Toto je již pátý článek prosincového kola soutěže čtenářů. Nezapomeňte, že finišuje nejen prosincové, ale i celoroční kolo soutěže. Vzhledem k blížícím se svátkům ho mimořádně publikuji již v neděli.
Nedávno (27.11.2014) jsem si na jednom internetovém portálu (Investiční web) přečetl velmi zajímavý článek s názvem „Zlato je levné. Ale má vůbec jako investice smysl?“ Obsah článku byl zjevně tendenční ale jeho závěrečná pasáž mě přímo šokovala.
„Mějte však na paměti, že být optimistický ohledně zlata znamená být pesimistický ohledně všeho ostatního. Lidé, kteří doporučovali zlato na úkor jiných investic, se v minulosti spíše mýlili, než měli pravdu. Vítězové nebyli ti, kteří předpovídali konec světa, ale ti co vsadili na světový růst. Pamatujte, zlato od roku 1980 zhodnotilo o 129 %, americký akciový index za stejnou dobu posílil o 4 787 %.“ (míněn index S&P 500)
(autor: redakce, zdroj: USA Today)
Je samozřejmě věcí názoru samotných autorů jak optimisticky se dívají na současný svět, ale vnucovat čtenářům myšlenku, že pokud mají v držení kousek zlata, tak musí být z podstaty pesimisté, je poněkud za hranou. Ovšem závěrečné žonglování s čísly ohledně posilování jednotlivých aktiv, je již nehorázná manipulace s daty a jejich selektivním výběrem. Autoři si záměrně vybrali rok 1980, kdy zlato bylo na dosud nepřekonaných maximech (po očištění o inflaci) a index S&P se potácel u dna. Abychom se vrátily zpět do reality, udělejme si malý výlet do let 1970 a 2000, kam nastavíme počáteční hodnoty již výše uvedených aktiv. I když tyto letopočty navenek vypadají jako náhodně vybrané, pravda je trochu jinde. Jedná se o data těsně před Nixonovým zrušením zlatého standardu (1971) a nafouknutím internetové bubliny (2001).
Období 1970 – 2014 (pros.) nárůst:
Zlato 35,- USD/oz 1 200,- USD/oz + 3 330 %
S&P 90 b. 2 060 b. + 2 190 %
Jak vidíme, zlato překonalo index S&P vice než 1,5 krát za posledních téměř 45 let. Ještě zajímavější výsledek obdržíme, začneme-li s výpočtem v roce 2000.
Období 2000 2014 (pros.) nárůst
Zlato 280,- USD/oz 1 200,- USD/oz + 330 % S&P 1 440 b. 2 060 b. + 43%
Nárůst hodnoty zlata překonal index S&P během posledních čtrnácti let téměř 8 krát. Když se správně vyberou vstupní hodnoty, dostaví se i požadované výsledky.
Trochu historie
Po první světové válce vesměs všechny západní země postupně odstupují od zlatého standardu a na scénu přicházejí Spojené státy jako světová velmoc číslo jedna, kterým jediným se podařilo zlatý standard udržet. Málokdo v té době (i dnes) tušil, že císař nahý a americký dolar již nepatří americkému lidu, nýbrž hrstce soukromých osob.
Podpisem amerického presidenta Woodrow Wilsona pod zákon Federal Reserve Act v roce 1913 byla založena „ federální „ centrální banka FED, s exklusivním právem emitovat měnu Spojených států. Ústava USA hovoří jasně, jediným emitentem peněz může být pouze americký Senát. Ten se však za podivných okolností sám této pravomoci vzdal a dobrovolně ji přenechal jakési akciové společnosti, která je ze 100 % vlastněna soukromým kapitálem. Americká vláda se tím v případě nedostatku finančních prostředků zbavila jakékoliv možnosti jeho vykrytí tiskem vlastních peněz a od této chvíle si je nucena půjčovat od těch samých bank, které jsou akcionáři FEDu. Samozřejmě za patřičný úrok, který však někdo musí zaplatit. Laik žasne, jakým způsobem lze provést za bílého dne největší loupež v dějinách lidstva. Opravdu husarský kousek, který ovšem tvrdě odnesli američtí daňoví poplatníci, na které byla ještě téhož roku uvalena federální daň.
Proč tuto pro lidstvo ponurou historii tak sáhodlouze popisuji? Protože od tohoto okamžiku se začíná pomalu a nenápadně rozvíjet inflační spirála držená částečně na uzdě až do roku 1971 jen díky omezenému zlatému standardu amerického dolaru a také začíná postupné vytlačování zlata a stříbra z pozice funkce peněz. V tomto roce (1971) americký president Nixon ruší krytí dolaru zlatem (v mezinárodním obchodě, jinde už neplatí) a inflační spirála začíná nabírat exponenciální tvar.
Vývoj ceny jedné unce zlata v USD.
Bankovní kartel jako utržený ze řetězu začíná do světa chrlit neomezené množství ničím nekrytých peněz, které se zcela míjejí s produktivitou reálné ekonomiky a končí na akciových trzích nebo jiných vymyšlenostech moderního bankovnictví.
V současné době jsme svědky vyvrcholení tohoto ojedinělého experimentu, jehož závěrečná fáze jistě nebude bezbolestná. Jeden moudrý člověk řekl: „nekryté měny se vždy vrátí na svoji hodnotu, která jim náleží a to je nula.“
Milan Brejcha
P.S. Komentář Jana Dvořáka:
Ať mám názor jakýkoliv, prakticky vždy budu schopen najít graf, který můj názor podpoří. Stejně jako člověk, který má názor přesně opačný. Mějme to všichni na paměti.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
A co začít od začátku statistik? Někdy kolem dvacátých let minulého století? Zlato bylo kolem $30 za unci DOW taky tak nějak a dnes? Zlato je dobrý jako pojistka pod polštářem (místo hotovosti a na hodně dlouho) jako investce za účelem výdělku to je špatný rozhodnutí. Ano, kdo za komančů šetřil ve zlatě a toto prodal po velký inflaci jistě neprodělal jako většina národa co šetřila na vkladních knížkách. Ale zase neplatí úroky, což dnes je nula i v penězích, ovšem ne vždy tomu tak bylo. Ještě před pár lety se i ve stabilních ekonomikách a jejich měnách dalo úročit osm procent. I toto dnes již padlo, bohužel a lidé jsou nuceni spekulovat a i proto nám indexy rostou a rostou a dolar posiluje, protože všechno je v USD.
to, že CB snížily úrokové sazby na nulu či do záporu, nastartovalo bublinu bublin – přinutí spekulovat i lidi, které by to dříve ani nenapadlo. zatím to vidím na začátek. může nastat ještě i korekce (aby silné ruce vstoupily do trhu za lepší peníze), ale vrchol akciového šílenství máme teprve před sebou, pak teprve bude mít pravdu Oracle 🙂 anebo to bude úplně jinak :D:D nejsem věštec.