Brexit – evropský plán B

Jaký je evropský plán „B“ pro případ Brexitu? Není. Ač se to může zdát neuvěřitelné, je tomu opravdu tak. Evropská unie neví, co by měla dělat. Nemá připraveny žádné procesy.

Možná právě proto tak mohutně podporovala Řecko. Eurozóna by si totiž nevěděla rady s odchodem Řecka z eurozóny. Tehdy to ale měla eurozóna ve svých rukou. Teď nemá. Proto takové šílenství ohledně možného Brexitu. Proto tak silná vyjádření.

Nikdo při tvorbě smluv nepočítal s takovouto možností.

Byl by to totiž krok do neznáma s prakticky neomezeným počtem neznámých. Brexit by mohl být větším rizikem než pád Lehman Brothers.

Je klidně možné, že ministři financí budou mít v den referenda a den poté „jistící“ krizové zasedání typu „co kdyby…“.

Ihned po referendu by se konal summit nejvyšších představitelů EU. Velkým rizikem z pohledu šéfů EU by byla voda na mlýn euroskeptikům po celém kontinentu. Vždyť v neděli 26. června jsou volby ve Španělsku. Brexit by se stal klíčovým tématem a zastínil by i uprchlickou krizi, řecké problémy a vlastně cokoliv dalšího.

Nejvíce by asi byli posíleni euroskeptici v zemích mimo eurozónu. Mohlo by dojít ke vzniku jednotného bloku euroskeptických zemí, které by tvořili opozici Německu.

Časem by sílil tlak na podobná referenda v řadě dalších zemí. Významným způsobem by byly ovlivněny i parlamentní či prezidentské volby naplánované na rok 2017 například v Německu nebo Velké Británii.

K vystoupení Velké Británie by samozřejmě nedošlo den po referendu. Podle všeho by šlo o dvouleté období, kdy by se vyjednávaly podmínky vystoupení Velké Británie. Jak moc těsná by byla následná spolupráce Velké Británie a EU? Těžko předem takto odhadovat.

Dlouhodobé dopady – pro jejich dnešní specifikaci by byl nutný stroj času. Pokud ho někdo máte, pište do diskuse pod článkem.

 

P. S.

Článek pro předplatitele vyjde zítra.

 

 

Komentáře
  1. martin52 napsal:

    Dá sa predpokladať, že zodpovedné osoby si to ošéfujú, aby bol Remain. Keby aj nie, neviem ako v Británi, ale u nás nie je referendum právne záväzné, prípadne by sa to dalo nejako obkecať, správne dôvody sa vždy nájdu, hlavne ak to bude okolo 50/50. V prípade že by politici referendum zobrali vážne, tak bude nasledovať čo ? … 2 roky sa budú hádať o podmienkach výstupu 😀 a nakoniec zmenia len nejaké formality.

    Asi bude pár dní dni zvýšená volatilita a potom „bussines as usual“ … bez ohľadu na výsledok. Bol by som veľmi prekvapený, keby sa konečne niečo zmenilo.

Přidat komentář