Po nedávných krizích a zvláště pak po poslední finanční krizi v r. 2008 se nacházíme na mezníku investiční historie a přehodnocení teorie doposud psané v knihách pro vysokoškolské kurzy. To co se kdysi považovalo za dobrou diverzifikaci bylo totiž značně narušeno tím jak aktiva v minulosti nekorelovaná měla při propadu korelaci téměř 1. Tj. došlo k poklesu cen jak akcíí, tak dluhopisů, komodit, realit a dokonce i mnoha hedžových fondú, jež akcie ve značné míře obchodují. Téměř jediným aktivem, které v této těžké periodě propadu vydělalo peníze byly managed futures (např. BarclayHedge CTA index kolem 14% v r. 2008, s dlouhodobou korelací vůči S&P 500 akciovému indexu a americkým dluhopisům v rozmezí 0,01 až 0,11). Jedná se o komoditní, akcivé a finanční futures kontrakty obchodované profesionálními manažery, tzv. CTA (Commodity Trading Advisors). Tj. v podstatě forma komoditního hedžového fondu, která je však narozdíl od těchto striktně regulována americkou CFTC (Commodity Futures Trading Commission). Potvrdila se tedy opět studie Dr. Lintnera, profesora Harvardské Univerzity „The Potential Role of Managed Commodity – Financial Futures Accounts (and/or Funds) in Portfolios of Stocks and Bonds”, kterou prezentoval na konferenci Financial Analysts Federation v Torontu v r. 1983. Zdůraznil v ní značné výhody, které investice do managed futures představuje, zvláště pak jako aktiva přidaného do portfolia akcíí a dluhopisů. Ikdyž dnes již Dr. Lintner nežije, jeho studie je po posledním vývoji na trzích více než živá. Investoři by se měli z posledního vývoje poučit a aplikovat do svého portfolia aktiva, která jsou při změněných tržních podmínkách skutečné nízkokorelovaná.
Vývoj aktiv pod správou v managed futures průmyslu je impozantní. Podle agentury BarclayHedge se od konce roku 1980, kdy bylo pod správou 0,31 mld. USD, aktiva vyšplhala na 291,4 mld. (měřeno k 1. kvartálu 2011). Investoři (zvláště tedy v nejvyspělejších zemích světa) si tedy začínají uvědomovat důležitost tohoto aktiva ve svých portfoliích. Pojďme se podívat na vývoj aktiv pod správou v managed futures průmyslu v grafické podobě:
Vývoj managed futures aktiv pod správou (v mld. USD, BarclayHedge data)
Zdroj: BarclayHedge
Už jsem se zmínil o nedávné finanční krizi v r. 2008, vratme se nyní trochu do historie a zjistěme, jak se vyvíjel index managed futures (BTOP 50) ve srovnání s akciovým indexem S&P 500 v ostatních těžkých periodách v historii:
Z tabulky lze vyčíst, že managed futures poskytuje přidanou hodnotu, která je zvláště patrná v období krizí.
Ikdyž futures kontrakty začínaly původně jako kontrakty s budoucím dodáním u komodit, dnes se již aplikují na další aktiva jako akciové indexy, dluhopisy, úrokové míry, měny, nově i pak počasí, atd. Tj. manažer může nakupovat či prodávat „na krátko“, různé komoditní, finanční a další instrumenty. Jedná se o velmi likvidní kontrakty, kde na rozdíl od mnoha hedžových fondů je známá valuace na kontinuální bázi a je již výše zmíněna vysoká likvidita. To v praxi pro klienta znamená, možnost znát hodnotu účtu bez prodlení. U mnoha hedžových fondů tato možnost neexistuje a je potřeba čekat na likvidaci aktiva ve fondu, než se zjistí hodnota klientského účtu. Další výhodou je např. neexistence tzv. „lock-up“ periody, tj. nemusí se čekat např. 6 měsíců, apod. na výběr prostředků z účtu klienta, jako u hedžového fondu. Již zmíněná vysoká likvidita obchodovaných instrumentů a jejich transparentnost umožnuje téměř okamžitý výběr investovaných prostředků.
Jaké jsou tedy nevýhody managed futures. Zde platí klasická poučka z finanční teorie a to, že každý cílovaný větší výnos s sebou nese také riziko vyšší volatility. Manažeři CTA programů obvykle cílují vyšší výnosy, podobně jako manažeři hedžových fondů a snaží se maximálně překonat akciové a další indexy. V praxi hovoříme o vytváření tzv. alfy pro investory. Avšak prof. Lintner ve své studii ukázal, že vyšší volatilita managed futures nemusí být na škodu a je naopak prospěšná. Tj. když se toto aktivum např. kombinuje s nákupem a držením portfolia akcií a dluhopisů, výsledkem je podle Lintnera potenciálně vyšší rizikově očištěný výnos než kdyby se akcie a dluhopisy držely samostatně.
Jak jsou manažeři CTA odměnováni? Jedná se o stejný princip jako u hedžových fondů, a to obvykle v rozmezí 1-3% z aktiv pod správou za rok a dále pak v rozmezí 10-30% z dosaženého zisku na klientském účtu. Při obchodování prostřednictvím CTA je zakladán klasický brokerský účet (tj. CTA nedrží na rozdíl od hedžových fondů klientovy prostředky) a manažerovi je pak dáno právo tento účet obchodovat.
Do jakých skupin můžeme CTA manažery Managed Futures rozdělit? Obecně se rozdělují podle obchodovaných futures instrumentů, tj. např. Agricultural traders – tj. obchodující zemědělské kontrakty jako kukuřici, apod., dále pak např. Financial and metals – tj. obchodující finanční kontrakty a kovy, a další skupiny podle instrumentů. Hlavní rozdělení je pak na manažery kteří obchodují diskréčně, tzv. Discretionary a ty, kteří obchodují systematicky (AOS), tzv. Systematic. Podle BarclayHedge je podstatný objem prostředků pod správou alokován do Systematic programů a to 238,63 mld USD z celkových aktiv v managed futures průmyslu 291,4 mld. USD jak uvedeno výše.
Na závěr se ještě pojďme podívat na výkonnost Managed futures v porovnání s akciovými indexy, jak např. uvedeno v publikaci „Reasons to consider adding Managed Futures to your portfolio“ pd CME Group, za období od začátku 1980 do počátku 2008:
ing. Martin Lembák, FRM, CAIA
Martin je držitelem amerických licencí pro cenné papíry a deriváty Series 3, 4, 7, a 63. Martin vystudoval VŠB-TU univerzitu v Ostravě v květnu 1999 a získal titul inženýr ekonomie. Byl oceněn děkanem školy za nejlepší diplomovou práci roku 1999. V období 2002-2003 pracoval jako trading specialist a options principal pro optionsXpress, Inc. V Chicagu, USA (Nasdaq: OXPS). Od srpna 2003 Martin pracuje jako ekonom ve společnosti Striker Securities, Inc. v Chicagu, USA, futures & forex introducing broker, kde, analyzuje a dohlíží nad exekucí automatických trading strategií pro retailové a institucionální klienty. Od října 2010 je pak ředitelem a spolumanažerem společnosti Lembros Commodity Advisors LLC, která se zabývá mimo jiné asset managementem v oblasti managed futures. Martin je členem Chartered Alternative Investment Analyst Association a je držitelem CAIA charteru od dubna 2007. Je také členem Global Association of Risk Professionals , má titul Financial Risk Manager od dubna 2009. Martin je dále členem Professional Risk Managers‘ International Association.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Ono to je pekne, ale pokud vim tak je potreba mit urcitou velikost uctu, takze mali investori na tohle (zatim) nedosahnou. Rychly google ukazal min $25k s tim, ze pod $100k-250k ta performance je horsi.
Nasel jsem sice i neco ve Stockcharts mezi symboly, ale historie tam zase moc nebylo, ale mozna by to stalo za blizsi prozkoumani.
me osobne se to libi. Samozrejme je mi jasne ze bych na to nemel, stejne jako vetsina malych investoru u nas. Na druhe strane mi to pripada jako nesrovnatelne pristupnejsi alternativa vuci hedge fondum. Pro lidi kteri chteji investovat pasivne tak to muze byt sqela vec. Klicove je pochopitelne najit toho spravneho CTA – v tom je to nejvetsi riziko. Furt si ale myslim ze je to lepsi nez cpat prachy do nakyho podilovyho fondu kterej jenom kupuje index a zije z poplatku.