady souvislosti je praktictejsi pohled. A nezavirat oci pred protichudnymi nazory jenom proto ze se mi ted nehodi do kramu. Nende o chlacholeni ega, ale o prosperitu. Cetl jste si co Armstrong pise o zlatu a jinem?

  28. Oracle napsal:

    Plukin dokazuje to, že „niekto“ vsádza na burze v New Yorku na pokles zlata/ponúka zlato za nízku cenu už pomaly 2 týždne, pokiaľ Vám to nedošlo z toho čo píšem a z toho obrázka, nuž nie je to môj problém. 🙂

  29. Milton napsal:

    Plukin, mozes dat link na tu Armstrongovu knihu? Resp. cely nazov autora a nazov knihy.
    Diky

  30. diego004 napsal:

    tudy asi cesta nevede – Bitcoin:

    Měna bitcoin ztratila téměř 80 procent hodnoty
    Kybernetická měna bitcoin během pouhých 24 hodin přišla o téměř 80 procent své hodnoty. Z 266 dolarů za jeden bitcoin sestoupila na pouhých 55 dolarů (zhruba 1100 Kč). Masivní výprodej odstartoval po zprávě, že burza Mt. Gox má problémy se zpracováním rostoucího objemu obchodů. Burza později obchodování na 12 hodin přerušila. Podle analytika Nicholase Colase je „velkou otázkou“, zda měna dokáže rozsáhlé výkyvy svého kurzu přežít.

  31. Jan Dvořák napsal:

    Kdo ji chce používat, je to jeho volba. Bez propracovaného hedgingu ale ani ránu.

    P.S. aktuálně je cena kolem stovky.

  32. VoDo napsal:

    Bitcoin je letadlo.

  33. diego004 napsal:

    sice dlouhy, ale vyborny clanek… podle me povinnost na cteni…Japonsko..

    https://zo.trimbroker.com/financne-analyzy/Matka-vsetkych-kriz-20130411

  34. Jan Dvořák napsal:

    Diego, díky za něj.
    Zařadil jsem ho do Článků týden, co vyjdou dnes odpoledne, mám tam totiž už 3 další články věnované Japonsku 🙂

    Obecná připomínka k odkazům:
    tady relativně rychle zapadne. Dávejte takovéhle články raději sem:
    https://proinvestory.cz/forum/topic/zajimave-clanky-5

  35. Jan Altman napsal:

    Bitcoin: možná to je letadlo. Ale oč větší letadlo, než klasické státní fiat peníze?

    Jak se bitcoin liší od fiatu?

    + za fiatem je státní moc. Moc nutit lidi v legaltender platit daně.

    + fiat (zejména GBP, USD, CHF) má tradici a je hluboko v povědomí lidí

    – fiatu ale může přibývat (a také přibývá) dramatickou rychlostí, neplní tedy minimalně jednu z klíčových definičních vlastností peněz – uchovatel hodnoty

    – zánikem státu či hyperinflačním kolapsem fiat zaniká, cenu má nula. Bitcoin nezná hranice a tak by klaps musel nastat na více místech, aby ho to postihlo

    – bitcoin je anonymní, tedy z podstaty velmi přitažlivý pro určitou část lidí

    – bitcoin by se o poznání hůře zabavoval, jako fiat na Kypru

    Ta pluska na straně fiatu jsou silná, ale z povahy věci taková, že dlouho přetrvávají a pak najednou skokově mizí.

    Což neznamená, že jsem zastáncem bitcoinu.
    Jsem zastáncem kovu. Nicméně i proti němu má BTC jednu výhodu: zdrhat za hranice s desítkami kil Ag mincí je o něco problematičtější, než s BTC peněženkou na paměťovce v telefonu. Nakonec i před domovní prohlídkou se lépe schová microSD, než několik masterboxů.

  36. plukin napsal:

    Oracle: vyvestit z grafu jedineho obchodniho dne dvoutydenni manipulaci zlata..oukej, hodne stesti.

    Milton: armstrongeconomics.com; zatim stale pise volne pristupny blog.

  37. plukin napsal:

    Jan Altman: v dnesni dobe me prinde ze otazka anonymity cehokoliv co je online je prinejmensim nejiste.

