Občas zaslechnu, že v prezidentském volebním roce je větší pravděpodobnost, že ve Spojených státech akciový trh poroste. Dá se souhlasit, nicméně není to statisticky významné, jelikož od roku 1946 bylo 71% let pozitivních celkově (volební plus nevolební roky) a z toho těch volebních 76% případů. Průměrný výnos pak ve volebních letech činil 7% v porovnání s 7,4% ročně pro všechny roky od 1928. Pohlédněme na výnosy akciového indexu S&P 500 během prezidentských volebních let:
Dalo by se říci, že je to spíše naopak a výkonnost akciového trhu a ekonomiky obecně, které mají vliv na to, zda dojde ke zvolení kandidáta strany stejné jako u stávajícího prezidenta. Od roku 1856 zvítězil kandidát stejné strany jako toho v úřadě v 70% případů, pakliže byla ekonomika v ekonomické expanzi, včetně 90% případů, kdy se hospodářství nacházelo v polovině ekonomického oživení. To zda akciový trh výrazně posílí pak historicky má silnou kauzalitu s tím, zda průzkumy ukazují na výrazné vedení jednoho z kandidátů (obykle náskok 20% a více). Pakliže existuje vysoký náskok, pak je nejistota výrazně snížena a to se trhu „líbí“. Jelikož tento týden na sjezdech jak republikánů tak demokratů přijali oba kandidáti nominaci, tak jsme vstoupili do závěrečného období 3 měsíců (volby 8. listopadu), které bývá charakterizováno zvýšenou tržní volatilitou, zvláště, pakliže je situace vyrovnaná jak ukazuje průměr průzkumů:
Ve všech případech od roku 1928, kromě tří, zvítězil kandidát stávající strany v úřadě, pakliže byl akciový trh během 3 měsíců před volbami výše. Pro investory pak důležitá statistika zvýšené volatility na akciovém trhu ve finálních 3 měsících před volbami a to až o 45% v porovnání s jinými měsíci v průměru. Na druhé straně září a říjen bývají obvykle volatilní i mimo volební období a naopak ve volebních letech při nezapočítání roku 2008 (pokles téměř 25% za tyto 2 měsíce) vzrostl S&P 500 o 1,3% za září a říjen v průměru od 1980 a v nevolebních letech pak méně o 0,8% v průměru za tyto 2 měsíce.
Oproti historickým datům však je jiná situace v tom, že se zvýšil počet nezávislých voličů. Tento větší podíl vytváří pak větší nejistotu, kterým směrem se může nakonec volební výsledek ubírat. Avšak ekonomický růstový cyklus, i když má sedm let neznamená blízké ukončení a také ekonomická věda a následné akce převážně centrálních bank přispěly k prodlužování expanzí a zkracování recesí. Tudíž zástupci stávajících stran v úřadě mají vyšší šance na pokračování. Tolik statistika, rozhodnou finální shows kandidátů a nakonec voliči, nechme se překvapit.
Závěrem se pojďme podívat na vývoj populárnícho obchodovatelného kontaktu na index S&P 500 (e-mini ES) na burze v Chicagu za poslední léta (SOL Trader, denní data), klikněte na obrázek pro zvětšení: