Je tu další článek od čtenářů
Není jednoduššího vztahu, nebo ano? Je možné očekávat změnu tohoto vztahu?
J@ píše „Ale mezitím i ten chleba se musí dřív nebo později jíst a s ropou a plynem se dřív nebo později musí alespoň zatopit, protože je zima.“
– jde o to, že v současné době platí už jen ta první část uvedeného souvětí – „ten chleba se musí dřív nebo později jíst“, s tím druhý už to není tak jisté a to v současné době jde – „Investice do obnovitelných zdrojů energie loni silně rostly a dostaly se blízko rekordu, přestože ceny ropy v druhé polovině roku výrazně klesly. Pomohla hlavně rekordní výstavba nových solárních a větrných elektráren. Podle údajů Bloomberg New Energy Finance (BNEF) celkové investice do čisté energie činily 310 miliard dolarů, o 16 % více než před rokem.“
Z mého pohledu někteří producenti mysleli na další vývoj, někteří ne a Rusko totálně zaspalo. Důvodů je jistě více, ale i slibně rozjeté spolupráce a investice se vlivem, v roce 2014, akcelerované politiky „bratrské pomoci na delší čas“ silně zadrhly.
Vrátím se k podstatě věci – na udržení současné výše těžby v Rusku se odhaduje potřeba investic na úrovni 100 mld. USD na 20 let – podle dostupných info snížil Gazprom investice na rok 2015 o 15-20% – jde sice o divizi plynu, ale i tak se opět vynořuje otázka, zda vůbec počítá se zvýšením těžby na objem 500 mld. m3. – jde o typický příklad, kdy se můžeme ptát – bude svět potřebovat tolik plynu a ropy? Podle mého soudu ne a většina ekonomik OPEC kartelu, Ruska, Íránu na to není vůbec připravena. A je v podstatě jedno, jestli jde o klasickou těžbu nebo alternativu těžby z břidlic. Ta má jistě svoje negativa (nedělám si iluze, že klasická těžba je nemá), ale má obrovskou výhodu v mobilitě – schopnosti relativně rychle začít i skončit – nevím jak je na tom Rusko s podílem těžby v těžko dostupných podmínkách (Sibiř, …) – ale tam si tuhle vymoženost dovolit nemohou.
Vrátím se k investicím – podle posl. info je zadlužení amerických těžařů z břidlic na úrovni téměř 300 mld. USD a menší těžaři mají vlivem nižších cen ropy problémy s refinancováním, resp. se splácením, někteří již hlásí bankrot – „ Americká společnost WBH Energy těžící břidlicovou ropu a plyn oznámila, že je bankrot na pozadí prudkého snížení světových cen černého zlata. Žádost o přiznání bankrotu byla podána tento týden. WBH Energy má sídlo v americkém státě Texas a její dluh dosáhl částky 50 milionů dolarů.
To je jistě povzbudivé pro vývoj cen ropy. Pokud ovšem porovnám vývoj investic do obnovitelných zdrojů – tak „Čína zůstala největším světovým investorem do obnovitelných zdrojů energie a dále zvýšila svůj náskok. Čínské investice loni stouply o 32 % na 89,5 miliardy USD a na globálních investicích se země podílela 29 %. Druhé skočily Spojené státy, jejichž investice do obnovitelných zdrojů vzrostly o 8 % na 51,8 miliardy USD. Investice v Evropě se zvýšily jen o procento.“ a v tom případě již takovou katastrofu nevidím.
Německo jako leader v oblasti obnovitelných zdrojů energie v Evropě, chce v blízké budoucnosti zajistit 35 % zdrojů energie z obnovitelných zdrojů. Vědomo si problémů s přetoky do sítí v ČR a Polsku buduje odpovídající zařízení, chce uvést v život přenos elektřiny do Skandinávie podmořským kabelem.
6.1.2015 zde na ProInvestory uvedeno – „Podle nejnovějších dat iniciativy Agora Energiewende se proud ze zelených zdrojů podílel v období od letošního ledna do konce září na konečné spotřebě v Německu z 27,7 procenta. Až doposud vévodilo žebříčku hnědé uhlí, ze kterého se však prozatím vyrobilo jen 26,3 procenta proudu pro konečnou spotřebu. Následovalo černé uhlí s 18,5 % a jádro s 16 procenty. Z jednotlivých obnovitelných zdrojů má největší podíl na spotřebované elektřině vítr s 9,5 procenty, následovaný biomasou s 8,4 procenty a sluncem s 6,8 procenty. (Podle agentury DPA byla překvapivá i rekordně vysoká produkce z obnovitelných zdrojů během některých dní. Třeba 6. června posílaly samotné solární elektrárny v jednu chvíli do sítě 24,2 gigawattu, což podle DPA odpovídá výkonu dvaceti atomových elektráren.)
