Zajímavé komentáře čtenářů z uplynulého týdne

Petr Gejdos: Proč Putin odtroubil plynovod South Stream?
.
Na tuto otázku dostaneme odpověď již velmi brzy. Počítám, že tak nějak kolem nového roku. To bude Ukrajina již energeticky na kolenou a to navzdory údajně zpětným dodávkám plynu z EU na Ukrajinu. Ukrajina nemá plyn, nemá uhlí, nemá již ani elektriku. Zato má asi 40 milionů dnes již totálně nasraných lidí !!
.
Se zájmem a nevolí jsem zaregistroval vyjádření ERU, že plyn v ČR příští rok bude drahnout. A to tedy vzdor tomu, že jinak ve světě by měk být stále levnější. PROČ TO ?? Je ale jasné, proč. De facto spotřebitelé (nejen zřejmě) u nás v ČR platí Ukrajině plyn, který údajně reverzně proudí via Rusko – Německo a přes celou dotčenou část EU zpět na Ukrajinu. Jelikož je to v tomto konkrétním případě technicky docela nesmysl, patrně se jedná ve skutečnosti o to, že prostě si Ukrajina zatím (a s naším vědomím) bere = přikrádá plyn, určený pro EU a my to platíme a nedostáváme jej. Jaký by totiž mělo mít smysl ten plyn pracně dopravit do EU a pak stejně pracně posílat zpět na Ukrajinu ?? To by přece byl flagrantní přiklad tzv. “trhání zubů přes konečník” – zřejmě laparoskopicky…
.
Rusko má zrušením realizace South streamu příležitost “s milým bezelstným úsměvem na rtech” a naprosto elegantně provádět vůči EU sankce. A to tak, aniž by to kdokoli v EU mohl nazývat sankcemi – ač bolet to EU bude převelice velmi. A není možné proti tomu protestovat alespoň s náznakem logiky a zdravého rozumu aniž by se přiznal skutečný stav !
.
Generál Zima začíná “na východní frontě” úřadovat a zima bude nám tady ve střed ní Evropě. Je totiž jasné, že Rusko využije první neprůstřelnou záminku ze strany Kijeva k tomu, že zaškrtí plyn přes Urajinu. Nord stream pojede na plné pecky, to ale stačit nebude. Nebude to tentokráte Topolánek, ale někdo z EU bude chtít (a s hrůzou v očích) do Moskvy jednat, zdali by to “pro tentokrát nějak nešlo, aby to ještě aspoň do jara šlo !!” Možná ruská strana nebude zvedat telefony.
.
Jsou to šachy a Putinovi se jarní gambit zatím daří. Jestli vskutku Indie odřekne Francii ty stíhačky s poúkazem, že by se Indie nerada dožila toho, že by Francie “pozastavila” jejich dodávku s ohledem na já nevím co stejně, jako to Francie udělala s těmi loděmi Mistral pro Rusko – budou asi elity v EU brzy hledat “kde nechal tesař díru !”
.
JE TO NA OSTŘÍ NOŽE.
Tady jsou “velmi moudří debatéři”, co si myslí, že se furt nic neděje. Jenže ono se děje !

 

Petr Gejdos:

Rusko už ve válce je a věru je k tomu třeba hodně “zhůvěřilosti”, aby si někdo myslel a dokonce tomu bezpochybně věřil, že to bylo Rusko, kdo to všechno vyvolal s cílem vydělat na tom. Rusko to totiž aktuálně teď nepotřebovalo.

Jenže skutečná válka příjde i sem, do centra a na západ Evropy – a samozřejmě i do USA. Respektíve tam již taky je, akorát latentní. Je to zápas, kdy soupeři se obrazně ilustračně míněno navzájem drží za krky a teď jen čekají komu – a doufají, že jim – dýl vydrží kyslík. Nebo taky to lze charakterizovat jako běh o život – kdo padne první, prohrál. Ale ten první příklad je přiléhavější.

Západ se zlehka přepočítal, když si tam pánové strategové mysleli, že Putinovo Rusko roku 2014 je totéž, co Rusko za Jelcina. Rusové svůj kolaps mají za sebou a poměrně pro ně úspěšně. Dnes je na pořadu dne kolaps Západu, zdajiž dnes či zítra, pozítří, toť v podstatě jedno – vše jako by se již stalo.

Převelice dobře je to relevantní k tema “Ropa z břidlic podobná nemovitostní bublině?” ! Protože ta válka, ve které se zatím střílí jen sem tam někde, se zatím vede v takové utajené formě. A jednou ze zbraní je ropa a plyn. A zrovna teď voda neteče ani tak do bot Rusku, jako teče do bot břidličným ropařům a věru nebude po novém roce nikomu horko v Evropě, zvláště třeba v Bulharsku. Zrušený “Jižní proud” bude Bulhary hodně mrzet již brzy.

Rusko v historii přežilo řadu krizí. Jen těžko si lze představit, že dnes, kdy Putin Rusům představil cestu obrody ruského ducha a kdy dokonce ani nemusí při svých projevech moc lhát a přesto jest mu doma tleskáno – že zrovna dnes by to Rusové vzdali – nikoliv to připadá v úvahu. Myslím si, že se ve Washington DC a v Bruselu soudruzi poněkud přepočítali.

 

Pepan pro František Sousedík:
Samozřejmě, že si můžeme pod pojmem inflace představovat každý něco jiného. Pro mne je důležitá taková inflace, která se mne týká. Zvyšování objemu peněz v oběhu mne netrápí, pokud nerostou mé životní náklady. K inflaci ve výši 1000% se nemohu vyjádřit, neboť s Vámi nesdílím názor, že inflace je definována růstem objemu peněz v oběhu.

