Výprodej na kukuřici

corn

To byl šok. Dnešní netrpělivě očekávaný USDA report velmi překvapil farmáře a obchodníky s kukuřicí. Očekávál se pokles odhadované plochy oseté kukuřicí. Odhad byl 90.776 milionu akrů. Důvodem očekávaného poklesu byla především spožděná setba v této sezoně (která ovlivnila i řízení mých obchodů) a potom nedávné povodně v produkujících oblastech. Toť odhady.

Realita byla odlišná. Podle USDA je množství oseté plochy kukuřicí 92.282 milionu akrů. Toto číslo je i z dlouhodobého hlediska rekordní (ale nezapomínat i na rekordní poptávku). Na toto zareagovala cena a prakticky ihned po open udělaly všechny futures limitní pohyb dolů o 30c. Jedinou vyjímkou byl front, velmi likvidní JUL kontrakt. A tady došlo k jedné zajímavé věci. Na tomto konktraktu je právě dnes FND (first notice day), takže u něj neplatí limit. Právě se dívám do platformy a tento konktrakt je nyní -78c. To je opravdu hodně a naznačuje to že i zítra se na ostatních corn futures dočkáme zřejmě pádu.

Co to znamená z hlediska mých obchodů? Měl jsem v bear spreadech vypuštěno pár výstupních limit příkazů. Byly dostatečně nad tržní cenou v minulých dnech. Když jsem se na ně díval 10 minut po open, byly fillnuty. V kukuřičných bear spreadech částečně stále jsem, přesto už nyní (relativně brzo) jsem uzavřel velkou část se ziskem. Vzhledem k tomu že letos jsem kvůli fundamentu (nízkým zásobám apod) bear spreadům na kukuřici příliš nevěřil, nakonec zdá se dopadnou dobře. I bull spready na sóji, kterými jsem toto svoje přesvědčení hedgoval dopadly také dobře a pokud se nic strašného neodehraje na zbylých bear spreadech co mám na kukuřici (což jak se ukazuje asi neodehraje), budu moci první polovinu roku prohlásit za úspěšnou.

Komentáře
  1. Miroslav Piták napsal:

    Tohle jsou přesně ty důvody proč obchoduji pozičně s využitím konzervativních instrumentů. Nikdy člověk neví, kdy přijde na trh nečekaná informace, která způsobí silný výkyv jakýmkoliv směrem.

    Mým přístupem je obchodování větších konzervativních pozic než menších agresivních. V absolutních hodnotách zisků/ztrát jsem na tom stejně, jen mám klidnější spaní, protože mi nehrozí totální default celé pozice. Např. zlato obchoduji přes warrant se Strike cenou 800 USD a expirací 12/2012.

  2. Pavel Hála napsal:

    U me je tohle jeden z duvodu proc obchoduju spready. Zrovna u kukurice kdyz se podivas na graf tak uvidis jak je v posledni dobe divoka. Na grafu interdelivery spreadu se to ale skoro neprojevuje, resp treba interdelivery spready v ramci sklizne jsou mozna i linejsi nez byva zvykem.

  3. ricmund napsal:

    Nevyplatí se zrovna v takovém případě držet přímo futures kontrakt? Riziko mi příjde už téměř stejné.

  4. Pavel Hála napsal:

    ricmund: to myslite ve srovnani s tim warrantem? nebo dokonce spreadem? Tak jako tak v obou pripadech rozhodne ne. Dyt prima pozice ve futures by vas zabila. Warrant je pokud vim de facto call opce, cili pokud jej koupite tak mate omezenou ztratu. A spread je snad uplne nejlepsi moznost, protoze u interdelivery vam padaj obe nohy, takze ste v klidu. Limitnich dnu uz jsem zazil nespocet a vzdy klidek pohoda.
    Ono ale dneska kdy uz se obchoduje elektronicky to neni tak strasne. Horsi to bylo driv kdy treba doslo i k 10 gapum po sobe a cloveka ktery byl v outright futures to vykostilo.

Přidat komentář