O co jde? O cenovou válku na trhu s ropou. Některé země jsou sice pořád jsou schopni těžit ropu se ziskem, ale státní rozpočty jsou nastaveny na vyšší cenu. Cenová válka samozřejmě dříve či později skončí. Kdo vydrží nejdéle, vyhraje a výrazně posílí svoji tržní pozici. Kdo to bude?
Zatím to podle mě vypadá na dvě země – Írán a Rusko. Proč právě tyto dvě země?
Írán
Írán je těžařem s vůbec nejnižšími náklady na těžbu, má je nižší i než Saúdská Arábie, což dramatickým způsobem mění celý světový trh s ropou. Právě tyto nízké íránské náklady na těžbu a ukončení mezinárodních sankcí proti Íránu stojí za konflikty mezi těmito dvěma zeměmi. Vztahy mezi těmito dvěma zeměmi nemají daleko do otevřené války, diplomatické vztahy jsou přerušeny.
Írán se může snažit dostat Saúdskou Arábii do ještě větších ekonomických problémů, než je teď. Ta možná bude nucena omezit dotace na zboží a služby nebo v krajním případě dokonce zavést daně – něco v této zemi dosud nevídaného. To by vládní dynastie nemusela ustát.
Rusko
Rusko uspěje ani ne tak díky levně těžbě, ale díky velkým zásobám. Jeho „výhodou“ je vysoká variability státního rozpočtu, který se ročně aktualizuje podle ceny ropy. Nedovedu si představit, že by se objem výdajů našeho státního rozpočtu snižoval z roku na rok o deset a více procent.
Vše toto může mít na trh s ropou významný vliv. Sledujte hlavně Írán a Saúdskou Arábii.