Během posledních dní se Číně zde na webu věnovalo několik článků – od aktualit, přes vývoj čínské měny za posledních 10 let až po úvahu, zda se Čína stane geopolitickým hegemonem. Na závěr této série dodávám pohled na měnové chování Číny. Nabízím pohled na to, jak elegantně si Čína buduje měnová zadní vrátka do Spojených států. Daří se jí to slušně.
Jedna z největších čínských bank Industrial & Commercial Bank of China (ICBC) se domluvila na vytvoření offshore centra pro obchodování v juanu na území Spojených států. Centrum bude otevřeno v Kalifornii, konkrétně v Los Angeles (příslušná dohoda s tamními úřady již byla podepsána). V oficiálním zdůvodnění se uvádí podpora mezinárodního ochodu v čínské měně.
Takováto dohoda v největším státě Spojených států (a sídle značného množství významných společností) by neměla zůstat bez povšimnutí. Výsledkem bude nárůst obchodu mezi Čínou a Spojenými státy, který nebude financován v dolarech.
Spojené státy vlastně tak dohání jiné země, které v obchodování s Čínou opouští dolar a přechází na menu jedné či druhé země (zde jde logicky jen o juan).
Pokud jde o Čínu, za prvních 9 měsíců letošního roku bylo v juanech financováno přibližně 15% zahraničního obchodu (před 5 lety to bylo pouhé 1%).
Americké společnosti se dosud bránily platbám v juanech, proto je tento krok tak významný. Co se týče mezistátního obchodu za stejné období se Spojenými státy a Čínou – činil 28 biliónu juanů, z toho na čínskou měnu připadlo obrat 160 miliard juanů, tedy méně než 1%.
Sledujte pozorně další vývoj, budu se mu i nadále věnovat. Mohuo to být skutečná zadní vrátka s velkými dopady…