Saúdská Arábie buduje šest ekonomických center, která by měla vylepšit HDP země. Měla by vytvořit 1,3 milionu pracovních míst, HDP na obyvatele by se měl zvýšit z 13 tisíc USD na 33 tisíc USD. Celkový HDP by se měl navýšit o 150 miliard USD. Ropný průmysl tvoří 45 % HDP Arábie a je to více než 330 miliard USD.
Vypadá to na klasický souboj nového se starým. Každý region věří jinému konceptu, někteří mají jiné priority, ambice, postoje. Je to svobodná volba, tak jako je svobodná volba víry ve staré, či nové. Za sebe mohu říci, že věřím více tomu novému.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Pěkný článek. Jak uvádí server CRI ENGLISH, firma WBH Energy z Texasu, producent břidlicového plynu, se stala první americkou firmou, která bankrotuje. Zřejmě i vlivem prudkého poklesu světových cen ropy. (Komentář STOP HF: KSHF předpověděla již před dvěma roky, že bod zlomu „břidlic“ v USA bude rok 2015. Mj. některé zdroje uvádí, že OPEC jde s ropou dolů, aby zlikvidovala břidličnou konkurenci.)
Společnost procházela úvěrovou krizí. Hlavní věřitelé odmítají pumpovat více peněz do průzkumu břidlicového plynu, zatímco ceny ropy zůstanou v depresi. (Komentář STOP HF: Na to, že tento segment je uměle napumpovaný půjčkami bank a dotacemi US vlády, a že se jednou nůžky mezi nevýdělkem a splátkami rozevřou, vědecká rada KSHF také upozorňovala již před dvěma roky).
Společnost potvrzuje dluhy v hodnotě asi 50 milionů amerických dolarů.
Zdroj uvádí, že případ firmy WBH Energy by mohl být začátek dominového efektu v oblasti průzkumu břidlicového plynu.
Analýza od S & P Capital IQ odhaduje (vyjma firmy Chevron a Exxon Mobil), že americké firmy těžící ropu a zemní plyn, dluží zhruba 200 miliard dolarů, a že většina tohoto dluhu je svázána s průzkumem břidlicového plynu!
Podle zjištění KSHF se tato částka rovná 1,2 procenta HDP USA. Pokud dojde k bankrotu celého sektoru, může to stáhnout ekonomiku USA ke dnu, což Koalice předpovídala rovněž již před 3 roky, kdy jsme akcentovali i možný vliv na světovou ekonomiku.
Vysoká nákladovost průzkumu břidlicového plynu je způsobena nejen vlivem na životního prostředí, ale i proto, že jde o relativně nový koncept, uvádí CRI ENGLISH.
STOP HF dodává: rozevírání nůžek mezi náklady a výnosy je podle našich zjištění z r. 2012 způsobeno zejména zatajením skutečnosti, že výtěžnost břidlicových plynů klesá velmi rychle. V průměru o 60% za první rok těžby u nejvydatnějších vrtů, kterých je pouze několik procent! To vede k nutnosti otevírat stále nové vrty. A proto se metoda nevyplácí. Ne že je to nová metoda. Způsobují to neúnosné náklady na přesuny infrastruktury s obrovskou a drahou dopravou, chemií a financování dalších a dalších vrtů a nutnosti tisíců drahých štěpení za rok.
Převzato ze stránek Koalice STOP HF: https://stophf.cz/archives/6998
Dalčí zpráva: Prezidenti Íránu a Venezuely Hassan Rúhání a Nicolas Maduro se v sobotu v Teheránu dohodli na společném úsilí v rámci OPEC, které by mělo vést k podpoře světových cen ropy.
„Je mimo jakoukoliv pochybnost, že spolupráce členů OPEC by mohlo stabilizovat cenu ropy na přijatelné úrovni v roce 2015“, prohlásil Rúhání.
Maduro, ze své strany, také vyzval země exportující ropy, aby vynaložily úsilí, které povede ke stabilizaci cen „černého zlata“.
Cena ropy v roce 2014 prudce poklesla. Experti to spojují s přemírou nabídky na trhu.