 

František Sousedík: Pro Pepan:
Představme si, že téměř celé 20. století jsme měli stabilní ceny. (Stabilní ve smyslu logickém, nikoli ve smyslu perfektních úvah ČNB.)
Od roku 2000 (včetně) máme stabilní ceny dle perfektní úvahy ČNB.
Letos paráda, že? Životní náklady vzrostou jen o pouho pouhých 0,5 %. Ráj na zemi?
Ale já to vidím jinak. Řekl bych, že Vaše náklady vzrostou na 143 %, pokud rok 1999 je 100 %.
Nákup v ceně 1000 Kč v roce 1999 bude dnes stát 1430 Kč.
Za pouhých 14 let znehodnotila ČNB měnu o 43 %. Podíl jiných subjektů nelze zjistit neb ČNB nepečuje o cenovou stabilitu.
https://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/mira_inflace
Stačí “posčítat”.
Z tabulky dole vyplývá, že od roku 2005 (100 %) znehodnotila ČNB naši měnu o cca 24 %. Za pouhých 9 posledních let vzrostly Vaše náklady na 124 % oproti roku 2005.
Ani v tom se mnou nesouhlasíte?

 

Jan Altman (k akciím)

Plno lidí se bojí překoupenosti a čeká na korekci. Mánie to zdaleka není.
Navíc pokud budeme akciový index vztahovat k měnové zásobě (resp. jejímu růstu) a ne k oficiální inflaci, cena akcií hned přestane působit tak hrozivě.

Plus tedy investor si musí klást i otázku, že pokud by byly akcie překoupené, tak co tedy není, co je dnes lepší příležitostí. Jsou to dluhopisy? To těžko – “vyspělé země” za symbolický výnos a předlužené PIGS jen za o málo větší. Komodity? Zde očekávám ještě nějakou dobu potácení okolo nuly, případně ještě i nějaké poklesy. Růst přijde, ale až za nějaký čas. No a co tedy zbývá?

 

 

Komentáře
  1. Libri napsal:

    myslím že jde o docela zajímavý text – čekatele na potenciální černou labuť zcela jistě potěší 😀
    https://pravyprostor.cz/a-vazne-jste-si-jisti-ze-o-penize-neprijdete/

  2. Petr Gejdos napsal:

    Rusko v brzké době „přitopí pod kotlem“ ještě jinak, než tim, že „přiškrtí plyn“ pro EU. Ruská Duma totiž připravuje zákon o tzv. „státech-agresorech“.
    .
    Podle tohoto zákona takový stát-agresor bude automaticky poměrně velmi tvrdě sankcionován. Jako typický příklad přímo ve zdůvodnění návrhu dotyčného zákona jsou uvedeny Spojené státy – čili zde je to naprosto jasné.
    .
    Rusko v tomto postupuje velmi uvážlivě a skutečně se opatrně stará o to, aby ruské sankce nebyly lehce napadnutelné. Ruská politika v této oblasti je diametrálně odlišná od neprůhledných praktik USA či Západu obecně. Uvedu příklad takové voluntaristické politiky sankci sankce Západu vůči Iránu z titulu údajného vývoje atomových zbní Iránem. Zde podnětem je obohacování uranu, což je trnem v očích, protože údajně tak vytváří Irán předpoklad pro získání štěpného materiálu a tím možnost výroby klasické štěpné atomové bomby. Přitom vývoj atomových zbraní v Pakistánu Západ tak nějak nonšalantně jakby celou dobu přehlížel, o Izraeli a jeho atomových zbraních ani nemluvě ! Dnes se Západ tvuáří, že už se jedná o status quo a vůbec to neřeší, kdežto Irán naopak ano.
    .
    Západ takto naprosto okatě používá tzv. „dvojí metr“, což je skutečně velmi pokrytecké. Stejně tak pokrytecky a nikoliv nestranně postupuje dnes vůči Rusku. De facto kroky Ruska v sebeobraně vyhlašuje Západ za agresi a na základě toho stanovuje sankce. Rovněž přitvrzení sankcí jako reakce na sestřelení letu MH17 bylo vysloveně voluntaristicky zdůvodněno obviněním Ruska z podílu na tomto neštěstí, ačkoliv dnes začíná být již nejen údajným paranoikům jasné, kdo vlastně tuto leteckou katastrofu způsobil, tedy že let MH17 úmyslně sestřelilo letectvo Ukrajiny.
    .
    Ekonomický kolaps Západu nikoliv se chystá v časovém horizontu desítek let, nýbrž právě akutně probíhá ! Totiž jeví se již jako nesporné, že USA vsadily válku. Svoje již fakticky neřešitelné problémy s fiktivní ekonomikou chtějí řešit velkým konfliktem s Ruskem a de facto světovou válkou. Nyní již pouze hledají něco, co by v očích propagandou již zblblých občanů doma mohly morálně nějak opodstatnit. Historickýmn precedentem je zde příkladně „Pearl Harbor“. Americká politika vůči císařskému Japonsku byla v podstatě ideentická s dnešní politikou vůči Rusku.
    .
    Čekejme tedy nový „Pearl Harbor“ ! Bude to něco na způsob super-teroristického útoku typu „false flage“. Třebas atomový úder proti Chicagu, z čehož bude hysterickou propagandou obviněno na Rusko.
    .
    Nezapomínejme na to, že USA již nemají moc času ! Pyramidová hra na ekonomiku se totiž končí.

