Benzín vs. potraviny: ethanolová krize

corn

Nedávno jsme na serveru psali o obrovských nárůstech cen obilovin a mj. podle statistik patří kukuřice za pět let mezi špičku nejvýnosnějších aktiv. Kukuřice samozřejmě neslouží pouze jako potravina, ale až ze 40% její produkce v USA se využívá k výrobě ethanolu. Tak jak raketově narostla od června cena kukuřice, tak stejným způsobem došlo k navýšení ceny tohoto biopaliva. Problém je, že se jedná o do značné míry politický problém, jelikož existuje mandát Kongresu, tzv. Renewable Fuel Standard (standard používání obnovitelných zdrojů paliv), který vyžaduje využití více jak 13 mld galónů (cca 49 mil. hektolitrů) ethanolu (aditiva benzínu) v dopravě v tomto roce a to bez ohledu na cenu suroviny, tj. kukuřice. Takový je mandát, tak to vyžadují organizace pro ochranu životního prostředí a navíc situace vyhovuje státům unie, které produkují obiloviny jako Iowa, jež se zdá klíčová v prezidentských volbách v litopadu. Ve velkých metropolitních centrech jako New York, Los Angeles či Chicago je povinnost používat jako přísadu do benzínu aditiva oxygenátů pro dodržení emisních norem a používá se právě ethanol. Pojďme se podívat na vývoj ceny ethanolu na burze v Chicagu, benzínu na NYMEXu v New Yorku (týdenní data) a jejich spread:

 

To že je situace vážná dokládá, že se do situace  zapojila OSN, konkrétně oddělení UN Food and Agriculture Organization, která žádá okamžité zrušení mandátu stanoveného množství ethanolu z obavy z růstu cen potravin a následné světové potravinové krize. USA vyváží téměř 50% celosvětové produkce kukuřice a ta se následně používá jako krmivo pro dobytek. Podle amerického ministra zemědělství (USDA) Toma Vilsacka však vyšší ceny kukuřice již snižují produkci ethanolu a navíc americký průmysl biopaliv přispívá k redukci ceny benzínu a růstu zaměstnanosti. Z politického hlediska představuje protipól “obilninového” státu jako Iowa (odkuď je mimochodem současný ministr zeměďělství) stát Texas, ktrerý je jednak největším producentem hovězího a jednak ropy v USA. Čili Texasu by jistě omezení mandátu u ethanolu vyhovovalo v obou případech. Však již v r. 2008 žádal o zrušení povinnosti používat ethanol a neúspěšně. Od té doby se však mnoho zákonodárců přímo či nepřímo napojených na tento stát snaží dále. Je otázkou na jakou stranu se postaví prezident Obama a zda nepodlehne “hlasu předvolebních preferencí”.

V posledním reportu (WASDE) ministerstvo snížilo odhad celesvětové produkce a koncových zásob kukuřice v r. 2012-2013 oproti predikci minulý měsíc. Co je zajímavé je, že rovněž snížilo odhad využití zásob této komodity k produkci ethanolu. Tak je možné, že má USDA určitou “inside” informaci o chystaném snížení mandátu stanoveného množství využití ethanolu. Tak uvidíme. V každém případě bude nutno zřejmě vybrat to lepší zlo a to buď potravinovou krizi nebo vyšší ceny benzínu.

Závěrem se pojďme podívat na vývoj cen kukuřice a hovězího a jejich spread na burze v Chicagu (týdenní data):

Komentáře

Přidat komentář