Číst všechno: https://czech.ruvr.ru/news/2015_01_10/Iran-a-Venezuela-zdrazi-ropu-1190/
https://czech.ruvr.ru/news/2015_01_10/Iran-a-Venezuela-zdrazi-ropu-1190/
Skvělá věcná analýza od pana Bartušky zde:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10095426857-interview-ct24/214411058041222
Analýza od Starikova: https://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1439-za-vsim-hledejme-ropu-a-plyn-norska-pohadka-u-konce-do-sedmi-let-ztrati-evropa-tretinu-zdroju-pro-usa-zbyva-jedina-moznost-majdan-v-moskve-nejpozdeji-letos.htm
cena WTI a Brentu – rozdíl se pohybuje 0,10-0,20 USD na barel – Brent má namířeno k dalšímu poklesu, WTI našlo podporu na 44,26
To je pekna manipulace, touhle doubou mela ropa stat uz $200 bezcenych dolaru a svet mel zahltit blahobit z vychodu 🙂 Co nam na to reknou zdejsi mudrcove teoretici?
to netuším, co řeknou – co ovšem tuším je, že ceně ropy to bude úplně jedno – proInvestora k představě o ceně může pomoci statiska a představa kolik mld. USD investic do obnovitelných zdrojů nahradí investice do nových vrtů – co Vy na to?
-„International Renewable Energy Association očekává, že Čína bude muset investovat do obnovitelných energií 145 miliard dolarů ročně. Pak bude schopna rozšířit kapacity o potřebných 800 – 1 000 GW. V podstatě to odpovídá současným kapacitám uhelných elektráren v Číně či kapacitám celého energetického sektoru v USA.
Náklady na solární energii jdou o 50 % níž než před třemi lety. Pokud bude tento trend pokračovat, dostanou se náklady na úroveň uhelných elektráren.
Pozornost si zaslouží i změny v oblasti přenosových kapacit. Čína plánuje vytvoření systému, který propojí tisíce střešních panelů a dalších zdrojů, které leží blízko místa spotřeby elektrické energie. Jde o drastický odklon od současných centralizovaných systémů, které se spoléhaly na obrovské uhelné elektrárny a přenášely elektrickou energii na vzdálenost stovek i tisíců kilometrů.“(Patria)
Není rozumnější si zvyknout na dobu snížené spotřeby, výroby, než se zabývat proroctvím, které mi stejně nepomůže v orientaci dnešního světa?
@ VoDo
Že rozmýšľať v súvislostiach nie je Vaša silná stránka. 😛
–
Dolár je bezcenný a Číňania a Rusi to vedia (ostatne to vie každý kto len trochu rozmýšľa nad rámec propagandy). Dôvody:
-Nixon zrušil zlatý štandard;
-US vláda má nesplatiteľné dlhy a preto FED nemôže zdvihnúť sadzby;
-US a ostatné západné banky kvôli derivátom sú pod vodu, t.j. cyperský scenár a ďalšie mega QE je istota.
Toto by mal prečítať každý, obzvlášť miestna „inteligencia“: https://cluborlov.blogspot.sk/2015/01/peculiarities-of-russian-national.html
Producenti se začnou požírat mezi sebou – „UAE chcú navýšiť produkciu ropy podľa plánu bez ohľadu na aktuálne 6-ročné minimá cien ropy. Kapacita ťažby by sa mala navýšiť na 3.5 mil. barelov ropy denne, pričom aktuálne UAE produkujú 2.6 mil. barelov ropy denne, pričom kapacita je na úrovni 3.0 mil. barelov“(Trimbroker) – ideální kombinace pro USA – rostoucí domácí spotřeba, snižující se dovozní ceny, pro zadlužené těžaře vláda upraví daně a poplatky – menší producenty spolknou větší firmy a každý nevytěžený barel v USA nahradí levnější dovoz
Možná mají Saudové i jiné důvody proč nechtějí snížit objem těžby ropy. Jedním z nich je i odklon k alianci BRICS místo hájení zájmů USA – tomu by odpovídaly i zvěsti, že francouzký masakr byl odpovědí a varováním před dalšími kroky Saudské Arábie.
–
Druhý důvod -všechny důležité mocnosti již mají v šuplíku připraveny jiné daleko efektivnější zdroje energií, které budou uvolněny po změně finančního systému. Proto Saudové a OPEC se snaží prodat své zásoby, dokud o ně má někdo stále zájem.
Pet:
ta sbližující se cena Brentu a Light Sweet CL je zajímavá. Naposled v roce 10 byl „normální“ stav, kdy ta lehká ropa byla stabilně dražší než Brent. Takže se navracíme po 5-ti letech do dlouhodobé normality? Tipnul bych, že cenové dno je blízko.