  3. Ulostar napsal:

    Dobrý den,
    1/Citace:….nemusí při svých projevech moc lhát a přesto jest mu doma tleskáno – že zrovna dnes by to Rusové vzdali – nikoliv to připadá v úvahu….konec citace..Tak tady pro změnu za nevýznam věty tleskáme panu G….
    2/ Ruské sankce…Tak to budou v USA totálně v prdeli, z ruska již žádné kvalitní hadry, zboží, ani technologie nedorazí, to aby se boroci v USA začali učit stavět auta, letadla, někdo by jim měl taky říct, že v rusku už frčí počítače, a ve městech maj centrální topení a bydlí dokonce v domech, ať z toho amíci nejsou paf!!!…myslím, že by jste mohl klido mohl vymýšlet otázky do pořadu ze 70.let pod názvem 10 stupňů ke zlaté.
    3/ Opravdu chcete srovnávat muslimský Irán se Státem Izrael? Čtete sem tam alespoň nějaký tisk co dělaj muslimové za rotiku?
    4/ Citace: De facto kroky Ruska v sebeobraně vyhlašuje Západ za agresi a na základě toho stanovuje sankce…konec Citace.
    Takže: Dejme tomu, před 10-ti lety jste si koupil od Petra Nováka rodinný dům(Krym), ve kterém teď žijete. Vše máte řádně podepsáno, právnicky ověřeno. všichni sousedi ve vsi vědí, že P. Novák dům prodává Vám. Někteří jsou rádi, někteří ne, ale to není podstatné. Jednoho dne přijdete z rachoty dom, a v obýváku Vám sedí frajer, který Vám řekne: ty víš, fotr byl kokot, a neměl to prodávat, takže jsem se ted po x letech rozmyslel, že obývák si beru z5, neb kdysi tady byl můj dětský pokoj. Vy zřejmě chvíli budete oponovat, než si všimnete, že je asi myslivec, a v klíně má mysliveckou flintu(a že celé sousední město i s továrnou na flinty vlastní jeho rodina): ale vše mám zasmluvněno, všichni se pod tuto koupi podepsali, obec ji akceptuje. Načež frajer Vám řekne: TO MNE NEZAJÍMÁ!!!….A co by na to řekl šéfkuchař Franta Kuřátko…Jsou dva konce, podle výše uvedené logiky byste asi zvolil:
    a/jasně tvůj fotr byl debil, ale to nevadí. Nastěhuj se, nemusíš mi nic dávat. Dones si nábytek, myslivecké pušky, a bydli s náma, to bude supr!, asi to legálně nepůjde nikde přepsat, protože to odporuje zákonům, ale nemám s tím problém. Bohužel to nikdo nikde na světě nebude akceptovat, kdybys chtěl třeba internet na své jméno.A kdybys chtěl třeba horní patro(Doněck, Luhansko), my se sestěhujem, nebo budem bydlet na zahradě. No problem.
    b/ Franta Kuřátko (jako každý zdravý člověk) s novým nájemníkem v obýváku nebude souhlasit, a bude striktně chtít dodržovat zákony…přičemž bude cítit podporu svépravných lidí z celé obce!
    Vážně Vám pane G. přijde varianta b nelogická? Tak to teď asi omylem žijete v demokratické společnosti. Mi přijde nelogická zase varianta a. A plyn na zimu…naštěstí věřím tomu, co říká Dušek: když je nejhůře, lidi Vám stejně pomohou….
    Tento rok má být celkem rekordně teplý. Rusáci si nemohou dovolit utnout jakékoliv dodávky. Maj v tom kačky, a díky klesající ceně ropy myslím tence pískaj. A jestli jsou takoví trotli že jo, něco jim prsknem na ukrajinu ze západu. osobně jsem připraven topit místo na 4, na stupeň č3 pro tuto zimu, pokavad jim to pomůže.

    mějte se.

    P.S.: Nechystáte se v nejbližší době něco prodávat?

  4. Pepan napsal:

    František Sousedík:
    Já nezpochybňuju inflaci v minulosti, ani její negativa. Pouze tvrdím, že v současnosti nehrozí. Inflace byla poháněná úvěrovou expanzí a ta se v budoucnu zastaví celosvětově. Proto jsem velice zvědav na to avízované zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami. Zvyšování sazeb slouží k tlumení úvěrové expanze, ale proč zvyšovat, když není co tlumit?

  5. Petr Gejdos napsal:

    Ulostar 8.12.2014
    .
    ad1/
    Jsem asi nechápavý, co jste chtěl tím říci ?
    .
    ad2/
    Ruské sankce
    Nevíte evidentně, o čem mluvíte. Hlavně jen mluvíte…
    .
    ad3/
    Vaše replika, že nemůžu srovnávat Izrael a Irán – to mě velmi dojalo. Mi zde vlastně již nemusíte vysvětlovat nic, protože koukám, že u Vás platí pojetí práva, že právo jako takové má jen někdo a Vy určujete kdo, že ?? Potvrďte mi to a mi už to pak bude úplně stačit. Budu vědět o Vás již hodně hodně, prakticky vše. Taková „hlava 22“ podle Ulostar.
    .
    ad4/
    Váš ilustrační příklad s tím prodaným domem a varianty a či b je sic docela hezký, ale význačně nepřesný. Musíte se naučit taky pracovat s tím, co je to či co není právo na sebeurčení národů. Čili jste u toho příkladu s domem zapomenul na existenci institutu tzv. „věcné břemeno“ a „vydržené právo“. Nebo snad právo na ochranu svého národa připouštíte pouze u USA a NATO, kdežto Rusku jej upíráte ? Rcete, jak to tedy míníte !
    .
    Toho zpupného džina z flašky vypustilo NATO v Kosovu, já jen, že jestli jste si toho třebas jen nevšimnul ?? Nechápu tudíž z toho, co jste pracně vyplodil skoro nic. Ten příklad je tedy spíše nesmyslný, než nepřesný – což samozřejmě je zároveň taky.
    .
    ad Rusáci si nemohou dovolit …
    Velmi se pletete, Rusáci si toho mohou dovolit hodně ! Až si to pořádně promyslíte, sám poznáte, že se vcelku ve všech bodech docela dost mýlíte.
    .
    ad nějaké prodávání …
    Rcete, co by Vás zajímalo ? Nebo vysvětlete, co tím chtěl básník naznačit.

