Pokles dolaru a jeho dopad na Spojené státy

dollar

Aktuální událostí je bezpochyby boj o zadlužení Spojených států. Občas se píše, že hrozí konec dolaru jako globální světové měny. Spolu s tím se obvykle zmiňuje pád dolaru. Co by to znamenalo pro ropu, drahé kovy, to se dozvíme často. Jaké další události by však v takovém případě mohly nastat? Co se může stát ekonomice Spojených států?

Prudké oslabení ceny dolaru bude mít vliv na cenu spotřebitelského zboží. Vždyť většina zboží ve Walmartu či dalších obchodech je původem z Číny. Cena prakticky všeho zboží z dovozu by pravděpodobně skokově vzrostla, poptávka po něm by šla dolů. Vývoj u každého typu zboží by hodně by záležel na elasticitě poptávky po konkrétním zboží a na tom, zda je zboží nezbytné či nikoliv.

Pokud by nešlo o nezbytné zboží, společnosti by byly nuceny snižovat ceny. Lidé by si nekoupili nový model iPhone, vydrželi by se stávajícím telefonem o nějaký ten rok déle.

Zároveň by se začal společnostem mnohem méně vyplácet outsourcing, dodavatelské řetězce by se pro americké společnosti mohly stát nerentabilními. Jestliže by se dolar udržel dole po delší dobu, dost možná by americké společnosti začaly uvažovat o opětovném převedení výroby zpět do Spojených států.

V extrémním případě by Spojené státy mohly zavést až dovozní cla a tím se částečně dobrovolně izolovat. Tím by byl na hlavu postaven vývoj posledních několika desetiletí, kdy objem mezinárodního obchodu stoupal (i díky outsourcingu).

Pokud jde o hospodaření firem – nejhůře by na tom byly společnosti, které generují tržby ve Spojených státech, ale většinu nákladů mají v zahraničí. Naopak nejvíce by si polepšily společnosti mající náklady na území Spojených států, ale generují příjmy ze zahraničí.

Spojené státy by se dostaly před velmi těžké rozhodnutí. Zda se smířit s vývojem ekonomiky a udržet si mezinárodní vztahy, nebo se snažit ekonomiku oživit i za cenu zmenšení mezinárodních vlivů.

 

 

Tagy:
Komentáře
  1. Jan Dvořák napsal:

    Uvidíme, co přinesou jednání.

Přidat komentář