„prodat své zásoby“ – to asi ani není technicky možné, ale zcela jistě změna nastává a nebude k tomu ani potřeba měnit finanční systém – považuji za dost důležité, že Německo přešlo na vyrovnaný rozpočet a pokračuje ve změně energetického mixu ve prospěch obnovitelných zdrojů – nebudu se divit, když EU vyčlení výrazný balík EUR na komplexní změnu energetické koncepce v EU – splňovalo by to veškeré potřeby – nová prac. místa – možnost investovat přebytky v rámci Evropy. Evropa si zvykla do všeho vrtat a zcela přehlédla způsob sjednocení Německa( spolu s rozdělením Československa, jediným nekonfliktním integračním procesem v Evropě), po zhroucení ekonomické „obnovy“ ve Francii, zůstává jedinou kotvou EU a opět – nebudu se divit, pokud Španělsko, Itálie otevřou cestu pro investice, kde se využijí postupy, které umožnili Německu začlenit východní části.
2 sid – návrat k normálu po 5-ti letech odchylky – asi ano, nicméně k novým, jiným, dalším odchylkám bude docházet stále. Zcela jistě mohu nadávat na „poměry“ nebo si odchylek všímat a případně na nich vydělat, event. využít pro zabránění ztráty majetku, či života. Koneckonců nekonečná debata o funkci zlata v ekonomice není nic jiného. BTW zlato se bez zájmu zdejších diskutujících dostalo k blízkosti 3-měsíčního vrcholu.
Ropa mezitím dosáhla na 7-ti letá minima.
2 Xmart – aliance BRICS – aktuálně silně ochromená alience, kde si jednotliví účastníci pomalu, ale jistě uvědomují, že aliance BRIC=skupina vazalů Chiny. Co plyne Chině ze členství? – možnost investovat přebytky, výrazné slevy při nákupu surovin , co ostatním? – snížení cen na vyvážené suroviny, radost, že u nich někdo investuje( hlavně Rusko a Brazílie) , co plyne Indii? – to je trochu záhadou, bo China tam masivně neinvestuje, neodebírá suroviny, produkty – netuším jak moc tenhle člen v alianci vystupuje
Pet:
ano, pokud budem chtit fungovat na obnovitelnych zdrojich, tak to lze ale bude to trochu jiny kafe, spotreba energie bude muset byt radikalne nizsi, tj i „HDP“ a zivotni uroven. Pokud by jste se podival jakou geometrickou radou rostl v Cine pocet uhelnych elektraren a spotreba uhli, tak by jste asi kroutil hlavou pri predstave, ze tohle by nekdo chtel jednou nejak nahradit. Navic OZ muzou fungovat jen jako doplnkovy a lokalni zdroj, tam kde jsou k tomu podminky, urcite ne v cinskych mega-aglomeracich. A je uplne jedno kolik mld do toho nasmerujete. Dokud se svet nepostavi ze stojky na hlave zpet na nohy, tak budem tezit ropu a plyn z nepropustnych hornin, dobyvat bahno,pisek a zlomek zivic v obrich dolech a varit z toho syntetickou ropu nebo pestovat repku a kukurici a destilovat ji pak „naftu“. Dokonale zvrhly, ale pokud stojite na hlave tak je vsechno ok.
2 K. – obecně se dá s tímto pohledem souhlasit, ropa se bude samozřejmě těžit nadále – otázka je kolik. Podle mého náhledu je podstatné, že dochází k výrazné diversifikaci při výrobě elektřiny a v tom je celý zádrhel – podle nové dohody mezi USA a Čínou se China zavazuje, že do roku 2025 sníží emise alespoň o 26 % a USA do roku 2030 zvýší podíl obnovitelných zdrojů ze současných 8 % na 20 %. Německo plánuje podíl OZ při výrobě elektřiny na 35%.
(Podle nejnovějších dat Agora Energiewende se proud ze zelených zdrojů podílel v období od letošního ledna do konce září na konečné spotřebě v Německu z 27,7 procenta. Z hnědého uhlí se vyrobilo jen 26,3% proudu pro konečnou spotřebu. Následovalo černé uhlí s 18,5 % a jádro s 16 procenty. Z jednotlivých obnovitelných zdrojů má největší podíl na spotřebované elektřině vítr s 9,5%, následovaný biomasou s 8,4% a sluncem s 6,8%.)