  6. Pet napsal:

    odbočím od aktuální diskuse a vrátím se k podstatě tohoto webu – Nedostatek zlata: Měsíční zápůjční sazba na zlato spadla do záporu—Na institucionální hladině, tedy v centrálních a komerčních bankách, je historicky největší nedostatek zlata. Měsíční zápůjční sazba na zlato (GOFO) spadla na konci listopadu na -0,5 % a jednoletá sazba se zřítila na nejnižší hladinu za posledních 14 let a má nakročeno k tomu, aby rovněž klesla do záporu.
    https://zlato.kurzy.cz/zpravy/374466-nedostatek-zlata-mesicni-zapujcni-sazba-na-zlato-spadla-do-zaporu/

  7. Ulostar napsal:

    Pane G. děkuji, že jste mi otevřel oči. Už vím, že jsem úplný debil. Na rozdíl od Vás, kerý máte to štěstí, že vše víte nejlépe, všude jste byl a vše znáte. Jestliže nám tedy bude zima, rád sklopím uši a nastěhuju se k Vám,(barák nechám rusákům) a celičký příběh mi budete muset vysvětlit. Pokud ne, sejdeme se asi na 1. máje u tribuny a proberem to. Mějte se.

  8. Ulostar napsal:

    to PET: No řekl bych, že podstata tohoto webu jsou články a diskuse k nim. Tzn., pokavad je nějaký článek o zlatě, je sexy vyjádřit se k němu. Pokud je o nějakém jiném tématu, je prima se vyjádřit k jinému tématu. Chápu že Váš odstavec je zajímavější (i pro mne, byt jsem toto již četl), ale zřejmě k jinému článku. Tak v tom asi tak nějak lítáme všici. mějte se.

  9. Plsner napsal:

    Ano, škoda, že z webu pro investory pomalu to tady přerostlo v tribunu paranoidních lidí
    čerpajíich informace z ruských propagandistických bulvárních novin.
    Ještě tady Zeman chybí se svýma protisankčnimi výroky.

  10. Libri napsal:

    Zajímavé že diskutující často místo argumentů využívají osobního napadání a dehonestace autora (mnohdy s použitím mainstreamové propagandy). Pokud máte zájem rozšířit si obzory jak se dělá jediné správné veřejné mínění, začtěte se zde https://aeronet.cz/news/jak-funguji-ceske-medialni-agentury-pro-pruzkum-verejneho-mineni-exkluzivni-vypoved-zamestnance-o-praktikach-spin-doctoringu-planovani-vysledku-pruzkumu-prefabrikace-volebnich-preferenci-ovlivnov/ a že je snadné podlehnout mediální masáži, koukněte zde https://www.svetkolemnas.info/novinky/zahranicni/1889-kratke-video-o-manipulaci-vedomim. odolat současné US propagandě chce buď dostatek sebevědomí a cviku nebýt stádní (což by tradeři měli zvládat) anebo mít zkušenosti s bolševickou propagandou uplynulých dekád. pamětníci ví o čem mluvím, stačí současná slova kapitalismus, demokracie a EU nahradit dobovými – socialismus, demográcie a RVHP, a zjistíte že projevy jsou totožné. a na závěr jen malou perličku – já vím, jde samozřejmě o putinovskou propagandu – https://www.ceskyrozhled.cz/nemecky-novinar-udo-ulfkotte-lzi-v-mediich-a-cia

  11. František Sousedík napsal:

    Pro Pepan:
    Děkuji za odpověď.
    No, abych pravdu řekl, ty detaily mne zajímají. Neumím si představit, jakým způsobem by mohla být příští rok „inflace“ třeba 100 % nebo vyšší. Ale, co brání komukoli zvedat ceny rychleji a rychleji. Zdá se mi, že systém je přímo nastaven tak, že se mají ceny zvedat a zvedat, rychleji a rychleji. To vidím, jako zákonitý důsledek politiky státu, ČNB a nás občanů.
    Vždy to tak přece v minulosti bylo. Měna přibývala a přibývala a ceny se zvedaly a zvedaly.
    Anebo se taky stalo, že měna přibývala a přibývala a ceny se držely a pak po delší době začaly i ceny rychle růst.
    Ačkoliv přesně zatím nevím, co odváže prodejce ze „řetězů“, myslím, že se to může, a to i velmi brzy, stát.
    To by mne zajímalo, kde všechna ta měna skutečně je.
    Nemá někdo, prosím, konkrétní zkušenosti ze zemí, kde k tomu v poslední době došlo? A jak se projeví plastikové „peníze“?
    Našel jsem k tomu třeba:
    https://byznys.ihned.cz/c1-62782160-venezuelu-trapi-cvalajici-inflace-ceny-za-jediny-rok-vyletely-o-63-procent
    Zajímavé taky je:
    https://www.kurzy.cz/akcie-cr/nazory/A-P-T-10664-PR-868393/
    „V příspěvku, který se myslím jmenoval „trocha matematiky pro centrální bankéře“, nebo tak nějak, jsem psal, že inflace je závislá na součinu množství peněz a rychlosti jejich oběhu. V dnešní době, kdy se očekává deflace, zpomaluje rychlost oběhu. A to vytváří deflační prostředí, přestože množství peněz roste. (Množství reálných asetů spíš klesá.) Až se naspořené peníze pustí do oběhu, zvýší se rychlost jejich oběhu a proto hodnota součinu p*v stoupne. Takhle vzniká velká inflace. Dnešní mírná deflace je jen předehrou pro inflaci. Vždycky to tak bylo – deflace vždy předcházela každé hyperinflaci. Bylo to v Německu ve dvacátých letech i nedávno v Argentině.“

