Stejně jako v současné chvíli na trhu existuje zvýšená míra pocitu spokojenosti a v podsatě všichni věří, že americká centrální banka to má „plně v rukou“ tak říkajíc a může mít de facto akomodativní přístup do nekonečna, tak stejně se na geopolitické scéně zdá, že konflikt v Iráku mezi sunnitskými muslimy a vládními silami nemá až tak velkou sílu a nakonec se vyřeší bez nutnosti vojenské pomoci západních zemí? Prezident Obama sice posílá do Iráku kolem 300 vojenských poradců, ale do jaké míry tito pomůžou zastavit rebely známé pod zkratkou ISIS, zůstává otázkou. Ti již podle informací (i když popíraných iráckou vládou) ovládli rafinérii v Baiji, která má kapacitu 30% všech rafinérií v zemi dohromady. ExxonMobil a BP začaly evakuovat zaměstnance z Iráku a to nejen na severu, kde se konflikt odehrává, ale hlavně, a to je důležité z jihu, kde jsou nejdůležitější ropná pole. Shell zatím váhá. Je tedy hádankou, kam až může konflikt přerůst a pakliže se dostane na jih země, tak jistě tento přeroste ve značnou krizi na trhu s ropou a povede k ropnému šoku.
Během posledních 70 let v, když byla v USA recese následována ropným šokem, tak cena ropy rostla během několika měsíců až rok a půl přes 50%. To dozajisté není nárůst ještě zaznamenaný nyní, americká ropa WTI posílila během 6 měsíců ani ne 20% (podobně Brent, i když ten měl v posledních dnech tendenci skutečně akcelerovat na ceně nahoru). Je to dáno zcela jistě rekordní produkcí břidlicových vrtů a ropných písků v Severní Americe. Celkově ropa a kondenzáty ropy a zemního plynu překonaly v USA objemově průměrnou výrobu z roku 1970. Produkce čistě ropy s 8,3 milióny barely za den se blíží rekordu z listopadu 1970, kde se jednalo o 10 miliónů barelů za den. Podívejme se na predikci americké vládní energetické agentury (EIA), kde se hranici z roku 1970 přibližuje v následujících letech. A také, jaká je kompozice produkce ropy z tradičních nalezišť a těch břidlicových včetně předpovědi, klikněte na obrázek pro zvětšení:
Potenciální nedostatek na světových trzích z důvodu výpadku v Iráku neni tedy zase takový problém na americkém ropném trhu (pozor však, na trhu s benzínem, který zajímá domácnosti je však průměrná cena současně nejvyšší od roku 2008). Dovozy do USA z Dálného východu činí stejně jen kolem 13%, z čehož 8% jde ze Saudské Arábie. Proto není potřeba se nějak zvášť v Iráku angažovat, zvláště pokud to stojí značné prostředky ze státního rozpočtu a válečné výdaje byly v posledních letech předmětem značné kritiky vličů. To na první pohled. Ale co trhy jako Čína a další v Asii, které iráckou ropu živě importují? Čína pro zajímavost 1,5 miliónů barelů za den, což je polovina iráckých exportů ropy a představuje kolem 15% čínské spotřeby komodity.
Zahrnuto je však také na obrázku výše, jaký je produkční potenciál (křivka) v čase ať již u klasického pole nebo břidlicového. Je vidět, že u břidlicových dochází k vyčerpání velmi rychle a je nutno hledat další. Podle pařížské Mezinárodní energetické agentury (IEA) pak pro porovnání zachování produkce 1 miliónů barelů za den z břidlicových vrtů v Dakotě vyžaduje 2 500 nových vrtů ročně v porovnání s potřebou 60 konvenčních vrtů v Iráku pro těžbu stejného množství černého zlata. Je tak tedy vidět, že se jedná o značně intenzivní metodu těžby jak na kapitál, tak na práci a v mnoha zemích mimo USA se jedná u břidlicových vrtů o finančně náročné až nezajímavé podnikání, alespoň v tuto chvíli.
