Nemyslím tím nedávné volby a boje mezi tamními politickými stranami, ale souboje o GEOPOLITICKOU nadvládu nad Řeckem. Kdo vyhraje „bitvu o Řecko“, získá významnou strategickou výhodu. Bojují spolu Rusko a Čína na straně jedné a eurozóna podporovaná Spojenými státy na straně druhé. Bojují o Řecko. Vyhraje ten, kdo nabídne pro Řecko pro něj zajímavější podmínky.
Řecko totiž zvažuje, co je pro něj, čistě sobecky, výhodnější, nehledě na okolí. V zásadě má tři možnosti:
První varianta je pro EU a eurozónu beze sporu nejlepší. Proto Řekové dost možná nakonec vyjednají významné ústupky. Třetí varianta není pro eurozónu nijak příznivá, ale podle mne pořád lepší nežli varianta č. 2.
Proto podle mého názoru raději eurozóna strpí řecký bankrot a zadotuje postižené banky, než aby přinesla Řecko Rusku na stříbrném podnose. Proto má Řecko vzhledem k EU a eurozóně velmi silnou „vyděračskou“ pozici.
Samozřejmě, řecký default by otřásl eurozónou a otestoval pevnost struktur. O kurzu eura v takovém případě těžko spekulovat, ale klesnout pod paritu s dolarem by neměl být problém.
O tom, že Řecko je testovací balónek, jsem psal již při prvním kole krize v Řecku. Nyní se k tomuto názoru vracím a zdá se mi to velice pravděpodobné. Vývoj kolem Řecka velmi pozorně sledují země jako Portugalsko a Španělsko, možná i Itálie. Tyto země se totiž mohou dostat od stejné situace, v jaké je dnes Řecko.
Pokud by se situace vymkla z Evropské centrální bance z rukou, bude přilétat jedna černá labuť za druhou…