  12. Pepan napsal:

    František Sousedík:
    Uvádíte článek o Venezuele, stejně bychom mohli zmínit Argentinu, Zimbabwe apod. Společným znakem těchto zemí je slabý výkon ekonomiky vedoucí k prudkému oslabení domácí měny. Cena dovezeného zboží pak strmě stoupá. Je to prostě tím, že poptávka po zboží výrazně převyšuje nabídku. Vámi uvedený článek to potvrzuje: „Podle BBC banka nezveřejnila ani dílčí ukazatel nouze sestavovaný pro zboží, které mizí z pultů. Mnoho Venezuelanů přitom dál trápí nedostatek základního zboží, jako je mléko nebo mouka“. A pokud část občanů očekávající pohromu, spořila např. v USD, tak to inflaci ještě umocní, protože jejich úspory převedené na domácí měnu představují silnou kupní sílu.
    To ale není případ rozvinutých zemí, kde je vysoká produktivita a nabídka zboží převyšuje poptávku. Pokud by domácí výrobci chtěli zvedat ceny, lidé se přeorientují na dovoz. Peněz je v ekonomice nadbytek, ale jsou soustředěny v rukou úzké skupiny lidí, kterou nikdy nenapadne kupovat tuny chleba a vyhazovat ho na skládku jen, aby zvýšili jeho cenu. A pokud by se pekaři dohodli na nesmyslně vysokých cenách, tak ho lidé prostě budou kupovat méně, protože na něj nebudou mít a pekaři přijdou na to, že se jim vyplatí prodávat levněji.

  13. Sid napsal:

    Pro někoho překvapení, ale Rusové začali dodávat plyn Ukrajině!
    https://byznys.ihned.cz/-evropa/c1-63231560-rusko-po-pul-roce-obnovilo-dodavky-plynu-na-ukrajinu

  14. František Sousedík napsal:

    Pro Pepan:
    Či-li, myslíte to tak, že množit objem měny, který zažíváme a zřejmě v něm hodlají stále pokračovat je špatný?
    Jen jde vlastně o to, že na nejbližší období nevidíte, jak by mohlo dojít k větší až … cenové inflaci?
    Takže, kdyby došlo např. k prudkému poklesu Downa a měna by se hrnula např. do nemovitostí či zlata, až bublinovitě, pak to by bylo ono? Nebo kdyby výrazně klesal zahraniční obchod?
    No a jak rychle může k takovým věcem dojít?
    Něco řádově v letech, ale něco i řádově v měsících (třeba Dow apod., až panika)?

  15. Pepan napsal:

    František Sousedík:
    Drtivá většina natištěných peněz je darována bohatým a na tom nic pozitivního není. Zároveň ale nehrozí, že by mohli boháči chudákům nějak výrazně zvýšit ceny základních potřeb. Nahoru jdou jen ceny akcií, uměleckých předmětů a luxusního zboží, což chudáky netrápí. K prudkému a hlubokému poklesu Downu došlo před šesti lety. A výsledek? Výrazný pokles inflace, viz tabulky ve Vámi uvedeném článku ČSÚ. Když se měna hrne do zlata, tak zdražuje zlato, nikoli chléb.
    Jediný způsob jak výrazně zvýšit inflaci je „rozhazování peněz z vrtulníku“.

  16. František Sousedík napsal:

    Pro Pepan:
    Já mám s podobnými weby ten problém, že převážně uvádějí jednostranné tendenční články.
    Konspirační weby apod. téměř ignoruji. Nicméně se domnívám, že stávající systém nutně povede svět do opravdu nechutné krize.
    Takže začnu prvním článkem:
    „Lék na nízkou inflaci“? Zvrácené, nízká cenová inflace není choroba. Podle mne je žádoucí stabilita. Kolem nuly v průměru za třeba deset či dvacet let.
    „Podle mého názoru na trhu s úvěry jednoduše nebyla poptávka.“
    Zapomíná však na to, že osobní CPI může být naprosto jiný než ten oficiálně uváděný. Či-li, že nemusí to být jen jejich spořivostí po 50, ale taky tím, že pochopili kam je ty dluhy dovedou (I to se občas stává.) a na větší útraty prostě nemají.
    „V případě, že se na scénu dostane deflace, přitom reálně hrozí vznik nových finančních krizí, protože klesající ceny podkopávají firemní cash flow, v důsledku čehož mohou některé společnosti zbankrotovat a vyvolat na trzích paniku.“
    Br. O jaké deflaci to mluví? Jeden rok o „3“ % dolů a druhý rok o „3“ % nahoru, to je stabilita, nikoli deflace. Podle mne podobní mají vždy v hlavě nechtěnou deflaci, která vždy přijde jako následek velké krize, ale to je deflace jiných rozměrů, proto bych rád, kdyby se nazývaly věci pravým jménem. (Nebo to kecají úmyslně se znalostí věci. A to je snad ještě horší.) Navíc, tento systém trvalé inflace nepůjde udržet navždy. A pak to bude mnohem a mnohem horší krize i deflace.
    „V rozhovoru pro MoneyWeek Napier dále poznamenal, že kdyby americká centrální banka v reakci na finanční krizi z roku 2008 nepřišla s programem kvantitativního uvolňování, dopadlo by vše s největší pravděpodobností stejně jako v letech 1929 až 1932.“
    Já se domnívám, že je mnohem lepší mít častější slabší krize než jednou za 100 let, katastrofální.
    „“Již v roce 2009 jsem akciovou rally skutečně očekával, jen jsem nevěřil, že by mohla trvat tak dlouho. Odhadoval jsem, že skončí zhruba v polovině roku 2011 a poté se na scéně objeví medvědi. Na akciových trzích rozvinutých ekonomik se to sice dosud nestalo, na komoditních trzích či trzích rozvíjejících se ekonomik ale ano. A v případě akciových trhů rozvinutých ekonomik si stále stojím za názorem, že medvědi brzy přijdou,“ uvedl dále Napier a za jeden z hlavních katalyzátorů blížícího se medvědího trendu označil posilující dolar.“
    Mám velký problém s rozdělováním trhů. Podle mne se jedná o mnoho spojených nádob, kde jedna z nich nebude trh, ale měnu tvořící CB (Samozřejmě nikoli ve smyslu stejné hladiny, ale ve smyslu vzájemného ovlivňování, a to dříve či později.)
    Při posuzování je nutno posuzovat u každého trhu příčiny a následky u změn, ale taky, protože jde o ty spojené nádoby, je nutno posuzovat příčiny a následky u žádných změn (když by k nim mělo či mohlo dojít a nedošlo), a to vše jednotlivě, pak v různých kombinacích až nakonec i v celku. To je velmi, velmi, náročná činnost, kterou dnes již jednotlivec asi nemá šanci zvládnout.
    „Pokud se mé předpovědi ukáží jako správné, pak je před námi opravdu dlouhé období velmi nízké inflace, ve kterém sice i hotovost ztratí část své hodnoty, ve srovnání s vývojem na akciových trzích to však bude ztráta prakticky zanedbatelná.“
    To je sice hezké, ale mám z něj pocit, že zná jen dvě věci: akcie nebo peníze. Ale přiznávám, že o tomto člověku nic jiného než tento článek nevím.
    Při velmi dlouhém období velmi nízké inflace budou asi politici a CB dělat všemožné kousky až nakonec nastane velká inflace a pak opravdu velká krize.

