Rizika stoupají, proč euro koriguje propad?

Euro od počátku června koriguje propad oproti dolaru a to ikdyž se blíží důležité události jako volby v Řecku. Očekává se tedy na trhu, že vše dobře nakonec dopadne v eurozóně? Tak jak to v ekonomii chodí, je potřeba rozumět souvislostem a podívat se také na jiné trhy. V tomto případě již delší dobu tzv. „safe haven“, tj. aktiva do kterých investoři masivně investovali, když se množili špatné zprávy. A to německé vládní dluhopisy. Tyto v podstatě posilovali na ceně s mírnými korekcemi (a inverzně klesal jejich výnos do splatnosti) od zhruba dubna 2011. Na počátku měsíce dosahoval výnos desetiletých Bundů dokonce pouhých 1,13%!  Začíná se tedy měnit situace a investoři již vnímají malý výnos jako neatraktivní nebo je za tím také něco jiného? Existuje totiž hypotéza, že Německo se může vrátit zpět k marce a ikdyž by na tom zřejmě zainvestované subjekty ve vládních dluhopisech vydělaly, tak nikde není psáno, že musí německá vláda nakonec vyplatit zahraniční investory, kdyby už eura nepoužívala. Riziko stoupá a dnes se výnos Bundů pohybuje výše (cena tedy inverzně níže) kolem 1,44% (zavíračka v pátek, když dosáhly během seance i 1,5%).

Jakou to má souvislost s eurem, proč koriguje propad, když investoři momentálně prodávají Bundy denominované v euru a kam tedy tyto eura směřují? Podle mnoha informací se zdá, že jsou konvertovány do švýcarského franku. Avšak, tak jak jsme na serveru zmínili, švýcarská centrální banka před časem zavedla z důvodu obavy o posilování franku hranici dna na 1,20 franku za euro. Swiss National Bank prodala minulý měsíc více jak 60 mld. franků! A tak, po směně eura za frank, aby udržela toto pásmo, začíná naopak prodávat franky a nakupovat euro, tím ho posilovat. Tyto eura dále prostřednictvím bankovního systému dále investuje např. do holandských dluhopisů. Mj. existuje hypotéza vzniku tzv. „severního eura“, kde by bylo právě Nizozemí členem.

Tak uvidíme, jak se celá situace nakonec vybarví. Závěrem se pojďme podívat na zajímavý fenomén posledních měsíců – „zrcadlový“ pohyb ceny německých vládních 10-ti letých dluhopisů a kurz eura vůči dolaru. Graf kontinuálních kontraktů Bundů na burze Eurex, eura na burze CME v Chicagu a jeji spread (denní data):

Komentáře
  1. Gobseck napsal:

    Jestli to nebude spíš tím, že inflace na USD přeřazuje na vyšší rychlost. USD bude asi o něco ve větší žumpě než EUR.

  2. Martin Lembák napsal:

    Ono spise naopak, inflace (merena indexem spotrebitelskych cen) ma tendenci byt nizsi v US: https://bit.ly/KtaiTC

    Jinak validni poznamka ve smyslu pripadneho zvyseni urokoveho diferencialu z duvodu ocekavani dale vyssi inflace eurozona vs. US (kratkodobe az strednedobe, dlouhodobeji pak plati naopak teorie parity kupni sily a vyssi inflace menu znehodnocuje). Nicmene, v dnesni dobe se snazi centralni banky drzet blizko 0 jak v US, tak v EMU.

  3. Gobseck napsal:

    Komodity jsou u dna dlouhodobého růstového kanálu, dluhopisy u vrcholu, na Forexu mi taky přijde že nákup USD je jen z nutnosti, do toho eskalující potíže na Blízkém východě, střední třída na západě vyrabovaná. Tak si říkám jestli není ten nejlepší čas se začít ptát co má reálnou hodnotu ve světě virtuálních hodnot, protože jestli se začne ptát většina, hyperinflace je za dveřmi. Ale třeba se pletu a bude to jinak, ale na to je má představivost krátká.

  4. Ives napsal:

    Gobsecku, já už se sám sebe před mnoha měsíci začal ptát, co má v tomto světě virtuálních hodnot opravdu reálnou hodnotu, a zařídil jsem se podle toho (virtuální věci začal směňovat za ty reálné). A určitě nejsem sám. Ale máš správný postřeh.

  5. Toxic napsal:

    Myslim, ze v pondeli nas ceka globalni akciova rally.. Volby v Recku dopadnou pro Euro dobre, takze na chvili bude panovat opet euforie..

  6. plukin napsal:

    hyperinflace kde? v US/$? imperia nekonci hyperinflaci..nedostanou se tak daleko.

  7. Gobseck napsal:

    USA už definitivně není impérium od 11/9/2001 kdy „parta pastevců“ rozšlápla jejich svatyni. Od té doby se jen všemocně snaží aby nebylo poznat že císař pán je nahý. Impérium končí, když nedokáže čestně a důsledně čelit vnitřním i vnějším potížím, pak se z něj stane zahnívající navoněná bída. Mene tekel ú-parsín

  8. plukin napsal:

    Sam nakonec pises ze imperium konci..a najdi mi v historii jediny pripad kdyz imperium skoncilo hyperfinflaci..

    Hyperinflace je dle Amstronga mozna pouze v okrajove ekonomice, imperium skonci daleko drive, viz historie.

Přidat komentář