Jaká je ideální válka? Taková, do které nemusíte vstoupit, kdy se ale nepřítel rozkládá sám a vy jen ten rozklad sledujete. Přesně o toto se snaží Rusko. Nevstoupit do války na Ukrajině, ale ochránit tam své zájmy. Musíte mít čas na své straně a nespoléhat na pomoc zvenčí.
Hrozí tak válka s Ruskem? Nevěřím. Nevěřím ani velké obchodní, natož „klasické“ válce. Na obě války je Evropa na Rusku moc závislá a Rusko také nemá komu jinému své suroviny dodávat (smlouva o dodávkách. Rusko evidentně sází na to, že obchodní styky jsou víc než vojenská aliance.
Dalším důvodem, proč se Evropa nijak nepohrne do sankcí proti Rusku je skutečnost, že prioritami evropských zemí nebude řešit Ukrajinu, ale vlastní domácí, hlavně ekonomické a finanční problémy.
Rusko schválně již delší dobu zatahuje do co nejužší spolupráce společnosti typu ExxonMobil, nebo Mercedes. Takové firmy si umí své zájmy ohlídat, a čím větší budou jich investice v Rusku, s tím větším nasazením je budou chránit. Všimněte si, že Spojené státy sice vyhlašují sankce, ale projekt společnosti ExxonMobil v Rusku pokračuje, jako by se nechumelilo. Nejde pro o reakci na letošní vývoj.
Stejně tak se v médiích se často objevuje názor, že smlouva o dodávkách plynu mezi Ruskem a Čínou je výsledkem sankcí proti Rusku a řečí o tom, že Rusko se leklo řečí o dodávkách břidlicového plynu ze Spojených států do Evropy. Nevěřte tomu. Takovéto smlouvy se chystají roky, ne měsíce. Současná situace možná o nějaký ten týden uspíšila podpis, ale to je vše. Jednání musela začít mnohem dříve.
Na druhou stranu – ruské společnosti a ruští oligarchové získávají podíly v západních firmách a také se snaží ovlivnit jejich chovaní, přispět k větší provázanosti ekonomiky. Opět je to dlouhodobější proces.
Proto jsou sankce zatím víceméně neúčinné, dlouhodobé styky nelze přerušit ze dne na den. Kdyby měly být účinné, významně by poškodily ekonomiku Spojených států i zemí Evropské unie a postižené společnosti by mohly požadovat po vládách kompenzace.