  17. Oracle napsal:

    @ Pepan
    Máte v tom „hokej“. Síce tie natlačené idú bohatým, ale tie nesedia na účtoch, lebo sa to investuje resp. stáva sa z nej špekulatívny kapitál čo v konečnom dôsledku navyšuje náklady.

    Mimochodom vládna/oficiálna propaganda z úst Ulostar a Plsner (mám podozrenie, že je to ten istý úbožiak pod rôznymi menami) je lepšia než príspevky „paranoikov“ čerpajúcich z ruských zdrojov?

  18. František Sousedík napsal:

    Pro Pepan: K druhému článku:
    „Totéž platí pro komerční nemovitosti, jejichž hodnota spadla během 90. let na pětinu.“
    Co říci na to, že redakce nerozlišuje mezi cenou a hodnotou právě v okamžiku, kdy je to velmi důležité.
    „Příčinu je potřeba hledat v úvěrové expanzi.“
    Nezohledňují spojitost nádob. Našli jen zdánlivou či povrchní příčinu (si myslím), určitě je nutno hledat hlubší a hlubší příčiny, ale ta jejich tendenčnost jim to neumožňuje. Ale není to jen jejich problém, viz předchozí příspěvek.
    „Co dělala centrální banka? Proč během 80. let bezhlavě nafukovala finanční bublinu? Bank of Japan dlouho fungovala na základě zákona z roku 1942. Tento zákon ukládal měnové politice za cíl „maximalizovat ekonomický potenciál země“ za účelem „dosažení národních cílů“.
    Během 80. let se Bank of Japan opravdu snažila podporovat hospodářský růst nízkými sazbami.“ A tak se dnes chová naše CB (v rozporu se zákonem a Ústavou).
    „Japonsko pro nás navždy zůstane zemí, která naprosto paradoxně vzhledem ke své technické vyspělosti neovládá veřejné finance.“ A to je podle mého názoru zásadní nepochopení základů, že ovládání spočívá vlastně v minimalizaci zásahů v množství i čase. Jako když říkáme, že méně je někdy více.
    Ale jinak dobré články, odkaz na druhý asi umístím na svůj web.

  19. Pepan napsal:

    Oracle:
    Je mi jasné, že bohatí nemají peníze na bankovních účtech. Samozřejmě, že je investují. Když akcie někdo koupí znamená to, že někdo jiný prodal a získal peníze a ty se tedy vrátí do reálné ekonomiky. Jenže část investorů (spekulanti), když akcie prodají, tak za utržené peníze koupí jiné akcie. Takže značná část peněz koluje na akciovém trhu, aniž by tento trh opustily. Jen se přelévají mezi spekulanty. A když ceny akcií rostou jako v posledních letech, objem peněz vázaných na tento trh roste. Tyto peníze se do reálné ekonomiky nedostanou a tudíž nemohou způsobit růst spotřebních cen. I když tvrdím, že výrazný růst spotřebních cen nehrozí, neznamená to, že se stavím na stranu vládní propagandy.

    Několikrát jsem se zde ptal na princip, podle kterého by mohlo dojít k výraznému růstu inflace (jak by mohla poptávka převyšovat nabídku), ale nikdo mi neodpověděl. Každý jen říká, že QE způsobí výraznou inflaci, ale nikdo to nevysvětlí.

  20. Pepan napsal:

    František Sousedík:
    Nesouhlasím s Vámi, že úvěrová expanze je povrchní příčina. Do oběhu dává biliony stejně jako QE. S tím rozdílem, že peníze z úvěrové expanze jdou prakticky všechny do spotřeby a tím „roztáčejí kola“ ekonomiky, zatímco peníze z QE na růst ekonomiky mají jen malý (zprostředkovaný) vliv. Biliony z QE způsobují především růst spekulativních aktiv.

  21. František Sousedík napsal:

    Pro Pepan:
    „Našli jen zdánlivou či povrchní příčinu (si myslím), určitě je nutno hledat hlubší a hlubší příčiny, ale ta jejich tendenčnost jim to neumožňuje.“
    Jasně, není to perfektní vyjádření z mé strany, myslel jsem, že z kontextu vyplyne, co myslím přesněji.
    Firmy si asi nebraly ty úvěry proto, že bylo těžké nebo středně těžké úvěr získat.
    Myslím tím to, že stát rozhodl, že bude podporovat růst, bez kterého nemůže, zdá se, naše planeta existovat, např. dotací úroků, snížením úrokových sazeb na nulu apod. (Oni, zdá se, od dob soudruha Keynese, vždy vymyslí další a další nesmysly.).
    Tudíž např. nulové úrokové sazby jsou příčinou a úvěrová expanze je následkem. A rovněž nulové úrokové sazby jsou následkem nějaké příčiny. A tím jsme se přiblížili k podstatě věci.

