Minulý týden a zpráva amerického ministerstva financí

Co se na trzích dělo minulý týden?

 

  Stav na začátku Stav na konci Změna
S&P 500 2091,58 2065,30 -1,26%
Zlato 1232,20 1292,40 +4,89%
Ropa Brent 45,11 47,37 +5,01%

 

Minulý týden akciové trhy měřeno S&P500 klesly o více než 25 bodů, a ti i přesto, že během středy a čtvrtek atakovaly hranici 2100 bodů. Na uzavírací hodnotu minulého týdne s dostaly po poklesu ve čtvrtek odpoledne a v pátek. Naštěstí se udržely v kladeném letošním teritoriu.

Pokud jde o zlato, to zažilo delší dobu nevídaný vzestup, za týden posílilo o 60 dolarů za unci.  Nedivil by se příští týden cenové korekci.

Cena ropy Brent stoupal téměř o další dva dolary za barel.  V únoru byla její ceny pod 30 dolary za barel, dvouměsíční růst je tak na úrovni zhruba dvou třetin. To je něco nevídaného a svědčí to o významné nestabilitě na trhu s ropou.

 

Americké ministerstvo financí varuje Německo, Japonsko a Čínu

Americké ministerstvo financí ve své poslední pololetní zprávě zavedlo a uveřejnilo „watchlist“ zemí, jejich devizovou politiku (rozuměj politiku ovlivňování devizového kurzu) bude pozorně sledovat. Jde o Německo, Japonsko, Čínu, Jižní Koreu a Tchajwan. Proč právě tyto země? Jsou to země s největším obchodním přebytkem směrem ke Spojeným státům.

Tento krok je nutno vnímat jako velmi silný signál. I když… přebytek Číny jistě jde částečně i na vrub amerických firem, které tam přesunuly ze Spojených států své produkční kapacity.

Spojené státy tak daly oficiálně najevo, že je znepokojuje silný dolar a že se bojí jeho dalšího posilování (zvláště pokud by Fed dodržel slovo a pomalu, ale jistě, by zvyšoval úrokové sazby). Mimochodem, pravděpodobnost červnového zvýšení úrokových sazeb je nyní finančními trhy odhadována na 26 procent

Právě proto jsem zpracoval několikadílný seriál věnovaný dlouhodobému pohledu na devizové trhy. První díl vyjde zítra na serveru finakademie

 

 

Komentáře

Přidat komentář