Proto představují konvenční ropná pole v Iráku velmi důležitý strategický bod. Zvláště, jedná-li se o světového proucenta z první světové desítky a pátého největšího v potvrzených nalezištích. Dvě ropná irácká pole Rumaila a západní Qurna-2 se pohybují take v první pětce světově nejdůležitějších vedle saudských Ghawaru a Safaniyi a kuvajtského Burganu.
Bude-li se konflikt vyostřovat a cena ropy dále posilovat, světová recese vyvolaná ropným šokem může být nasnadě. V investičních kruzích se hovoří o nebezpečné hladině 135 USD za barel u americké WTI ropy. Budeme proto velmi pozorně vývoj ceny monitorovat.
Podle poslední zprávy americké komise pro komoditní trhy drží obchodníci (mimo zajišťovatele) čistých 508 447 pozic u kontraktů na americkou WTI ropu na chicagské burze CME Group (newyorská divize NYMEX) na nákupní LONG straně, nárůst o 42 492 kotraktů oproti předchozímu týdnu. Jedná se o relativně extrémní velikost čitých pozic! Rezistence je u srpnového kontraktu na úrovni 107,68 USD a support na 106,55 USD za barel.
Závěrem se pojďme podívat na vývoj kontinuálních kontraktů na evropský koš rop Brent na londýnské divizi ICE burzy a na americkou ropu na burze v Chicagu za poslední roky a dále jejik komoditní spread (SOL Trader, týdenní data). Klikněte na obrázek pro zvětšení:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
názor laika:
břidlicové vrty – ropa a plyn – bublina a rychle se vyčerpávají a hlavně nikdo neví,co to dělá pod povrchem
Rusko – pokud přejde na obchodování s ropou a plynem v jiné měně než v USD,tak to bude ropný šok – cena v USD či v EURO podle mne o hodně stoupně – těch barevných papírků je ve světě moc
já mít ropu,tak si jí šetřím pro sebe a kašlu na ostatní
dobrá investice – koupě pohonných hmot do zásoby,nezkazí se a do budoucna nelze očekávat,že budou levnější /třeba 10 litrů nafty či benzínu/.
sorry,10 tisíc litrů
Stát svoje rezervy obměňuje právě proto, že se paliva kazí. S čistým uhlovodíkem by asi problém nebyl, ale jsou tam aditiva a bio složky.
@ DEERRICK
Čo je ten tisícnásobok medzi priateľmi. 😉
–
Háčik je v tom, že mnohé krajiny žijú z predaja ropy a plynu, takže šetriť veľmi nemôžu.
–
VoDo dávnejšie tvrdil, že brydlicový plyn a ropa znížia ceny týchto komodít a ich vývozcovia budú ísť kade ľahšie, a celkom vážne tvrdil, že USA sa vďaka brilicovým zásobám stanú energeticky nezávislým. Ja som mu samozrejme oponoval a priniesol som fakty. Neskôr sa ukázalo, že to je bublina a pasca na hlupákov.
Som len zvedavý na 2 veci:
-kde je teraz, že tak mlčí?
-nabudúce o ktorej ním propagovanej veci sa vysvitne, že je to bublina?
–
Poznámka: Keď sa niečo objaví v MSM, a kde kto to odporúča ako bombastické investovanie, tak to je zväčša bublina v začiatkoch (nie že by som bol hipster, ale zväčša profesionáli už to majú kúpené pekne dopredu).
Tak teď je na tahu írán, může se blejsknout jak světu zachrání levnou ropu 😀 I když jsem dle některých rusofob a amerikanofil – je jasné že bez vědomí USA se ISIL tak nevyzbrojil a je otázka jestli nemá být předvojem dělání „syrského bordelu“ i v íránu. Už jen zbývá prohlásit spojenectví rijádu a tel avivu za otevřené a můžeme sledovat zajímavou show 😀
@ Drewid
Iránci robia biznis hlavne s Čínou a Ruskom, pretože EU a USA uvalili na ne sankcie(preto išli kade ľahšie). Nehovoriac o tom, že ako proxy pre svoje obchody so západom používajú Turecko. Turecko predáva Iránsku ropu, a za US$ nakupuje pre Irán zlato, to značí, že Turecko už prešiel na stranu BRICS, pretože je to v ich záujme(keď sa podpíše zakladajúci dokument BRICS baky vtedy otvorene priznajú na koho strane sú).