  22. František Sousedík napsal:

    Pro Pepan: A ta blbá úvěrová expanze nebo blbá úvěrová bublina nemá jméno.
    Banky (Zase, ty banky, bez jména.) půjčovaly nesolventním. A ty nesolventní firmy jsou taky pro voliče bez jména.
    Ale za nízkými úrokovými sazbami je již jméno vedení CB či vlády a jejích ekonomických poradců, kteří taky mají jméno.
    Zdá se mi, že autorem podobných hodnocení (úvěrová bublina je následkem úvěrové expanze) by mohl často být přímo poradce, který ty nesmysly s vládou apod. přiváděl k životu nebo stejnověrec (Že tak je to správně, tak se to má dělat.). A zajímalo by mne, na kolik je to jejich přímý úmysl.

  23. František Sousedík napsal:

    Pro Pepan:
    Možná to však nemusí být vždy až tak špatné, jak naznačuji.
    Umím si představit, že Vám odpovím „ano je to promlčené“, pokud za mnou přijdete s dotazem zda „Je to promlčené, když jsem nyní 15 let po splatnosti úvěru dostal platební rozkaz?“.
    Ale protože se snažím odpovědět pokud možno přesně, zapomenu uvést, že to však bude houby platné, pokud to nebude uplatněno u soudu.
    Možná, že většina z nich postupuje obdobně. Považuje za samozřejmé, že expanze vznikla chybným rozhodnutím vlády či CB a nepovažuje za důležité nám to stále opakovat dokola.

  24. Pet napsal:

    izolace Ruska nabírá na obrátkách – Výnosy z referenčných 10-ročných ruských štátnych dlhopisov dnes na sekundárnom trhu vyskočili na 12,97 %, čo je nový rekord. Náklady Moskvy na obsluhu dlhu ešte nikdy neboli také vysoké. Doterajší negatívny rekord 12,796 % bol z marca 2009.
    https://ekonomika.sme.sk/c/7537817/naklady-na-obsluhu-ruskeho-dlhu-su-rekordne-vysoke.html#ixzz3LUEGcMyK
    ( tohle považuji za dobrý paradox – V rámci Európskej únie (EÚ) má naďalej najnižšie úročenie dlh Česka. Dnes dosiahli výnosy 10-ročných českých dlhopisov 0,699 %.) —
    –V USA údajně plánují zvyšování sazeb – proto asi výnos na 10Y US bond opět klesá na 2,20%.

  25. Petr Gejdos napsal:

    Pet 10.12.2014
    .
    Tady asi čemusi vůbec nerozumím a nechám si to od pana Pet vysvětlit – budu za to rád.

    Tzv. „zahraniční zadluženost“ k roku cca 2011:
    …………………………………………
    Rusko = 455 mld USD = 3 634 USD/hlavu = 23% HDP
    Čína = 711 mld USD = 396 USD/hlavu = 8,7% HDP
    ČR = 90 mld USD = 8 260 USD/hlavu = 45% HDP
    …………………………………………
    EU = 16 100 mld USD = 27 864 USD/hlavu = 85% HDP
    USA = 16500 mld USD = 52 170 USD/hlavu = 105% HDP

    Tzv. „státní dluh“ k roku cca 2012:
    …………………………………………
    Rusko = 11% HDP
    Čína = 22% HDP
    ČR = 43,1% HDP
    …………………………………………
    EU v mém zdroji souhrnně není ale příkladně:
    Italie = 126,3% HDP
    Německo = 83% HDP
    Francie = 9O% HDP
    ale třebas
    Řecko = 171% HDP
    no a k tomu
    USA = 107,2% HDP
    .
    Tady má „prostý člověk“ náběh na uzel na mozku ! Tedy se ptám pane Pet – proč by zrovna Rusko (případně Čína a podobně) s relatívně čistým štítem = vcelku minimalní zadluženost a de facto zdravou funkční ekonomiku mělo mít nějaké hrůzostrašné problémy a obráceně proč by se měly nějak z růžové budoucnosti svých ekonomik radovat zrovna země EU, Japonska či USA ?
    .
    Nemám to spíše chápat jako pozoruhodný pokus o propagandu ? Mám přitom na paměti jedno – všelijaké ratingy, to není nic jiného, než jeden ze špinavých nástrojů západní propagandy. Pokud se pane Pet uvoilíte odpovědět – používejte skutečně češtinu, slova jasná a prostá a rcete, co jste svým příspěvkem vůbec chtěl naznačit, zvláště pak cituji tímto: „izolace Ruska nabírá na obrátkách…“.
    .
    Pokud ale míníte „izolaci Ruska“ právě že „izolaci Ruska od kolabujícího systému Západu“, pak tomu již rozumím… Jako občan ČR, tím EU a tím Západu – to tedy nijak z toho všeho výhedově nadšený nejsem a chtěl bych vědět, proč Vy ano.

