Od června není téměř dne, aby se nemluvilo o Brexitu. Přitom nás pouhých šest týdnů dělí od referenda, jehož výsledkem může být „Quitaly“.
Pro předplatitele jsem dal dohromady řadu informací z různých zdrojů a připravil pohled na to, co by to mohlo znamenat včetně porovnávají s Brexitem. Asi první rozdíl, který každého napadne, je to, že Itálie je součástí eurozóny.
Británie se od zbytku Evropské unie odlišovala více, než se odlišuje Itálie. Quitaly by proto měl na Evropskou unii pravděpodobně větší dopad, než Brexit. K tomu se podívejte na to, co se píše o stavu italských bank – nic povzbudivého to není. Viz situace kolem nejstarší světové banky Monte dei Paschi z patnáctého století a dalších italských bank. Jejich pád by mohl ovlivnit i již tak problémovou Deutsche Bank.
Otázkou je, zda by byl v případě Itálie vůbec možná bail-out jako u Řecka. Zároveň je ale v kategorii „too big to fail“.
První dopad takového výsledku hlasování? Chaos. To je dobré zejména pro pevné ruce a pro dlouhodobé investory s prostředky připravenými na investice. Další dopad? Krok směrem k rozpadu Evropské unie, jak ji známe dnes.
Přesně to by byl okamžik pověstné krve na ulicích a masakru na finančních trzích. Něco jako po pádu Lehman Brothers před osmi lety. Potenciální řetězová reakce by mohla být silná s řadou článků.
Investoři by měli jásat. Místo jednoho trhu pro investice by se objevilo několik desítek menších trhů pro investice. Nebudou tak propojené jako dosud – budou méně propojené. Bude šance najít akcie s velmi zajímavým oceněním a mimořádně vysokým dividendovým výnosem.
Netvrdím, že se to stane, ale investoři by měli být připraveni a na labutě různých barev. Protože pokud by Itálie opravdu odhlasovala vystoupení u EU, bude to spouštěč.