Zajímavé komentáře čtenářů z uplynulého týdne

Pet: Zatím mi to přijde, že větší část lidstva je přesvědčena, že se vše vrátí do starých kolejí a hledají způsob jak se na návratu přiživit( spíše uživit). Menší část pochopila, že krize 2008 není jen krize systému, ale především cestou k jinému uspořádání věcí veřejných a ekonomických. Tím nemyslím kolaps USD, 3WW, potravinovou krizi, nedostatek vody, … a jiné katastrofické vize. Před rokem 2011 se vědělo, že Kanada těží ropu z břidličných písků, měl někdo představu, že vedle ve Státech během 2 let vzroste těžba ropy novou technologií na úroveň Saudů? O plynu ani nemluvím. Tím chci jen dokumentovat, že nové postupy( byť kontraverzní)přináší nové produkty. Jak je možné, že Rusko, Blízký východ tak podcenily nové postupy – sen o návratu do starých kolejí? Buď jde o vědomé selhání analytiků, nebo selhání mediálního prostoru, který se zabývá více krizí, než východisky z ní, nebo kombinaci všeho. Do starých kolejí ( před rok 2008) se prostě svět nevrátí – USA již nebudou mít tvorbu HDP založenou z 90% na službách, Německo nebude největší exportér, Československo je historie, juan nebude nekonvertibilní. Svět půjde jednoduše dál cestou nejmenšího odporu a to i v energetice. Proč by měli amíci chtít držet USD jako reservní měnu nr.1.? Přináší jim ten bonus co dříve? Podle mne ne a na rozdíl od jiného světa jsou na změnu statusu USD připraveni lépe. Psal jsem několikráte, že platby v juanech, rublech, korunách jsou pro kupujícího výhodné dokud budou tyto měny vůči dolaru oslabovat, že je to relativně výhodné pro prodávajícího je jen optická výhoda, zvláště u států, které musí investice nakupovat, navíc pozastavení investic( vliv oslabení měny prodražuje nákup) se projeví během 1-2 let. Pokud tedy USA využili kontraverzní technologii těžby ropy a plynu ke zcela novému uspořádání – z ropou vydíratelného státu do soběstačného, kde je záruka, že již nejdou cestou na kterou se ostatní svět(Evropa, Jižní Amerika, Blízký východ, China, … teprve chystají – čekají na bezpečnější způsob? Možná, ale to, že USA v tichosti odstranili svoji vydíratelnost přes cenu ropy( ke které třeba i přispívali) svědčí, že pochopili daleko dříve, že návrat do roku 2008 je překonaná vize.

 

Oracle: Smerujeme k veľkej menovej a finančnej udalosti ktorý obráti naše životy hore nohami (a druhá alternatíva je horúca vojna medzi veľmocami), dynamiku vecí priznávam sa som prestrelil ale keď príde bude to horšie ako som predpokladal.
Bude to opustenie od US$ a následný kolaps mnohých fin inštitúcií a následný kolaps niektorých ekonomík.

 

Petr Gejdos: Energie se nevyrábí – energie se zřejmě nejpřesněji vyjádřeno transformuje a usměrňuje žádaným směrem. To jen formálně na okraj.

Realita má nepříjemnou vlastnost, kterou žádnými kecy a pohádkami nelze trvale obcházet či eliminovat. Realita je taková, že EROEI nahlíženo z nejširší světové perpektívy se nepříjemně přibližuje hodnotě, pod kterou přestává být náš zvyklý svět funkční. Já nevím, zda-li si to uvědomujete ? Zdánlivě nekonečný a rovněž zdánlivě fantastický a povznášející rozmach “naší euro-atlantické civilizace” s hodnotou EROEI přímo souvisí, respektíve na reálné hodnotě EROEI závisí.

Je nutno si bytostně uvědomovat, jak ta naše civilizace na hodnotě EROEI závisí ! Naprosto zjednodušeně lze prohlásit, že příkladně EROEI = 10 (= dnešní pravděpodobná globální hodnota) říká pro stav takové civilizace, že cca jeden díl jakési globální energie jde na prostou (a vlastně nereálnou a tedy neudržitelnou) reprodukci lidstva a devět dílů jde na jakousi civilizační nadstavbu, která z lidské společnosti dělá onu CIVILIZACI !
V dobách, kdy ropa v tradičních naezištích 19. a 20. století tekla doslova ze země sama, tak tehdy globálně hodnota EROEI možná (lokálně ?) činila 20. To netřeba si plést s EROEI pouze ropy, kde to číslo činilo špičkově až 200 a zcela běžně třebas 100. Tak, jak globálně hodnota EROEI klesá, zmenšuje se jakýsi volný prostor pro civilizaci, jak si jí stále ještě představujeme, že to tak má být a je normální.

