Významný faktor – referendum o samostatnosti Skotska

Na konci týdne došlo ke zvýšené volatilitě na trzích a to ne jen v důsledku očekávaného jako novým sankcím vůči Rusku či zasedání amerického Fedu 16-17. září, ke se předpokládá změna slovního vyjádření ve smyslu dřívějšího zvyšování sazeb (i kdyby jen v rámci srovnání s tržním očekáváním,  kde budoucí úrokové kontrakty Fed funds futures odhadují méně zvýšení do roku 2016 než oficiálně Fed predikuje v tuto chvíli). Velmi závažným faktorem je událost referenda 18. září o nezávislosti a prakticky odtržení Skotska od Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Doposud se jednalo jen o predikci jednoduchého zamítnutí, nicméně v posledních dnech se zdá, že se Ano a Ne tábory zdají vyrovnané. 307 letá historie Skotska ve společné Unii není niz zanedbatelného, a pokud odhlasováno, že je pro odloučení, pak to nemusí být navíc moc hladké ekonomicky, o čem svědčí hlasy obou táborů poslední dny. Například v pátek velmi silné prohlášení skotského politika Jima Sillarse, že dojde ke “dni zúčtování” s bankami a částečném znárodnění energetické společnosti BP.

Právě onen energetiký sektor je se zdá předmětem zájmu Skotska (respektive těch, kteří budou hlasovat Ano), kdy objevení zdrojů černého zlata v Severním moři v 70-tých letech vytvořilo základy dnešních střetů. Pakliže rozděleno podle pomyslné hranice, podle které jsou již například definovány pravidla rybolovu, pak by Skotsku připadlo 47% roční produkce plynu a 96% roční produkce ropy! V tomto smyslu si do jisté miry Skotsko představuje situaci napodobení vývoje Norska (mimo jiné mají podobnou historii,politickou tradici či počet obyvatel) , které je nezávislé na EU z důvodu právě energetického bohatství. Nicméně, je nutné si uvědomit, že Norsko zažilo počátky rozsáhlých zdrojů v Severním moři a má již téměř 900 miliardové (USD) investiční portfolio v národním fondu budované od 90-tých let, Skotsko by de facto začínalo v relativním vyjádření oproti Norsku tak říkajích od píky. Za jakých podmínek vyjadřuje asi nejlépe následující graf klesající produkce ropy a zemního plynu ve Spojeném království a její projekce do budoucnosti:

Odkuď tedy bude financovat Skotsko své veřejné výdaje, které jsou o cca 1 300 liber vyšší na hlavu než v Spojeném království jako celku? Podle centrálního scénáře skotské administrativy se očekává cena Brentu na 110 USD za barel a 14% růst produkce ropy a zemního plynu od 2013 do 2018, což by mělo zabezpečit příjem až 8,3 miliard liber do 2016 kupříkladu. Naopak britský Office of Budget Responsibility predikuje pokles příjmů z produkce ropy a zemního plynu z 4,7 miliard liber v 2013-2014 na 3,5 miliard liber do roku 2018-2019, to při ceně Brentu 99 USD za barel. V pátek zavřel aktivní kontrakt na Brent na americké burze ICE na 96,91. Vývoj produkce posledních let tedy nenahrává žádanému scénáři Skotska a ani vývoj ceny (bude se čistě hypotetiky po odtržení manipulovat cenu nahoru?). Co se týče případné druhé strany mince a to jest snížení nákladu, tak to je rovněž sporná otázka vzhledem k případné nutnosti rozšíření veřejného sektoru a funkcí, které jsou nyní realizovány britským aparátem.

Samostatou kapitolu pak tvoří, v případě rozdělení, zda bude zachována libra ve Skotsku, či zavedena damácí měna, případně euro? To by bylo dozajisté dále předmětem dalších diskusí. V posledních dnech se zdá, že se jedná spíše o nadmíru populistické výroky než konkrétní plány. Nicméně, na trhu se spekuluje s případným poklesem kurzu libry, což je patrné pozorovat ex-ante již od července. A to jako zcela změna trendu od počátku roku v rámci lepšího ekonomického vývoje Británie spojeného s nadprůměrným růstem cen nemovitostí o predikcemi brzkého zvyšování úroků BOE, což posilovalo libru. Navíc, nyní se podle průzkumu agentury Bloomberg 61% respondentů z řad analytiků domnívá, že v případě varianty Ano dojde k poklesu kurzu měny oproti americkému dolaru až o 10% (3% z nich dokonce předpokládá depreciaci více jak 10%). Libra je níže z lokálního maxima dosaženého v červenci přes 5%. Situace je tudíž nyní velmi zajímavá a v případě, že odloučení bude skutečně odhlasováno, turbulence se nemusí spustit jen na měnovém trhu.

Závěrem se pojďme podívat na kontinuální kontrakt na britskou libru na burze CME Group v Chicagu a jeho vývoj v tomto roce (SOL Trader, denní data), klikněte na obrázek pro zvětšení:

 

Komentáře
  1. woxow napsal:

    Spojené království je 3. nejzadluženější ekonomikou světa. Když přijde o podstatný zdroj obratu díky odloučení skotska, stane se vůči HDP nejvíce zadlouženou ekonomikou světa možná dojde k podobným jevům jako u Řecka. A protože Británie má i slušnou armádu, jsem zvědav co se bude dít, až hodí vinu za svůj bankrot na skoty.

  2. woxow napsal:

    Ale ikdyž se skotsko nodtrhne, situace v zemích se politicky zhorší a referendum se může kdykoli opakovat, takže si osobně myslím, že jednou se skotsko odtrhne a británie ztratí svůj vliv v evropě asi tak jako USA ho dnes ztrácejí ve světě.