  26. Petr Gejdos napsal:

    Tady:
    https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2763551/lek-pro-spoutany-svet.html
    je částečná odpoověď na předpokládané repliky na můj předchozí příspěvek. Chrěl bych zde podotknout – dnes je vůbec největším světovým věřitelem Čína, patří tam ale do seznamu největších věřitelů i Rusko.
    .
    Problém Západu a zvláště opak USA začíná být to, že onen Západ již přestává mít komplexní ekonomiky. velká část, ne-li dnes většina „produkce“ Západu začíná mít charakter virtuálních, ba až fiktívních hodnot, kterých se žel Bohu nikdo nenají = nenasytí, nezatopí si tím, neoblíkbe se do toho, nepostaví z toho domy a nic podobného. Většina ekonomiky Západu totiž začínají tvořit fiktívní kšeftíky s fiktívními hodnotami.
    . V této konstelaci je to fakticky Západ, který dnes již tvoří ekonomické „slepé střevo“ světové ekonomiky. Kupříkladu USA de facto nemají jak splácet Číně, vzdor tomu dost na první šup těžko pochopitelnému závazku věřitele si „ten dluh“ vzít zpět konzumací služeb a zboží protistrany = viz můj odkaz a vysvětlení zde. USA totiž nemají co nabízet ! Zbraněě a vojenské vyspělé technologie pustit z rukou nemůže, prodávt USA „nastojato“ taky nejde jen tak jednoduše.
    .
    Já zde nechápu, co rovněž zde nechápou adoranti všeho z USA. Proto jsem převelice zvědavý zda ano a co mi vlastně vysvětlí pan Pet. Podle mě totiž není co vysvětlovat. Lze pouze mlžit propagandou.

  27. Pet napsal:

    Není co vysvětlovat – Výnosy z referenčných 10-ročných ruských štátnych dlhopisov dnes na sekundárnom trhu vyskočili na 12,97 % – tento údaj vysvětluje vše – to se zde můžete rozepisovat jak chcete – izolace se zvyšuje, rezervy klesají v desítkách mld. USD měsíčně – jsem zvědav jakou výši ruská CB udá tento týden – zatím se mluví o smrsknutí na 396 mld. USD a to bude potřeba dotovat splátky ruských firem do zahraničí ve výši 35 mld. jen za prosinec 2014. Pěkný večer všem.

  28. Pet napsal:

    ad Rusko – Inflace v Rusku akceleruje, centrální banku čeká Sophiina volba – obětuje rubl, nebo HDP? – https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2800593/inflace-v-rusku-akceleruje-centralni-banku-ceka-sophiina-volba–obetuje-rubl-nebo-hdp.html

  29. VoDo napsal:

    To se Rusák podělá až dolar posílí ještě o pár desítek procent…

  30. Oracle napsal:

    @ VoDo
    Nepo$ere, zarobí lebo:
    -platia mu zväčša v rubľoch;
    -za cudzie meny kupuje zlato.

    @ Pet
    Západ prestal kupovať „štátne“ dlhy Ruska a Ruská CB nemonetarizuje Ruské dlhy, prečo by to mal byť problém?

  31. Petr Gejdos napsal:

    Pan Pet říká, že není co vysvětlovat… Dovolte mi, pane Pet, abych se sarkasticky zasmál… Vám skutečně asi není co ani jak vysvětlovat a mi naopak ste nevysvětlil vůbec nic. Vy totiž mluvíte o nějaké jiné ekonomice, než jakou si já si pod tím pojmem představuju.
    .
    Vy a takoví podobní žijete na nějaké fiktívní planetě, kde se jen kšeftuje a nikdo tam už nic jiného neumí. Zatím to ještě jaksi funguje, vyžírá se totiž podstata alias fundament – ale situace toho Vašeho milovaného Západu na čele s USA se dá dnes přirovnat již jen k situaci toho člověka, co padal z extra vysokého mrakodrapu a pořád si cosi povídal. Svědci v jednotlivých patrech tvrdili to samé – že prý si ten člověk pro sebe říkal „…zatím je to dobrý !!“

    Já nevím, z jaké to ekonomické školy jakože Vy jste. Podle mého názoru je to ale lhostejné – Vy si totiž pod pojmem ekonomika opravdu představuje cosi, co ale se podobá ekonomice pouze formálně. Máte se mili soudruzi zatím zřejmě jak prasátka v žitě, jedíná chybka zde ale je již docela očividně – žito právě došlo.

    PS – „žito došlo“ prosím nechápejte, pane Pet, že má nožičky a vrátilo se z nějakého pochoďáku.

  32. VoDo napsal:

    A kdy bude kolaps? Který přesně měsíc a den? Proč bych chodil ven co když mě přejede auto, to radši zůstanu doma a budu čekat až všechy auta odjedou.

  33. Pet napsal:

    2 P.G. – sorry, nebudu se vracet k dříve používaným postupům – prostě máte svoje vidění světa ( tedy i ekonomiky). To je přece normální a já Vám nemusím vysvětlovat, ani Vás přesvědčovat a tím Vám potvrzovat, že to tak je. Nemám to zapotřebí a jen bych přistoupil na Vaši hru – přesun od argumentace k posuzování diskutujícího. Je to Váš postup, pro mne nezajímavý a bezdůvodný. ( Vsuvka – k soudruhům jsem nikdy nepatřil)–
    Btw – USD/Ruble – 55,74, sazba zvýšena na 10,5%, Brent – 62,98 USD/b – za 6 měsíců ztratila ropa přes 50% – tohle bude opravdu zajímavé, jak se s tím Rusko, Venezuela, Afrika popere

  34. Oracle napsal:

    @ VoDo
    Podľa COMEX niekedy po 21.12.2014, vtedy totiž vstúpi do platnosti 400 US$ široký „cirquite breaker“ pre zlato a striebro: https://www.cmegroup.com/tools-information/lookups/advisories/ser/files/SER-7258.pdf
    To znamená, že kriminálnici na COMEX čakajú pohyb v cene zlata a striebra viac než 400US$ naraz. A hádajte asi kam to pohne kvôli Číne, Indií a Rusku? Napoviem, nie dole. 🙂

    Mimochodom určite ste vytesnili z hlavy ten fakt, že na trhu je asi 100 krát viac PM certifikátov ako skutočného kovu. 😀

Přidat komentář