    Ve finale je Bitcoin trh jako kazdy jiny a kdyz vyleti hodne rychle do nebes, je cas vypadnout. J. Dvorak tady tusim minuly tyden psal ze kdyby takovy parabolicky narust udelalo zlato ze by prodaval a shodou okolnosti to pres vikend psal Armstrong taky. No a ejhle. Takze rekl bych ze ted to muzeme nejakou dobu sledovat kam se to vyda nez si v tom eventuelne rozhodneme smocit nozku. 🙂 Tohle bude fungovat tak dlouho dokud budou v trhu vitezit emoce a ty budou vitezit v trhu tak dlouho dokud se ucastnici nenauci je ovladat..ale ci vetsina ucastniku trhu vubec tusi co delaji?

  38. Oracle napsal:

    Plukin prestaňte robiť zo mňa idiota. 😐

    Preklikal som 2 týždne (uvedený obrazok som dal ako ilustráciu), v ponukovej časti bola klesajúca tendencia cca 2 týždne (možno aj dlhšie).

    Že s trhom sa manipuluje, je dôkazom aj to, že najväčší Holandský dodávateľ (ktorá je to banka) nedodáva kúpené fyzické zlato svojim klientom, lebo má problémy s kúpou od dodáveteľov, takže zlato nie je len umelo podhodnotené ale nie je jej ani dostatok.

  39. VoDo napsal:

    Oracle: pochopte jedno, každý trh je manipulovaný a manipulovatelný, pravděpodobně to zlato prodávala Čína, asi chce levněji nakoupit před tím než vyhlásí s rusákem a inďákem zlatou měnu, proto je třeba mít toho zlata co nejvíc a přece ho nebudou kupovat za fér cenu $5000 když to můžou srazit na tisíc.

  40. Oracle napsal:

    VoDo znie to logicky čo hovoríte, ale manipulácia dole tzv shorting sa deje na new yorkských a londýnskych burzách a to masovo nie na Hongkonskej burze takže je to málo pravdepodobné.

  41. VoDo napsal:

    Protože hlavní trh a velcí hráči jsou prostě na západě. Že si někdo umanul obchodovat zlato i jinde, ještě neznamená že se stane hlavním hráčem. To je stejný jako když má někdo zavedenou restauraci v ulici a přijde někdo jiný vedle do ulice a nemůže přeci očekávat že se stane TOU restaurací, musí se pozice budovat, proč bych ja jako spokojený klient měl jít jinam koho neznám? Vychází mi z toho jen a pouze to že tam prostě zas rak obrovská poptávka po tom nebude, jak si někteří přejí.

  42. VoDo napsal:

    A jestli je pravda že asiati chystají zlatou měnu tak proč ted? Vždyt Čína, Rusko, Indie nemají dohromady ani tolik zlata jako má zbankrotovaná Itálie, Asie má oproti západu zlomek zlata. https://en.wikipedia.org/wiki/Gold_reserve#Officially_reported_gold_holdings

  43. Jan Dvořák napsal:

    Tyhle statistiky jsou s otazníkem o velikost leasovaného zlata. To se ve statistikách neprojeví.

  44. VoDo napsal:

    Taky wiki moc neverim ale pro predstavu, pravdu se asi nedozvime, stejne tak si muze pan na KWN rikat ze cina kupuje 500tun, ale kde je dukaz? A kde je kupujici musi byt i prodavajici.

  45. Jan napsal:

    Nakouslo se tu tema Bitcoinu (podle me vubec prvni zminka zde?) a vzhledem k tomu, ze mam k tematu co rici, tak bych rad taky prispel (vetsinou zde jen ctu, tak neco vratim komunite 🙂 O Bitcoinu plati ze:
    =====================
    * Bitcoin je opensource – kazdy (programovaciho jazyku znaly) si muze zkontrolovat, zda-li tam neni nejaka levota; technicky znali budou souhlasit, ze opensource reseni jsou z principu bezpecnejsi nez proprietarni reseni, ktera jsou blackbox
    * Bitcoin nabizi dokonalou delitelnost – v tuto chvili je dimenzovan na 8 destinnych mist (neni problem protokol aktualizovat a delitelnost jeste zvetsit)
    * Bitcoin nema zadnou vnitrni hodnotu – je definovana nabidkou a poptavkou
    * Bitcoiny postupne pribyvaji tezbou – tezba je regulovana automatickym mechanismem – algoritmem – konsensus mezi uzivateli meny
    * Bitcoin je z principu genialni matematicko-kryptograficke-softwarove dilo. Pokud sazite na jeho zniceni, tak sazite na vypnuti Internetu, ktery byl navrzen tak, aby odolal „vypnuti“ pri jaderne valce.
    * Bitcoin je z principu maximalne decentralizovany – zjednodusene receno dokud vy a partner kdo penize prijima mate k dispozici Internet, tak platbu zrealizujete. Je to jako by kazdy ucastnik na trhu provozoval svuj vlastni PayPal branu. Samozrejme nemusite to tak delat a muzete se spolehnout na treti stranu (viz nize), ale moznost tu je.
    * Tvurce neni znam. Osobne se tomu nedivim – asi by v tuhle chvili byl jinak zavren nekde ve sklepe a pacili z nej backdoor, ktery tam s vysokou pravdepodobnosti neni (hleda se jiz 3 roky a odmenou jsou stovky milionu USD – trzni kapitalizace Bitcoinu))
    * Transakce jsou nevratne. Coz je vyhoda i nevyhoda – prodejce se nemusi obavat chargebacku, nicmene kupujici je mirne v nevyhode. Lze pouzit sluzbu escrow.

