Číslem minulého týdne je Index ekonomické svobody. Svůj následující komentář zaměřím překvapivé výsledky v porovnání Spojených států a České republiky.
Česká republika dosáhla historicky nejlepšího výsledku a získala 72,2 bodů za 100 a obsadila 26. místo (loni byla 29. Se ziskem 70,9 bodů) a spadá do kategorie zemí označovaných jako „převážně svobodné ekonomiky“.
Spojené státy získaly 75,5 bodu (loni získaly 80,0), obsadily 12. místo a vypadly z první desítky. Pozice Spojených států se však zhoršuje již 7 let po sobě.
Spojné státy se relativně nahoře se drží díky svobodě zaměstnávání, ale ve svobodě investic a finanční svobodě (dohromady 140,0 bod) například výrazně zaostávají za Českou republikou (dohromady 160,0 bodu).
Podobně je to s velikostí vlády, za fiskální svobodu a vládní výdaje získaly Spojení státy dohromady 113,9 bodu, Česká republika 125,5.
Sice na vlády a byrokraty nadáváme, ale situace evidentně není úplně zlá, vždyť centrální vláda Spojených států vydala v loňském roce přes 80.000 stran předpisů…
Jak je vidět, ve finanční svobodě obecně, si Česká republika stojí velmi dobře, bohužel Českou republiku sráží dolů vysoká míra korupce. I nyní jsme jen kousek od např. Německa.
Pokud chce nová vláda pro Českou republiku udělat něco skutečně dobrého, měla by se zaměřit právě na boj s korupcí. Zde lze čekat největší výsledky v přitažlivosti České republiky pro zahraniční investice.