Někdo zvládá dělat více věcí najednou, někdo ne. Jak jsou na tom státy a finanční instituce? Čína má například problémy udržet kurz juanu, ekonomický růst a objem devizových rezerv. Protože se blíží březnové zasedání Fedu, podívám se na něj.
Ani Fed není všemocný a sotva zvládne najednou všechno, co by si přál. Jeho primárními ekonomickými cíli je standardně velikost inflace a míra nezaměstnanosti. Fed si ale více méně dobrovolně přivzal další úkol – udržovat ceny finančních aktiv (akcií a obligací).
Tento třetí cíl není nic jednouchého. Podle jejich vlastního vyjádření Fed neumí předem identifikovat bubliny. Sotva může Fed honit všechny tři zajíce najednou, proto je důležitá váha, jakou Fed jednotlivým cílům přikládá.
Vysoká nezaměstnanost a nízká inflace by male finalizovat tlak na snížení úrokových sazeb a tlak na zvyšování hodnoty aktiv. Naopak nízká nezaměstnanost a zrychlující se inflace bude tlačit na růst sazeb. Toto nebude od určité výše úroků dobrá zpráva pro cenu aktiv.
Co se děje na trzích při téměř nulových sazbách všichni vědí. Jak se však chovají ceny akcií a obligací při jejich růstu je zkušenost stará více než 10 let. Tehdy ještě nebyla na trzích více než třetina stávajících obchodníků. Rázem jsou z nich nováčci.
Mějte to na vědomí.