Pokud má China splnit dohodu o snížení emisí – „IREA očekává, že Čína bude muset investovat do obnovitelných energií 145 miliard dolarů ročně. Pak bude schopna rozšířit kapacity o potřebných 800 – 1 000 GW. V podstatě to odpovídá současným kapacitám uhelných elektráren v Číně či kapacitám celého energetického sektoru v USA.“
Stav v roce 2014 je zhodnocen „Čína zůstala největším světovým investorem do obnovitelných zdrojů energie a dále zvýšila svůj náskok. Čínské investice loni stouply o 32 % na 89,5 miliardy USD a na globálních investicích se země podílela 29 %. Druhé skočily Spojené státy, jejichž investice do obnovitelných zdrojů vzrostly o 8 % na 51,8 miliardy USD.“
https://proinvestory.cz/jaka-je-budoucnost-solarni-energie
Studie Deutsche Bank ukazuje, že se situace v posledních letech dramaticky mění a solární energie má nakročeno být stejně levná nebo dokonce levnější než elektrická energie produkovaná z klasických zdrojů. Za předpokladu (vyprší v roce 2016) 30% daňově uznatelných nákladů bude v roce 2016 stejně levná nebo levnější ve 47 státech USA. Za předpokladu 10% daňově uznatelných nákladů bude v roce 2016 stejně levná ve 36 státech.Solární energie dosáhla cenové parity vůči ostatním zdrojům elektrické energie již v 10 státech USA. Těchto 10 států je odpovědno za 90% produkce elektrické energie ze solárních panelů v USA. Růst instalované kapacity v těchto 10 státech bude v následujících 3-5 letech šestinásobný.
Ano, přechod na vyšší využití OZ může naznačovat že dojde k nižšímu HDP a snížení životní úrovně – zcela jistě ne v nejbližší dekádě. Vybudovat infrastrukturu pro masivní využití OZ přináší také své náklady.
@ Pet
Aspoň 2 veciach máte „hokej“:
1) Súčasné obnoviteľné technológie so súčasnými centralizovanými rozvodovými sieťami a súčasnou ekonomickou štruktúrou nás nevytiahnu z problémov.
2) Pre Čínu je prakticky jedno čo sa deje za hranicami ak ich priamo neohrozuje alebo neohrozuje ich vnútornú sociálno-ekonomickú stabilitu. Takže vazalmi sú tie slabšie krajiny ktoré sa susedia s nimi na juhu na juhovýchode, a sem sa ráta aj Austrália a Nový Zéland, T.j. pre nich globálna politika je z väčšej časti ukradnutá.
Pre Rusko globálna politika nieje ukradnutá a Čína vie, že na Rusko môže spoľahnúť (v 18 stor. boli jedinou Západnou krajinou, ktorá mala konzulát v Číne) teda Rusko má plnú podporu Číny v globálnych záležitostiach.
Děkuji za upozornění , byť trochu mimo – ad 1)již v textu je psáno – „Německo jako leader v oblasti obnovitelných zdrojů energie v Evropě, chce v blízké budoucnosti zajistit 35 % zdrojů energie z obnovitelných zdrojů.
—— Vědomo si problémů s přetoky do sítí v ČR a Polsku buduje odpovídající zařízení, chce uvést v život přenos elektřiny do Skandinávie podmořským kabelem. “ —- a následně se připojuji – „Vybudovat infrastrukturu pro masivní využití OZ přináší také své náklady.“
ad2) netuším co má rozvoj OZ v Chině společného s geopolitikou, vyjma závěru, že rozvoj OZ v Chině o kterém se zmiňuje článek a příspěvek vede nutně k předpokladu, že China nebude potřebovat tolik ropy kolik se předpokládá, což bude obecný trend – nač má jakýkoliv stát utrácet za dovoz ropy, když výstavba OZ mu a) šetří na dovozu, zvyšuje zaměstnanost, výrobu, HDP na jiném vlákně jsem Vás požádal o vysvětlení – https://proinvestory.cz/clanek-tydne-9-ledna/comment-page-1#comment-11766 – nějak jsem neviděl to vysvětlení
Denmark – the country has set a new world record for wind production by getting 39.1 percent of its overall electricity from wind in 2014. This puts the Northern European nation well on track to meet its 2020 goal of getting 50 percent of its power from renewables. https://thinkprogress.org/climate/2015/01/07/3608898/denmark-sets-world-record-for-wind-power/
2 Oracle – každý se může mýlit a tak Vás chci požádat o vysvětlení – píšete – „Súčasné obnoviteľné technológie so súčasnými centralizovanými rozvodovými sieťami a súčasnou ekonomickou štruktúrou nás nevytiahnu z problémov“ – jak je možné, že „Clean energy investment rose for the first time in three years in 2014, totaling $310 billion and nearly surpassing the all-time high set in 2011 of $318 billion.“
– a z toho na malé zdroje šlo – „The second largest investment category after large asset finance was small distributed capacity, which is made up of projects under one megawatt, primarily rooftop solar. Investment in this category expanded 34 percent to $73.5 billion, which BNEF says reflects “a shift away from large, centralized power stations to smaller, local facilities … that will weigh on utilities that are under pressure to replace fossil-fuel or nuclear power stations with more intermittent and smaller low-carbon facilities.”“
Není to pouze Vaše utkvělá představa? – investice do produkce energie z OZ přesáhly v roce 2014 – 310 mld. USD – to je více než jsou předpokládané dluhy US těžařů v těžbě z břidlic, kde návratnost bude kolísat cenou ropy a plynu – ale jak bude ovlivněna návratnost do OZ? Proč investice do OZ vám nepřijde jako velké nebezpečí pro světovou ekonomiku, když dluhy US těžařů Vás vedou k závěru, že i díky nim dojde ke kolapsu USD a US ekonomiky?