Jenže normální je a vždy bylo to, “co funguje dlouhodobě samo v Přírodě” – zde globálně činí EROEI = 1 ! Prostě trvale udržitelně fungující systém energii nehromadí a nevyužívá extenzívně. System je v rovnováze, de facto “MÁ DÁTI = DAL”. To, že lidstvo dokázalo vynalézavě tranformovat a usměrňovat energii se “ziskem”, to je pouze přechodný jev. To MÁ DÁTI = DAL nebylo překonáno ! Byl pouze odložen dopad této nenormálnosti. Vězte, že z hlediska Vesmíru se jedná v našem případě o drobnou fluktuaci a Vesmír nás zase pak srovná. JE TO ANALOGIE HRY S NULOVÝM SOUČTEM !! Vězte a věřte – je to tak. Biblický Armagedon je zde stále s námi. Neuděláte chybu, když si Bibli přečtete s otevřenou myslí. Alespoń jednou za život…
Amerika neudělá se štěpnou těžbou ropy a plynu žádné velké štěstí. JE TO POUHÁ DROBNÁ FLUKTUACE ONÉ VESMÍRNÉ FLUKTUACE ZVANÉ HOMO SAPIENS SAPIENS. Lidstvo vytvořilo grandiozní OVERSHOOT, tak grandiozní, že pověstní lumíci jen tiše závidí. A závěr je neodbytný…

 

DEERRICK: Západním výrobcům složitější a kvalitní elektroniky však bere chuť do dalšího podnikání urputná, soustředěná čínská snaha vyrábět stejně kvalitní výrobky za podstatně nižší ceny

 

Pet: Objem zpracované ropy v USA roste
Zásoby ropy v oklahomském terminálu Cushing, který je pro americký ropný trh nejdůležitější, klesly koncem července na šestiletá minima. Důvodem je přeprava ropy přímo do rafinérií na pobřeží Mexického zálivu a americkém Středozápadě. Současná nízká cena ropy WTI, která je na úrovni 97 USD za barel, je pro rafinerie důvodem, aby vyráběly více produktů. Množství zpracované ropy dosahuje v posledních týdnech rekordních 16,8 milionu barelů denně, což překonává rekord z léta 2005.(Colosseum)

 

Pet: k uvedenému tématu je na dokreslení zajímavý článek na https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2702326/project-syndicate-cinsky-zly-sen.html

Nejistá schopnost – či ochota – čínské vlády udržet na uzdě dluh je patrná z jejího protichůdného odhodlání zavést významné strukturální reformy a současně udržet roční růst HDP ve výši 7,5%. Vzhledem k tomu, že Čína vděčí za svůj nedávný růst z velké části dluhově financovaným investicím – často do projektů, jako jsou infrastruktura a bydlení, které měly podpořit čínský sen –, jakákoliv snaha získat růst úvěrů pod kontrolu pravděpodobně vyvolá tvrdé přistání.

Další podobností je nahromadění dluhu uvnitř firemního sektoru. Firemní pákový efekt v Číně se zvýšil ze 2,4násobku kmenového kapitálu v roce 2007 na loňský 3,5násobek – což je výrazně nad úrovní Spojených států a Evropy. Téměř polovina tohoto dluhu se stane do roka splatnou, přestože se jeho velká část využívá k financování mnohaletých infrastrukturálních projektů.

Situaci dále zhoršuje fakt, že velká část nových úvěrů vznikla v sektoru stínového bankovnictví s vysokými úrokovými sazbami, takže schopnost vypůjčovatelů splácet se stává přetíženou. Každá pátá korporace nese na svých bedrech zátěž dluhu přesahujícího osminásobek kmenového kapitálu a vydělává méně než dvojnásobek splátky úroků, což značně oslabuje odolnost těchto firem vůči růstovým šokům.

Čínská situace je jistě extrémnější než japonská. Japonské investice dosahovaly na vrcholu 33% HDP, oproti 47% v Číně. To je značný rozdíl, zvláště když uvážíme, že čínský HDP na obyvatele činí pouhých 19% maximální hodnoty v Japonsku, zatímco její dluh již dosáhl 60% japonského. Akumulace dluhu v Číně – 71 procentních bodů HDP za posledních pět let – je navíc mnohem prudší než v Japonsku, kde úroveň dluhu vzrostla za pětileté období před krachem pouze o 16 procentních bodů.

 

Jan Altman: 

ECB se bude usilovně snažit znehodnotit EURo…. (celkově i vůči dolaru).
A ČNB se bude snažit znehodnotit korunu vůči slábnoucímu EURu.
A nakonec FED také přistoupí ke znehodnocování USD – bude to jako 3 tonoucí stahující se navzájem stále hlouběji.

Ale v novinách se stále bude krákat, že EURo posílilo k USD o 0.7% a druhý den, že zase posílil dolar vůči EURu o 0.8%.

Jako 3 frajeři hádající se v utržené kabině výtahu, kdo má frňák výše.

 

Komentáře

Přidat komentář