Snažíte se diverzifikovat akcie? Snažíte se zbytečně.

Pokud věříte, že podle teorii portfolia ochráníte své investice tím, že nakoupíte různé akciové tituly, musím vás zklamat. Diverzifikace (zejména amerických) akcií je v dnešní době, slušně řečeno, na houby.

Podle nedávné analýzy Nicholase Colase je korelace jednotlivých segmentů indexu S&P500 na úrovni 97%. To je něco nevídaného. Mimochodem, před čtvrt rokem byla korelace těsně nad úrovní 80%. I to je hodně. Podobně pozitivně korelované jsou i dluhopisy s vysokým výnosem – teď nemám na mysli řecké vládní dluhopisy  🙂

Aktiva nejméně korelovaná s americkým akciovým trhem je japonský jen (27%). Třemi významnými investičními aktivy s negativní korelací jsou obligace investiční třídy (-24%), zlato (-55%) a stříbro (-35%).

Komentáře
  1. ackee napsal:

    Ona se MPT preci jen spise tyka zejmena ruznych trid aktiv, nikoliv ruznych druhu aktiv stejne tridy, ktere jsou v podstate nutne vzajemne korelovane (kdyz to prezenu, pokud nekdo predpoklada nezavislost akcii jako celku, tak je to jako predpokladat, ze cena minci Kruggerand a Maple Leaf nebude mit zadnou sdilenou variabilitu).

    Mimochodem ten vysledek nadherne ukazuje na to, ze zlato neni (v soucasnosti, historicky ano) prilis dobre k diverzifikaci portfolia – viz vysoka korelace zlata a akcii (pripadne, abych potesil zejmena mistni zlatokopy: akcie nejsou prilis dobre k diverzifikaci zlateho „portfolia“).

    Zajimava mi pripada lekce z historie – Ben Graham (nemam ho ted po ruce, tak alespon z hlavy) pise, ze v dobe krize (a boomu) lide opousteji standardni overene zpusoby valuace aktiv a nakupuji/prodavaji proste proto, ze to vsichni delaji. To samozrejme neni nova myslenka, N. Rothschild by mohl vypravet, ale podle meho nazoru velmi dobre vystihuje to, co se v soucasnosti na trhu deje.

  2. Jan Dvořák napsal:

    Pokud se porozhlédnete po webu, zjistíte, že často se doporučuje 10-15,akcií, které již snižují riziko.

    To, že lepší diverzifikaci poskytují různé třídy aktiv, to je samozřejmě pravda.

    Poslední odstavec je přesný, Je to tak. Výsledkem tohot chování lidí je právě korelace 97%.

  3. ackee napsal:

    Da se predpokladat, ze investicni rozhodnuti ctenaru Vaseho webu nebude zalozene na tom, co se kde sustne, ale na zaklade dobre overitelnych informaci z zurnalu/knih. Ze 10-15 akcii snizuje variaci je samozrejme pravda, ale muselo by se zrejme jednat o skutecne alespon fundamentalne nezavisle akcie a to by jeste portfolio nesmelo byt mkt. cap. weighted (neznam zadny rozumny preklad).

    Mimochodem – nevite, co presne si mam prestavit pod korelaci 97 %? Na seekingalpha uvadi vicemene to same – je tim myslena spolecna variabilita – tj. r^2, nebo korelace 0.97, kterou nekdo nesmyslne prekrtil na 97 %? Ne ze by to bylo tak zasadni – pokud by to byla sdilena variabilita, pak by korelace musela byt ~0.985, coz uz takovy rozdil neni, ale obcas se s tim na popularne-financnich blozich setkam a nevim, co tim presne autor mysli.

  4. Martin Lembák napsal:

    Nevypada jako koef. determinace. Je to jako zdroj Ivolatility a tam se pouziva korelace v %, cili je to v podstate 0,97…No, ono dnes drzet uz jen akciovy index plne diverzifikovany jako napr. MSCI World index s prumernym rocnim vynosem kolem 6% od r. 1990, rocni smerodatnou odchylkou 15% a drawdownem 50% je pro mnoho investoru neprijatelne…trhy se hodne zmenily za poslednich leta a vypada, ze kdo drzi jen klasicke investice jako akcie, dluhopisy a nemovitosti to bude mit do budoucna ohromne tezke prezit hruzostrasne propady..

  5. ivok napsal:

    co prosím znamená negat. korelace zlata?

    děkuji

  6. Jan Dvořák napsal:

    Že se zlato pohybuje opačným směrem než akcie

  7. VoDo napsal:

    jojo, kdyz to pada, tak vsechno. Asi za to muze fyzika, gravitace 🙂

  8. Toxic napsal:

    Martin Lembák:
    Co byste poradil ještě držet kromě akcií + komodit + dluhopisů + nemovitosti? Myslel jsem, že to je docela různorodé portfolio..

  9. ricmund napsal:

    Hotovost 😉

  10. Martin Lembák napsal:

    Tady v USA se stale vice hovori o tzv. managed futures, napr. clanek zde: https://proinvestory.cz/managed-futures-a-jeho-volba-pri-tvorbe-portfolia
    Ty korelace od 1990 jsou napr. s S&P 500 -0,16, s MSCI World -0,14, s Barclays US Bond Index 0,15 a s JP Morgan Global Bond Index 0,19.

  11. Jan Dvořák napsal:

    DODATEK:

    Od roku 1990 do roku 2000 bylo 29 dní,kdy se alespoň 400 akcií u indexu SP500 pohybovalo stejným směrem. Tedy 3 za rok.

    Od července letošního roku bylo takových dní již 34. To je diverzifikace opravdu na houby.

    zdroj: Fortress Commodities Fund

Přidat komentář