@ Pet
Súčasné obnoviteľné zdroje energie (až na biomasu a vodné elektrárne) sú vrcholne nestabilné, raz svieti Slnko raz nie, raz fúka vietor raz nie.
–
Veľkosť investície nemá výpovednú hodnotu o kvalite. Ďalej bridlicová technológia je náročná finančne a na zdroje, teda návratnosť závisí od vrtochov „trhu“, preto je nebezpečná.
Ostatne pokiaľ viem vývojári a producenti nevydali kopu dlhopisov a na ich pôžičky nie sú súčasťou ani CDO a ani CLO (a na ich produkty nie sú naviazané žiadne deriváty).
–
Nová generácia OZ musí byť lacná a musí byť stabilná vo výkone. Určite existujú technológie ktoré spĺňajú tieto podmienky, žiaľ ešte sa nerozšírili masovo.
2 Oracle – „Súčasné obnoviteľné zdroje energie (až na biomasu a vodné elektrárne) sú vrcholne nestabilné, raz svieti Slnko raz nie, raz fúka vietor raz nie.“
– teda upřímně – tohle je argument , který používá dítě v 3.třídě – to si fakt nezasloužíte. Evidentně nečtete ani příspěvky zde uvedené – “ Náklady na solární energii jdou o 50 % níž než před třemi lety. Pokud bude tento trend pokračovat, dostanou se náklady na úroveň uhelných elektráren.“ Ale to jen na okraj.
Producenti se začnou požírat mezi sebou nr. 2 – „Priemerná denná produkcia Iraku aktuálne dosahuje 4 mil. barelov denne, povedal iracký minister pre ropu Adel Abdul Mahdi. Rekordnú produkciu dosahuje Irak v čase, keď finalizuje svoje plány na zvýšenie exportov v roku 2015. Irak je druhým najväčším producentom ropy v rámci OPEC. „( Trimbroker)
Obnovitelné zdroje jsou jedna věc – využití odpadu druhá – https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/cesky-vedec-vyrabi-naftu-z-odpadku-dokaze-nahradit-repku/r~1540f7f29fd011e490f70025900fea04/
využití vody – stroj, který dokáže totiž přeměnit vodu a oxid uhličitý na syntetická paliva na bázi ropy. Kromě benzínu tak dokáže vytvořit také například petrolej- Pomocí solárních a větrných elektráren přemění vodu na páru, elektrolýza se pak postará o odstranění kyslíku. Syntézou vodíku a oxidu uhelnatého, který je získán přeměnou oxidu uhličitého z atmosféry, pak vznikne vysoce čisté palivo.
– https://www.novinky.cz/veda-skoly/354995-vedci-maji-stroj-ktery-dokaze-promenit-vodu-na-benzin.html – odsolená mořská voda – větrné turbíny a solární panely na pobřeží a vypadávat budou barely benzínu – jak se říká změna je život – jen ji musíme zaregistrovat
to Pet
takovou blbost o „obnovitelnych“ zdrojich jsem uz dlouho necetl
vyroba z odpadku kde budete shanet ten ethanol jako vstup ?
