Price to Book (P/B) patří spolu s ukazatelem P/E mezi základní ukazatele oceňující akcie. Je to poměr ceny akcie a účetní hodnoty vlastního kapitálu (majetku očištěném o veškeré závazky) společnosti připadajícího na jednu akcii. Počítá se z rozvahy posledního uzavřeného čtvrtletí dané společnosti. Ukazuje, kolik dolarů platí investor za jeden dolar „čistého majetku“ společnosti.
Při ceně akcie 50 dolarů a účetní hodnotě majetku společnosti připadajícího na jednu akcii ve výši 30 dolary vychází P/B = 50 /30 = 1,67. Majetek akcionářů připadající na jednu akcii se spočítá jako EQUITY / počet akcií. Ukazatel Equity najdete v Rozvaze společnosti.
Najdete ho na všech základních finančních serverech jako je třeba https://finviz.com/ nebo https://www.google.com/finance.
Dlouhodobý historický průměr ukazatele P/B na amerických burzách na rozdíl od ukazatele P/E neexistuje.
Vysoké P/B indikuje dvě věci – buď jde o růstovou společnost, nebo společnost, která ve velké vrací zisky akcionářům (ať už ve formě dividendy nebo zpětných odkupů akcií). Druhým typem společnosti je například výrobce letadel Boeing.
Velmi nízké P/B naopak signalizuje nízkou rentabilitu využívaného vlastního kapitálu.
Neuváděné P/B znamená, že akcionářům nepatří ani kancelářská sponka, že veškerá aktiva jsou financována dluhem. Na jedu stranu je to rizikové, na druhou stranu to nemusí být taková hrůza – opět závisí na dané společnosti.
Někdo pracuje s ukazateli P/B a P/E dohromady a to tak, že násobek P/B a P/E by neměl přesáhnout 22,5. Toto platilo v době ca po druhé světové válce, v době průmyslu, ne služeb. Osobně tak tento ukazatel násobek nepoužívám.
Stejně jako v případě P/E, i zde samotná investice do akcie pouze podle ukazatele P/B je záludná. V účetnictví je řada položek, které P/B mohou ovlivnit. Zejména jde o nehmotný majetek, nebo dokonce o „majetek na nic“, zvaný Goodwill. Proto nemám žádný standard pro hodnocení ukazatele P/B. Každá akcie musí být posuzována individuálně v širším kontextu,
Ukazatel P/B proto může sloužit maximálně jako jeden ze screeningových faktorů pro hledání akcie vhodné pro následnou důkladnou analýzu.
Jak analyzovat – základy + jeden z oblíbených triků (včetně konkrétního příkladu) pro legální ovlivňování EPS a potažmo i P/E jsou v tomto e-booku, který je zdarma ke stažení.
Investujte do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Čím levnější akcie, tím zajímavější dividendový výnos nabízí. Podmínkou samozřejmě je finanční zdraví společnosti. Proto neřeším krátkodobé fluktuace ceny akcie nepodložené dlouhodobou změnou fundamentů dané společnosti.
🎓🎓 Budujte vzdělání. Nezapomeňte, že je obrovský rozdíl něčemu opravdu rozumět, nebo jenom něco odpapouškovat 🎓
EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně
Ke stažení ZDE
V případě hlubšího zájmu nabízím základní kurz investování do akcií. Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 700 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se