    vyhody:
    * Bitcoin nelze zkonfiskovat
    * Bitcoin lze kamkoliv velice rychle premistit
    * Bitcoinem lze realivne snadno platit (dokonala delitelnost – problem zlatych a stribrnych minci)
    * Bitcoinu je konecne mnozstvi, nehrozi inflace ani prodej „papiru“ s vyhlidkou ze nekdo neco nekdy mozna nekde vytezi
    * Pokud chcete, tak lze zaplatit s minimalnimi naklady velmi anonymne komukoliv

    nevyhody:
    * neni to dobre etablovano – prodejcu je hodne, ale proti fiatu je to stale malo
    * je to pomerne slozite a i mnoho lidi z IT nechape o co jde, natoz bezny obcan – zde ma zlato a stribro jasne navrch
    * kapitalizace je v tuto chvili cca 2 MLD USD tudiz je to snadno manipulovatelne (proto ten kurz tak strasne lita), ale to se casem zlepsi az tam pribudou nejake penize
    * je tu hrozba, ze early adobters (ti co u toho byli na zacatku) maji „nahrabano“ – s tim se neda nic delat, vim ze kolem roku 2010 o tom i ceske technicke weby psaly, presel jsem to bez vetsiho zajmu no a ted jsem pochopitelne v nevyhode. Ti lide na zactku podstoupili riziko (nikdy se to nemuselo prosadit) a ted ho zurocuji. Stejne tak se nema cenu rozcilovat, ze nevlastnim domenu sex.com ze 🙂
    * technicky to je genialne vymyslene, ale lide jsou tupe upjati na jednu smenarnu (mtgox.com), kde tomu veli banda amateru, kteri to nezvladaji.

    Proc cena klesla (z 260 USD na az cca 50 USD za 24h – ted je kolem 110 USD)?
    ============================================================================
    Zda se, ze nekdo zadal na 260 USD pokyn k vyprodeji a do fronty zaradil hned bid na nakup za nizkou cenu. Nasledne zacal utok hrubou silou na nekolik burz naraz (mtgox, bitstamp, bitcoin-24 a dalsi). Utok zpusobil odstavku sluzeb (nedoslo ke kradezi dat, ani penez). Odstavka odstartovala paniku, resp zejmena panicky vyprodej – mnoho lidi se obavalo, ze bublina splaskla (jak by mohla? – je to stejne smesne jako predpokladat ze ve zlate je bublina a ze spadne na 1/3 hodnoty, protoze se zlata nenajim). V realu ovsem melo technickou odstavku (pretizeni) nekolik burz – fundamenty meny se nijak nezmenily.

  46. Jan napsal:

    Bylo by asi fer zminit, ze nekolik Bitcoinu mam koupenych.

  47. Oracle napsal:

    VoDo keby tá analógia s reštauráciou platila, tak by nezačala dvíhať cena zlata a striebra kedykoľvek sa otvorí hongkonská burza pozrite si denné štatistiky je to tam čierne na bielom.
    Čo sa týka manipulácie, viem že Vám to hlava neberie ale, podľa tohoto článku čínska centrálna banka doviezla v posledných 1,5 mesiaca doviezla 400 ton zlata a napriek tomu cena zlata klesá, keď v tom nie je riadna dávka manipulácie, tak neviem čo: https://kingworldnews.com/kingworldnews/KWN_DailyWeb/Entries/2013/4/12_Maguire_-_Over_500_Tons_Of_Paper_Gold_Sold_In_Takedown.html