odsolovani, turbiny atd. pokud zapocitate tyto vstupy na vybudovani, celkovou ucinnost, udrzbu atd tak prijdete ze je to naprosty energeticky nesmysl
to je ekologictejsi jezdit na slivovici
navrhuji to zaradit do souteze o veverci kolecko – nejhloupejsi napady na reseni energeticke krize
https://thearchdruidreport.blogspot.cz/2015/01/march-of-squirrels.html
vše je otázka nákladů – bude-li to výdělečné, tak proč ne – výroba metylalkoholu mi nepřijde nijak náročná, odsolování mořské vody je běžná záležitost, větrné turbíny na pobřeží jsou běžnou záležitostí, náklady na solární energii klesají každým rokem – pokud by cena ropy nebyla 100USD, tak by do břidlic nikdo nešel, teď ropa klesla a boom se přesune jinam
– před 15- ti lety taky nikdo nepředpokládal, že se budou při výrobě baterií používat nanovlákna, zpracování odpadů( biomasy) je taky normální, používaný postup
To Pett: problem je v tom ze jste techno optimista (nebo verici)
jsou proste technologicke/energeticke problemy, ktere nelze vyresit jen tim ze vedec (nebo vice vedcu) neco vymysli
proc dnes kazdy neleta do prace letajicim autem, proc nejsme na mesici ? proc nemame fuzni reaktory
neni to jen drahe (valka je drazsi) ale je to velmi technologicky narocne a vyzaduje to spoustu dalsi energie
vyroba realnych uhlovodiku z vody a vzduchu je proste nesmysl – I rostliny musi mit spoustu katalyzatoru a cerpaji prvky ze zeme a energii ze slunce
musela by to v podstate byt umela slunecnice pokryvajici polovinu afriky
premena odpadniho tuku (nikoliv odpadku) je slozita se spoustou externalit a nutnych dotaci
https://www.enviweb.cz/clanek/biodpad/101891/jak-vyrobit-naftu-z-odpadku
nepochybne bude potreba jeste filtrace atd.
ALE domaci vyroba biodieselu je prece tak jednoducha 🙂
https://www.home-made-biodiesel.com/recipe-for-biodiesel.html#.VL-b12ctCY8
https://www.make-biodiesel.org/Biodiesel-Recipes/single-stage-base-recipes.html
https://www.make-biodiesel.org/Biodiesel-Recipes/two-stage-acid-base-recipes.html
troska oleje a methanolu, hydroxidu nebo kyseliny zamichat, zahrat a hotovo
Octavia TDI vam dekuje za palivo od Ladi Hrusky
nejsem ani jedno, ani druhé – nějak nerozumím, proč je podle Vás nemožné vyrábět naftu z odpadu, když ten link je n potvrzuje a rozvádí zprávu dříve uvedenou – podle mne se jedná pouze o výši nákladů
— „vyroba realnych uhlovodiku z vody a vzduchu“ – nikdo netvrdí, že je to levné – nicméně účinnost 50% je mnohonásobně více než v předcházejících generacích – nevím proč bych si neměl myslet , že při využití energie z větru a slunce se nedostanou na předpokládaných 70% a náklady se opět sníží Technologie se vyvíjí nepředpokládaným tempem, doba se zrychluje a mění – na tom není nic technooptimistického, to je prostě život.
lapeo: Jsou lide kteri vidi reseni a pak takovi kteri vidi problemy. Kolikrat v historii lidstva uz bylo dokazano „nemozne“? A proc nejsme technicky dale? Protoze, jedna vec je videt reseni a druha vec je umet je zrealizovat. Treba takovy DaVinci predbehl dobu o stovky let, jenomze nemel materialy atd ktere by ty jeho vize umoznily v te dobe zrealizovat. Ale chytli se toho dalsi a dalsi a doslo k realizaci.
–
Takovy Henry Ford zadal svym inzenyrum ze chce takovy a takovy motor..odpovedeli mu ze „to proste neni technicky mozne“, on nebyl profik, na to mel je..ale mel vizi..trvalo nejakou dobu nez pochopili, ze on to nevzda, ze to proste chce..a plati je..tak se od „to proste nejde“ zacali zabyvat „jak by to jit mohlo?“. A nakonec mu ten jeho vysneny motor proste zkonstruovali..
–
Takze bych byl opatrny s tim, ze je neco „nesmysl“. Muze to byt nesmysl ted, mozna i nasledujich 5 let, mozna 10 let..mozna 100 let. Ale je-li to cesta kupredu..nekdo na to drive ci pozdeji prinde..
–
Ptal se jeden US prezident sveho top vedce co bude potreba k tomu dostat cloveka na mesic. Odpoved znela „Nekoho kdo bude verit, ze to je mozne“. Btw v te dobe jeste ani nezacli litat do kosmu..
– A to ze jsou odbornici leckdy presvedceni o nemoznosti kterou pak uplny laik rozbije na kusy je znamo. Laik totiz ma vyhodu, neni zatizen nicim a neni tak omezen.
—–
Btw je tady nekdo kdo nemel prvni ci prvnich par ziskovych obchodu kdyz jako zacatecnik zacinal? Zatim jsem na nikoho takoveho nenarazil..
@ Pet
Čo je na poukazovaní na fyzikálnu realitu detinské?