  3. marwin napsal:

    Myslím si,že se nejedná jenom o GB.
    Zažil jsem na Korsice prostřílené francouzské nápisy nedávno, a rázný odpor Velšanů proti Angličanům dlouhodobě. A pak je tu Španělsko a Severní Itálie atd atd…
    Kyvadlo ,které někteří mudrlanati uměle vychýlili na stranu globalizace na úkor národů,se samovolně vrací zpátky.
    Jak jinak…?Stačí mít místo ambice empatii a špetku rozumu,aby to člověk navěky pochopil…:)
    Spojené státy evropské se asi neuskuteční- a díky Bohu za to.
    Jak může Skot ovlivnit ve volbách vládu v GB…!?
    Jak může Čech ovlivnit ve volbách vládu v EU…!?
    NIJAK!!! I když referendum neskončí separací Skotska,skoro padesát procent Skotů má Cameronovy náhlé slzy a sliby i celou slavnou GB na věky na háku…
    Kecy o zhoršené ekonomické situaci už nikoho nedojímají,pro Skoty je svoboda něco jako červené krvinky a kyslík…:) A co je hodné pozoru-mainstreamová ,takřka totalitní media dostala v tomhle klání totálně na prdel…:)
    Držím palce,nám taky vyhrožovali věčným zatracením,když opustíme svazek s bratry Slováky…:)

  4. Pet napsal:

    Zeptal se někdo v Anglii na názor Angličanů? Co když vládě je to šumák a naopak jim samostatnost Skotska vyhovuje – pokud si přečtu fakta jen uvedená v článku, tak se vůbec nedivm, že konzervativcům i liberálům se nové uspořádání musí líbit a o co jiného jde, než o nová koryta pro novou “ vládnoucí elitu“ – Anglie jako taková může být po stránce ekonomické zasažena, ale při předpokládaných poklesech příjmů z ropy( viz článek) je stávající „elita“ na pokles připravena – aneb jak velí současné „moderní“ postupy – možnost dalšího dluhu je dost velká a silná libra je dobrá pro koho???????? Suma sumárum – nic neobvyklého, jen je dobré se na to podívat s odstupem. Česko – Slovenská zkušenost není o moc jinačí – dělat dobrou ekonomiku pro občany a stát – tyto myšlenky se aktuálně nenosí.

  5. Sid napsal:

    Nabízí to ale zajímavé srovnání jak se dá řešit v podstatě stejný problém různými způsoby. Mám na mysli porovnání s východem Ukrajiny. Jiný kraj, jiný mrav.

  6. Jan Dvořák napsal:

    My se Slováky jsme se taky dělili v poklidu

  7. Pet napsal:

    dělili, ale bez referenda a to je rozdíl – ne ve výsledku, ale v průběhu – nedocházelo k přesvědčovací kampani pro ani jednu stranu – pro mne je to určitě zklamání, ale uznávám, že rozdělení bylo to nejlepší co duo Klaus, Mečiar dokázali, ostatní se už z různých důvodů moc nepovedlo, tedy hlavně české kotlině.

  8. Sid napsal:

    Vlastně je to pěkná symbolika. Na „západě“ se Skotové mohou svobodně realizovat v referendu. My, jako část „východního bloku“, bez náznaku protestu respektujeme rozhodnutí vzešlé z krystalické arogance moci. A dále na východ už platí jenom právo silnějšího.

  9. plukin napsal:

    Sid: krystalicka arogance moci? Nepripadlo mi. Co si tak vybavuju dobu pred rozdelenim, prislo mi ze slovaci jsou do toho hrr a my je proste nechali jit, kdyz chteji. Koneckoncu jaky referendum pro cechy kdyz se odtrhnout chteli slovaci? Teprve pozdeji jsem narazil na hlasy slovaku ze jsme se vlastne delit nemeli.

    vzpominam si kdyz prisli s referendem o EU (ci Euru?). Nepamatuju presne.. Tehda jsem to bral jako otravu, ala „Dejte mi s tim pokoj, proc jsme si zvolili vas politiky kdyz ted po nas chcete nejaky rozhodovani. K cemu vas tam nahore mame?“. 🙂 Ted se mi myslenka referenda libi, umoznuje projevit hlas obcanu..ale k cemu pak je nahore tolik politiku?!

  10. Pet napsal:

    ano, referendum jako nástroj přímé demokracie – tak bohužel s tím v Evropě, mimo Švýcarsko neuspěješ, právě pro ten pěkný závěr – referendum umožnuje projevit hlas občanu, ale k čemu pak je nahoře tolik politiku?!

  11. plukin napsal:

    Sid: Poselstvi od protinozcu dopadlo na urodnou pudu, diky! 🙂

  12. Sid napsal:

    plukin:
    pokud se kniha líbila, mám z toho radost.
    Atˇ se daří.

  13. fotrJeLotr napsal:

    Ono to uz tak byva ze casom vysumia detialy a pri spatnom pohlade si clovek rekonstruuje aj hluposti. Tak je to podobne aj ta uvaha o referende o rozdeleni Cesko-Slovenska. V skotsku prebiehalo referednum o odtrhnuti casti z existujuceho spolocenstva ktore funguje roky rokuce (nebudem a neviem zhodnotit ci spravne a spravodlivo). Situacia v ponovembrovom CSR bola uplna ina. Tu sa praveze hladal model ako spolocne fungovat. Z ceskej strany bol razeny model prazskej centralizacie, zo slovenskej model silnej autonomie. Cize otazka nebola ci sa rozdelit, ale ako vlastne to suzitie bude vyzerat.
    Spolocny stat by mal urcite vela vyhod, ale kedze sa nenasiel model ktory by vyhovoval obom stranam, inej cesty nebolo. Takze ake referendum, ake by obsahovalo otazky, ved to je uvalene.

Přidat komentář