    Čo sa týka zásob zlata tie v prípade Ruska, Indie a Číny môže byť značne podhodnotené a v prípade západných krajín značne nadhodnotené. Pripomeniem že audit zlata v USA sa robil tak, že pozreli do účtovných kníh a tím to haslo, ani sa neunúvali pozrieť či tam to zlato skutočne je, alebo škandál okolo pozlátených volfrámových tehlách z trezoroch FED-u.
    Že Rusi už roky vykupujú zlato vyťažené na svojom území je v podstate základnou znalosťou, každého seriózneho obchodníka so zlatom.
    Len dodávam, najväčšia holandský dodávateľ zlata zatrhol fyzickú dodávku zlata, lebo má problémy s kúpou, Belgičania zas chcú vedieť kde je ich zlato a Nemci a Francúzi repatriujú svoje zlato.
    Keď si nad týmto zamyslíme, tak nie je ďaleko od pravdy vyhlásenie čo oficiálne hlásené zásoby drahých kovov, to klamstvo.

  48. Kolda napsal:

    2 Jan:
    Problém s bitcoinem je, že takových virtuálních měnových systémů může vznikonout kopec. Nikomu nic nebrání, aby si zřídil paralelní bytecoin nebo petacoin, záleží jen na jeho marektingových dovednostech, zda se prosadí.

    Ovšem přijít s novým paralelním kovem, který tu dosud nebyl, není dost dobře možné.

  49. Jan Dvořák napsal:

    Jan:
    ač Bitcoinu osobně moc nevěřím – e-bullion taky dojel, e-gold se nijak extra nerozmohl…
    Přesto, mohu Váš příspěvek publikovat jako Článek čtenáře příští týden?
    Tady ve fóru to rychle zapadne.

  50. Kolda napsal:

    Také mne zaujala zmínka o back dooru v bitcoinu. Ta možnost, že tam může být, také není zrovna uklidňující. To, že jej pár let nebo desítek let nikdo nenajde, na věci nic nemění. Na uložení majetku bych bitcoin rozhodně nepoužil. Na spekulaci – proč ne. Na nákupy ilegálního zboží, bych o bitcoinu silně uvažoval (v drogách nejedu, ale v případné dystopické budoucnosti se ilegálním krokům nevyhneme).

  51. Jan napsal:

    pane Dvoraku pokud Vas prispevek zaujal, tak bych ten prispevek ucesal (doplnil o diakritiku) a trochu rozvedl – nevedel jsem jaka bude reakce, tak jsem tu nechtel postovat offtopic.

    Predpokladam, ze mate pristup do admin sekce wordpressu – mam tam na sebe evedeny email, tak mi napiste a urcite se domluvime.

    edit: V diskuzi se objevilo nekolik dalsich otazek – pokusil bych se je v clanku take zodpovedet

    edit2: S p. Dvorakem jsme se spojili a clanek bude – pokud by nekdo mel jakykoliv dotaz, tak sem s nim – pokusim se na nej v clanku ucelene odpovedet.

  52. plukin napsal:

    Jan: nevim co vite o obchodovani, ale prinde mi ze za bitcoin prilis bojujete. Sam rikate ze cena je urcena nabidnou a poptavkou, takze stejne jako na trhu kdekoliv jinde je to o emocech. Protoze jenom opravdovi profici vi co delaji a i tem se podari ulitnout. Bitcoin je jeste jak rikate malej trh a ja dodam ze mladej. Takze tam budou fungovat emoce vice nez kde jinde a co umi nakupni horecka a potom prodejni horecka historie vi sve. Verit ze se trh vyda zase zpet nahoru protoze se fundamenty nezmenily..hmm, tudlenc zlato klesalo 19let a fundamenty se taky nezmenily..Urcite tohle vedomi pomohlo vsem co ho fundamentalne hrali klidneji spat.
    Bitcoin nesleduju, ale stejne jako kdekoliv jinde v trhu.. Nande-li to slusnej support bude rust, nande-li misto toho slusnej resist bude padat. Takze nez tipovat ci doufat co bude, proc radsi nepockat a nenechat trh ukazat sve karty a podle toho hrat? Ale pokud se nekomu chce eventuelne bojovat proti trendu, prosim, je to kazdeho vec.

  53. Jan napsal:

    Clanek jsem prave poslal k revizi p. Dvorakovi. Pokud bude prijat, tak bude (pravdepodobne) tento tyden zverejnen.

  54. eCardone napsal:

    Bitcoin prodava v CR i platebni instituce podlehajici dozoru CNB: https://www.ecardone.com

Přidat komentář