Nedávno jsem se dozvěděli, že Carl Icahn prodal všechny své akcie společnosti Apple. Prakticky vzápětí vyšla zpráva, že miliardu dolarů za akcie firmy Apple utratil legendární investor W. Buffett.
Co to znamená? Že dva špičkoví investoři mohou mít různý názor na jednu a tutéž akcii. Vždy stejné době realizovali naprosto opačné obchody. Z trochou nadsázky lze říci, že W. Buffett nakupoval akcie od C. Icahna.
Svoji pravdu mohou mít oba, záleží, co si kdo od této akcie slibuje. V tom je podle mého názoru zakopaný pes. Buffett možná vidí přicházející hodnotu, Icahn odcházející růst.
Protože obě tyto transakce jsou zajímavé, podíval jsem se akciím Apple trochu „na zoubek“ a zde nabízím svůj pohled na akcie Apple.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Díky za zajímavou analýzu. Myslím, že u podobných firem je velké riziko nutnosti rychlé obměny sortimentu a nutnost téměř vždy se trefit do vkusu klientů, konkurence pak může převálcovat i Apple. Vzpomínám si na mánii „mít Nokii“. Velmi rychle přešla v mánii mít něco jiného a firma šla téměř do kytek. Bylo by zajímavé, kdybyste pane Dvořáku mohl přinést podobnou analýzu třeba právě pro Nokii z doby na vrcholu. Šlo by to ? Historie bývá občas poučná. Díky.
Dík za podnět. V rychlosti jsem se podíval: https://company.nokia.com/sites/default/files/download/investors/request-nokia-in-2008-pdf.pdf V dobách největší slávy měla Nokia obrat kolem 50 miliard euro, zisk před zdaněním 5-8 miliard euro. V bance měla Nokia v průměru 1-2 miliardy euro, několikanásobně více měla v pohledávkách (tedy to, co Nokii dlužili odběratelé)
Obrat Apple je v porovnání s Nokií cca čtyřnásobný (230 miliard dolarů) a zisk před zdaněním zhruba 7-8 násobný (72 miliard dolarů). Kdybych pracoval s minulými lety, tam to bylo u Applu cca 50 miliard dolarů před zdaněním, tak je to zhruba pětinásobek. V bance má Apple 55 miliard dolarů (a pohledávky jsou třetinové proti penězům v bance). V bance tak má Apple přibližně 20x tolik, co měla Nokia.
Míra zadluženosti se u obou firem dramaticky neliší.
Každá firma může mít problémy, jeho finanční pozice Applu je mnohem silnější, než byla pozice Nokie ve vrcholných letech kolem 2007-2008.
Nejde ani o to trafiť sa do vkusu, skôr uhádnuť potreby resp. spoločenský trend tzv. next big thing. Jobs to vedel, súčasné vedenie už nie.
Již tři roky před pádem Nokie se na odborných IT serverech objevily spekulace, že za přechodem manažera Stephena Elopa z Microsoftu do Nokie je snaha Microsoftu o koupi Nokie, a sražení její ceny před koupí.
Následná politika firmy jako by přesně zapadala do tohoto scénáře: Nokia odepsala slibné (MeeGo) i zavedené (Symbian) projekty, a vše vsadila na jedinou kartu: Microsoft Windows Mobile, v té době začínající technologii s minimálním tržním podílem. A tím započal pád Nokie…
Bylo to špatné manažerské rozhodnutí nebo úmysl?
Na tom Microsoftu může něco být
@ Standa
Dúfam, že táto otázka je len rečnícka. Žiaľ v Microsoftu jediný kreatívci sú vývojári Xbox-u , a to sú jediný, ktorí tam zostali.