Dlouhodobé cykly v ekonomice – další teorie cyklů

Jsou to tři týdny, co jsem se věnoval dvěma dlouhodobým cyklům v ekonomice a společnosti vůbec. Šlo o dvě – z mého pohledu – známé teorie. Teorií je však celá řada, některé známě více, jiné méně.  V tomto dílu se podívám na dvě více a dvě méně známé teorie. Půjde o stručné představení s odkazem na zdroje podrobnějších informací.

Počátkem srpna šlo o Kondratievovy cykly v ekonomice a generační cykly nazvané jako „4th Turning“.

Začnu těmi méně známými:

Jako první jsou Kressovy cykly, jejichž hlavním propagátorem je Clif Droke.  Jedná se o sadu cyklů, které se z těch nejkratších (týdenních) postupně sčítají, až vznikají dlouhodobé cykly. Nejdelší z nich dosahují až 120 let. Tento nejdelší cyklus má dosáhnout dna během letošního podzimu či zimy. Kdo by měl zájem dozvědět se více, k dispozici je kniha od Clifa Drokea.

Druhým je Charles Hugh Smith se svojí teorií dlouhodobých cyklů. Jeho blog „Of Two Minds“ patčí v Čechách k těm méně známým, ačkoliv renomé v anglicky mluvících zemích má silné. Analyzuje různé cykly, počínají cca 60-tiletými cykly expanze a kontrakce úvěrů, přes cca 80-ti leté cykly v americké společnosti až po více než 100-leté cykly v inflaci a mzdách.

 

Z těch více známých zmíním také 2 cykly

Začnu Elliotovými vlnami.

Elliotovy vlny jsou využívány na dvou různých koncích časového spektra. Krátkodobé vlny se postupně sčítají až do vln dlouhodobých (tzv. supercyklů).

Krátkodobé Elliotovy vlny jsou využívány řadou obchodníků na finančních trzích k tradingu. Obsáhlý návod na jejich využívání při aktivním tradingu na finančních trzích je k dispozici zde.

Mezi analytiky používající Ellitovy vlny i k analýze dlouhodobého vývoje lze zařadit např. R. Prechtera

Na závěr jsem si nechal Martina Armstronga

Tento analytik provozující vlastní portál se zaměřuje na aplikaci cyklů na dlouhodobý vývoj. Publikuje několik článků týdně, komentující aktuální vývoj. Jeho portál včele doporučuji.

Komentáře

Přidat komentář