O vztahu Spojených států a Číny se mluví každou chvíli. O politice teď mluvit nebudu, z ekonomického pohledu je to řada faktorů počínaje obchodním deficitem a konče kurzem juanu a dolaru.
K čemu všemu může dojít? Možností je několik.
Prvním bodem je zpomalení čínské ekonomiky. Klíčovou otázkou je struktura růstu. Zatímco ve Spojených státech je HDP tvořené ze 70 procent spotřebou, v Číně je ekonomický růst téměř z poloviny tvořen investicemi. To může vypadat jako výborná zpráva, bohužel ale statistiky nerozlišují mezi produktivními a neproduktivními investicemi. I mrtvá města nebo silnice nevedoucí nikam mohou zvyšovat HDP. Po nezbytném očistění o investice se ekonomický růst v Číně snižuje o 1,5 – 2 procentní body.
Ne zcela průhledné bankovnictví také není ideální – podle všeho je řada úvěrů financována stylem, jakým se ve Spojených státech pracovalo před rokem 2008 a co vedlo k pádu banky Lehman Brothers. Čína bude mít co dělat, aby něčemu takovému dokázala zabránit. Snaží se, co to dá a využívá k tomu i kurz juanu, včetně jeho začlenění do SDR. Znehodnocení juanu o 15 procent za dva roky jo dost. To odpovídá změně kurzu EUR/CZK o 4 koruny za euro – ČNB stěží udržuje znehodnocení ani ne poloviční.
Donald Trump navíc nehodlá udržovat stávající vztahy s Čínou za každou cenu, pohrozil i zavedením dovozních cel. I když samozřejmě jím zmíněné celní sazby nejsou ničím jiným, než výchozí pozicí pro následné vyjednávání.
Obchodní nebo finanční válku mezi USA a Čínou by bylo možno přirovnat k hejnu černých labutí. Spouštěč? Může stačit jedna větší devalvace čínské měny. Pokud ale Čína nemá tak silnou pozici, jak se nám snaží namluvit (klesající devizové rezervy – za prodeji US bondů může být pouhá potřeba uvolnit peníze), neměla by Spojené státy moc provokovat.
Měsíčně z Číny odtéká zhruba 100 miliard dolarů. Aby to zmírnila, bude muset omezit toky kapitálu nebo zvýšit úrokové sazby či oslabit juan. Růst úroků by pro čínskou ekonomiku mohl být vražedný. Devalvace může vyvolat reakci Spojených států. Omezení pohybu kapitálu zase čínskou důvěryhodnost. Jak jsem psal v pondělí, volatilita úrokových sazeb v Číně je nevídaná.
Co Čína? Pokud Trump splní, to co prohlásil, může devalvovat, stejně se reakci Spojených států nevyhnou. Výsledek? Otevřená finanční válka Spojené státy versus Čína. Nic dobrého.
Mimochodem, kdyby se Trumpovi podařilo splnit slib a snížit deficit obchodní bilance, dopady by nebyly malé.
Pokud vás zajímá, jak tyto fundamentálně zdravé akcie, stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:
EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně
Ke stažení ZDE
Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 700 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se