–
Irán si veľmi dobre uvedomuje, že ISIS sa dá použiť aj takto, preto podporuje irackých Kurdov a Hezbollah.
–
Skôr to bude Rijád a Teherán, pretože ISIL/ISIS predstavuje nebezpečenstvo aj pre Saudov (v podstate vytvorili monštrum ktorý sa obrátil proti nim). Keďže Irán je klientom Číny (otvorene) a Saudi povolili vybudovať Čínsky petrochemický závod na brehu Červeného mora, nehovoriac o tom, že z nejakého dôvodu zle znášajú okrádanie (či cez QE alebo krádež ich zlata v Londýne), tak aj oni prejdú na stranu BRICS. Údajne sa dostáva k moci pročínsky kandidát, po tom čo bol Bandar Bush-proamerický kandidát na kráľa a bývalý šéf tajnej služby otrávený (a teraz je v kóme).
Pár zajímavých údajů v článku “ Z hrušky dolů“ https://outsidermedia.cz/z-hru%C5%A1ky-dol%C5%AF/
S tím Irákem by hoši rychle měli něco udělat, jejich laxnost mi prodražuje příkupy hevymetálu…
Hoši s tím Írákem něco dělají už docela dlouho.Vnesli tam „demokratzaci“ a snažili se vyřešit „džast nau“ to,že se Sunité a Šiíté mydlí po hlavách už 1300 let…:)
Nastolili pořádek ve smyslu svých připitomělých kritérií,vycvičili za těžký prachy armádu o síle 100.000 vojáků-a ejhle – 17.000 sunitú je rozprášilo,sebralo jim ty vojenský hračky a převléklo je do civilu.
Inu- strýček Sam zase přemýšlel prdelí, a výsledek se mu tak nějak vymknul z jeho představ…:)
Jakoby někdo dal Triceratopsům rakety s plochou dráhou letu ,aby se bránili nelidským Týrexům..:)
Nedá se posunovat ani dějinami,ani přírodou….:)
Oracle: VoDo tusim ohlasil i konec sveho blogu… takze si asi uziva poslednich par dni pred kolapsem „kochanim se“ australskou divocinou 🙂
Když byl nakousnut Írán… V dobách, kdy fungovalo embargo na dovoz Íránské ropy s mluvilo o tom, že Íránci nemají jak ropu vyvézt a že ji skladují na tankerech v přístavech. Byla to tehdy kachna nebo se dto dělo? A co se tedy stalo s tou ropou? Je pořád někde velká zásoba ropy nebo se podařilo ji někam vyvézt (třeba přes jiný stát)?
Jinak ISIS je zajímavý hráč, naplňující rčení, když drakovi (Al-Kaidě) utneš hlavu, narostou dvě, ještě horší…
@ Koudak
Iránci si preregistrovali tie lode, a použili ich na dopravu ropy do Indie. Ďalšia vec je, že zopár rúr je napojených na Ruské ropovody, takže je tu možnosť dopravy aj do Číny (čo sa aj deje).
https://www.stripkyzesveta.cz/cz/media/794/thierry-meyssan-dzihad-partnerem-ropneho-tunelu
Hezky popsaná situace okolo ropy a iraku
to kubík – hodně zajímavé články,díky za odkaz.
Inu – God Bless America…:)
https://slovak.ruvr.ru/news/2014_06_26/Jadrovu-reakciu-v-reaktore-buducnosti-spustia-vo-stvrtok-3166/
Volná energie to není,ale když by se to zkomercializovalo,máme o energii postaráno