Počasie v našich podmienkach je málokedy stabilné na to, aby súčasné obnoviteľné zdroje (okrem uvedených výnimiek) dokázali obsluhovať tie centralizované distribučné systémy a centralizované spotrebiče ako mestá či priemyselné parky.
Iste uskladniť tepelnú energiu sa dá ľahšie ako elektrickú ale stále sú tu technické problémy ktoré treba vyriešiť.
–
@ Plukin
Že príde nejaká prevratná čistá technológia ktorá je nekonečným zdrojom energie?
Poviem Vám tajomstvo, už je tu, lenže záujmové skupiny (zhodou okolností z tej istej skupiny z ktorej pred 2 rokmi VoDo bol nadšený t.j. ťažiari-bridlicovej-ropy), tí budú chcieť vyťažiť z existujúcich technológií maximum.
Háčik či skôr kotva je v tom, že časť tých zdrojov, ktoré im prinášajú zisk by bolo treba na výmenu technológie. Čiže keď nám minie ropa, plyn, uhlie atď nebudeme mať zdroje na výmenu technológií. 🙁
–
Ďalšia vec proti Fordovi nestála klika chovateľov koní.
–
Tretia vec súčasná konzumná spoločnosť keby dostala do rúk nekonečný zdroj energie buďto by sa zničila vo vojne alebo by narušila biosféru neodvratne. 🙁
@ Pet
Zabudol som na jednu drobnosť, na dopravu. Dajme tomu nejakým spôsobom dokážeme zabezpečiť svoje mestá a svoj priemysel potrebnou energiou.
Odkiaľ budeme mať na dopravu, lebo spracovanie organického odpadu (olej, rastlinný materiál zvieracie výlučky) na palivo sa dá, ale v tropických krajinách tropické lesy sú devastované a vysádzajú namiesto nich buď yatropu (ker) alebo olejovú palmu.
Vami alebo „expertmi“ navrhované riešenia nielen nestačia, ale sú rovno škodlivé.
pet
spatne ctete, ten link nepotvrzuje nic, jen rika ze jsou drobne technicke problemy(vubec to nefunguje, nebo za takovych podminek ze je to nesmysl), ktere nedokazi resit a proto asi potrebuji sponzora
ucinnost neni vubec mozne hodnotit, protoze neni zmineno k cemu se vztahuje
neco jineho je laboratorne predvest ze jde provadet tuto chemickou reakci a pote zopakovat to stejne v megawatech a metrech krychlovych
bohuzel zakony termodynamiky jsou u velkych energetickych projektu na konci sil, miniaturizace ma jeste nejakou dobu sanci
je to jako vyroba elektriny pomoci veverky behajici v kole, na otazku kde vezmete tu veverku reknete ze to je jen drobny technicky problem, ktery se vyresi tim ze si pripravite do zasoby 200 veverek
lety do kosmu myslite to za po 50 letech neni nikdo schopen let na mesic zopakovat jak ekonomicky tak technicky ?
Oracle
zadna zazracna technologie ciste energie neni, je to proste podvod, nebo zastirani fyzikalniho principu spotrebou katalyzatoru, nebo uziti magnetickeho pole
pokud nejaka technologie omylem vyuzije magii (skrytou fyziku) zpusobi vice problem nez uzitku
plati pravidlo nejizda – neni jidlo zdarma
2 lapeo – dík za krátký rozbor, jistě máte jasný názor a opíráte se o znalosti a zkušenosti z oboru – nepřu se. Předpokládám, že dosavadní pokusy o přeměnu čehokoliv na jiný energeticky využitelný produkt ztroskotaly víceméně na nákladové položce, kdy náklad na dodanou energii a vstup je vyšší než cena výrobku – což obnovitelné zdroje, mohou narušit, když zlevní nákladovou položku energie – jistě výsledek nebude čistá energie, ale náhražka za část spotřeby ropy a plynu, zcela jistě ano. Pokud by spotřebovávaná energie byla z 10% celosvětové spotřeby z OZ, tak prostě nebude potřeba o 10% méně ropy, plynu, uhlí, bo jádro zůstane a narůstat budou právě OZ.
@ lapeo
Vo vesmíre platí niečo za niečo a z čisto fyzikálneho hľadiska zázraky sa nekonajú. LENŽE moderná veda (či tá vec čo sa tak tvári) príliš zjednodušuje t.j. zákonitosti prírody berie dogmaticky lebo „XY povedal, že je to tak, tak to aj musí byť objektívna pravda a XY sa nemýli“ ale vždy je tu nejaký jav alebo efekt, ktorý sa nedostal do našej pozornosti a umožní obísť „fyzikálne zákony“ a zväčša sú mimo obsahu fyzikálnych učebníc.